Гвардиола ги подбра своите играчи и го посочи Јунајтед како пример кој не треба да го следат!

Манчестер Сити со два гола во самата завршница го откажа жилавиот Њупорт на денешниот меч во ФА купот, а со оглед на тоа што англискиот шампион мораше до самиот крај да игра максимално за да ја оствари победата против четвртолигашот, Пеп Гвардиола одлучи да испрати едно предупредување до своите ѕвезди. Шпанецот очигледно почувствува одредена релаксација кај своите играчи, па по мечот им порача дека треба да научат од примерот на Манчестер Јунајтед, а воедно и да не го следат истиот пред дуелот со Шалке во Лигата на шампионите. – Ние сме живи во четири натпреварувања, секој меч е комплетно поразличен од претходниот. Денес игравме со тим од Лига 2, а сега следна е Лигата на шампионите. Мора да се адаптираме и да го менуваме менталитетот за секој меч, мора да растеме како тим и да не ја правиме најголемата грешка. Не смееме да мислиме дека сме најдобри, дека сме подобри од секој противник. Тоа е голема грешка, гледате како сите велеа дека Јунајтед е феноменален, сите велеа дека е подобар од ПСЖ, а потоа видовме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Манчестер Сити го победи Челзи во финалето од Лига купот на Англија со 4:3 на пенали. За тренерот на „граѓаните“ Жозеп Гвардиола ова беше 25. трофеј во неговата кариера. Шпанецот има четири трофеи со Манчестер сити, седум со баерн Минхен, и 14 со Барселона. Според бројот на освоените трофеи, Шпанецот се изедначи до португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо. Од активните тренери третото место на листата со најмногу трофеи го зазема предводникот на Наполи, карло Анчелоти кој има вкупно 20. (МИА)
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити го одбрани трофејот во Карабао куп, но тимот во наредните неколку седмици ќе биде десеткуван. Менаџерот Пеп Гвардиола е разочаран што „граѓаните“ мораа да дадат голема „жртва“ за да го освојат пехарот во Лига купот на Англија. Се повредија Фернандињо и Ејмерик Лапорт. „Го плаќаме данокот на учество во четири натпреварувања. Ќе бидеме без Фернандињо и без Лапорт неколку седмици. Триумфот во Лига купот е добар за мотивација за следните мечеви. Но, ќе имаме големи проблеми со повредите“, изјави Гвардиола. Централниот дефанзивец Џон Стоунс и левиот бек Бенјамин Менди подолг период се надвор од конкуренција поради повреди, а на реванш мечот против Шалке во осминафиналето на ЛШ нема да настапи и Николас Отаменди поради суспензија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Манчестер сити, Јозеп Гвардиола, ги сподели своите емоции по победата над Челзи (на пенали 4:3) во финалето на Лига купот. – Пеналите се лотарија. Се можеше да се случи. Задоволни сме што го освоивме трофејот втор пат по ред. При изведувањето на пеналите, најважно беше да ја задржиме концентрацијата. И успеавме да го направиме тоа. По резултатот, кој беше пред две недели (6:0), знаевме дека овој натпревар ќе биде многу потежок, рече Гвардиола. Шпанецот единствено лошо го гледа во повредите. – Лошо е што изгубивме некои играчи во следните неколку недели. Не знам колку се сериозни повредите на Лапорта и Фернандињо, вели Гвардиола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пеп Гвардиола вели дека уште ја има вербата во победа која му ја всадил легендарниот Јохан Кројф, најважниот човек во неговата кариера, и дека таа му помага со Манчестер сити да стигнат до три трофеи од неговото доаѓање во 2016 година. Во недела, Гвардиола ќе може да дојде до четвртиот трофеј во ЕФЛ купот (Лига-купот) против Челси, а во игра е уште за три – Сити се во четврт-финалето на ФА купот, победија со 3:2 против Шалке во Германија во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите, а исто така се лидери во Премиер лигата (иако со натпревар повеќе). „Научив премногу од него. Не само тактички, туку и во приодот кон фудбалот. Не само, јас туку и Барселона. Тој помогна да се врати победничкиот менталитет во Барселона со едноставна психологија: ’Верувајте дека сте добри и ќе бидете добри’. Тоа е најдобриот начин. Не можеш да победиш ако не веруваш самиот во себе“, вели Гвардиола. Тој посочува дека и во Барселона се негува духот на холандската фудбалска легенда. „Во фудбалската академија на Барселона ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола имал среќа што му беше дадено доволно време за да се прилагоди на англискиот фудбал и да ја наметне својата филозофија во клубот, пред да ги изведе до титули, изјави менаџерот на Челзи, Маурицио Сари.Италијанскиот стручњак е под притисок во Челзи, откако клубот падна на шестото место на табелата во Премиер лигата и беше исфрлен од ФА Купот. Гвардиола го презеде тимот на Сити во 2016 година и ја заврши деби сезоната без трофеј за прв пат во својата кариера. Минатата сезона Каталонецот ги изведе Сити до титулата со рекорден број на поени.– Гвардиола имаше среќа. Мислам дека ако го изберете Пеп, треба да се почека, бидејќи клубот знае многу добро дека на нему му треба време. Не е многу лесно за англиски тим да го игра овој стил на фудбал, па нормално е да има трпение, изјави Сари пред финалето на Лига Купот помеѓу двата тима.Челзи изгледаше како претендент за титулата во почетокот на сезоната, кога Италијанецот ги изведе до 12 натпревари без пораз во Премиер лигата, но ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола го поддржи својот колега во Челзи, Маурицио Сари и ги повика шефовите на „сините“ да му дадат повеќе време. Италијанскиот стручњак е пред разрешување, откако тимот претрпе неколку разочарувачки резултати во последните средби, а на Островот се шпекулира дека ако тимот го загуби финалето за Карабао Купот викендов од „граѓаните“, ќе му биде покажана вратата. – Кај мене ситуацијата беше малку поинаква. Во првата година моите шефови не се сомневаа во мене и ја имав нивната целосна доверба. Во медиумите никогаш не сум прочитал дека ќе бидам отпуштен во мојата прва сезона, ако изгубам неколку натпревари. Никогаш не се случи тоа, изјави Пеп на прес-конференција пред финалето. Тој смета дека понекогаш ситуацијата во тимовите е тешка и тренерите имаат потреба од време. – Тоа е прва сезона на Маурицио во англискиот фудбал и тој има потреба од време за да ги наметне своите идеи. Шефовите во Челзи треба да го поддржат. Според мене тоа е правилно. Изненаден сум од политиката на ...
| | веќе видена | слични

Манчестер сити и Челзи утре ќе се борат за првиот трофеј во англискиот фудбал за оваа сезона. Овие екипи се во финалето од Лига купот, а „граѓаните“ од Манчестер се големи фаворити. Тоа е така, најмногу поради одличната моментна форма во која се наоѓа англискиот првак. Пред само еден месец, Сити и Челзи играа во првенството, а лондонскиот клуб го доживеа најтешкиот пораз од формирањето на Премиер лигата. Сити немаше милост и на крајот победи со 6:0. И покрај таа убедлива победа, тренерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола повикува на внимание пред финалето во Лига Купот. „Искрено не сакам да играм против ист противник за кратко време. Точно е дека одигравме одлично во првенствениот меч, но сега е финале, а тоа е нешто сосема друго. Овој меч ќе биде многу поразличен. Челзи има играчи од врвна класа и сигурно дека ќе направат сѐ, само да може да ни се реваншираат за поразот кој им го нанесовме. Очекувам ова да биде тежок меч, но нашата цел е да победиме и да ги израдуваме нашите навивачи“, рече тренерот на Сити, ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола вели дека во никоја ситуација Челси не бил неговиот клуб за избор, бидејќи таму менаџерите се „на краток рок“, а тој преферира да работи на долгорочен проект, каков што го има под богатите сопственици на актуелниот англиски шампион. Зборувајќи за својата прва сезона на клупата на Сити, тој вели дека никој во клубот не се сомневал во неговиот начин на работа, додека во Челси ако нема резултати веднаш следува отказот, каков што беше примерот со Жозе Мурињо, Антонио Конте, а сега под притисок е и Маурицио Сари, иако дојде во клубот во текот на летото. „Во првата година во Манчестер сити немаше сомнежи околу мене. Никогаш не излезе вест во медиумите дека јас ќе добијат отказ ако го загубиме следниот натпревар. Бев изненаден што Челси го отпуштија Антонио Конте иако ја освои титулата само бидејќи загуби еден или два натпревари на почетокот на сезоната. Си кажав: ’Вау, но само пред два-три месеци тие станаа шампиони!’. Јас никогаш не бев потенцијална можност за Челси. ...
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола ја работи својата трета сезона како менаџер на Манчестер Сити, а иако минатата година влезе во историјата на Премиер лигата со нестварната кампања која ја изрежира заедно со своите играчи, не треба да се заборави дека Шпанецот добиваше доста критики од јавноста во првата сезона. Поранешниот тренер на Барса имаше доста тешка прва сезона во Премиер лигата и адаптацијата не одеше баш лесно, но Пеп во неколку наврати порача дека секогаш добивал неизмерна поддршка од клубот, што подоцна се покажа како клуч за добрите резултати на тимот кои продолжуваат и оваа сезона. Стабилноста и вербата од раководството секогаш знае да биде многу важно за тренерите, па поради ова, Пеп сега одлучи да направи една анализа со која јасно го „поздрави“ Роман Абрамович чии проекти тој ги оцени како краткотрајни. – При мојата прва година која беше доста тешка, никој во клубот не се посомнева во мене. Имаше критики во јавноста, но никогаш не приситгна информација дека ќе бидам отпуштен ако не победам на следниот меч. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 260 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гвардиола ги подбра своите играчи и го посочи Јунајтед како пример кој не треба да го следат!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: