Полицијата го уапси Спајдермен

Со цел да се намали бројот на кражби, Македонска пошта подготвува тендер за заштита на поштенските објекти, изјавија вчера од Пошта откако од почетокот на годината досега неколкупати нивните експозитури беа мета на разбојници Спајдермен, кој завчераутро ја ограби филијалата на Македонска пошта на Бит-пазар, од вчера е во притвор во Шутка. Од пленот, кој изнесувал 46 илјади денари, маскираниот потрошил скоро се за само еден ден, а полицијата во неговиот дом пронашла само 3 илјади денари. За грабежот е осомничен 31-годишниот скопјанец Љ.А., кој работел во хотел кој се наоѓа во близина на експозитурата. Од своето работно место секојдневно извесен период го набљудувал објектот и ја открил шемата на вработените, по што завчера се одлучил да ја ограби поштата па на лицето ставил маска од детскиот јунак Спајдермен и со пластичен пиштол влегол во објектот, каде со закана ги собрал парите од Пошта. Од Министерството за внатрешни работи вчера изјавија дека полицијата до надлежното Основно јавно обвинителство - Скопје ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот Спајдермен како што го нарекоа Љуљзим А. (31) бидејќи со маска со ликот на овој суперхерој ја ограби експозитурата на „Македонска пошта“ кај скопски Бит-пазар заврши зад решетки откако судија му одреди 30-дневен притвор. Најверојатно е замешан и во други грабежи за што полицијата дополнително врши проверки. Тој работел како курир во хотелот „Хамбург“, кој се наоѓа во близина на ограбената експозитура и подолго време го планирал грабежот. Дента во својот ранец носел маска со ликот на Спајдермен и пластичен пиштол - Вооружен со пиштол во раката и со детска пластична маска на лицето влегол во просторот за странки. Насилно ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила - велат во МВР. Несудениот суперхерој од касата зел околу 1.500 денари, а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44.534 денари. Потоа побегнал во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триесет дена притвор му е одреден на скопјанецот Љ.А. кој маскиран како Спајдермен пред два дена со пластичен пиштол ја ограби експозитурата на Македонски пошти на Бит Пазар. -Скопјанецот вооружен со пиштол во раката и детска пластична маска Спајдермен на лицето влегол во просторот за странки, насилно ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила, соопшти вчера МВР. Љ.А. од касата одзел околу 1.500 денари, а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44.534 денари, и со одземените пари, вкупно 46.034 денари го напуштил местото на настанот бегајќи во правец кон Хотел Арка . Маската ја фрлил, по што влегол во хотелот Хамбург каде работел, отишол во тоалет и во разводната кутијата од цевките за парно го сокрил сивиот дуксер, а во машката гардероба од хотелот го сокрил ранецот заедно со пиштолот и ракавицата и откако ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Полицијата денеска до Основното јавно обвинителство Скопје го предаде 31-годишниот А.Љ. со пријава дека вчера сторил разбојништво во Македонска пошта на булеварот „Крсте Мисирков“. Како што информира МВР, пријавениот, кривичното дело го извршил вчера на бул. “Крсте Мисирков“ околу 07,20 часот во експозитура на АД “Македонски Пошти“ на тој начин што вооружен со пиштол во раката и детска пластична маска „Спајдермен“ на лицето влегол во просторот за странки, насилно ја отворил незаклучената врата за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила. Од касата одзел околу 1.500 денари, а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44.534 денари, и со одземените пари, вкупно 46.034 денари го напуштил местото на настанот бегајќи во правец кон Хотел „Арка“. Покрај преноќувалиштето „Виена“ ја фрлил маската и дошол пред хотелот „Хамбург“ лоциран на бул.„Крсте Мисирков“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата го уапси триесет иедногодишниот А.Љ. од Скопје кој во среда изутрина ја ограби поштата на Бит пазар. Тој делото го изврши во среда на бул. „Крсте Мисирков” околу 07,20 часот во експозитура на „Македонски Пошти” на тој начин што вооружен со пиштол во раката и детска пластична маска „Спајдермен” на лицето влегол во просторот за странки, насилно ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила. Од касата одзел околу 1,500 денари, а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44,534 денари, и со одземените пари, вкупно 46,034 денари го напуштил местото на настанот бегајќи во правец кон Хотел „Арка”. Покрај преноќувалиштето „Виена” ја фрлил маската и дошол пред хотелот „Хамбург” лоциран на бул.„Крсте Мисирков” каде што бил вработен. Откако А.Љ. влегол во хотелот отишол во тоалет и во разводната кутија од цевките за парно ...
| | веќе видена | слични

Единицата за општ криминал до надлежното основно јавно обвинителство Скопје со кривична пријава гo предаде лицeто А.Љ. (31) од Скопје поради основано сомнение дека извршил едно кривично дело разбојништво, при што се стекнал со противправна имотна корист од околу 46.034 денари. Горепријавениот, кривичното дело го извршил вчера (18.06.) на бул. „Крсте Мисирков“ околу 07:20 часот во експозитура на АД „Македонски Пошти“ на тој начин што вооружен со пиштол во раката и детска пластична маска „спајдермен“ на лицето влегол во просторот за странки, насилно ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила. Од касата одзел околу 1.500 денари а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44.534 денари, и со одземените пари, вкупно 46.034 денари го напуштил местото на настанот бегајќи во правец кон хотел „Арка“. Покрај преноќувалиштето ...
| | веќе видена | слични

МВР поднесе кривична пријава против 31-годишен скопјанец за вчерашниот грабеж на поштата на Бит Пазар, за кој вели дека го признал делото. Станува збор за вработен во хотел во близината. Единицата за општ криминал го предала на Основното јавно обвинителство - Скопје лицeто А.Љ. (31) од Скопје, со кривична пријава за разбојништво. „Пленот“ изнесувал 46.034 денари. МВР вели дека тој вчера околу 7.20 часот влегол во експозитурата на АД „Македонска Пошта со пиштол в рака и со детска пластична маска „Спајдермен“ на лицето, ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата, по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила. Од касата одзел околу 1.500 денари, а од фиоките на работните бироа од фиоките украл уште 44.534 денари, и со одземените пари, вкупно 46.034 денари, избегал кон хотелот „Арка“ кој е во непосредна близина. Потоа ја фрлил маската и дошол пред хотелот „Хамбург“, кој е ...
| | веќе видена | слични

Полицијата денес до Основното јавно обвинителство со кривична пријава гo предаде 31-годишниот А.Љ. од Скопје поради разбојништво, при што стекнал противправна имотна корист од околу 46.000 денари.А.Љ. вчера (18 јуни) на бул. „Крсте Мисирков“ околу 7.20 часот во експозитура на АД „Македонски пошти“ вооружен со пиштол во раката и детска пластична маска „Спајдермен“ на лицето влегол во просторот за странки, насилно ја отворил незаклучената вратичка за влез во шалтерскиот простор, влегол зад работниот пулт, и со закана со пиштолот од вработените побарал да ја отворат касата по што едната од нив го земала клучот од касата и ја отклучила.Од касата одзел околу 1.500 денари а од работните бироа од фиоките пронашол и украл уште 44.534 денари, и со одземените пари, вкупно 46.034 денари, го напуштил местото на настанот бегајќи во правец кон Хотел „Арка“.Покрај преноќувалиштето „Виена“ ја фрлил маската и дошол пред хотелот „Хамбург“ лоциран на бул.„Крсте Мисирков“ каде што бил вработен. Откако А.Љ. влегол во хотелот ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 206 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата го уапси Спајдермен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: