Новинарот лошо ги преброја трофеите на Пеп, Гвардиола му одговори со урнебесна гримаса (Видео)

Пеп Гвардиола беше исклучително расположен по вчерашниот меч на „Итихад“ на кој неговиот Сити го демолираше Челси со 6:0, па дури не му замери ниту на Маурицио Сари кој не се поздрави со него по крајот на натпреварот. Шпанецот застана во одбрана на Сари и порача дека најверојатно Италијанецот не го видел кога му подал рака, но наспроти ова, од прес-конференцијата се издвојува и еден момент кога еден од новинарите лошо ги преброја трофеите на Пеп во неговата прва година како тренер на Барселона. Новинарот порача дека Гвардиола освои пет трофеи во 2009-та година, за што беше експресно поправен од Пеп кој ја заокружи ситуацијата со урнебесна гримаса…. Pep Guardiola certainly knows how to correct a reporter…
| | веќе видена | слични

Германскиот фудбалер и член на Манчестер Сити, Илкај Гундоган има само пофални зборови за неговиот тренер Пеп Гвардиола. Гундоган се чини дека полека но сигурно ја враќа својата препознатлива форма која што го красеше додека настапуваше во дресот на Борусија Дортмунд, а секако, еден од најзаслужните за тоа е Пеп Гвардиола. „Отсекогаш сум му се восхитувал на Гвардиола, уште кога беше во Барселона. Неговиот фудбал ме фасцинира. Отсекогаш сакав тој да ми биде тренер, неговите екипи едноставно имаат премногу решенија. Сега можам повеќе од било кога да учам од него, тоа го сметам за привилегија“, изјави Гундоган. Илкај Гундоган оваа сезона одигра вкупно 32 натпревари на кои што постигна пет погодоци и додаде седум асистенции.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити планира ремонт наредното лето на тимот, а Пеп Гвардиола најави дека Фернандињо е одличен фудбалер, но ќе мора да му биде пронајдена замена наскоро. Англиските медиуми шпекулираат дека „Граѓаните“ веќе ја пронашле неговата замена, па очигледно Сити ќе троши повторно „луда“ сума за ново засилување. Еден од најдобрите фудбалери на Атлетико Мадрид, Саул Нигез, е голема желба на Гвардиола, кој сака да го ангажира наредното лето, а Сити ќе мора да плати дури 130 милиони евра, а притоа сигурно ќе му биде понуден и богат договор на талентираниот фудбалер. Така би можел да се случи уште еден одличен трансфер меѓу двете екипи, откако претходно англискиот клуб го ангажираше Серхио Агуеро, кој стана еден од најдобрите фудбалери во Премиерлигата.
| | веќе видена | слични

Германскиот фудбалер и член на Манчестер Сити, Илкај Гундоган ја искористи приликада во разговор за странските медиуми да го пофали својот тренер Пеп Гвардиола. Гундоган оваа сезона игра фантастичен фудбал, а еден од најзаслужните за тоа е секако Пеп Гвардиола, кој според зборовите на Гундоган, секогаш има решенија.Германскиот фудбалер порача дека би сакал Гвардиола секогаш да му биде тренер. „Отсекогаш му се восхитував на Гвардиола, уште додека беше во Барселона. Неговиот фудбал ме фасцинира. Отсекогаш сакав тој да ми биде тренер, неговиот тим едноставно има извор на решенија. Сега можам да учам од него, тоа го сметам како привилегија.“ – изјави Гундоган. Германецот исто така ја прокоментира и својата игра. „Тешко е да се каже дека оваа сезона е најдобрата во кариерата. И во Дортмунд имав добри периоди. Во меѓувреме научив да го слушам своето тело. Спавам подолго, по седум саати и се хранам многу. Ова е навистина високо темпо, честите натпревари одземаат многу енергија.“ Инаку, тој во текот на оваа сезона ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Манчестер Сити со два гола во самата завршница го откажа жилавиот Њупорт на денешниот меч во ФА купот, а со оглед на тоа што англискиот шампион мораше до самиот крај да игра максимално за да ја оствари победата против четвртолигашот, Пеп Гвардиола одлучи да испрати едно предупредување до своите ѕвезди. Шпанецот очигледно почувствува одредена релаксација кај своите играчи, па по мечот им порача дека треба да научат од примерот на Манчестер Јунајтед, а воедно и да не го следат истиот пред дуелот со Шалке во Лигата на шампионите. – Ние сме живи во четири натпреварувања, секој меч е комплетно поразличен од претходниот. Денес игравме со тим од Лига 2, а сега следна е Лигата на шампионите. Мора да се адаптираме и да го менуваме менталитетот за секој меч, мора да растеме како тим и да не ја правиме најголемата грешка. Не смееме да мислиме дека сме најдобри, дека сме подобри од секој противник. Тоа е голема грешка, гледате како сите велеа дека Јунајтед е феноменален, сите велеа дека е подобар од ПСЖ, а потоа видовме ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола испрати провокација до лутиот градски ривал Манчестер јунајтед, вели дека на „ѓаволите“ им се удрило од глава тоа што сметале дека се подобри од ПСЖ. Англија „Граѓаните“ остануваат во конкуренција за четири титули, денеска го солвадаа Њупорт и се пласираа во четвртфиналето од ФА Купот. И покрај тоа што за противник имаше четвртолигаш, Пеп Гвардиола не експериметираше премногу со својот состав. Домаќините пружија силен отпор но на крајот дојде до израз разликата во квалитет и Манчестер Сити стигна до триумф од 1-4. По финишот на мечот, Пеп Гвардиола упати провокација до лутиот градски ривал Манчестер јунајтед. Тој смета дека „ѓаволите“ со преголема самодоверба му пристапиле на дуелот со ПСЖ па тоа им се удрило од глава. „Играме во четири натпреварувања, секој натпревар е сосема различен од другите. За противник имаме четвртолигаш а потоа меч од Лигата на шампиони. Морате да се прилагодите и да го промените менталниот пристап. Најголемата грешка е да верувате дека сте ...
| | веќе видена | слични

Винсент Компани најверојатно ќе го продолжи договорот со Манчестер Сити во надеж дека ќе остане уште една сезона на „Етихад“. Тоа би била 12. сезона за овој играч во Сити кој уште од 2008. година за шест милиони фунти пристигна во Манчестер Сити од Хамбург. Преговорите се во тек, а се очекува капитенот на Сити да се согласи на намалување на платата со желба да остане на „Етихад“. Компани имаше доста проблеми со повредите за време на ерата на Гвардиола во Сити, а оваа сезона 32-годишниот настапи само 14 пати. Тој изјави дека сака да остане во Манчестер Сити, а добра работа за него е и дека Гвардиола исто така сака Компани да биде во клубот и следната сезона. Компани сака да го продолжи договорот со Манчестер Сити на уште една година
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Манчестер Сити, Илкај Гундоган, си купи ретро дрес од големиот градски ривал на неговиот клуб Манчестер Јунајтед од сезоната 1992/93. Во продавница за стари дресови, германскиот интернационалец платил 100 фунти за синиот дрес кој играчите на Јунајтед го носеле на гостувањата во сезоната во која ја освоија првата премиерлигашка титула. Гундоган во 2016 година пред доаѓањето на Пол Погба беше на прагот на „Олд Трафорд“. Потоа потпиша за Манчестер Ситиза кој има 60 натпревари и 11 гола.
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити пред своите навивачи минатиот викенд го декласираше Челси со 6:0, а на натпреварот брилираше Серхио Агуеро. Аргентинецот забележа нов хет-трик, но на самиот почеток од натпреварот, Агуеро се посрамоти пред голот на Челси. Напаѓачот на Сити се најде буквално пред празен гол, но сепак успеа да промаши. Реакцијата на Пеп Гвардиола беше непроценлива. Aguero miss and Pep Guardiola doing a Murty !!! pic.twitter.com/DQTGLEBNPy — Pete1967 (@MccruddenPeter) February 10, 2019
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити вчера пред своите навивачи убедливо го победи Челзи со 6:0. Одличен натпревар одигра аргентинскиот напаѓач Серхио Агуеро кој постигна уште еден хет-трик, но пред тоа нависитна се посрамоти. Сити рано дојде до водство со голот на Агуеро, а потоа Аргентинецот нависина се посрамоти. Во осмата минута Сити можеше да ја удвои својата предност кога Агуеро само на два метри од голот промаши празен гол. Аргентинецот не можеше да верува зошто не погоди, а во шок беше и тренерот Пеп Гвардиола. Шпанскиот стратег ретко толку ги покажува своите емоции, но овој пат едноставно не можеше да се воздржи и дури падна и на колена, бидејќи не веруваше дека тоа не е гол. Aguero miss and Pep Guardiola doing a Murty !!! pic.twitter.com/DQTGLEBNPy — Pete1967 (@MccruddenPeter) February 10, 2019 Урнебесна реакција на Гвардиола после промашувањето на Агуеро (видео)
| | веќе видена | слични

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 515 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 76 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 282 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 132 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарот лошо ги преброја трофеите на Пеп, Гвардиола му одговори со урнебесна гримаса (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: