Сликата на Пенушлиски не е веќе дел од изложбата на КИЦ на Бугарија

Делото „Галичник” повеќе не го краси Бугарскиот културен центар во Скопје. Како што побара авторот Илија Пенушлиски, оваа уметничка творба е симната од ѕидот и ...
| | веќе видена | слични

На 15 декември во Мултимедијалниот центар Мала станица, во 19 часот ќе биде отворена изложбата со наслов „Симфонија на бои во пентаграм“ на ликовната уметница ...
| | веќе видена | слични

Изложбата насловена „Метаморфози“ на ликовните уметници Викторија Митева и Орхан Ќамил ќе биде отворена денес, на 7 декември, во НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани. На ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за култура „Бели мугри“ синоќа беше отворена ликовната изложба „Архитектура“ на членовите на Училиштето за цртање и сликање кое работи во состав на ...
| | веќе видена | слични

Во Националната установа Центар за култура „Бели мугри“ од Кочани денеска ќе се одржи изложба на цртежи насловена „Архитектура“ на учениците од Училиштето за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставници на македонските Бугари оваа недела ќе остварат средба со Комесарот за проширување и добрососедство на Европската унија, Оливер Вархеји, јавува ...
сите 544 | | | веќе видена

Министрите за внатрешни работи на Северна Македонија и Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев денеска од Скопје порачаа дека нема да се дозволи никаков ...
сите 356 | | | веќе видена

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, најавуваат од УХМР. Утре локално ќе има слаби врнежи од ...
сите 246 | | | веќе видена

Германскиот канцелар Олаф Шолц реагираше на дискусијата за испорака на борбени авиони за Украина, која Киев ја бара од средата, откако германската влада вети ...
сите 393 | | | веќе видена

Тетовската полиција информира дека вчера било пријавено дека околу 3 часот и 30 минути во тетовската Клиничка болница бил донесен малолетник од Тетово во тешка ...
сите 403 | | | веќе видена

Голем број граѓани денес излегоа пред Младинскиот културен центар да протестираат во одбрана на МКЦ. На собирот имаше голем број музичари, уметници и љубители ...
сите 96 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал му честиташе на Србинот Новак Ѓоковиќ за освоената десетта титула на Австралија опен со која се израмни по бројот на гранд-слем ...
сите 221 | | | веќе видена

Ниту една југословенска или македонска влада во овие седум децении толку не ги ослабнала позициите на Скопје во однос на Софија како сегашнава Тезата дека ние ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сликата на Пенушлиски не е веќе дел од изложбата на КИЦ на Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: