Се чека јавен конкурс за да почне градежна офанзива кај „Треска“

Новиот мегдан во скопската урбанистичка борба е фабриката Треска. Простор од витално значење каде се вкрстуваат приватните интереси наспроти јавниот интерес. ...
| | веќе видена | слични

Согласно законската регулатива од областа на планирањето, со ГУП–от, градот Скопје е поделен на 162 Градски четврти преку исто толку Детални урбанистички ...
| | веќе видена | слични

„Комисијата за урбанизам на Општина Центар уште на 8 април изготвила стручен елаборат за суспензија на деталниот урбанистички план за земјиштето кај Холидеј ...
| | веќе видена | слични

Наместо да ја доградува болница „Плодност“ во Битола, сопственикот Таше Трпчевски одлучи да се откаже од градењето и местото пак да го претвори во паркинг. Ова ...
| | веќе видена | слични

Ако пред недела дена првиот човек на општината порачаа дека кога се гради се гради само со издадена градежна дозвола сопственикот на „Плодност“ денес прашува ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на приватната болница за гинекологија и акушерство „Плодност“ од Битола, при. д-р Таше Трпчевски, се откажа од доградбата на болницата. Ова ...
| | веќе видена | слични

Помина еден месец откако инвеститорите МГ „Фешн“ и Македонската православна црква (МПЦ-ОА) уплатија комуналии за првата од трите кули кај „Холидеј ин“ во ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски за дневникот на Сител истакна дека главниот виновник за зградите кои треба да се градат на паркингот кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ Морам да ви кажам дека кога во 2013 година Општина Центар ја доби СДСМ, а особено 2017-тата година тие им ветуваа на граѓаните дека ќе ја стопираат градбата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дозволете да ве информирам дека на седницата на Извршниот комитет кој се одржа вчера во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите за спречување ...
сите 394 | | | веќе видена

Целиот свет со внимание ја следеше здравствената состојба на данскиот фудбалер Кристијан Ериксен, кој на натпреварот меѓу Финска и Данска на Европското ...
сите 264 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Бугарија даде и дава безброј докази за добра волја, за желба за плоден политички дијалог, но потребно е да се одговори на ист начин, а не да се води жестока, ...
сите 76 | | | веќе видена

Дваесет и еден нов случај на КОВИД-19 од направени 4370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани вчера. На инфективните одделенија во ...
сите 422 | | | веќе видена

Двајца повредени е билансот од сообраќајната несреќа што попладнево се случи на регионалниот пат кај долнореканското село Скудриње. По извршениот увид, ...
сите 167 | | | веќе видена

Блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот Заев-Бучковски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина.Засега нема ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се чека јавен конкурс за да почне градежна офанзива кај „Треска“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: