Заладување кон средината на неделата, стабилизација од петок


Променливо време, заладување се очекува околу средината на неделата – ова е прогнозата на МЕТЕОПРО за оваа недела. Вторник ќе биде релативно топол. Во поголем дел од населените места максималната температура ќе има вредности во границите од 25°С до 27°С. Врнежи не се очекуваат. Во среда ќе биде малку посвежо. Котлините во северниот регион очекуваат максимална температура околу 20°С, додека во јужниот дел од повардарие максималната температура нема да надмине 24°С. Овој ден ќе биде ветровит. Ќе има и врнежи од дожд, но без поголем интензитет. Четврток ќе биде за околу 2 до 3 степени посвеж од среда, а повторно ќе дува умерен до засилен северен ветер, што уште повеќе ќе допринесе за чувство на посвежо време. Во овој ден облачноста постепено ќе се намалува. Веќе од петок се очекува значително подобрување на времето. Се очекува мал пораст на температурата, стивнување на ветерот и претежно сончево време. За време на викендот се очекува пораст на температурата кој ќе ја врати максималната во вредности над 25°С низ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе дува слаб а наместа умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 2 до 12, а дневната од 22 до 28 степени. Во Скопје и околината ќе биде претежно сончево и потопло  со слаб до умерен северен ветер. Утринска температура 8, а дневната ќе достигне до 26 степен. За време на викендот времето ќе биде стабилно, суво и малку потопло. Во наредните денови можна е изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од среда на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден во Македонија ќе преовладува сончево и потопло време со слаб до умерен ветер од променлив правец. Не очекува посвежо утро со невообичаени утрински температури за овој период од годината, меѓутоа дневните ќе бидат значително повисоки. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во текот на продoлжениот викенд не очекува релативно пријатно време. Сите три дена нудат претежно сончево време. Можно е мало наоблачување со услови за слаб и сосема локален дожд во западниот регион во недела попладне. Ветерот овие три дена ќе биде сосема слаб. Утрата ќе бидат свежи, а деновите топли. Максималната температура во петок од 19°С до 24°С. Сабота потопла. Долж повардарие и овчеполскиот крај максимална од 25°С до 29°С, а низ останатите низински места максимална околу 24°С. Во Недела најтопло време , со максимална температура до 30°С.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија утре ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се движи од 20 до 28 степени Целзиусови. Во Скопје слично време со температура до 26 степени.
| | веќе видена | слични
21 копии

До крајот на денот , времето во Македонија ќе биде сончево и малку потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од северен правец.Дневната температура ќе се движи од 18 до 24 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје до крајот на денот , времето ќе биде сончево и малку потопло со мала облачност и со умерен северен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 21 степен. За време на продолжениот празничен викенд ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност.Утрата ќе бидат свежи, а температурите ќе се движат од 2 до 14 степени. Максималните температури ќе движат од 19 до 32 степени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од 2 до 11 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат во интервал од 15 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 9 и дневна до 21 степени. УВ индексот ќе изнесува 7.
| | веќе видена | слични

Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со температура до 21 степен. За време на продолжениот празничен викенд ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринските температури во петок и сабота ќе бидат релативно ниски за овој период од годината - од 3 до 10 степени, а дневните ќе бележат тенденција на пораст, особено од сабота. Од понеделник во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд.
| | веќе видена | слични

Иако сме на неколку денови од почетокот на климатолошкото лето, утрински температури ќе бидат многу пониски.Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и потопло.Ветерот сеуште ќе го имаме, но ќе биде многу послаб, а ќе дува од северен и северозападен перавец, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер.Максималните дневни температури ќе се движат во интервал од 15 до 25 степени.Во Скопје во петок ќе биде претежно сончево со локална облачност и потопло. Ќе дува доумерен северозападен ветер. Минималната температура од 10 степени, а максималната дневна до 22 степени.МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНАВо деновите од викендот не очекува претежно сончево и потопло време со пораст на дневните температури. Утрата сеуште ќе бидат свежи а температурите ќе се движат од 2 до 14 степени. Максималните температури ќе достигнат до 19 односно до 32 степени.Во понеделник и вторник претежно сончево со локална облачност. Овие врнежи во вторник ќе бидат локални и ќе ги има само во западните предели. Минималните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди, ветровито и со пад на дневните температури. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели умерен североисточен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 40 км/ч. Максималните дневни температури ќе достигнат до 11 односно до 21 степен. Foto – flickr.com СКОПЈЕ Во Скопје во четврток ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и посвежо. Ќе дува засилен северозападен ветер. Минималната температура од 11 степени, а максималната дневна температура ќе достигне до 18 степени. МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА Од петок не очекува период на стабилно време со пораст на дневните температури. Во петок по свежото утро и утрински температури кои ќе се движат од 3 до 13 степени, во текот на денот претежно сончево со локална облачност. Максималните температури до 15 односно до 25 степени. Во деновите од викендот не очекува сончево и потопло време иако утринските ќе бидат сеуште ниски и ќе се движат во интервал од 2 до 14 степени. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 189 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заладување кон средината на неделата, стабилизација од петок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: