Бајрам: Виновни се инспекторските служби

Елвис Бајрам Судир меѓу полицијата и жителите на Шуто Оризари. Обидот на инспекторите да запленат нелегални стоки предизвика социјален бунт. Камења летаа на сите страни, а за разбивање на демонстрантите беше употребен солзавец. Ситуацијата во Шуто Оризари сега е мирна, улиците се празни, но само пред неколку часа се одвиваше вистинска војна, откако полицијата се обиде да заплени од пазарџиите фалсификувана брендирана роба. Сепак, жителите на Шуто Оризари се децидни дека инцидентите уште повеќе ќе се заострат доколку полицијата се врати во општината. Веднаш по завршувањето на инцидентите дојдоа претставници од ОБСЕ во општината Шуто Оризари на средба со градоначалникот Елвис Бајрам. Се огласија и од МВР, велат дека во инцидентот полесно биле повредени 17 полицајци. Гостин во А1 вестите беше градоначалникот на општината Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Ја оправдувате ли денешната реакција на пазарџиите во врска со денешните инциденти? - Јас како прв човек на општина Шуто Оризари, овој настан го осудувам, и од ...
| | веќе видена | слични

На пазарот во Шутка сите се обидуваат да го заборават она што им се случи во четвртокот. Продавачите беа на своите тезги. Велат дека брендирана стока веќе во Шутка не се продава, но и натаму се револтирани од односот на инспекциите и на полицијата. Министерството за внатрешни работи идентификувала неколкумина од завчерашниот судир на пазарот во Шуто Оризари. Нема да го соопшти нивниот идентитет се додека не ја открие целата група зашто сите ќе одговарале преку една пријава. Од МВР велат дека за неколку дена ќе им бидат познати сите учесници во инцидентот. Кој е виновен за она што се случи на пазарот во Шуто Оризари во четвртокот проверува и Координативното тело составенот од советниците на Општината, градоначалникот и преставници на ОБСЕ.
| | веќе видена | слични

Помалку промет, повеќе тензија и по некое парче брендирана роба. Ова е сликата од пазарот во скопско Шуто Оризари по инцидентот од пред неколку дена. И покрај тоа што ситуацијата е мирна, револтот кај продавачите и натаму е присутен. Зад камерата на Сител, продавачите велат дека се свесни за прекршокот кој го направиле, но сметаат дека реакцијата на полицијата била непотребна. Инцидентот на пазарот во Шуто Оризари изби пред два дена при обид на полицијата да ја одземе стоката со заштитен трговски бренд. Тогаш продавачите и локалното население со камења маваа по полициските службеници поради што 17 од нив се здобија со полесни повреди. Александар Спасовски Потребно е да имате инсталирано Adobe Flash плеер за да ја гледате оваа содржина. Инстачирај тука.
| | веќе видена | слични

Ние Ромите сме мирен народ, овде нема мафија, зошто беше потребно 300 специјалци вооружени до заби да доаѓаат тука и да покажуваат сила, реагираат жителите Цела Шутка гласаше за ВМРО-ДПМНЕ, а завчера дојдоа и со нас се однесуваа како да сме граѓани од втор ред, реагираа вчера пазарџиите по инцидентите на пазарот, кога специјалните единици на МВР се нафрлија врз нив со пендреци и со шок-бомби. - Мене ми одзедоа 1.500 парчиња небрендирани маици и повеќе од 700 чифта фармерки. Ако не е овој пазар ние нема од што да живееме, речиси половина од жителите на оваа населба живеат од 1.400 денари социјална помош, едвај врзуваат крај со крај - ни изјави еден пазарџија, кој остана без својата стока. Македонскиот Бејрут, скопска Шутка вчера изгледаше навидум мирно, но завчерашниот дожд од камења и шок-бомбите испукани од полицијата се уште беше главна тема на муабет низ населбата. Жителите се уште беа револтирани од бројноста и од бруталноста на специјалците кои завчера се судрија со нив, асистирајќи им на ...
| | веќе видена | слични

Од петстотините тезги, колку што работеа на пазарот пред завчерашната акција на инспекторите, вчера едвај на половина од нив имаше стока Мирот и барем дел од секојдневието повторно се вратија на улиците и на пазарот во населбата Шуто Оризари, по завчерашните безредија, кога толпа луѓе, жители на населбата, ги каменуваа полициските специјалци, кои им асистираа на инспекторите од УЈП и на пазарната инспекција додека вршеа контрола на тезгите и дуќаните и запленуваа фалсификувана стока. Меѓу пазарџиите и населението вчера главна тема на разговор беше судирот меѓу каменувачите и полицијата, а кај нив сé уште можеше да се насетат вознемиреност и револт. За расположението на жителите и последиците од безредијата доволно зборуваше и сликата на пазарот. Од петстотините тезги, колку што работеа на пазарот пред завчерашната акција на инспекторите, вчера едвај на половина од нив имаше стока. Пазарџиите сами си признаваа дека на пазарот не продавале брендирана облека туку маици од 100 и 200 денари, додавајќи дека тоа ...
| | веќе видена | слични

Благојче ПетрескиВо својата акција на пазарот во Шуто Оризари полицијата и инспекторите извршија серија флагрантни прекршувања на законите конфискувајќи стока без никакви потврди и белешки, некаде без никаква основа - обвини вчера Здружението на пазарџии. Еден ден по жестокиот инцидент во кој локалното население се судри со околу 200 специјалци по ненадејната рација на инспекциските служби, дел од тезгињата останаа празни, а муштериите беа проретчени. Партиите на Ромите и градоначалникот на општината негодуваа за акцијата нарекувајќи ја „политички наместен инцидент“ и побараа одговорност. Претседателот на Координативно тело за заштита на интелектуалната сопственост и авторските права Мите Костовски вчера не беше достапен да одговори кој ја побарал асистенцијата на полицијата и кој го утврдил начинот на кој беше изведена. Никој од пријавените повредени од населбата, божем околу 40, не побарал лекарска помош, а од 16 повредени полицајци, тројца се задржани во Градска болница. МВР вчера соопшти дека работи на ...
| | веќе видена | слични

Само помал дел од 500 тезги на пазарот во скопската населба Шуто Оризари вчера беа натрупани со стока. По завчерашниот судир меѓу пазарџиите и полицијата, поради акцијата на инспекцијата за запленување фалсификувана стока, во која полесно беа повредени неколку граѓани и полицајци, најголемиот дел од трговците решија да земат слободен ден. Веројатно, поради страв од инспекцијата и од нови судири со полицијата, пазарот беше невообичаено празен. Ги немаше ниту муштериите, кои секојдневно го прават пазарот меѓу најфрекфентните места во градот. „Се плашат луѓето и да продаваат и да купуваат“, велат малкутемина пазарџии што и вчера се осмелија да продаваат. Педесетгодишниот Алберт ја отвори својата тезга околу 9 часот. Ги посла маиците, блузите, панталоните и тренерките на тезгата и ги чекаше купувачите. Како што вели, немало зошто да се плаши од инспекции, бидејќи стоката што ја продавал не била бренд. „Еве, продавам женски блузи за 100-150 денари, каков бренд е тоа“, ни вели Алберт. Според него, поголемиот дел ...
| | веќе видена | слични

Судирот меѓу полицијата и граѓаните на Шуто Оризари, политичките партии го оценија како „срам за државата со непотребно предизвикување инциденти и интервенции врз социјално најзагрозеното население“. Иако не се оправдува трговијата со илегална стока, сепак, партиите од опозицијата, но и од власта, ги осудија случувањата во оваа скопска општина. Воедно, тие сметаат дека најпрво е потребно полицијата добро да ја процени ситуацијата, па потоа да реагира. Премиерот Никола Груевски рече дека и тој го осудува насилството, но истакна дека тој е на страната на правото и на правната држава. „Во основа, секогаш осудувам кога има насилство. Во Шуто Оризари имаше примена на насилство и тоа не може никој да го оправда. Независно кои биле мотивите, причините или кој бил во право или не. Насилството е насилство и во една таква ситуација јас стојам на страната на спроведувањето на правото и на правната држава“, истакна вчера премиерот Груевски. Најголемата опозициска партија оценува дека последните настаните се слика за ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи ги осудува сите обиди да се најде какво било оправдување за вчерашното насилничкото и хулиганско однесување на група граѓани во Шуто Оризари, кога со камења и други предмети беа нападнати полицајците. По судирот на полицијата и пазарџиите што завчера попладне се случи во скопската населба беа повредени 16 припадници на полицијата, а оштетени неколку службени возила и опрема на Министерството. МВР вчера започна да работи на идентификација на инволвираните врз основа на снимкиите од Одделот за крим-техника, а против сите кои ќе бидат идентификувани дека учествувале во нападот врз полициските службеници, ќе бидат пооднесени соодветни кривични пријави. Од МВР велат дека полицијата асистирала на барање Координативното тело за заштита на интелектуалната сопственост, во контрола на пазарот за текстилни производи во Општина Шуто Оризари. Контролата започнала во 12,00 часот, а припадниците на МВР во содејство со Државниот пазарен инспекторат и другите државни институции биле ...
| | веќе видена | слични

Револтот и тензиите во Шуто Оризари ќе ги смирува координативно тело на општината. Ова е решението од двочасовната вонредна седница во општината меѓу советниците, градоначалникот, полицијата и пратеникот Амди Бајрам а надгледувана од ОБСЕ. Општинарите се надеваат дека со група претставници од значајните партии во локалната самоуправа ќе помогнат да се утврди- кој е виновен за вчерашните немири во Шуто Оризари. Сепак, очигледно беше разочарувањето кај советниците бидејќи во МВР одлучиле наместо висок претставник да испратат в.д. командирот на полициската станица Бутел. Иако поканет, пред врата остана престедателот на здружението на пазарџиите Екрем Долек, кој претходно ја повика државата да расчисти прво со оние кои воопшто дозволуваат фалсификуваната стока да влезе во границите на Македонија. Вонредната седница во Шуто Оризари по повод вчерашните настани требаше да биде отворена за сите заинтересирани. Без објаснување таа се претвори во затворена пред самиот нејзин почеток, па и на новинарите не им беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 497 | | | веќе видена

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 533 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 308 | | | веќе видена

Деновиве актуелна е кризната состојба со обрасци за патни исправи – пасоши и според последните официјални податоци преостанати се уште 3.700 обрасци за пасоши, ...
сите 165 | | | веќе видена

 Телепатската поврзаност помеѓу две лица не е ништо помалку од чудо. Ако е човечкиот мозок способен да стори такво нешто, тогаш замислете што би можело да се ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајрам: Виновни се инспекторските служби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: