Монголија

  во

  Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС од Љубљана, Словенија, редовно анализира настани на Блискиот исток и на Балканот. ИФИМЕС ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Охридското село Велестово од вечер наредните три дена, по 31 пат, ќе живее за и од поезијата. Во 21 часот „Кај чешмата“ на сред село ќе биде отворено 31-то ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Во 21 часот „Кај чешмата" на сред село ќе биде отворено 31-то издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово", со вечерта посветена на стиховите на Иван ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Охридското село Велестово од вечер наредните три дена, по 31 пат, ќе живее за и од поезијата. Во 21 часот „Кај чешмата” на сред село ќе биде отворено 31-то ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Момчето Нинослав се упатило кон неверојатна авантура и за 70 дена поминало 15.000 километри. Нинослав Трајковиќ, познат по своите патувања со „југо“ стигнал до ...
  сите 4 | | | веќе видена

   Влијанието на глобалното затоплување веќе почнува да се забележува насекаде. Од екстремни временски услови, па сè до покачување на нивото на морето, овој ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Руските пожарникари имале многу проблеми со сопирање на пожарот и поплавите на истокот на земјата, а на крајот на помош дошле и паганските вештери. Тие веќе ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Местоположбата на оваа држава, која се наоѓа меѓу Русија и Кина, е една од причините зошто таа е од големо значење за САД изминативе години Секретарот за ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Иако на терен за нивно локализирање и спречување на понатамошно ширење се илјадници пожарникари, а вклучени се и авијацијата и хеликоптерски служби, огромните ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Во соопштението на рускиот Greenpeace се наведува дека моментално горат 4,5 милиони хектари , а вчера подрачјетозафатено со оган беше 4,2 милиони. „Запалената ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Џоко Шуклев од Стојаково и Ѓорѓи Николов од Гевгелија се вратија во Македонија откако поминаа 23.000 километри со олдтајмерот „рено 4“. Тие беа дочекани од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Шумските пожари зафатија површина од 125 000 хектари , објавија руските власти , откако цела недела се обидуваат да изгаснат површина со големина на Белгија.Во ...
  сите 102 | | | веќе видена