Проблемот со недостиг од работници е последица, а не причина за пад на економијата

Отсуството на глобална стратегија за развој на домашната економија е главната причина поради која Македонија од земја со константен вишок на образовани ...
| | веќе видена | слични

Ако минатата година според некои проценки над 7.000 Македонции работеле во угостителските објекти во Хрватска, ова лето се очекува бројката да бидие далеку ...
| | веќе видена | слични

Се зголемува проблемот со недостиг од персонал во угостителските објекти во Прилеп. Најтешкиот месец за угостителите - февруари го продлабочи проблемот со ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, се уште е отворена ...
| | веќе видена | слични

Битиќи: Ќе се увезуваат работници од странство, првично од Западен Балкан Филип Здравески 06.02.2023 / 19:28 Бизнис Македонската економија ќе се раздвижува со ...
| | веќе видена | слични

Новото истражување на Стопанската комора на Виена потврди дека има голем дефицит кога станува збор за квалификувана работна сила. Ова не е ново, но проблемот ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најавува либерализирање на пазарот на труд за странските работници, првенствено со зголемување на годишните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Турските медиуми објавија снимка за која тврдат дека покажуваат како Су-27 на руските воздухопловни сили се обидува да собори украински дрон Бајракатар ТБ2.A ...
сите 157 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,60 % во однос на ...
сите 390 | | | веќе видена

Економскиот социјален совет денеска ја оддржа седмата седница, на која се отвори дискусија за неопходноста од склучување на нов Општ колективен договор и за ...
сите 336 | | | веќе видена

Поранешниот амбасадор на мисијата на ОБСЕ на Косово, Вилијам Вокер не е задоволен од епилогот од преговорите во Охрид и големата победа на Србија на чело со ...
сите 748 | | | веќе видена

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска изјави дека Судот мораше да преземе акција против рускиот претседател Владимир Путин ...
сите 203 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 63 | | | веќе видена

Изет Меџити кој ја претставува таканаречената „огнена група“ на ДУИ, денеска изјави дека тој како претседател на чаирскиот огранок на партијата не е поканет на ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проблемот со недостиг од работници е последица, а не причина за пад на економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: