Гундоган си купи дрес од Манчестер Јунајтед (ФОТО)

Ѕвездата на Манчестер Сити, Илкај Гундоган, си купи ретро дрес од големиот градски ривал на неговиот клуб Манчестер Јунајтед од сезоната 1992/93. Во продавница за стари дресови, германскиот интернационалец платил 100 фунти за синиот дрес кој играчите на Јунајтед го носеле на гостувањата во сезоната во која ја освоија првата премиерлигашка титула. Гундоган во 2016 година пред доаѓањето на Пол Погба беше на прагот на „Олд Трафорд“. Потоа потпиша за Манчестер Ситиза кој има 60 натпревари и 11 гола.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити беа фаворити кај англиските букмејкери да ја освојат Лигата на шампионите пред осминафиналето, но нивниот менаџер Пеп Гвардиола вели дека тие уште не се подготвени за такво нешто по импресивната и драматична 3:2 победа над Шалке. „Граѓаните“ направија предност во првиот меч во Германија со израмнувачки гол во 85. минута (Лирој Сане) и победнички гол во 90. минута (Рахим Стерлинг), откако Шалке поведе со 2:1 со два гола од пенал. „Резултатот е неверојатно добар за нас, бидејќи три гола на гости никогаш не можат да бидат лоши. Им го подаривме првиот гол, потоа и вториот, за на крај и да им подариме црвен картон. Според тоа ниво уште не сме подготвени да се бориме за Лигата на шампионите, но ова е добар резултат. Знам колку е тешко да се игра во Германија – тие немаа ниту еден удар на гол, а постигнаа два гола. Се надевам дека ќе бидеме подобри во иднина“, изјави Гвардиола. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

По неколку години европски неуспех, познато чувство на разочарување владееше во Гелзенкирхен откако играчот на Сити – Николас Отаменди беше испратен во соблекувалната со два жолти картони, резултатот од 2-1 беше на чекор до голем неуспех. Борбеноста со играч помалку ги остава граѓаните во пол-позиција да стигнат до последните осум и да останат во потрагата по првата титула во Лигата на шампионите. Играчите на Гвардиола се на врвот на Премиер Лигата пред финалето Carabao Cup-от овој викенд и исто така се во четврт-финалето на ФА Купот против Свонси Сити. Со победата над Шалке, Сити е во игра за четири можни титули оваа година. Според Гвардиола и голем дел од аналитичарите, голема заслуга за добрата игра во сите натпреварувања заслужува Португалскиот плејмејкер, Бернардо Силва. Силва беше дел од талентираниот млад тим на Монако кој ги згасна надежите на Гвардиола да стигне до полуфинале во Лигата на шампионите во својата прва сезона во Англија. Она што Гвардиола го видел на тие два натпревари го убедил да го ...
| | веќе видена | слични

„ Први постигнавме гол, но мислам дека и во второто полувреме игравме добро... Не беше лесно кога примивме два гола, а нашата реакција беше добра. Затоа Лигата на шампионите е посебна, поради се што може да ви се случи. Го поклонивме првиот гол, го поклонивме и вториот, а потоа добивме и црвен картон. Се ставивме во тешка ситуација. Но успеавме да ја надминеме. Резултатот беше фантастичен... Сепак, ако сакаме да отидеме подалеку мораме да се поправиме ", изјави Гвардиола. „ Екипата повторно покажа силен карактер во најтешките моменти. Меѓутоа мораме да научиме нешто од овој меч. На ова ниво, не смееме да го правиме она што го правевме вечерва во Гелзенкирхен ", додаде шпанскиот стратег.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не паѓа лесно на провокации иако неговите критичари и новинарите често знаат да го провоцираат дека не може да освои титула во Лигата на шампионите без Меси, Иниеста и Чави во тимот. На едно вакво новинарско прашање во пресрет на дуелот меѓу Манчестер Сити и Шалке, Шпанецот одговори. „Потполно се согласувам со она што се зборува. Не можам да дебатирам со нив натоа што во многу наврати имам кажано дека во Барселона имав фантастични играчи. Имав добри резултати и во Минхен и во Манчестер, но во Барселона бев посреќен. Жал ми е, ама имав повеќе среќа", изјави Гвардиола. Гвардиола двапати ја има освоено титулата во Лигата на шампионите, но како тренер на Барселона, додека со Баерн успеа да стигне само до полуфиналето.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити вечерва гостува кај Шалке 04 (21 часот) во пресрет на првата пресметка во осминафиналето од Лигата на шампионите. На прес-конференцијата која се одржа претходниот ден на Пеп Гвардиола му поставија доста интересно прашање, на кое одговори без многу колебање, поточно се согласи со новинарот. Прашањето гласеше: Дали Гвардиола навистина може да се смета за најдобар тренер во светот, иако има освоено трофеј во Лигата на шампионите со тим во кој беа Лионел Меси, Чави Ернандес и Андрес Иниеста? „Апсолутно се согласувам со вас, ниту една секунда нема да потрошам за расправија. Имав среќа што бев тренер на Меси, Чави и Иниеста“, истакна Гвардиола. Во тригодишниот престој на клупата на Барселона, Гвардиола двапати ги однесе Каталонците до самиот врв на Европа, против Манчестер јунајтед во два наврати, во 2009 и 2011 година. Со Баерн Минхен не успеа, а ова му е трета шанса со Манчестер сити, откако во изминатите две сезони претрпе елиминација во четврт-финалето, односно во осминафиналето од најелитното ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола пред утрешното гостување во Гелзенкирхен кај Шалке отворено разговараше на разни теми. Формалност, не драма. Такви очекувања има фудбалскиот свет од двомечот помеѓу Шалке и Манчестер Сити во осминафиналето. Пеп Гвардиола секако е претпазлив, а изгледа дека и тој е свесен колкав фаворит е неговиот тим, па пред гостувањето во Гелзенкирхен најмалку зборуваше за ривалот. Не зборуваше за Шалке, но зборуваше за некои други работи кои се интересни за јавноста. Така дочекавме и да го слушнеме и неговото мислење за расправата која се води во последните години поради неговите генијални идеи – дали Пеп Гвардиола навистина е најголемиот тренер или само имаше среќа да работи со најголемите фудбалери? Или ако сакате да бидеме повеќе прецизни дали можеме да го сметаме Гвардиола за најголем во историјата ако знаеме дека Лигата на шампионите ја освојуваше само додека во својот тим ги имаше: Лионел Меси, Чави и Андрес Иниеста? Пеп даде директен одговор без размислување. „Апсолутно се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразилецот Данило е само еден од двајцата играчи во актуелниот состав на Манчестер Сити кои ја имаат освоено титула во Лигата на шампионите, но од друга страна пак тој е единствениот фудбалер кој имаше можност да соработува со Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола. Дефанзивецот на Сити не уживаше некоја преголема минутажа под водство на францускиот стручњак кога беше дел од Реал, но сепак има само убави спомени од соработката со Зизу кој успеа да направи историја со трите последователни титули во најелитното европско натпреварување. Во интервјуто за „Мирор“, Данило се обиде да направи споредба меѓу неговиот поранешен и сегашен тренер, а иако беше многу тешко да издвои еден, сепак извлече еден интересен заклучок повразан за Пеп. – Пред се, станува збор за многу различни тренери. Двајцата се едни од најдобрите во светот, но невозможно е да се направи точна споредба. Многу сум горд што имав можност да работам со двајцата, а од тоа, можам само да кажам дека Пеп е ненадминлив во едно нешто, а тоа е внимавањето на секој ...
| | веќе видена | слични

Германскиот фудбалер и член на Манчестер Сити, Илкај Гундоган има само пофални зборови за неговиот тренер Пеп Гвардиола. Гундоган се чини дека полека но сигурно ја враќа својата препознатлива форма која што го красеше додека настапуваше во дресот на Борусија Дортмунд, а секако, еден од најзаслужните за тоа е Пеп Гвардиола. „Отсекогаш сум му се восхитувал на Гвардиола, уште кога беше во Барселона. Неговиот фудбал ме фасцинира. Отсекогаш сакав тој да ми биде тренер, неговите екипи едноставно имаат премногу решенија. Сега можам повеќе од било кога да учам од него, тоа го сметам за привилегија“, изјави Гундоган. Илкај Гундоган оваа сезона одигра вкупно 32 натпревари на кои што постигна пет погодоци и додаде седум асистенции.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити планира ремонт наредното лето на тимот, а Пеп Гвардиола најави дека Фернандињо е одличен фудбалер, но ќе мора да му биде пронајдена замена наскоро. Англиските медиуми шпекулираат дека „Граѓаните“ веќе ја пронашле неговата замена, па очигледно Сити ќе троши повторно „луда“ сума за ново засилување. Еден од најдобрите фудбалери на Атлетико Мадрид, Саул Нигез, е голема желба на Гвардиола, кој сака да го ангажира наредното лето, а Сити ќе мора да плати дури 130 милиони евра, а притоа сигурно ќе му биде понуден и богат договор на талентираниот фудбалер. Така би можел да се случи уште еден одличен трансфер меѓу двете екипи, откако претходно англискиот клуб го ангажираше Серхио Агуеро, кој стана еден од најдобрите фудбалери во Премиерлигата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од неговата теренска посета на струмичкиот регион истакна дека аудиото кое денес беше објавено, само ја ...
сите 150 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 258 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гундоган си купи дрес од Манчестер Јунајтед (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: