Гундоган: Фудбалот на Гвардиола ме фасцинира

Германскиот фудбалер и член на Манчестер Сити, Илкај Гундоган има само пофални зборови за неговиот тренер Пеп Гвардиола. Гундоган се чини дека полека но сигурно ја враќа својата препознатлива форма која што го красеше додека настапуваше во дресот на Борусија Дортмунд, а секако, еден од најзаслужните за тоа е Пеп Гвардиола. „Отсекогаш сум му се восхитувал на Гвардиола, уште кога беше во Барселона. Неговиот фудбал ме фасцинира. Отсекогаш сакав тој да ми биде тренер, неговите екипи едноставно имаат премногу решенија. Сега можам повеќе од било кога да учам од него, тоа го сметам за привилегија“, изјави Гундоган. Илкај Гундоган оваа сезона одигра вкупно 32 натпревари на кои што постигна пет погодоци и додаде седум асистенции.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, нема да го предводи Челзи, пишува „Тајмс“. Според гласините, менаџментот на „сините“ планира да го разреши менаџерот Маурицио Сари, кој беше назначен само пред неколку месеци. Клубот размислува да ја покани својата француска легенда да го замени, но изгледа дека ќе бидат одбиени.Според „Тајмс“, Зидан не сака да го преземе Челзи бидејќи не сака да работи со раководството на тимот од Лондон. Како што е познато, Челзи многу често ги отпушта тренерите, па дури и Пеп Гвардиола објави дека нема да сака да работи на „Стемфорд Бриџ“ поради таа причина.Покрај тоа, Зидан не сакал да работи во англиската Премиер лига. Тој би направил исклучок за Манчестер Јунајтед. Покрај „Олд Трафорд“, легендарниот играч од средниот ред е исто така заинтересиран за тренирање на неговиот поранешен клуб Јувентус.Текстот Зидан би работел само во два клуба е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Посебно голем проблем за шефот на стручниот штаб на англискиот првак би требало да биде повредата на столбот во дефанзивната линија, тој вели дека при еден ваков ритам на работа, повредите си доаѓаат сами по себе. Англија Манчестер Сити скапо ја плати цената за освоениот англиски Лига Куп, трофејот од тоа натпреварување го подигна откако славеше на пенали против Чесли, а во регуларниот дел од пресметката мрежите мируваа. Сепак, шефот на стручниот штаб на бранителот на шампионската титула во Премиерлигата, Пеп Гвардиола сега се соочува со проблеми во тимот, откако со повреди се здобија столбот во одбраната Ејмерик Лапорт, како и искусниот фудбалер од средниот ред, Фернандињо. Според изјавата на Пеп по мечот, се очекува обајцата играчи на Сити да отсуствуваат неколку седмици, како за потсетување, Лапорт беше заменет на паузата, а Фернандињо пред самиот старт на продолженијата. „ Најлошото нешто од сево ова е фактот што загубивме двајца фудбалери за идните неколку седмици, ни претстојат уште многу натпревари, ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, по вчерашното финале на англискиот Лига Куп изјави дека ситуација со повредите во пресрет на дуелот со Вест Хем не е најдобра. „Граѓаните“ го победија Челзи на пенали, но загубија двајца играчи. „На крајот од првото полувреме Лапорт се почувствува непријатно, а Фернандињо има проблем со мускулите. Мислам дека ќе мора да го пропуштат мечот со Вест Хем, но можно е да пропуштат и неколку недели", вели Гвардиола. „Изгубивме два играчи на некое време, но ќе мора да се справиме и со тоа, затоа што има многу натпревари до крајот", дополни Пеп. Pep Guardiola has confirmed that Laporte and Fernandinho will both be out of action for a couple weeks after suffering muscular injuries today. pic.twitter.com/ni7tP3g8Zp — Football Tweet (@Football__Tweet) February 24, 2019
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити минатиот викенд славеше против Челси во финалето на Карабао купот, но во таборот на „Граѓаните“ нема причини за големо славје. Избраниците на Гвардиола го освоија трофејот по изведувањето на пеналите, меѓутоа веднаш после натпреварот, Шпанецот доби непријатни вести – поради повреди следните неколку важни натпревари на Сити ќе ги пропуштат двајца првотимци. Лапорте ја напушти играта во 46-та минута, а поради повреда беше заменет и Фернандињо во 91-ва минута. Според последните информации од Англија, станува збор за повреда на мускулите кај двајцата фудбалери, па тие речиси сигурно ќе пропуштат неколку од следните натпревари на Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични
10 копии

Манчестер Сити го победи Челзи во финалето од Лига купот на Англија со 4:3 на пенали. За тренерот на „граѓаните“ Жозеп Гвардиола ова беше 25. трофеј во неговата кариера. Шпанецот има четири трофеи со Манчестер сити, седум со баерн Минхен, и 14 со Барселона. Според бројот на освоените трофеи, Шпанецот се изедначи до португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо. Од активните тренери третото место на листата со најмногу трофеи го зазема предводникот на Наполи, карло Анчелоти кој има вкупно 20. MИА
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити го одбрани трофејот во Карабао куп, но тимот во наредните неколку седмици ќе биде десеткуван. Менаџерот Пеп Гвардиола е разочаран што „граѓаните“ мораа да дадат голема „жртва“ за да го освојат пехарот во Лига купот на Англија. Се повредија Фернандињо и Ејмерик Лапорт. „Го плаќаме данокот на учество во четири натпреварувања. Ќе бидеме без Фернандињо и без Лапорт неколку седмици. Триумфот во Лига купот е добар за мотивација за следните мечеви. Но, ќе имаме големи проблеми со повредите“, изјави Гвардиола. Централниот дефанзивец Џон Стоунс и левиот бек Бенјамин Менди подолг период се надвор од конкуренција поради повреди, а на реванш мечот против Шалке во осминафиналето на ЛШ нема да настапи и Николас Отаменди поради суспензија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Манчестер сити, Јозеп Гвардиола, ги сподели своите емоции по победата над Челзи (на пенали 4:3) во финалето на Лига купот. – Пеналите се лотарија. Се можеше да се случи. Задоволни сме што го освоивме трофејот втор пат по ред. При изведувањето на пеналите, најважно беше да ја задржиме концентрацијата. И успеавме да го направиме тоа. По резултатот, кој беше пред две недели (6:0), знаевме дека овој натпревар ќе биде многу потежок, рече Гвардиола. Шпанецот единствено лошо го гледа во повредите. – Лошо е што изгубивме некои играчи во следните неколку недели. Не знам колку се сериозни повредите на Лапорта и Фернандињо, вели Гвардиола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пеп Гвардиола вели дека уште ја има вербата во победа која му ја всадил легендарниот Јохан Кројф, најважниот човек во неговата кариера, и дека таа му помага со Манчестер сити да стигнат до три трофеи од неговото доаѓање во 2016 година. Во недела, Гвардиола ќе може да дојде до четвртиот трофеј во ЕФЛ купот (Лига-купот) против Челси, а во игра е уште за три – Сити се во четврт-финалето на ФА купот, победија со 3:2 против Шалке во Германија во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите, а исто така се лидери во Премиер лигата (иако со натпревар повеќе). „Научив премногу од него. Не само тактички, туку и во приодот кон фудбалот. Не само, јас туку и Барселона. Тој помогна да се врати победничкиот менталитет во Барселона со едноставна психологија: ’Верувајте дека сте добри и ќе бидете добри’. Тоа е најдобриот начин. Не можеш да победиш ако не веруваш самиот во себе“, вели Гвардиола. Тој посочува дека и во Барселона се негува духот на холандската фудбалска легенда. „Во фудбалската академија на Барселона ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола имал среќа што му беше дадено доволно време за да се прилагоди на англискиот фудбал и да ја наметне својата филозофија во клубот, пред да ги изведе до титули, изјави менаџерот на Челзи, Маурицио Сари.Италијанскиот стручњак е под притисок во Челзи, откако клубот падна на шестото место на табелата во Премиер лигата и беше исфрлен од ФА Купот. Гвардиола го презеде тимот на Сити во 2016 година и ја заврши деби сезоната без трофеј за прв пат во својата кариера. Минатата сезона Каталонецот ги изведе Сити до титулата со рекорден број на поени.– Гвардиола имаше среќа. Мислам дека ако го изберете Пеп, треба да се почека, бидејќи клубот знае многу добро дека на нему му треба време. Не е многу лесно за англиски тим да го игра овој стил на фудбал, па нормално е да има трпение, изјави Сари пред финалето на Лига Купот помеѓу двата тима.Челзи изгледаше како претендент за титулата во почетокот на сезоната, кога Италијанецот ги изведе до 12 натпревари без пораз во Премиер лигата, но ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 358 | | | веќе видена

Објавениот разговор или монолог на Зоран Заев ми наликува на негово себепромовирање во голем моќник, но и претставување како мој голем пријател, вели за ...
сите 147 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 168 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 148 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 260 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гундоган: Фудбалот на Гвардиола ме фасцинира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: