Куманово

  во

  Европскиот фестивал на квадриномен танц се одржа вчера, напладне, кога на плоштадите од повеќе македонски градови матурантите синхронизирано играа на пријатниот квадрил-танцов ритам од музика на Јохан Штраус. Нашите матуранти танцуваа заедно со матурантите од уште околу стотина градови од повеќе европски држави. Во Македонија за овој настан танцуваа вкупно 980 матуранти, а најмногубројни беа танчарите од Куманово, каде што заиграа 380 учесници. Меѓународниот матурантски младински фестивал посветен на квадриномниот танц е поставен од Танцовиот сојуз на Република Словенија, како главен организатор, а на национално ниво во Република Македонија е под директно раководство и организација на Центарот за модерни и спортски танци „Прима данца“ од Скопје. На манифестациите, кои се одржаа во повеќе градови во земјава, матурантите и оваа година се обидоа да го срушат Гинисовиот рекорд во категорија на истовремено танцување со вкупна бројка од околу 40.000 учесници. Посебна заслуга имаа наставниците по физичко ...
  | | веќе видена | слични

  На две кола до крајот на првенството треба да се добие одговор на прашањето дали Шкендија ќе успее да го помине Башкими на 10. позиција и да се најде во плејаутот, позиции што се обидуваат да ги избегнат Силекс и Напредок. Другото е совршено јасно. Работнички К. е нов шампион, а зад него се Милано и Пелистер, додека Цементарница се збогуваше со елитата. Интересно ќе биде во Битола, каде што Пелистер, кому бодовите не му значат ништо, го пречекува Напредок. Во Прилеп, се уште актуелниот шампион Победа игра со Силекс, кој се обидува да обезбеди спас во Лигата. Башкими ќе го избегне директното испаѓање само доколку ја совлада Цементарница. Натпреварот на Градски меѓу Вардар и Работнички К. е дерби само според имињата на противниците, но не и според местоположбата на табелата и среденоста на ситуациите во клубовите. Релаксирано се очекува да биде и на средбата Милано - Македонија во Куманово.
  | | веќе видена | слични

  Косовци изнудувале пари од кумановски бизнисмен

  Косовецот Д.Ш. (28) е уапсен под сомнение дека во изминатите две години во неколку наврати се обидел да изнуди 50.000 евра од бизнисмен од Куманово, соопшти МВР. Полицијата трага по Косовецот М.Н., кој е осомничен за истото дело. Против двајцата е поднесена кривична пријава за изнуда и за противправно лишување од слобода, а истражен судија на Д.Ш. му одредил 15-дневен притвор. Косовците во 2006 година во Тетово се сретнале со Н.С.(40) од Куманово, откако претходно го повикале преку друго непознато лице. Осомничените го однеле бизнисменот на непозната локација во Тетово, каде што, заканувајќи му се со автоматски пушки, му ги врзале рацете и нозете со леплива лента. Потоа го тепале со клоци и со тупаници и му одзеле 500 евра и мобилен телефон. Насилниците му се заканиле и му побарале 50.000 евра, бидејќи ја финансирал партијата ДПА. Бизнисменот телефонски исконтактирал со лице од Куманово кое донело 10.000 евра и им ги дал на Косовците, по што бил ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Вардар кои се надвор од натпреварувачкиот тим ја прифатија сугестијата на легендата Дарко Панчев да продолжат да тренираат и да ги бранат боите на „црвено-црните“ до крајот на сезонава. За исполнување на нивните барања од раководството на клубот, Панчев ги советувал да се разговара по завршувањето на сезоната. По овој договор на Панчев и фудбалерите кои побараа спас од ќор-сокакот во кој западнаа „црвено-црните“, довчерашните стандардни првотимци одлучиле да му се стават на располагање на стручниот штаб за утрешниот дуел против новиот шампион Работнички К (17 часот). Мотивиран од желбата да запре девалвирањето на клубот, им укажав дека и покрај оправданоста на барањата, од најголем интерес за Вардар е да се стават на располагање и да помогнат на нормален и регуларен начин да се заврши првенството. Утрешното дерби е вистинска можност за делумно ублажување на претходниот срам - вели Панчев кој додава оти фудбалерите се согласиле со таквото размислување. Ставот му бил пренесен и на членот на ...
  | | веќе видена | слични

  Европскиот фестивал на квадриномен танц се одржа вчера, напладне, кога на плоштадите од повеќе македонски градови матурантите синхронизирано играа на пријатниот квадрил-танцов ритам од музика на Јохан Штраус. Нашите матуранти танцуваа заедно со матурантите од уште околу стотина градови од повеќе европски држави. Во Македонија за овој настан танцуваа вкупно 980 матуранти, а најмногубројни беа танчарите од Куманово, каде што заиграа 380 учесници. Меѓународниот матурантски младински фестивал посветен на квадриномниот танц е поставен од Танцовиот сојуз на Република Словенија, како главен организатор, а на национално ниво во Република Македонија е под директно раководство и организација на Центарот за модерни и спортски танци „Прима данца“ од Скопје. На манифестациите, кои се одржаа во повеќе градови во земјава, матурантите и оваа година се обидоа да го срушат Гинисовиот рекорд во категорија на истовремено танцување со вкупна бројка од околу 40.000 учесници. Посебна заслуга имаа наставниците по физичко ...
  | | веќе видена | слични

  На две кола до крајот на првенството треба да се добие одговор на прашањето дали Шкендија ќе успее да го помине Башкими на 10. позиција и да се најде во плејаутот, позиции што се обидуваат да ги избегнат Силекс и Напредок. Другото е совршено јасно. Работнички К. е нов шампион, а зад него се Милано и Пелистер, додека Цементарница се збогуваше со елитата. Интересно ќе биде во Битола, каде што Пелистер, кому бодовите не му значат ништо, го пречекува Напредок. Во Прилеп, се уште актуелниот шампион Победа игра со Силекс, кој се обидува да обезбеди спас во Лигата. Башкими ќе го избегне директното испаѓање само доколку ја совлада Цементарница. Натпреварот на Градски меѓу Вардар и Работнички К. е дерби само според имињата на противниците, но не и според местоположбата на табелата и среденоста на ситуациите во клубовите. Релаксирано се очекува да биде и на средбата Милано - Македонија во Куманово.
  | | веќе видена | слични

  Наташа Јанчиќ

  Семејствата на двете 14-годишни девојчиња од Куманово, кои беа силувани од четворица тинејџери од соседството, се згрозени од пресудата, според која силувачите беа осудени на минимални казни од 3 до 6 месеци. Полнолетното момче доби 5 месеци затвор, иако за вакви квалификувани облици се предвидува затворска казна од три до 15 години, велат адвокатите. Насилството се случи на 17 ноември минатата година, во куќата на еден од силувачите на улицата Србо Томовиќ во Куманово, кога четирите момчиња се изживувале врз малолетничките, по што едната од нив почнала да крвави. Судењето се одвиваше во Основниот суд Скопје 1, бидејќи таткото на две од обвинетите момчиња е судија во кумановскиот Основен суд и тој суд беше изземен по барање на обвинителите. Токму тој момент, дека сторителите се деца на судија, бил пресуден казната да биде минимална, тврдат семејствата на жртвите. Пет месеци затворска казна доби најстарото момче, 18-годишниот Б. Т. Од 3 до 6 месеци престој во Воспитната установа „Ранка ...
  | | веќе видена | слични

  Во неколку градови во Македонија, денеска околу илјада матуранти танцуваа во ритамот на валцерот „квадрил“, во обид да го урнат светскиот рекорд во синхронизирано танцување.

  Mатурантите од Скопје, Битола, Охрид, Тетово, Куманово, точно во 12 часот се придружија на десетиците илјади матуранти од Европа кои во исто време танцуваа на плоштадите на стариот континент.

  Синхронизираното танцување се организира по втор пат во земјата.

  Пред почетокот на танцот, на скопските матуранти среќа им посака евро-амбасадорот Ерван Фуере и многумина граѓани кои уживаа во валцерот.
  | | веќе видена | слични

  „Сонце“ ја обвини Царина дека разнесува пропаганден материјал

  КУМАНОВО - Изборниот штаб на коалицијата „Сонце“ од Куманово вчера обвини дека активисти на ВМРО-ДПМНЕ разнесувале пропаганден материјал со службено возило на Царинската управа на Македонија.

  „На улицата Гоце Делчев број 9 во Куманово, на 15 мај, околу 15 часот, видено е возило на Царината. Во него биле управникот на кумановската царинарница Зоран Цветковски и генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски, кои пренесувале пропаганден материјал на ВМРО-ДПМНЕ за изборната кампања“, обвинија од Изборниот штаб на коалицијата „Сонце“ од Куманово.

  Директорот на Царинската управа на Македонија, Ванчо Каргов, вели дека ќе издаде налог да се испита случајот и ќе поведе истрага.

  Управникот на Царинарница - Куманово Цветковски негира дека превезувал каков било пропаганден материјал. (Ст.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Со македонските матуранти танцуваа и нивните врсници од Европа и од Балканот

  Облечени во црвени и во сини маички, матурантите од скопските училишта, со шарени чадори, вчера втор пат го одиграа танцот „квадрил“, на годинашната матурска парада. Парадираа од Музејот на град Скопје, па продолжија по улицата „Македонија“, минувајќи покрај ресторанот „Дал Мет Фу“ и се собраа на плоштадот „Пела“. Токму тука околу 700 матуранти го одиграа танцот „квадрил“ од Јохан Штраус. Заедно со нив во исто време во 12 часот на радиосигналот преземен од словенечкото радио истовремено танцуваа учениците од училиштата од Битола, Куманово, Охрид, Велес и Струмица. Со македонските матуранти танцуваа и нивните врсници од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Србија, Словенија и Унгарија. Се танцуваше во 43 града во Европа и на Балканот, а играа повеќе од 26 илјади матуранти, што претставува нов рекорд, за кој се очекува по официјалното соопштување на бројот на учесници да влезе во Гинисовата книга на рекорди. ...
  | | веќе видена | слични

  Веќе речиси една година во Лотарија на Македонија се запрени најбараните игри на среќа, лото и бинго .Зошто, како и што е проблемот не не интересира. Сега останаа само грепките за нестрпливите и спортските прогнози. А истовремено има разни обложувачница што ги има насекаде низ градовите и во поголем број. Сите тие обложувачница сега имаат профит од љубителите на спортот, кои активно ги следат фудбалските и спортски натпревари и кои за 50 денари се надеваат на својата среќа. Ние љубителите на лото и на бинго, за да бидеме вклучени во тие обложувачници, треба редовно да ги следиме фудбалските натпревари. А бидејќи повеќето од нас не сме во можност да го правиме тоа, ни останува само да се надеваме дека повторно ќе имаме можност да ги играме нашите игри на среќа.Секој човек без разлика на возраст и пол, дали е вработен или невработен еднаш во неделата ќе уплатеше лото или бинго, а потоа цела недела ќе живееше во најголема надеж за да му се остварат најголемите желби. И се до оној момент кога во вечерните часови ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија (играчи до 21 година) Мирсад Јонуз за вториот тест годинава на 29 овој месец против Црна Гора во Беране, испрати четири покани за интернационалците на кои ќе смета во наредниот квалификациски циклус. Покрај стандардните Даниел Георгиевски (Меѓумурје - Хрватска), Александар Лазевски (Партизан - Србија) и Агим Ибраими (Ред бул - Австрија), нова покана за деби-настап доби и Севдаљ Селмани од германскиот Баер Леверкузен. Играчот од редовите на германскиот бундеслигаш Селмани не се појави на последните селекторски покани поради наводна повреда. Последниот отказ беше за квалификацискиот дуел со Швајцарија во Куманово, што македонските надежи го добија со 2-1. Поради клупски обврски, го ослободив Драган Стојков. Со преостанатите четворица очекувам се да биде во најдобар ред и да се стават на располагање за новата репрезентативна акција - вели Мирсад Јонуз. За првиот тест со Албанија во февруари годинава во Валона интернационалците откажаа, па шанса добија ...
  | | веќе видена | слични

  Демократскиот амбиент за време на изборниот процес е мошне значаен за државата, но разочаруваат инцидентите и инертноста на одделни надлежни институции во нивното спречување и сузбивање, оцени вчера амбасадорот Роберт Бери, шефот на набљудувачката мисија на ОДИХР, на средбата со претседателот Бранко Црвенковски, информира Кабинетот на претседателот. - Не коментирам одделни настани од изборниот процес, туку ќе дадам целосна слика за изборите по нивното завршување. Деновиве ќе биде подготвен преодниот извештај за нашето досегашно видување на изборниот процес - изјави амбасадорот Бери по средбата со Црвенковски. Од извори блиски до набљудувачите дознаваме дека во извештајот мисијата ќе укаже дека не може да ги оцени изборите за фер и слободни доколку продолжат изборните инциденти, а судовите, обвинителството и полицијата не се ангажираат доволно во наоѓањето и осудувањето на сторителите. - Се надевам дека денот на изборите ќе помине уредно и дека нема да има повеќе насилни инциденти - изјави шефот на ...
  | | веќе видена | слични

  ДПА го „закити“ Куманово со свои знамиња

  Булеварот „Трета македонска бригада“ во Куманово вчера целосно беше преплавен со знамиња на ДПА. По реакциите на кумановци, градоначалникот Зоран Дамјановски информираше дека по претходно ждребување биле одредени местата каде што ќе можат да се истакнуваат партиски обележја. „Досега ниту една партија нема поставено свои обележја на предвидените 11 локации, освен од ДПА, кои дента пред ждребувањето ги поставија знамињата“, истакна Дамјановски. Од партијата ветиле дека ќе ги отстранат знамињата доколку друга партија сака да постави свои на столбовите. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  НАТО и ЕУ не се во редот на главните приоритети на владејачката партија

  Билјана Јовановска

  Голема доза на самопофалби и ветувања (некои и тешко остварливи), китења со по некој туѓ пердув и евидентирање на се и сешто, на најобични дневни, тековни нешта на кои им се дава незаслужено значење и многу, многу „ќе“ ја сочинуваат изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, насловена „Преродба во 100 чекори - надградена и проширена“.

  Очигледно дека нејзините составувачи имале макотрпна и амбициозна задача да ги евидентираат буквално сите нешта кои го засегаат најобичниот граѓанин, а се со цел на 1 јуни да бидат наградени за работливоста и инвентивноста. Како и за декларативната „подобра“ живејачка што во изминатите две години им ја овозможи оваа владејачка гарнитура.

  Сепак, преопширната изборна програма не ги дава генералните определби и развојните насоки и приоритети на државата во наредниот четиригодишен период. Паѓа в очи, на пример, фактот дека приоритетот број еден на Македонија од ...
  | | веќе видена | слични

  ОБСЕ без коментар за инцидентите

  Набљудувачката мисија на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права - ОДИХР за претстојните парламентарни избори во Македонија во следните неколку дена ќе објави преоден извештај за текот на изборниот процес, а по завршувањето на изборите ќе излезе со конкретна оцена.

  Мисијата, како што изјави нејзиниот шеф Роберт Бери по вчерашната средба со претседателот Бранко Црвенковски, не дава одделни коментари за поединечни инциденти во текот на кампањата.

  „Нашата мисија не коментира одделни случувања, туку по завршувањето на изборите ќе даде целосна оцена на изборниот процес. Се надевам дека изборите ќе поминат во мирна и фер атмосфера и оти веќе ќе нема инциденти“, рече Бери.

  Претставниците на ОБСЕ ОДИХР, како што посочи, постојано се на терен, од каде што директно ја следат состојбата.

  „Цело време сме низ Македонија. Бевме во Тетово и во Куманово, а во наредните денови ќе одиме во Битола и во Прилеп. Постојано ...
  | | веќе видена | слични

  Власта не може да се амнестира од одговорноста кога се пука во Македонија, без оглед кој го прави тоа

  Ако еден будала фрли камен во бунар, сто паметни не можат да го извадат. Така вели општопознатата народна поговорка што ја имаат за своја сите балкански народи.

  Ако, пак, сто будали секој ден фрлаат камења во изворите, аналогно на математичка прогресија, два милиона луѓе ќе останат без вода. Прашање е само кој е побудала стоте луѓе што фрлаат камења, или два милиона кои не ги спречуваат.

  Со вакво безумие се соочува Македонија пред овие предвремени парламентарни избори. Главна тема на нашата изборна кампања е кој фрли камен во бунарот. Партиите ги осудуваат будалите преку медиумите, а власта ветува нови бунари. Полицијата ветува дека ќе ги фати сите што не оставија жедни, а тие непречено ја исушија земјата до пустина. На крај ќе испадне дека будалите не биле будали, туку си ја вршеле работата според планот. За време на примирјето ќе пиеме загадена вода.

  Зошто и се ...
  | | веќе видена | слични

  Прво се пукаше, па се минуваа патарини бесплатно. Сега партиски знамиња и знамиња на туѓи држави стануваат одлика на предизборието.

  Гостивар, Куманово, населби во Скопје, развиорени партиски знамиња на ДУИ и ДПА заедно со знамето на Република Албанија. Покрај нив никаде го нема државното знаме.

  Градоначалниците на Гостивар и на Чаир, Бејта и Меџити, беа зафатени со партиски работи, не може да проговорат зошто општините промовираат беззаконие.

  Градоначалникот на Куманово ни кажа дека дозволил таков распоред на знамињата во неговата општина за да не се повторат минатите изброи.

  „Тогаш имавме и интервенција на локалната самоуправа со Министерството за внатрешни работи за симнување на знамињата. Потоа, државната комисија даде толкување дека партиските знамиња се дел од пропагандниот материјал и дека тие можат да бидат поставувани. Тогаш заедно со меѓународниот фактор, како ОБСЕ и странските амбасадори, направивме едно решение, делење на еднакви делови на сите партиципиенти ...
  | | веќе видена | слични

  Богољуб Митиќ од „Семејно богатство“, поласкан е од споредбата со Чкаља, а Бата Живоиновиќ го смета за жива легенда

  ИВАН БОЈАЏИСКИ

  Бата Ѓошо од „Семејно богатство“, култна серија на српскиот национален јавен сервис РТС, тазе водител на исклучително гледаното „Гранд шоу“ на ТВ Пинк, директор на полициската академија од серијата „Курсаџии“, збунетиот поштар од „Селјаци“, се почесто доаѓа во Македонија. Богољуб Митиќ, како што му гласи цивилното име, студира економски менаџмент на Меѓународниот славјански институт Державин -Москва, филијала Свети Николе. Се запишал на овој факултет од две причини - прво, затоа што ги обожава Русија, руската култура и посебно рускиот театар и, второ, затоа што сака еден убав ден да седне во директорската фотелја на некој од театрите во Србија и на дело да покаже и докаже дека една таква институција може многу подобро да се менаџира отколку што се прави сега тоа, при што во центарот на неговата нова менаџерска филозофија ќе бил актерот. Вели дека на ...
  | | веќе видена | слични

  Благој Митев (61) бил убиен додека го напасувал стадото овци кај месноста Ѓурче

  ШТИП - Благој Митев (61), овчар од Свети Николе, убиен е во вчерашниот ден додека го напасувал своето стадо овци кај месноста Ѓурче. Крвавиот настан се случил на два километра од Свети Николе во близина на патот Штип - Куманово. Според информациите од СВР - Штип, овчарот рано изутрина, уште на изгрејсонце, го повел своето стадо на пасење. Кога почнал да паѓа првиот мрак, овците се вратиле дома, но со нив не бил и овчарот. Неговиот син веднаш тргнал да го бара и кај Ѓурче го забележал безживотното тело. Тој веднаш ја алармирал полицијата во Свети Николе, но имала проблем да се доближи до неговото тело, бидејќи трупот бил опколен од неколку овчарски кучиња, кои го чувале својот газда и не дозволувале никој да се приближи до него. По скротувањето на кучињата, инспекторите установиле дека станува збор за убиство. Овчарот имал тешки повреди во пределот на главата и на вратот нанесени со тврд предмет.

  Неколку лица ...
  | | веќе видена | слични