Има плати и плати: Наставници „бркаат“ минималец, од функционерите се чека да си ги „вразумат“ примањата

Време зa читање: 4 минути Податоците за примањата во Македонија на прв поглед делуваат оптимистички – нешто се движи. Просечна плата – речиси 35 илјади. ...
| | веќе видена | слични

Во секторот трговија на мало во Хрватска, просечната нето плата минатата година изнесуваше 6.269 куни (832 евра), а повеќето од водечките трговски синџири беа ...
| | веќе видена | слични

Бројот на склучените бракови во 2022 година, во споредба со претходната година, е намален за 3,4% и изнесува 12.882 склучени бракови, покажуваат податоците на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 1. јуни 2023 (ИНПРЕС) – И оваа година во Охрид продолжува негативниот природен прираст. Според податоците на Државниот завод за статистика во месеците ...
| | веќе видена | слични

Во првото тримесечје од 2023 година во Македонија имало 9.467 слободни работни места, објави Државниот завод за статистика. Највисока стапка на слободни ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 7.483 студенти минатата година завршиле додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите во земјава, што претставува намалување за 3,5 ...
| | веќе видена | слични

Во април годинава во споредба со април 2022, зголемување на прометот е забележано во „трговија на мало со храна, пијалаци и тутун“ (номинално за 14,7 %, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители на кривични дела, во 2022 година, во споредба со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има плати и плати: Наставници „бркаат“ минималец, од функционерите се чека да си ги „вразумат“ примањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: