Фернандињо во „аут“, Сити му најде замена од 130 милиони евра!

Манчестер сити планира ремонт наредното лето на тимот, а Пеп Гвардиола најави дека Фернандињо е одличен фудбалер, но ќе мора да му биде пронајдена замена наскоро. Англиските медиуми шпекулираат дека „Граѓаните“ веќе ја пронашле неговата замена, па очигледно Сити ќе троши повторно „луда“ сума за ново засилување. Еден од најдобрите фудбалери на Атлетико Мадрид, Саул Нигез, е голема желба на Гвардиола, кој сака да го ангажира наредното лето, а Сити ќе мора да плати дури 130 милиони евра, а притоа сигурно ќе му биде понуден и богат договор на талентираниот фудбалер. Така би можел да се случи уште еден одличен трансфер меѓу двете екипи, откако претходно англискиот клуб го ангажираше Серхио Агуеро, кој стана еден од најдобрите фудбалери во Премиерлигата.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, по вчерашното финале на англискиот Лига Куп изјави дека ситуација со повредите во пресрет на дуелот со Вест Хем не е најдобра. „Граѓаните“ го победија Челзи на пенали, но загубија двајца играчи. „На крајот од првото полувреме Лапорт се почувствува непријатно, а Фернандињо има проблем со мускулите. Мислам дека ќе мора да го пропуштат мечот со Вест Хем, но можно е да пропуштат и неколку недели", вели Гвардиола. „Изгубивме два играчи на некое време, но ќе мора да се справиме и со тоа, затоа што има многу натпревари до крајот", дополни Пеп. Pep Guardiola has confirmed that Laporte and Fernandinho will both be out of action for a couple weeks after suffering muscular injuries today. pic.twitter.com/ni7tP3g8Zp — Football Tweet (@Football__Tweet) February 24, 2019
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити минатиот викенд славеше против Челси во финалето на Карабао купот, но во таборот на „Граѓаните“ нема причини за големо славје. Избраниците на Гвардиола го освоија трофејот по изведувањето на пеналите, меѓутоа веднаш после натпреварот, Шпанецот доби непријатни вести – поради повреди следните неколку важни натпревари на Сити ќе ги пропуштат двајца првотимци. Лапорте ја напушти играта во 46-та минута, а поради повреда беше заменет и Фернандињо во 91-ва минута. Според последните информации од Англија, станува збор за повреда на мускулите кај двајцата фудбалери, па тие речиси сигурно ќе пропуштат неколку од следните натпревари на Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити го одбрани трофејот во Карабао куп, но тимот во наредните неколку седмици ќе биде десеткуван. Менаџерот Пеп Гвардиола е разочаран што „граѓаните“ мораа да дадат голема „жртва“ за да го освојат пехарот во Лига купот на Англија. Се повредија Фернандињо и Ејмерик Лапорт. „Го плаќаме данокот на учество во четири натпреварувања. Ќе бидеме без Фернандињо и без Лапорт неколку седмици. Триумфот во Лига купот е добар за мотивација за следните мечеви. Но, ќе имаме големи проблеми со повредите“, изјави Гвардиола. Централниот дефанзивец Џон Стоунс и левиот бек Бенјамин Менди подолг период се надвор од конкуренција поради повреди, а на реванш мечот против Шалке во осминафиналето на ЛШ нема да настапи и Николас Отаменди поради суспензија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Манчестер сити, Јозеп Гвардиола, ги сподели своите емоции по победата над Челзи (на пенали 4:3) во финалето на Лига купот. – Пеналите се лотарија. Се можеше да се случи. Задоволни сме што го освоивме трофејот втор пат по ред. При изведувањето на пеналите, најважно беше да ја задржиме концентрацијата. И успеавме да го направиме тоа. По резултатот, кој беше пред две недели (6:0), знаевме дека овој натпревар ќе биде многу потежок, рече Гвардиола. Шпанецот единствено лошо го гледа во повредите. – Лошо е што изгубивме некои играчи во следните неколку недели. Не знам колку се сериозни повредите на Лапорта и Фернандињо, вели Гвардиола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пеп Гвардиола вели дека уште ја има вербата во победа која му ја всадил легендарниот Јохан Кројф, најважниот човек во неговата кариера, и дека таа му помага со Манчестер сити да стигнат до три трофеи од неговото доаѓање во 2016 година. Во недела, Гвардиола ќе може да дојде до четвртиот трофеј во ЕФЛ купот (Лига-купот) против Челси, а во игра е уште за три – Сити се во четврт-финалето на ФА купот, победија со 3:2 против Шалке во Германија во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите, а исто така се лидери во Премиер лигата (иако со натпревар повеќе). „Научив премногу од него. Не само тактички, туку и во приодот кон фудбалот. Не само, јас туку и Барселона. Тој помогна да се врати победничкиот менталитет во Барселона со едноставна психологија: ’Верувајте дека сте добри и ќе бидете добри’. Тоа е најдобриот начин. Не можеш да победиш ако не веруваш самиот во себе“, вели Гвардиола. Тој посочува дека и во Барселона се негува духот на холандската фудбалска легенда. „Во фудбалската академија на Барселона ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола имал среќа што му беше дадено доволно време за да се прилагоди на англискиот фудбал и да ја наметне својата филозофија во клубот, пред да ги изведе до титули, изјави менаџерот на Челзи, Маурицио Сари.Италијанскиот стручњак е под притисок во Челзи, откако клубот падна на шестото место на табелата во Премиер лигата и беше исфрлен од ФА Купот. Гвардиола го презеде тимот на Сити во 2016 година и ја заврши деби сезоната без трофеј за прв пат во својата кариера. Минатата сезона Каталонецот ги изведе Сити до титулата со рекорден број на поени.– Гвардиола имаше среќа. Мислам дека ако го изберете Пеп, треба да се почека, бидејќи клубот знае многу добро дека на нему му треба време. Не е многу лесно за англиски тим да го игра овој стил на фудбал, па нормално е да има трпение, изјави Сари пред финалето на Лига Купот помеѓу двата тима.Челзи изгледаше како претендент за титулата во почетокот на сезоната, кога Италијанецот ги изведе до 12 натпревари без пораз во Премиер лигата, но ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола го поддржи својот колега во Челзи, Маурицио Сари и ги повика шефовите на „сините“ да му дадат повеќе време. Италијанскиот стручњак е пред разрешување, откако тимот претрпе неколку разочарувачки резултати во последните средби, а на Островот се шпекулира дека ако тимот го загуби финалето за Карабао Купот викендов од „граѓаните“, ќе му биде покажана вратата. – Кај мене ситуацијата беше малку поинаква. Во првата година моите шефови не се сомневаа во мене и ја имав нивната целосна доверба. Во медиумите никогаш не сум прочитал дека ќе бидам отпуштен во мојата прва сезона, ако изгубам неколку натпревари. Никогаш не се случи тоа, изјави Пеп на прес-конференција пред финалето. Тој смета дека понекогаш ситуацијата во тимовите е тешка и тренерите имаат потреба од време. – Тоа е прва сезона на Маурицио во англискиот фудбал и тој има потреба од време за да ги наметне своите идеи. Шефовите во Челзи треба да го поддржат. Според мене тоа е правилно. Изненаден сум од политиката на ...
| | веќе видена | слични

Манчестер сити и Челзи утре ќе се борат за првиот трофеј во англискиот фудбал за оваа сезона. Овие екипи се во финалето од Лига купот, а „граѓаните“ од Манчестер се големи фаворити. Тоа е така, најмногу поради одличната моментна форма во која се наоѓа англискиот првак. Пред само еден месец, Сити и Челзи играа во првенството, а лондонскиот клуб го доживеа најтешкиот пораз од формирањето на Премиер лигата. Сити немаше милост и на крајот победи со 6:0. И покрај таа убедлива победа, тренерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола повикува на внимание пред финалето во Лига Купот. „Искрено не сакам да играм против ист противник за кратко време. Точно е дека одигравме одлично во првенствениот меч, но сега е финале, а тоа е нешто сосема друго. Овој меч ќе биде многу поразличен. Челзи има играчи од врвна класа и сигурно дека ќе направат сѐ, само да може да ни се реваншираат за поразот кој им го нанесовме. Очекувам ова да биде тежок меч, но нашата цел е да победиме и да ги израдуваме нашите навивачи“, рече тренерот на Сити, ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола вели дека во никоја ситуација Челси не бил неговиот клуб за избор, бидејќи таму менаџерите се „на краток рок“, а тој преферира да работи на долгорочен проект, каков што го има под богатите сопственици на актуелниот англиски шампион. Зборувајќи за својата прва сезона на клупата на Сити, тој вели дека никој во клубот не се сомневал во неговиот начин на работа, додека во Челси ако нема резултати веднаш следува отказот, каков што беше примерот со Жозе Мурињо, Антонио Конте, а сега под притисок е и Маурицио Сари, иако дојде во клубот во текот на летото. „Во првата година во Манчестер сити немаше сомнежи околу мене. Никогаш не излезе вест во медиумите дека јас ќе добијат отказ ако го загубиме следниот натпревар. Бев изненаден што Челси го отпуштија Антонио Конте иако ја освои титулата само бидејќи загуби еден или два натпревари на почетокот на сезоната. Си кажав: ’Вау, но само пред два-три месеци тие станаа шампиони!’. Јас никогаш не бев потенцијална можност за Челси. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 359 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 321 | | | веќе видена

Објавениот разговор или монолог на Зоран Заев ми наликува на негово себепромовирање во голем моќник, но и претставување како мој голем пријател, вели за ...
сите 146 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 169 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фернандињо во „аут“, Сити му најде замена од 130 милиони евра!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: