Арсенал ги здроби и Чеканите

"Топчиите", иако останаа со 10 играчи, успеаја да славата против Вест Хем (2:0) и да преноќат како лидери Во 31. коло на Премиер лигата, Арсенал само ја потврдија констатацијата дека е сериозен конкурент во борбата за шампионската титула, а Тотенхем важи за фаворит кога е во прашање четвртата позиција на табелата што води во последната квалификацсика рунда од Лигата на шампиони. "Топчиите" се намачија, но успеаја да го совладаат Вест Хем (2:0) и да преноќат на врвот на табелата. Арсенал во првиот дел остане без исклучениот Вермален, а Алумина го одбрани пеналот на Дијаманти.- Друга ќе беше приказната ако гостинот го искористеше пеналот. Имавме многу среќа, но реално бевме подобри и заслужено славевме. Ние ја завршивме нашата работа, сега на ред се и Манчестер Јунајтед и Челзи, изјави менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер. Тотенхем стигна до голема победа во Стоук. Трите бода беа освоени со голот на Крањчар, со што гостите ја искористија бројната надмоќност по исклучувањето на Вајтхед.- Знаеме по кој пат мора да ...
| | веќе видена | слични

Вечерва и утре во Премиер лигата на Англија ќе се одиграат пет заостанати натпревари, кои беа одложувани поради куп обврските на тимовите. Вечерва во дербито на дното Вест Хем ќе го пречека директниот конкурент во борбата за опстанок Вулверхемптон. Остантите четири средби ќе се одиграат утревечер. Вторник, 23. март:21.00 Вест Хем - ВулверхемптонСреда, 24. март:20.45 Манчестер Сити - Евертон20.45 Астон Вила - Сандерленд20.45 Портсмут - Челси 21.00 Блекбурн - БирмингемВо Премиерлигата, со 69 бодови лидер е Манчестер Јунајтед, пред Арсенал и Челзи, кои заостануваат зад лидерот два односно четири бода. (Крај)
| | веќе видена | слични

Англиските премиерлигаши вечерва и утревечер ќе одиграат пет одложени натпревари. Дуелите не се одиграа во определените термини поради обврските на екипите во домашните и евро-куповите. Први вечерва ќе се појават Вест Хем и Вулверхемптон во натпревар за опстанок во лигата. Евентуалниот победник ќе биде чекор поблиску до останување во елитата. Четири натпревари се на утрешната програма. Манчестер Сити е домаќин на Евертон, а Астон Вила го пречекува Сандерленд. Победи на домашните екипи ќе им овозможи скок на табелата и подобра позиција во борбата за 4-то место. Челзи ќе гостува кај последниот Портсмут и со нови три бода ќе се искачи на втората позиција, додека во последниот дуел Блекбурн го пречекува Бирминегм (дуел на две екипи од средината на табелата). Утревечер се игра и повторениот натпревар од четвртфиналето на ФА Купот во кој Тотенхем е домаќин на Фулам. Табела: Манчестер Јунајтед 69 бода (31 натпревар), Арсенал 67 (31), Челзи 65 (30), Тотенхем 55 (30), Манчестер Сити 53 (29), Ливерпул 51 (31), Астон ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот првак Манчестер јунајтед по три последователни порази од Ливерпул, овојпат славеше победа над големиот ривал. На „Олд трафорд“ избраниците на сер Алекс Фергусон со пресврт стигнаа до победа од 2-1 откако Фернандо Торес уште во петтата минута го доведе Ливерпул во водство. Израмни најдобриот стрелец во Премиер-лигата Вејн Руни, а победничкиот гол го постигна Кореецот Ји Сунг Парк.- Ова не беше натпревар за уживање, но битно е дека победивме - рече Фергусон.Рафа Бенитез не беше разочаран од поразот на својата екипа.- Вистинска штета е што Торес и Бенајун не постигнаа гол за израмнување. Се уште не сум сигурен дали имаше пенал за Манчестер. Тоа беше разочарувачка ситуација за нас и мислам дека пеналот беше пресврт на натпреварот - рече Бенитез.Челси по испаѓањето од ЛШ им приреди уште еден шок на своите навивачи. На гостувањето кај Блекбурн одигра само 1-1 и му овозможи на Манчестер јунајтед да се одлепи на табелата. Дрогба ги доведе „сините“ од Лондон во водство со својот 22. гол сезонава, а израмни ...
| | веќе видена | слични

Вест хем со 27 бода, само три повеќе од првиот тим кој испаѓа според табелата го дочекува Вулфс, кој има само бод повеќе од тимот на Џанфранко Ѕола. На реми најмногу ќе се радува Хал, кој иако претпоследен ќе остане со меч помалку од двата ривали и со достижна негатива. Утре, пак, на програмата се четири заостанати меча во кои Челси мора да победи кај последниот Портсмут (20.45 часот) за да остане блиску до Манчестер јунајтед, а возбудливи ќе бидат дуелите Астон Вила – Сандерленд (20.45) и Манчестер сити – Евертон (20.45), два дуели кои се многу значајни во големата битка за четвртото место. Последниот дуел утревечер се игра помеѓу Блекбурн и Бирмингем во 21 часот.
| | веќе видена | слични

АНГЛИЈА: Манчестер јунајтед со 2-1 на „Олд Трафорд“ го порази стариот ривал Ливерпул и се зацврсти на првото место на табелата по 31. коло од Премиерлигата, откако Челси одигра само реми 1-1 кај Блекбурн . Манчестер јунајтед влезе во овој дуел со шест победи по ред на домашен терен, 26 постигнати гола и без ниту еден примен погодок во таа серија. Фернандо Торес уште во петата минута ја прекина серијата на одбраната на „црвените ѓаволи“ од 614 минути без примен гол на „театарот на соништата“. Шпанецот го постигна својот 16. погодок за „црвените“ сезонава и трет по ред во последните три меча против англискиот шампион. Ливерпул само кратко се надеваше дека може да биде првиот англиски тим со четири победи по ред против Манчестер јунајтед, кога во 12 минута Вејн Руни возврати. Голгетерот биеше непрецизно од пенал, но одбиената топка се врати кај него и при втората шанса не промаши. Инаку, пеналот го изнуди Валенсија кој изби сам кон противничкиот шеснаесетник, Маскерано го влечеше надвор од казнениот простор, но ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион Манчестер Јунајтед излезе како победник во неделната пресметка со Ливерпул (2:1), откако направи пресврт на "Олд Трафорд" во рамките на 31. коло на англиската Премиер лига. Во дуелот на најтрофејните клубови, "црвените" уште еднаш покажаа дека годинава не се дораснати за големи резултати и оти тешко ќе успеат во намерата да го освојат четвртото - последно место кое води во квалификациската рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.- Брзо се вративме по примениот погодок. Многу е тешко да се вратиш во игра после несреќно примен погодок. Уште потешко е кога за противник го имаш еден Ливерпул. Ова е само уште еден доказ дека последното коло ќе го даде одговорот на прашањето кој ќе биде новиот шампион на Англија, изјави менаџерот на "црвените ѓаволи", сер Алекс Фергусон. По елиминацијата од ЛШ, Челзи направи нов кикс, но сега во националниот шампионат. Избраниците на Карло Анчелоти, не ја оправдаа улогата на фаворит и мораа да се задоволат со само еден бод на ...
| | веќе видена | слични

Сер Алекс Фергусон верува дека искусната дефанзива на тимот ќе му донесе нова титула на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата. Манчестер Јунајтед синоќа го доби големиот дерби натпревар против Ливерпул, по киксот на Челзи нивните шанси за титулата се уште поголеми. Сер Алекс Фергусон верува дека искусната дефанзива која ја има Манчестер Јунајтед, може да биде клучна за одбрана на титулата во Премиер лигата. "Ние имаме многу искусна одбрамбена четворка и многу искусен голман. Тоа ни дава голема шанса за титулата" - вели Фергусон. "Има уште седум тешки натпревари - но и претходните натпревари беа тешки". Манчестер Сити и Тотенхем ќе бидат тешки натпревари за Манчестер Јунајтед, но дуелот против Челзи на Олд Трафорд на 3ти април може да биде одлучвачки.
| | веќе видена | слични

И Арсенал остана во игра за титулата со триумфот над Вест хем, а Челси синоќа играше кај Блекбурн Кореецот Парк Ји Сунг го врати Манчестер јунајтед на челната позиција на табелата и му донесе значајна победа во големото англиско дерби вчера против Ливерпул на „Олд трафорд“ каде што „бебињата“ победија со 2-1. Манчестер со вчерашната победа има 69 бода, два повеќе од Арсенал, а Челси има 64, но синоќа го играше својот меч на гостувањето кај Блекбурн, а има и уште еден меч помалку со Фулам на гости, кој ќе го игра в среда. Манчестер ј. успеа да го победи Ливерпул, иако црвените први поведоа уште во 5. минута преку Фернандо Торес, но домаќините набрзина израмнија и тоа преку Вејн Руни во 12. минута. Судијата Хауард Веб досуди пенал, иако прекршокот на Маскерано врз Валенсија беше надвор од шеснаесетникот, а пеналот на Руни го одбрани Пепе Реина, но не и вториот обид по одбиената топка. Клучен момент беше 60 минута, кога Парк погоди за водство на „бебињата“, што се покажа и како доволно за нова победа. Арсенал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 31-то коло од англиската Премиер лига Манчестер Јунајтед направи мал чекор кон 4-та титула по ред. Освен победата во дербито со Ливерпул, најзаслужен беше и Блекбурн кој се избори за нерешен резултат со Челзи. Арсенал тешко, но стигна до победа со Вест Хем. На Олд Трафорд “бебињата“ ја прекинаа серијата од три порази по ред од Ливерпул. Домаќините со 2-1 го совладаа очајниот Ливерпул. Бенитез повторно тргна во дефанзива и ги изостави одличните Бабел и Аквилани од стартниот состав и тоа веднаш виде во нивната игра. Освен голот на Торес во 5-та минута гостите не направија ништо друго. Јунајтед доминираше на секој дел од теренот и само си ги искористи двете шанси кои им се укажаа. Првата беше во 10-та минута кога Веб им досуди пенал. Стартот на Маскерано беше надвор од 16-кот, но судијата го процени внатре и му додели жолт наместо црвен на Аргентинецот. Реина го процени ударот на Руни, но таа топка пак се врати кај Руни на кого не му беше тешко да погоди. Конечните 2-1 беа дело на Парк кој во 60-та минута ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал ги здроби и Чеканите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: