Мечевска сѐ уште во критична состојба, лекарите не очекуваат драстична промена наскоро

Дваесет и четири чaса откако ѝ беше извршена операција, Робертина Мечевска сѐ уште се наоѓа во критична состојба и во животна опасност. Таа има тешкотии во дишењето поради тоа што белите дробови ѝ се нагмечени и поставена е на апарати за дишење. Раководителката на одделот за Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), д-р Тања Спировска, вели дека состојбата е критична и за жал тешко е да се очекува драстично подобрување во скоро време. „За жал нема нови моменти, таа е уште во критична состојба. Не очекувајте некои драстични промени кон подобро наскоро, затоа што состојбата е навистина тешка, страшни се повредите. Ние ќе се обидеме и веќе правиме напори таа да се излечи, но самото тоа што е на машина за дишење, што не е способна да дише сама поради повредите на белите дробови, ја става во категоријата на мошне критични пациенти“, изјави д-р Спировска за Спортмедиа.
| | веќе видена | слични

Дел од навивачите на ЖРК Вардар меѓу кои е и Бегоња Фернандез на гостувањето кај Динамо Волгоград во рамки на Лигата на шампиони носат маички со подршка за Робертина Мечевска. На маичките кои ги носат пишува „Робе со тебе сме“. Ракометарката на ЖРК Вардар изминатата недела имаше несреќа откако падна од петти спрат од својата зграда и моментално е наоѓа во болница, каде се бори за својот живот. Навивачите и нејзините соиграчи покажаа дека со мислите и молитвите се со македонската репрезентативка.
| | веќе видена | слични

Поранешнара македонска ракометна репрезентативка, Робертина Мечевска има тешки и сериозни повреди од животно загрозувачки карактер и се наоѓа на Oдделението за анестезија, реанимација и интензивно лекување при Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ). Ова денеска за МИА го изјавија од ТОАРИЛУЦ кои посочија дека и покрај извршениот оперативен зафат во кој слезината е санирана, Мечевска има сериозни повреди на ’рбетот и ребрата и е во тешка состојба. - Оперативниот зафат на слезината е еден дел којшто е саниран од многуте повреди што ги има пациентот. Значи, таа има многу повреди од коишто една била како итна повреда поради која што мораше да се внесе во сала и да се направи оперативна интервенција и по тој дел е добра. Меѓутоа, останатите повреди кои ги има се сериозни, потенцираат од ТОАРИЛУЦ. Оттаму наведуваат дека продолжува лекувањето на Мечевска, има конзилиум, се договараат, а дали ќе има и други интервенции зависи од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ракометарката Робертина Мечевска пред неколку дена доживеа ужасна несреќа, откако падна од 5-от спрат на зградата во која што живее во Аеродром. Мечевска се уште е во многу тешка и критична состојба, а не престануваат да пристигнуваат пораки на подрршка и брзо опоравување од сите страни на „ракометната Европа“. -Правиме напори таа да се излечи, но поради повредите на белите дробови неможе сама да дише и е причлучена на машина за дишење, изјавија од КАРИЛ Еве како ја објавија веста за несреќниот случај на Мечевска дел од балканските меидуми? robertina2 robertina4 robertina5 robertina6 robertina7 robertina8 robertina3 Ракометарката Робертина Мечевска пред неколку дена доживеа ужасна несреќа, откако падна од 5-от спрат на зградата во која што живее во Аеродром. Мечевска се уште е во многу тешка и критична состојба, а не престануваат да пристигнуваат пораки на подрршка и брзо опоравување од сите страни на „ракометната Европа“. -Правиме напори таа да се излечи, но поради ...
| | веќе видена | слични

Капитенката на ракометната женска репрезентација и ракометарка на ЖРК Вардар, Робертина Мечевска оваа недела преживеа ужасна несреќа, откако падна од 5-от спрат на зградата во која што живее во Аеродром. Нејзината состојба, неколку дена по итната операција и понатаму е критична, а не престануваат да пристигнуваат пораки на подрршка и брзо опоравување од сите страни на „ракометната Европа“. Сепак, како ја објавија веста за несречниот случај на Мечевска дел од балканските меидуми? Погледнете ги дел од насловите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската ракометарка на ЖРК Вардар, Робертина Мечевска, по падот од петти кат од нејзиниот стан во скопски Аеродром и понтаму е во критична состојба и дише на апарати.- Ние ќе се обидеме и веќе правиме напори таа да се излечи, но самото тоа што е на машина за дишење, што не е способна да дише сама поради повредите на белите дробови, ја става во категоријата на мошне критични пациенти“, изјави за порталот „Спортмедиа“ д-р Тања Спировска.Докторката за порталот додава дека во брзо време не треба да се очекуваат некакви драстични промени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската репрезентативка и ракометарка на ЖРК Вардар Робертина Мечевска се уште е во критична состојба и во животна опасност. -Ние ќе се обидеме и веќе правиме напори таа да се излечи, но самото тоа што е на машина за дишење, што не е способна да дише сама поради повредите на белите дробови, ја става во категоријата на мошне критични пациенти“, изјави за порталот „Спортмедиа“ д-р Тања Спировска, раководител на одделот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, која притоа додаде дека во брзо време не треба да се очекуваат некакви драстични промени. Робертина Мечевска падна од пети спрат од својот стан во Аеродром при што се здоби со тешки повреди. Ракометарката веднаш беше оперирана, но се уште е во критична состојба и дише со помош на апарати. Извор: Спортмедиа
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометарката Робертина Мечевска сеуште е во многу тешка и критична состојба, информираат од КАРИЛ. Македонската репрезентативка која се здоби со тешки повреди од падот од петтиот кат од зграда во скопски Аеродром и понатаму дише со помош на апарати. Од КАРИЛ велат дека добра околност е што нема дополнително влошување на состојбата. -Правиме напори таа да се излечи, но поради повредите на белите дробови неможе сама да дише и е причлучена на машина за дишење, изјавија од КАРИЛ . Од КАРИЛ додаваат дека за вакви пациенти неможе пред време да се прогнозира исходот од лекувањето. Во скоро време не очекуваат драстична промена во здравствената состојба на Мечевска.
| | веќе видена | слични

Робертина Мечевска е во тешка здравствена состојба на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, поради сериозните повреди добиени по падот од петти кат во вторникот ПО НЕСРЕЌНИОТ СЛУЧАЈ НА РАКОМЕТНАТА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА Македонската ракометарка Робертина Мечевска (31) има сериозни повреди и е во тешка здравствена состојба по несреќата во вторникот, беа последните информации што дојдоа од Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) вчера, доцна попладне, до завршувањето на овој број на „Нова Македонија“. - Оперативниот зафат на слезината е еден дел што е саниран од многуте повреди што ги има добиено пациентката. Таа има многу повреди, од кои една е третирана како итна повреда, поради што мораше да се направи оперативна интервенција и по тој дел е добра. Меѓутоа, другите повреди што ги има се сериозни - изјавија вчера за македонски медиуми од Ургентниот центар. Мечевска завчера попладне доби тешки повреди по падот од петтиот кат од својот стан во Скопје. Во текот на ...
| | веќе видена | слични

Здравствената состојба на Робертина Мечевска сѐ уште е критична, а шокантниот случај со падот од петти кат на ракометната репрезентативка на Македонија ги обедини лутите ривали Вардар и Металург. Сега се води битка за живот, се стискаат палците Мечевска да ја добие најважната битка, а и двата клуба истакнаа дека со внимание ја следат состојбата и дека од сѐ срце очекуваат позитивен исход. „Искрено, нѐ потресе несреќата на Робертина Мечевска, наша долгогодишна членка. Со внимание ги следиме информациите за нејзината состојба и искрено посакуваме да се избори и со оваа битка“, стои во објавата на ракометниот клуб Металург. Вардарки, чиј член е Мечевска, сѐ уште се во шок и будно ја следат ситуацијата со 30-годишната ракометарка која беше оперирана и сѐ уште е во критична состојба. „Веста за несреќата на Робертина Мечевска силно нѐ потресе сите во клубот. Вардар прави сѐ што е во негова моќ за да ѝ помогне да го надмине ова што ѝ се случи. Ситуацијата е сериозна, а ние како клуб сме во постојан контакт со сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 578 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ со нови обвинувања и прашања до портпаролот на СДСМ, Костадинов. Портпаролот на опозициската партија, Наум Стоилковски вели дека Костадинов го ...
сите 427 | | | веќе видена

„Како што напредува истрагата така нервозата и паниката во ВМРО-ДПМНЕ расте. Нервозата кулминираша со вчерашниот распит на еден од осомничените во случајот ...
сите 197 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 217 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец.Минималната температура ќе биде ...
сите 312 | | | веќе видена

Кристијан Пулишиќ е единственото ново име во редовите на Челси оваа сезона откако го комплетира 58 милионскиот трансфер од Борусија Дортмунд во јануари оваа ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мечевска сѐ уште во критична состојба, лекарите не очекуваат драстична промена наскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: