ДУИ: Вашингон да му помогне на Брисел да се реши политичката криза


Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во амбасадата на САД оствари средба со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент како и со американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли. Ји и Ахмети отворено и опширно разговараа за политичката криза во Македонија, придонесот на ДУИ во надминувањето на актуелната криза, како и за интеграцијата на Македонија во НАТО, се вели во соопштението на ДУИ. Ахмети изразил подготвеност ДУИ да даде конкретен придонес кон итното надминување на состојба на политичката криза во земјата. Лидерот на ДУИ побара Вашингтон да ги охрабри партнерите во Брисел за да продолжи со поинтензивен процес на преговорите меѓу страните, особено во пресрет на министерскиот состанок на НАТО во мај. ДУИ има побарано меѓународно посредување во воспоставувањето на дијалогот, ја поддржува независната истрага, потпомогната од страна на Брисел во случајот со масовното прислушкување како и се ангажира за ...
| | веќе видена | слични

Во Прилеп викендов премиерот најави нови проекти, нови вработувања, подобри услови за живот. Во Скопје, опозицијата објавувајќи нова т.н. бомба пушти телефонски разговор во кој тврди дека е гласот на Груевски и во која се слуша како тој преку министерот Јанакиески организира протест и размислува дали некој да му удри, како што вели, пет шест шамари на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски. Неколкумината граѓаните што ги анкетиравме имаат различни мислења за тоа дали на премиерот се уште може да му се верува. Може една бомба да биде монтирана, ама не можат да бидат монтирани 500 бомби, па народот веќе не е овца, разбира некои работи, сфаќа, не е можно да не може човек да поверува. Анкетиран граѓанин. „Не, еве и ќе ви кажам зошто. Јас разбирам некоја проблематика за таа монтажа, може една бомба да биде монтирана, ама не можат да бидат монтирани 500 бомби, па народот веќе не е овца, разбира некои работи, сфаќа, не е можно да не може човек да поверува.“ „Не знам искрено во кого да верувам, ниту во Заев, ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната заедница го засилува притисокот за истражување на можните злоупотреби на владините функционери кои беа презентирани во прислушуваните разговори што ги објавува опозицијата, велат политичките аналитичари. Високиот претставник на САД Хојт Ји по разговорите со политичкиот врв во Скопје порача дека институциите мора да си ја вршат работата и мора да се процесуираат случаите за можни злоупотреби од владините функционери. За почетокот на наредната недела пак, е најавено дека Советот на министрите за надворешни работи на Европската унија би требало да усвои заклучок во кој, меѓу другото, ќе ја потенцира потребата од истрага за содржината на телефонските разговори. „Пораките ги гледам во оној дел кој беше запоставен од страна на власта во Македонија, а тоа е делот за содржината на разговорите. Власта упорно инсистира да се утврди изворот на предавството, како велат тие, меѓутоа исто така е многу важно, ако не и поважно да се утврди вистинитоста на фактите, после кои следат и консеквенци,“ вели ...
| | веќе видена | слични

Ќе има трета средба - тоа е најоптимистичкиот сигнал од втората средба меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ со тројцата европарламентарци во Брисел. Тоа значи дека решението за излез од кризата во која се наоѓа Македонија сè уште е далеку. Јавноста многу повеќе очекува од европскиот собир на министри (Советот за општи прашања), што треба да се одржи наредната недела. Во него би се вклучила и Федерика Могерини и други претставници на ЕУ со поголема политичка моќ. Андреј Стојкоски од Центарот за европско образование смета дека и САД сериозно ја анализирале кризата во земјава, па останува само уште да го одредат својот претставник во преговорите. Втората средба во Брисел траеше подолго од првата, што сугерира дека разговорите сепак биле поконструктивни, односно дека се најдени заеднички точки за кои може да се дискутира, иако двете партии имаат крајно спротиставени позиции. Во заедничкото соопштение на европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл се наведува дека била договорена нова ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ за претседател на минатите избори, вчера во дебатната емисија "Патот кон" на АлсатМ телевизија изјави дека ја слушнал најсериозната изјава за Македонија од меѓународен претставник зборувајќи за изјавите на американскиот претставник Хојт Брајан Ли по неговите средби со владата и опозицијата: - Ју искажа серија тешки квалификациии за ова што се случува во Македонија, и тоа не ги кажа дипломатски, како што е вообичаено туку на директен и експлицитен начин. Тој излезе од средбата со Никола Груевски и рече дека сериозно треба да се испитаат злоупотребите на владините преставници. Тоа досега не се случило – вели Пендаровски. Станува збор за најсериозна изјава дадена против македонската влада по последниве 20 години, вели Пендаровски. Високиот претставник на Стејт департментот побара Владата да ги процесурира и случаите за можни злоупотреби сторени од владини претставници, со исто толкава сериозност како што се води случајот против лидерот на опозицијата. Според ...
| | веќе видена | слични

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Хојт Ји, денеска имаше нова серија средби во Македонија, со главна порака потоа дека сите треба да си ја преземат својата улога, обвинувањата да се истражат и за нерегуларностите и злоупотребите, ако се потврди дека ги има, некој да одговара, како во секоја демократска држава. „Владата треба да ја сфати сериозно ситуацијата и да спроведе целосна истрага за тврдењата за незаконското работење и за наводниот криминал што произлегува од прислушуваните разговори. Не знаеме дали тоа што се слуша во нив се факти или само разговори за нешта што можеби се случиле, можеби не, но тоа треба да се истражи. Има доволно информации во овие прислушувани разговори што ја обврзуваат Владата да ги ангажира институциите да отворат истрага“, појасни Ји на брифинг со новинари. Според него, во секоја демократска земја, вклучувајќи ги и САД, многу е важно владата апсолутно сериозно да ги сфати ваквите тврдења и обвинувања без разлика како дошле до јавноста, дали преку ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ – Соединетите Американски Држави ја повикаа Македонија да ги истражи можните докази за „злоупотреба на власта“, обелоденети со објавените прислушувања, за кои опозицијата вели дека покажуваат обемна контрола на власта врз судиите, новинарите и изборите. Повикот, упатен од официјалниот претставник на Стејт департментот, кој ја посети Македонија, го засили дипломатскиот притисок врз конзервативната влада на Никола Груевски да одговори на содржината на прислушувањата, што ги обелодени лидерот на опозицијата, кој вели дека му ги предал „свиркач“ од разузнавачката служба. Полицијата го обвини опозицискиот социјалдемократски лидер, Зоран Заев, за заговарање со странска разузнавачка служба за соборување на власта. Хојт Ли, американски заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, изјави дека властите се обврзани да ја испитаат содржината на снимките, во кои се тврди дека има разговори водени од Груевски, министри во кабинетот и шефови за безбедност, како и новинари, судии и верски ...
| | веќе видена | слични

Американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Ли уште еднаш истакна дека Владата треба сериозно да ја сфати ситуацијата и да спроведе целосна истрага за тврдењата за незаконско работење и за наводниот криминал што произлегоа од прислушуваните разговори, објави „Вест“. „Не знаеме дали тоа што се слуша во разговорите се факти или само разговори за работи што можеби се случиле, а можеби не, но, треба да се истражи. Има доволно информации од овие прислушувани разговори што ја обврзуваат Владата да ги ангажира институциите да отворат истрага. Во секоја демократска земја, вклучувајќи ги САД, многу е важно Владата апсолутно сериозно да ги сфати ваквите тврдења и обвинувања, без разлика како дошле до јавноста, дали од опозицијата, дали преку медиумите, дали од анонимни извори, доколку тие информации имаат кредибилитет и алудираат на можни злоупотреби и незаконски дејства. Ние не велиме дека обвинувањата се сигурно точни, ниту пак сме во позиција да правиме проценка дали тие снимки се веродостојни, но сметаме ...
| | веќе видена | слични

Втор ден посета со иста порака. Заменик-помошник државниот секретар на САД, Брајан Хојт Ји, денеска по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја испрати истата порака која ја упати вчера по средбата со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевс Втор ден посета со иста порака. Заменик-помошник државниот секретар на САД, Брајан Хојт Ји, денеска по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја испрати истата порака која ја упати вчера по средбата со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Хојт Ји по средбата со Заев повтори дека е потребно да се најде излез од политичката криза, повикувајќи ги повторно и власта и опозицијата да ја понесат својата одговорност. „Веруваме дека е важно сите страни да се однесуваат одговорно и да се обидат да изнајдат начин да ја решат кризата. Веруваме дека е важно Владата да ја адресира суштината на материјалот, да ги истражи целосно наводите за злоупотреба и корупција, работи кои мора да се истражат. Веруваме исто така , како што му објаснив на Заев, е дека е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раководството на СДСМ во петокот имаше средба со висока делегација амбасадори од земјите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). „Сето она што мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го наведе во последниот Извештај за изборите во Република Македонија, за нарушените слободи и права на граѓаните, узурпацијата на правосудниот систем на државата, партизираноста на институциите и загрозената слобода на медиумите се потврди со доказите и аргументите што ги обелодени СДСМ, согласни беа двете страни“, соопштуваат од партијата. Се додава дека претседателот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев, на средбата истакнал дека СДСМ го води овој процес преку ширење на таканаречената „Вистината за Македонија до граѓаните на Република Македонија“. „Прислушувањето на над 20 илјади граѓани од страна на Никола Груевски и неколкумина негови соработници е удар врз уставниот поредок на Република Македонија“, стои во соопштението од СДСМ. Заев истакнал дека за социјалдемократите решението на политичката криза е преодна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Кочани вчера беше одржан протестен марш организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Пред граѓаните се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој ...
сите 115 | | | веќе видена

Со усвојување на првиот од вкупно четирите нацрт амандмани, секаде во Уставот зборовите Република Македонија се менуваат со Република Северна Македонија. Во ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДУИ: Вашингон да му помогне на Брисел да се реши политичката криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: