Њујорк

  во

  Лидерите на англиската постпанк-сцена, „Генг оф фор“, утревечер, во „зимскиот“ клуб „Хард рок “ ќе го отворат седмото продолжение на „Оф-фест“. Годинашното издание на музичката манифестација ќе трае шест дена, односно ќе заврши на 29 мај. На фестивалот, што се концентрира на „музиката на светот“, задутре во арт-киното „Фросина“ ќе настапи Вју Фарка Туре од Мали, а истата вечер ќе биде претставен документарен филм за легендата Али Фарка Туре. Во понеделник (26 мај), во клубот „Миднајт“ македонскиот музичар што живее и работи во Њујорк, Дуке Бојаџиев, ќе го промовира новиот студиски албум Love Is The Way, што неодамна го објави Скопскиот џез-фестивал. Дел од оваа вечер е ТК Вондер - Гаеа од САД. Во вторник, на 27 мај, во Универзалната сала ќе настапи „Фолтин“ и „Сењор Коконат енд хис оркестра“. На 28 мај во Кинотеката на Македонија ќе биде прикажан документарецот за Фела Кути, „Музиката е оружје“. Фестивалот ќе биде затворен в четврток, на 29 мај, со африканска вечер - ќе настапат „Оркестра Баобаб“ (Сенегал) и ...
  | | веќе видена | слични

  Нова рекордна цена на сировата нафтата од повеќе од 135 долари за еден барел е регистрирана вчера на берзата во Њујорк. Според аналитичарите, ова е резултат на неочекуваното намалување на резервите на овој енергенс во САД во текот на минатата седмица. Цената на американската лесна нафта за испорака во јули на берзата во Њујорк денеска се зголеми за 1,87 долар или за 1,4 процент и се продава за 135,04 долари за еден барел. Цената на европската „брент“ нафта на берзата во Лондон се зголеми за 1,81 долар или за 1,4 процент и се продава за рекордни 134,18 долари за еден барел. Поскапувањето на нафтата беше предизвикано од вчерашното објавување на неделниот извештај на американското Министерство за енергетика за резервите во САД во текот на претходната седмица, кој покажа намалување на резервите на сирова нафта од 5,32 милиони барели, што пак е најголем пад во последните четири месеци.
  | | веќе видена | слични

  Нафтата на берзите достигна 135 долари за барел, што ќе значи ново поскапување и на домашните горива

  Маја Томиќ

  Секојдневно расте цената на нафтата на светските берзи. Вчера напладне таа на Берзата во Њујорк достигна рекордни 135 долари за барел, како последица на неочекуваното намалувањето на нафтените резерви во САД, пренесуваат странски агенции. Порастот на цените на бензините влијае и врз домашните производствени компании, иако тие засега немаат официјални реакции до Владата. Од „Жито лукс“ изјавуваат дека ако цените продолжат да растат со вакво темпо, наскоро сигурно ќе ги зголемат цените на лебот и на сите други производи.

  Како се одрази поскапиот бензин на потрошувачката на енергенсите, односно дали граѓаните и понатаму возат автомобили како порано? Од „Лукоил“ велат дека и покрај постојаниот раст на цените, на нивните бензински пумпи низ земјава не е регистрирана намалена потрошувачка на горива. Единствено што се забележува е мало воздржување од точење бензини кај ...
  | | веќе видена | слични

  Холивуд е пролетно расположен, бидејќи секој месец некоја од ѕвездите објавува вест дека е во блажена состојба

  ИВОНА САЗДОВСКА

  „Љубовта е во воздухот“, е еден од стиховите во песната на Џон Пол Јанг, која оваа година најмногу му одговара на Холивуд кој е пролетно расположен, бидејќи секој месец некоја од ѕвездите објавува вест дека е во блажена состојба или дека веќе станала мајка.

  Ѕвездата на Канскиот фестивал Анџелина Џоли ја нарекуваат супержена, бидејќи успешно знае да балансира помеѓу кариерата, сопругот и четирите деца. Џоли кон средината на летото на свет ќе донесе близнаци, момче и девојче, а тоа најверојатно ќе го направи во Франција, бидејќи во нејзиниот дом, покрај англискиот, како втор јазик се зборува францускиот.

  Уште една славна двојка што очекува близнаци кон средината на август е Лиза Мари Присли и нејзиниот четврти сопруг Мајкл Локвуд. Лиза посакува децата да се родат на 16 август, затоа што на тој ден се навршуваат 31 година од смртта на нејзиниот ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Ивановска ја доби наградата „Денес“

  Младата ликовна уметница од Скопје Ана Ивановска за своето дело „Тунел“ (инсталација) ја доби наградата „Денес“ која по шести пат, прексиноќа заедно ја доделија Центарот за современи уметности од Скопје, во соработка со Фондацијата за граѓанско општество од Њујорк.

  Наградата која на авторката и овозможува шестнеделен престој во Њујорк и ја додели уметникот Борис Петровски на отворањето на групната изложба, каде освен нејзиното дело беа презентирани и дела на тројцата уметници што влегоа во најтесна конкуренција: Славчо Спировски, Тихомир Топузовски и Неда Фирфова.

  Ана Ивановска е родена во Скопје во 1982 година. Дипломирала на Факултетот за ликовни уметности, на Сликарскиот оддел во класата на проф. Благоја Маневски и на Педагошкиот оддел. Минатата година со „Тунел“ се претставила на самостојна изложба во Младинскиот културен центар, а учествувала и на повеќе групни изложби во земјава, како и во Хрватска и Бугарија.

  Делото ...
  | | веќе видена | слични

  Цената на нафтата продолжува со галопирачко темпо да расте, искачувајќи се на синоќешното тргување на берзата во Њујорк на неверојатни 135 долари за барел.

  Како што извести телевизиската мрежа Си-Ен-Ен, американската лесна нафта на електронското тргување за испорака во јули достигна цена од 135,04 долари за барел.

  Најновото покачување на цената на нафтата уследи, откако американската влада неочекувано објави дека се намалиле нејзините резерви на сирова нафта, што предизвика страв од притисок врз понудата.

  Американската Управа за енергетски информации објави дека залихите на сировата нафта за една недела се намалиле за 5,4 милиони барели.

  Со ова најново покачување, цената на нафтата само од почетокот на годината поскапеле за 34 отсто. Просечната цена на нафтата во изминатата година изнесуваше 64,20 долари за барел, а во јануари 2007 се продаваше за 55,43 долари за барел. крај х ап
  | | веќе видена | слични

  Седуммина млади уметници од земјава ќе изложат свои дела на големата изложба наБиеналето на млади уметници на Европа и Медитеранот, познато како БЈЦЕМ, што вечерва, во 19 часот, свечено ќе биде отворено во италијанскиот град Бари.На 13-то издание на манифестацијата, актуелната уметничка сцена во Македонија ќе ја претстават и музичарите од групата „Проџект жлуст“. Тие утревечер ќе одржат концерт на главната сцена, на која до крајот на месецот ќе настапат стотици музичари.„Нашата креативна различност: време“, е темата на Биеналето што секоја втора година се одржува во друга држава од земјите во Европа и Медитеранот. Манифестацијата на која редовно учествуваат околу 1.000 уметници од педесетина земји, в година ќе се одржи во Скопје. Биеналето годинава инцидентно се одржува во Бари. Лани требаше да се одржи во Каиро, но од технички причини беше откажано.Со уметниците во Бари ќе отпатуваат Марија Ѓоргова и Маја Таневска од Министерството за култура. Тие в понеделник на генералната асамблеја на Биеналето ќе ја ...
  | | веќе видена | слични

  Чикаго булс ја имаше среќата да биде тимот што прв ќе избира на годинашниот драфт во НБА-лигата, иако овој клуб пред лотаријата имаше само 1,7 отсто шанси. Осум тима имаа поголеми шанси да го добијат првиот пик. Од 1.000 топчиња, само 17 беа со името на „биковите“, но клубот имаше голема среќа и летово може сериозно да се засили. Пред почетокот на сезонава во Чикаго најавуваа дури и атака на титулата на Истокот, но тимот одигра катастрофално, не влезе во плејофот и за многумина неочекувано се најде во драфт-лотаријата. Неуспехот е ублажен со добивањето на правото први да избираат на драфтот. Булс вторпат во клупската историја прв ќе избира на драфтот. Првиот пат во 1999 година кога го избраа Елтон Бренд. Драфт-лотаријата се одржува од 1994, а за тие 14 години само двапати се случило најслабиот тим во лигата да го добие првиот пик. Досега најголем напредок на една екипа, која прва избирала на драфтот, е оној на Сан Антонио, кој откако се засили со Тим Данкан во 1997, имаше 37 победи повеќе во однос на ...
  | | веќе видена | слични

  Електроакустичниот состав „Беј д фиш“ од Скопје вечерва во 21 часот, во клубот „Колосеум“ ќе го отвори првото издание на „ПМГ рекордингс фестивал“.Ќе настапат и Сашко Костов со Марија Каева, „3минитс ин д реин“, „Милко“, „Бернис пропаганда“, „ПМГ Колектив“, а вечерта ќе ја затвори диџејот Ентони Роман. Гостинот од Њујорк ќе ја заокружи вечерта со специјален сет за неговото прво гостување во Македонија. Тој е познат како басист и вокалист на њујорчаните „Рејдио фор“. Домашните бендови што ќе настапат претходно, ќе имаат половина час да ги претстават своите материјали. „Бернис пропаганда“, Сашко Костов и „ПМГ колектив“ ќе изведат неколку свои песни што досега не биле претставени во живо. Билетите за настанот чинат 200 денари и може да се купат на влезот во клубот „Колосеум“.
  | | веќе видена | слични

  Цената на нафтата продолжува со галопирачко темпо да расте, искачувајќи се на синоќешното тргување на берзата во Њујорк на неверојатни 135 долари за барел.

  Како што извести телевизиската мрежа Си-Ен-Ен, американската лесна нафта на електронското тргување за испорака во јули достигна цена од 135,04 долари за барел.

  Најновото покачување на цената на нафтата уследи откако американската Влада неочекувано објави дека се намалиле нејзините резерви на сурова нафта, што предизвика страв од притисок врз понудата.

  Американската Управа за енергетски информации објави дека залихите на суровата нафта за една недела се намалиле за 5,4 милиона барели.

  Со ова најново покачување, цената на нафтата само од почетокот на годината поскапеле за 34%. Просечната цена на нафтата во изминатата година изнесуваше 64,20 долари за барел, а во јануари 2007 се продаваше за 55,43 долари за барел.
  | | веќе видена | слични

  Лајчак потврди дека БиХ е подготвена да се придвижи напред

  21 05 2008

  ЊУЈОРК, САД -- Босна и Херцеговина е решена да преземе значајни чекори на својот пат кон евроинтеграцијата, му рече високиот претставник Мирослав Лајчак на британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Милибенд, на маргините од состанокот на ОН во Њујорк. „Земјата сега мора да се фокусира на спроведувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација, кој носи обврски, подеднакво како и бенефиции“, рече Лајчак во вторникот (20-ти мај). Во врска со трансформацијата на неговата Канцеларија на високиот претставник во мисија предводена од ЕУ, Лајчак рече дека колку побрзо се исполнат целите и условите, толку побрзо ќе се случи тоа.

  Во другите вести од вторникот, Фаусто Покар, претседател на Трибуналот на ОН во Хаг за воени злосторства, го посети затворот Фоча со министерот за правда на босанските Срби, Џерард Селман. Затвореникот Радован Станковиќ избега од истиот минатата година. Тој беше осуден за силување и ...
  | | веќе видена | слични

  Веста за болеста на последниот од браќата Кенеди одекна низ целиот свет

  БОСТОН - Сенаторот Едвард М. Кенеди, долгогодишен демократ од Масачусетс и најстар од семејството Кенеди, има малиген тумор на мозокот, изјавија во вторникот неговите лекари. Лекарите од општата болница во Масачусетс, кои ги истражуваат причините за ненадејниот напад што го доживеа Кенеди (76) во саботата во својот дом во Кејп Код, изјавија дека прелиминарните резултати од биопсијата на мозокот откриле дека тој има малигна глиома (тумор) во горниот лев дел од мозокот. Д-р Ли Швам, потпретседател на Одделот за неврологија во болницата, и д-р Лари Ронан, матичен лекар на Кенеди во болницата, во соопштението наведуваат дека „вообичаениот третман вклучува комбинација од разни форми на радијација и хемотерапија“ и дека „одлуките во врска со најдобриот третман за сенаторот Кенеди ќе бидат донесени по дополнителните тестирања и анализи“.

  Вестите за туморот на мозокот вознемирија многумина во Вашингтон, Масачусетс и подалеку, ...
  | | веќе видена | слични

  На Обама му недостасуваат околу 70 делегати за да ги обезбеди потребните 2.026 за номинација

  ВАШИНГТОН - Барак Обама во вторникот направи голем пресврт и е на прагот да обезбеди претседателска номинација од редовите на демократите, но ривалката Хилари Клинтон одбива да се предаде. Резултатот од двата избора - Обама лесно го освои Орегон, додека Клинтон го порази фаворитот во Кентаки - овозможи Обама да има мнозинство делегати за време на нивната долга борба од држава во држава за обезбедување номинација. Обама се надева дека пресвртницата го одбележува почетокот на крајот на исцрпувачката битка и го насочи своето внимание на општите избори во ноември против кандидатот на републиканците, Џон Мекејн. „Се вративме во Ајова со мнозинство делегати избрани од Американците и вие не доведовте пред прагот да ја обезбедиме номинацијата за претседател на САД“, изјави Обама на собирот во Ајова, место на неговата значајна победа во првите избори на демократите што се одржаа на 3 јануари. Сенаторот од Илиноис ...
  | | веќе видена | слични

  Њујорк - Суровата нафта на светските берзи вчера се продаваше за малку пониска цена по завчерашниот рекорд од 129,60 долари за барел. Тој е последица на загриженоста за намалувањето на резервите, но и на решителноста на Организацијата на земјите-извознички на нафта (ОПЕК) да не ги зголемуваат дневните количини за производство на нафта.

  Американската лесна нафта на Берзата во Њујорк за испорака во јули вчера се продаваше за 129,08 долари за барел. Цената на европската нафта „брент“ на Берзата во Лондон завчеравечер достигна нов рекорд од 128,07 долари за барел, а вчера забележа благ пад и се продаваше за 127,93 долари.

  Според податоците на американското Министерство за енергетика, потрошувачката на бензин во САД во седмицата заклучно со 25 април се зголемила за 1,6 отсто во однос на претходната седмица, а резервите на ова гориво во април се намалиле за 12 отсто во споредба со март, кога беа највисоки во изминатите 14 години.Дел од големите инвеститори очекуваат по растот на цената на ...
  | | веќе видена | слични

  Самостојна изложба под наслов „Доаѓање дома“ на ликовната уметница Симонида Филипова - Китановска ќе биде отворена вечерва во 20 часот во Културно-информативниот центар во Скопје, со музика на Тони Китановски и пријателите. Во оваа прилика, авторката ќе се претстави со триесетина слики (масло на платно), неколку инсталации и видео-арт.

  „Изложбата не е тематска, но е конципирана околу насловот Доаѓање дома со метафорична конотација. Имено, домот е вистинското огниште каде е роден првиот порив на уметникот да биде уметник, каде настануваат идеите во чиста сликарска форма ослободена од трендови, актуелни маниризми и ирационалната потреба да се биде современ“, се вели во презентирањето на творештвото на авторката.

  Гледачите на нејзините дела се планира да бидат еден вид гости во „домот“ на сликарката, која по релативно подолг период се јавува на скопската изложбена сцена со својот „трејдмарк“- експлозија на бои.

  Симонида Филипова - Китановска дипломирала на Факултетот за ликовни ...
  | | веќе видена | слични

  Цената на нафтата на вчерашното тргување на берзата во Њујорк достигна нов рекорд од близу 130 долари за барел.

  Најновото поскапување на цената на нафтата се образложува со решеноста на ОПЕК да не го зголеми производството, како и поради загриженоста заради малите резерви.

  Цената на нафтата по вчерашното тргување заврши на 129,07 долари за барел, откако претходно во текот на денот достигна рекордни 129,60 долари за барел.

  Најголемите светски инвеститори очекуваат цената на нафтата да продолжи да расте, односно дека до крајот на календарската година би можеле да достигне 150 долари за барел, поради се решаваат за купување на „црното злато“ и по сегашната рекордна цена.
  | | веќе видена | слични

  Краткометражниот филм „Зад темнината“, на режисерот Арбен Тачи, ќе учествува на меѓународен фестивал на независни филмови во Њујорк во септември годинава.Њујоршкиот фестивал е најпознат меѓународен собир на независни филмаџии во светот, особено познат со програмите за промовирање на филмовите во директен контакт со претставници на големите американски студија што го поддржуваат независниот филм, како „Мирамакс“, „Њу лајн“, „Фокс“ и други.„Зад темнината“, кој го поддржа Министерството за култура, ја обработува темата на стравување кога се соочуваме со непознатото или поточно со тоа што се крие во темнината, како што е случајот со главниот лик, кој го игра Арсим Фазлија. Другите улоги ги толкуваат Петрит Незири, Музафер Етеми и Мирлинда Саити. Директор на фотографијата е Владимир Самоиловски, кој работеше на филмовите „Збогум на 20 век“ и „Илузија“. Музиката е на Фатос Лимани и Теута Халими, а сценографијата - на Нора Халими.„Зад темнината“ беше прикажан претпремиерно на Меѓународниот филмски фестивал во ...
  | | веќе видена | слични

  Хилари Клинтон ги отфрла повиците да се откаже од претседателската трка и вели дека „ќе продолжи да се натпреварува се додека има противник“. Еве некои од можните причини зошто Клинтон, сенатор од Њујорк и поранешна прва дама, останува во трката до 3 јуни, за да ги заврши преостанатите пет прелиминарни избори во Кентаки, Орегон, Порторико, Монтана и во Јужна Дакота. Со оглед на тоа што се претпоставува дека има предност во Кентаки и во Порторико, таа можеби сака да продолжи за да се чувствува дека ги искористила сите можности и ги пробала сите можни начини за успех.Резултатите од двете големи држави, Мичиген и Флорида, се дисквалификувани по расправата во централата на партијата. Клинтон победи во двете, иако немаше кампања, а Обама дури и не се наоѓаше на гласачките ливчиња во Мичиген. Клинтон се надева на одлука со која делегатите од Мичиген и од Флорида ќе учествуваат на националната конвенција во август и со тоа ќе ја донесат поблиску до Обама за суперделегатите да се приклонат на нејзина страна. Таа се ...
  | | веќе видена | слични

  Сенаторот од Њујорк Хилари Клинтон убедливо победи на демократските предизбори во американската сојузна држава Кентаки, додека нејзиниот противкандидат Барак Обама води во државата Орегон во трката за номинација на Демократската партија за претседателски кандидат.

  Клинтон во Кентаки освоила 65% од гласовите. Но, оваа победа не е доволна таа да ја подобри својата положба во трката за претседателската номинација.

  По пребројувањето на гласовите од Орегон, Обама најверојатно ќе се стекне со доволно голема предност.

  За номинација на демократскиот кандидат на претседателските избори што ќе се одржат на 4 ноември потребно е да се освојат гласовите од 2.025 делегати, од вкупно 4.047.

  Во Кентаки и во Орегон гласаа по 1.203 делегати. До крајот на кампањата преостанува гласањето во Порторико, во Монтана и во Јужна Дакота.

  Доколку ниту еден од кандидатите не освои 2.025 гласови, одлуката за демократскиот претендент ќе ја донесат т.н. суперделегати, чиј број изнесува 749. ...
  | | веќе видена | слични

  Советот на ООН за човекови права денеска во Њујорк ќе одржи средба на која ќе се решава за 15 нови членки на ова тело.

  Изборот на нови членки го одбележаа бројни полемики бидејќи невладините организации се противат на кандидатурата на некои од државите.

  Оваа година 19 држави ќе се борат за 15 места во Советот што е поделен по географски зони.

  Кандидати за две места од Источна Европа се три држави - Србија, Словачка и Украина, додека за две места од западна Европа се “борат“ Шпанија, Франција и Велика Британија.

  Според правилникот на Советот, секој кандидат се оценува врз основа на критериуми како што се политички слободи и слобода на печат, како и ставот што одредена држава го има во ООН по прашање на заштита на човековите права.

  Советот на ООН за човекови права, со седиште во Женева, има 47 членки.
  | | веќе видена | слични