ПРОПУШТЕНА ГОЛЕМА ШАНСА: Реми во Украина, пласманот на ЕП виси до крај


Македонија не успеа да победи иако водеше во поголемиот дел од мечот кој беше одигран во Суми Нерешени 27:27 во меч во кој Македонија одигра подобро од својот противник Украина, кои ја продолжија неизвесноста во групата каде што се и селекциите на Чешка и Исланд. На Македонија и требаше победа за да се пласира уште денеска на шампионатот во Хрватска. Македонија имаше тешко отворање на средбата кога Украина го диктираше темпото и беше постојано во предност од еден до два гола. Сепак, во втората половина од првото полувреме со серија од 6:0, Македонија поведе со 16:12 и тука почна да ја има иницијативата. На одмор замина со 18:14, па имаше можност за мирно продолжение на средбата. Украинците имаа подобро отворање на вторите 30 минути кога успеаја набрзина да намалат и потоа постојано да бидат во гол до два негатива. Македонија ја чуваше предноста до крајот, но во последните неколку напади не одеше најдобро. Имаше и непотребно брзање, па тоа влијаеше на конечниот епилог во кој ракометарите од Украина успеаја да ...
| | веќе видена | слични

По брилијантниот настап против Чешка, која нашите ракометари ја декласираа со 13 разлика, а најдобар стрелец со 11 постигнати гола беше капитенот Кире Лазаров, од ЕХФ излегоа со навистина интересен предлог. Имено, Европската ракометна федерација на нејзината службена фејсбук страница предложи во Македонија да има референдум за Лазаров да игра во дресот на националниот тим до 52 години, а може и повеќе. Во изјава за ОХРИД 24, Лазаров даде свое видување на ова ласкаво признание за неговиот спортски ангажман. „Видете, јас тој коментар го сфаќам како позитивен комплимент и секоја чест за ЕХФ, знаат да препознаат квалитет. Еден таков комплимент добиен од ЕХФ е сигурно за човек да се гордее и да биде задоволен, меѓутоа јас цврсто стојам на земја, си го знам својот пат, знам како имам стигнато до сега, знам како треба за да бидам успешен и понатаму“, вели Кире, додавајќи дека пред сѐ, најважно е здравјето, па потоа со нови идеи, нови предизвици и нови сили ќе продолжат како репрезентација понатаму. „Сега е време ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометната репрезентацијата на Македонија ја победи Чешка со 33:20 и обезбеди место на Европското првенство во Хрватска, кое ќе се одржи следната година. Македонија во првиот дел постојано беа во водство, а на полувреме заминаа со убедливи 16:10, со што јасно стави до знаење дека нема да има изненадување. И во вториот дел, Македонија од минута во минута го зголемуваше своето водство, за на крајот да се обезбеди триумф од 33:20. Борко Ристовски забележа 15 интервенции, а Кире Лазаров кој постигна 11 голови. Извор: Бриф
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров е инспирација, не само за младите генерации, туку и за врвните ракометни експерти. Тој е вистинско непроценливо богатство, играч што го посакува секоја земја, но го има само Македонија. По маестралната партија против Чешка, ЕХФ ЕУРО излезе со голем број текстови и видео-снимки за нашиот капитен. Европската федерација предложи во Македонија да има референдум за Лазаров да игра во дресот на националниот тим до 52 години, а може и повеќе. Македонскиот „бомбардер“ квалификациите за ЕП следната година ги заврши како најдобар стрелец со 59 погодоци, кој од кој поубав.. „Овој човек е едноставно е фантастичен. Иако има 37-години, Кирил Лазаров ги полни мрежите...тој само погодува, погодува и погодува..Погледнете го овој неверојатен летечки гол на дуелот против Чешка", пишува на официјалната страница на „EHF EURO Channel'. Уживајте во една од многуте мајстории на нашиот капитен...поточно во одличната акцијата на Манасков и Лазаров...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров со 59 гола е најдобар стрелец во квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Лазаров му побегна за девет гола на Вуко Борозан, кој има 50 гола, додека на третото место се најде Белијецот, Дамјан Кеѕиора со 41 постигнат гол. Двојниот најдобар стрелец на Светските првенства, во земјата во која двапати настапуваше за Загреб и стана најдобар стрелец на Мундијалот во 2009 година, ќе се обиде и по вторпат да биде голгетер на континенталните шампионати, по Србија 2012 година.
| | веќе видена | слични

Сениорската машка репрезентација на Македонија на најдобар начин ги заврши квалификациите за ЕП Хрватска 2018. Избраниците на Раул Гонзалез пред преполните трибини на ВИП Арена „Борис Трајковски“ одиграа фантастичен меч против Чешка и со убедлив триумф од 33-20 обезбедија пласман на континенталниот собир од првото место во квалификациската група. Само почетокот на натпреварот донесе резултатска неизвесност, но од моментот кога со голот на Кирил Лазаров, Македонија поведе со 8-7, до крајот на средбата веќе не го испушти водството во ниту еден момент. На пауза за полувреме се замина со веќе високи 6 гола разлика за Македонија (16-10), а нашите репрезентативци одиграа одлично тимски и во второто полувреме во кое доминираа на двата краја од теренот. Разликата постојано се зголемуваше за конечни и заслужени 33-20. Кирил Лазаров и на оваа средба беше прв стрелец во нашиот тим со 11 постигнати голови и со нив стигна до вкупна бројка од 59 голови во квалификациите што го прават убедливо најдобар реализатор, пред ...
| | веќе видена | слични

Вчера во висок стил македонската машка сениорска ракометна репрезентација обезбеди настап на Европското првенство во Хрватска 2018 год. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез со конечен резултат 33:20 ја совладаа селекцијата на Чешка за освојување на првото место во квалификациската група пред Чесите, Исланѓаните и Украинците. И во овој циклус нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров (37) блескаше и беше најдобар стрелец во евро-квалификациите со 59 голови. Во текот на мечот против Чешка пред полните трибини во ВИП Арена СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје, прекрасната партија на „црвено-жолтите“ беше крунисана со еден фантастичен „цепелин“ на релација Кирил Лазаров-Дејан Манасков.
| | веќе видена | слични

Предводени од капитенот Кирил Лазаров кој мечот го заврши со 11 голови, „црвено-жолтите“ во текот на сите 60 минути ја имаа контролата на резултатот и во ниту еден момент не ја доведоа победата во прашање. Нападот беше одличен, Македонците погодуваа од сите позиции, на моменти и со атрактивна игра и „цепелини“, а одбраната засилена со повратникот Ацо Јоноски ги одбиваше атаците на Чесите. Голманот Борко Ристовски бранеше „зицери“ и сето тоа на крајот резултира со убедливи плус 13. Доминацијата на нашите ракометари на 15-ина минути пред крајот беше изразена со двоцифрена предност (25:15), што беше убава можност селекторот Раул Гонзалес да им даде шанса за настап и на резервните играчи. Од репрезентацијата вечерва се прости Влатко Митков кој доби овации од преполниот СЦ „Борис Трајковски“. На другиот натпревар од 6.коло во оваа група, Исланд на домашен терен ја совлада Украина со 34:26. Македонија го освои првото место на табелата и ќе се најде во попривилигиран шешир при ждребот за ЕП. Чешка како втора ЕП оди ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската ракометна репрезентација избори пласман на Европското првенство во Хрватска. Во решавачкиот натпревар Македонија ја декласира Чешка 33:20 (16:10) иквалификациите ги заврши како првопласирана во Групата 4. Македонските ракометари одиграа брилијантен натпревар, целосно ја надиграа чешката селекција и заслужено изборија пласман на ново големо натпреварување, во случајов Европско првенство, кое во јануари наредната година ќе се одржи во Хрватска. Дека ништо нема да му препуштат на случајот избраниците на селекторот Раул Гонзалес покажаа уште на почетокот на натпреварот, имаа 3:1 по пет минути, потоа 7:4 и 10:7, а во финишот на првиот дел ја достигнаа максималната предност за овој период од играта, 16:10. Капитенот Лазаров го носеше тимот во првиот дел, тој за 30 минути постигна девет од 16-те гола на македонската репрезентација. Доколку Чесите имаа некои надежи дека ќе можат да внесат неизвесност во натпреварот, тие згаснаа по само три минути игра во второто полувреме, кога Македонија имаше 18:10. ...
| | веќе видена | слични

Македонија синоќа оствари голема победа над Чешка, а предводник на избраниците на Раул Гонзалез беше Кире Лазаров со 11 погодоци. „Мислам дека ова беше еден од нашите најквалитетни натпревари. Поправивме одредени детали во нашата игра, во напад играме многу полесно. Задоволни сме и на најдобар начин ја завршуваме сезоната. Играме модерен и интелигентен ракомет, навистина сум многу задоволен и среќен бидејќи товарот не беше на неколку поединци од репрезентацијата, туку голем број од репрезентативците играа одлично“, изјави капитенот Кире Лазаров и додаде: „Чешка дојде во Скопје да не победи, но ние ѝ докажавме на цела Европа дека и со лошо судење против нас, можеме да победиме една Чешка со повеќе од десет гола разлика. Мора да потенцирам дека првпат завршуваме на првото место во групата на едни квалификации за големо натпреварување“, додаде Лазаров.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОПУШТЕНА ГОЛЕМА ШАНСА: Реми во Украина, пласманот на ЕП виси до крај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: