Куманово

  во

  Седумнаесетгодишно момче од Куманово е прободено со нож во расправија со засега непознато лице во расправија за девојка со која момчето сакало да има љубовна врска, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според МВР, Е.З. (17) вчера околу 20,15 часот бил пресретнат од непознато лице на улица во Куманово. Непознатиот почнал да се заканува дека Е.З. не смее да има врска со девојката, која била од кумановското село Ваксинце. При жестоката расправија, непознатиот за кого само се знае дека е ученик во прва година во кумановската гимназија, извадил нож и двапати го прободел во десната нога. Случајни минувачи го спречиле повеќе да го повреди 17-годишното момче. Откако се вмешале минувачите, напаѓачот побегнал. Повреденото момче е пренесено во болницата во Куманово. Кумановската полицијата веќе презема мерки за пронаоѓање на непознатиот напаѓач.
  | | веќе видена | слични

  Во трка биле 73 филмови од 12 земји Аматерскиот документарен филм за животот на ластовичките "Неуспешен лет" на авторот Богоја Стојковски - Пусторекански од Македонија е добитник на Гран-при наградата на интернационалниот фестивал на аматерскиот документарен филм "Камера 300", кој по 17-ти пат викендов се одржува во Битола. Меѓународното жири, предводено од Илинденка Петрушевска, наградата ја додели по прегледувањето на 73-те филма, кои на адресата на организаторот киноклубот "Милтон Манаки" пристигнаа од 12 земји од Европа. "За првпат добивме филмови од Велика Британија, Естонија и од Шкотска, со што се подобри квалитетот на програмата. Имаме и голем број филмови од Македонија, што е знак дека филмските аматери се трудат и творат", вели Стефан Хаџиандоновски, директор на Фестивалот. Затоа и се решило годинава, кога Битолскиот киноклуб слави 45 години од постоењето, наградите да бидат удвоени. Наградата "Златна камера 300" ја добија Јозеф Матеус од Естонија и Радован Џериќ од Србија. "Сребрената камера 300" ...
  | | веќе видена | слични

  Пет години чекаат за детски додаток "Социјалниот работник ни вика: 'А бе за 500 денари на глава ми се качивте. Не ви е здодевно веќе со тоа да нe малтретирате'. Кога тој ќе ти каже така, што друго да очекуваш од државата", велат Марјан и Јулијана Томовски Освен за детскиот додаток, Томовски државата ја тужат во Стразбур и за недоделенета социјална помош, потоа за неосновано бришење од списокот на раселени лица, а четвртата тужба е затоа што државата сe уште не ги обесштетила за уништените дом, претпријатие и целиот имот што го имале во селото Марјан и Јулијана Томовски од тетовското село Лешок поднеле четири тужби против Македонија во Стразбур. Тие ја тужат државата затоа што цели пет години чекаат одговор од Центарот за социјални работи, на барањето за детски додаток. Исто толку време семејството Томовски ја чека државата да се изјасни за нивното барање за социјална помош. Третата тужба во Стразбур е поради неосновано бришење од списокот на раселени лица, а четвртата затоа што државата сe уште не ги ...
  | | веќе видена | слични

  Кандидатот за претседател на ФФМ Масар Омерагиќ обвинува: - Начинот на работењето на Хари (претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески - н.з.) во македонскиот фудбал е вистинска анархија. Тој не почитува ништо во државата, а камоли Статутот на ФФМ. Едноставно, човекот живее во свој свет - рече на вчерашниот прес кандидатот за претседател на ФФМ Масар Омерагиќ, чија кандидатура Управниот одбор на Федерацијата во неделата ја отфрли, наводно, поради задоцнетост. - По изјавите на потпретседателот на ФФМ Реџеп Беџети и членот на Управниот одбор Беким Баута дадени во медиумите дека на седницата немало гласање за мојата кандидатура, очигледно е дека Хари се уплаши од мене и затоа не ми го верификуваше мандатот. Како е можно на ист начин да го верификува мандатот на еден нов делегат во ОФС-Куманово, а нека се сети, истиот случај беше и пред четири години, кога на Собранието во Струга мандатот на новиот делегат на ОФС-Струмица Васко Трајковски го верификуваше истиот ден, по што тој имаше право на глас. Јасно е дека Хари ...
  | | веќе видена | слични

  Жирито на Фестивалот на аматерски документарен филм „Камера 300“ во Битола одлучи годинашен добитник на „Гран при“ за најдобар аматерски документарен филм да му додели на Богоја Стојковски-Пусторекански, автор на филмот „Неуспешен лет“ - Во изминатите три дена, стручното жири, предводено од Илинденка Петрушевска, погледна и оценуваше 73 аматерски документарни филмови од 12 европски држави. Но, сите се сложни дека наградата оди во вистински раце, - вели Стефан Хаџиантоновски, директор на фестивалот кој 17 години се одржува во Битола. Награда „Златна камера 300“ ќе добијат Јозеф Матеус од Естонија за филмот „Документи од летото“ и Радован Ѓериќ од Србија за филмот „Ковачка водица“. Сребрена „Камера 300“ им е доделена на Круно Хајдлер од Хрватска и Варичко Геров од Бугарија, а бронзената „Камера 300“ им е доделена на Свето Подлешанов од Битола и на Народниот музеј од Куманово за филмот „Самовилска водица“.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот воведе анархија во ФФМ, си ги толкува законите и прописите само како што нему му одговараат, но јас повторно му велам дека ќе го победам, ако добијам шанса да бидам кандидат - Масар Омерагиќ На ист начин како што ми е мене одбиена кандидатура, со образложение дека сум задоцнил со станувањето делегат, ФФМ дозволила промена на делегат од ОФС Куманово, но тој претходно ветил дека ќе гласа за Харалампие Хаџи-Ристески - изјави вчера Масар Омерагиќ, кандидат за претседател на ОФС Струмица кој не доби дозвола да се трка на претстојното Изборно собрание на Федерацијата, закажано за 21 ноември. Омерагиќ на прексиноќешното Собрание на ОФС Струмица добил поддршка од тамошните делегати дека ќе биде нивен кандидат за претседател, иако од ФФМ претходно соопштија дека попуст ќе биде тој собир, кога пријавата ќе биде задоцнета. - Не знам зошто, ама ми изгледа дека Хаџи-Ристески си игра мајтап со сите нас. Си ги толкува законите и прописите само како што нему му одговараат, но јас повторно му велам ...
  | | веќе видена | слични

  Хари прави што сака Изјавата на членот на УО на ФФМ, Беким Баута, и на потпретседателот на ФФМ, Реџеп Беџети, дека на последниот управен одбор на ФФМ во Прилеп не се гласало, го потврдува нестатутарното работење на актуелниот прв човек во македонскиот фудбал Хари Хаџи-Ристески. Ова е констатација на Масар Омерагиќ, чија кандидатура во неделата беше одбиена, наводно по гласањето на членовите на одборот на фудбалската влада.- Има нотарска изјава дека делегат од ОФС Куманово на 7 октомври поднел оставка на функцијата делегат на Собрание на ФФМ. На негово место е избран нов член на ОФС Куманово, кој на истата седница е верификуван од ОФС и е прифатен за делегат на Собранието на ФФМ. Ова е многу пократко време отколку времето кога јас бев кандидиран, но јас сум одбиен, а тој не - изјави Омерагиќ објаснувајќи го нерегуларното работење на ФФМ.Како втор доказ е наведено Собранието на ОФС Битола, кое има добиено решение од Агенцијата за млади и спорт во поглед на легалноста. На сите документи, а и во Централниот ...
  | | веќе видена | слични

  Хедис по бодови во Охрид Малиот фудбал, или популарно наречениот футсал, добива се повеќе приврзаници во Македонија. Речиси и нема натпревар кој се игра пред мал број гледачи. Атрактивните потези, убавите и многубројни бодови се вистински магнет за публиката. Лидерот во групата Б, екипата на Хедис, гостува во Охрид на екипата на Охрид 1921. - Се надевам дека и на ова гостување ќе ги освоиме бодовите. Мислам дека имаме убедливо најдобра екипа во групата и дека охриѓани не би требало да претставуваат голема пречка. Сепак мора да бидеме внимателни и концентрирани бидејќи противникот има солидна екипа, која знае да го искористи секое невнимание и опуштање на противникот - изјави Кире Георгиев, репрезентативец од редовите на Хедис. Гемиџии за противник ќе го имаат тимот на Куманово 1903, а Песпа Зули го пречекува СЕЕ Универзитет. Доколку „студентите“ бидат поразени, ќе го загубат чекорот со Хедис во битката за првото место. Конзули кои минатата недела не допатуваа во Скопје, ќе им бидат домаќини на фудбалерите на ...
  | | веќе видена | слични

  Стручното жири на Интернационалениот фестивал на аматерски документарен филм одлучи годинашен добитник на највисокото признание, наградата „Гран при“ за најдобар аматерски документарен филм да му ја додели на Богоја Стојковски-Пусторекански, автор на филмот „Неуспешен лет“. - Во изминатите три дена, стручното жири предводено од Илинденка Петрушевска погледна и оценуваше 73 аматерски документарни филмови од 12 европски држави. Но сите се сложни дека наградата оди во вистински раце, изјави Стефан Хаџиантоновски, директор на фестивалот кој 17 години по ред се одржува во Битола. Вечер, во 19 часот, е свеченото отворање и доделување на наградите на најдобрите учесници на фестивалот во разни категории. Награда златна „Камера 300“ ќе добијат Јозеф Матеус од Естонија за филмот „Документи од летото“ и Радован Ѓериќ од Србија за филмот „Ковачка водица“. Сребрена „Камера 300“ им е доделена на Круно Хајдлер од Хрватска и Варичко Геров од Бугарија, а бронзената „Камера 300“ жирито им ја додели на Свето ...
  | | веќе видена | слични

  ФУДБАЛ - ПРЕДИЗБОРНАТА БИТКА ЗА ПРВ ЧОВЕК НА ФФМ СЕ ВЖЕШТУВА Одбиениот кандидат за нов претседател на ФФМ открива нови детали на, според него, нестатутарно работење на сегашната гарнитура на власт, која по секоја цена сака да го исфрли од трката Масар Омерагиќ во период од четири дена свика втора средба со новинарите за да приложи нови докази со кои сакаше да објасни дека на нестатутарен начин му е одбиена пријавата за кандидат за нов претседател на Фудбалската федерација на Македонија. Тој пред една недела влета како трет можен кандидат за позицијата прв човек во ФФМ, покрај Хари Хаџи-Ристески, чиј втор мандат е веќе истечен, и Благоја Николовски, како уште еден претендент. - Го имам полномошното, а на 21 октомври сите 33 присутни делегати на Општинскиот сојуз на Струмица ми дадоа поддршка и ме изгласаа како кандидат од таа единица. Господин Хари Хаџи-Ристески очигледно дека се плаши од мене и сака да ме отпише. Целава работа ме потсетува на собранието во 2005 година. Во неговото предвечерие Хаџи-Ристески ...
  | | веќе видена | слични

  Никој не сака да добиеме принудна управа од УЕФА, поради моменталната ситуација, изјави Омерагиќ Масар Омерагиќ, чија претседателска кандидатура беше одбиена од УО на ФФМ, е подготвен да стави крај на хаосот и анархијата што владеат во фудбалот во Македонија, Пред новинарите, тој потврди дека ќе даде се од себе за да го врати во реалноста актуелниот претседател, Харалампие Хаџи-Ристески, кој очигледно и понатаму живее во некој негов свет. - Јас, јавно ќе кажам дека ќе му помогнам на актуелниот претседател Хаџи-Ристески. Ќе му помогнам со цел да го вратам во реалниот свет. Никој не сака да добиеме принудна управа од УЕФА, поради моменталната ситуација, изјави Омерагиќ. Оспоруваниот кандидат додаде дека не може да ја сфати и изјавата на актуелниот претседател дека е великодушен и дека ќе му дозволи на Благоја Николовски да се кандидира за претседател. - Како прво сакам да кажам дека сум изнервиран од циничните изјави на Хаџи-Ристески и пријатно изненаден од таа на Реџеп Беџети. Не можам да го игнорирам ...
  | | веќе видена | слични

  Последниве години Лесново се обновува, главно, со европски пари и со намера да стане најпосетувана дестинација за илјадници туристи Лесново, село сместено на 920 метри надморска височина на југозападната страна на Осоговските Планини, дел од општината Пробиштип, големо духовно христијанско светилиште, познато по манастирот „Свети Гаврил Лесновски“, со историја подолга од илјада години, одбива да го снема од географската карта на светот. Селото има осумдесетина куќи сместени на ридест терен, во природа која изобилува со сите убавини, подрачје пребогато со пештери и пештерски цркви, со две набљудувачници од кои, како што велат мештаните, се гледа половина свет. Последниве години Лесново се обновува, главно, со европски пари и со намера да стане најпосетувана дестинација за илјадници туристи што ги привлекува моќта на естетско-амбиенталните вредности. Во Лесново бевме на денот кога се предаваа во употреба значајни објекти, чија намена е да го подобрат квалитетот на животот, а кои со 125.000 евра ги финансираше ...
  | | веќе видена | слични

  Тој изрази подготвеност за ТВ- дуел со Харалампие Хаџи-Ристески и Благоја Николовски Масар Омерагиќ вчера повторно ја обвини Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) за нестатутарно работење. „Фудбалската федерација на Македонија работи нестатутарно, да не речам каубојски. Се игнорираат сите законски и статутарни одредби. Ова води кон анархија, а тоа никој не го посакува. Се прашувам кој ќе ја понесе одговорноста ако Македонија добие принудна фудбалска управа од ФИФА и УЕФА“, порача Омерагиќ на вчерашната прес-конференција. Омерагиќ бара одговор на неколку прашања од актуелната фудбалска власт во државата. „Како може Хаџи-Ристески да тврди дека на седницата на управниот одбор во Прилеп имало консензус, а членовите на комисијата да изјават дека немало гласање. Во статутот јасно стои дека сите одлуки на управниот одбор се носат со гласање. Како може да не ме верификуваат мене како делегат на Собранието од општинскиот сојуз на Струмица, а две недели претходно во Куманово да е верификувано лице за делегат кое ...
  | | веќе видена | слични

  Никола Ќурчиев, претседателот на Собраниската комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство, вели дека постапката за доделување на ловиштата се одолговлекува оти станува збор за сериозни политички игри од кои најдебелиот крај го извлекуваат ловџиите Ловџиите од 70 ловни друштва во Македонија подготвуваат ловечки бунт, оти државата цели две недели од стартот на ловната сезона за крупен дивеч не им дозволува да ловат. Владата и Министерството за земјоделство уште на почетокот на месецот требаше да ги доделат концесиите за ловиштата во Битола, Скопје, Гевгелија, Куманово, Валандово, Охрид и во Берово, но ловиштата останаа без стопани, оти министерот за земјоделство Љупчо Димовски пред околу три недели ја тргна точката за доделување концесии од дневен ред на владината седница, со образложение дека треба да се надополни. "Не може Владата да си игра со нервите на ловџиите што редовно си ги плаќаат членарините и со страст го очекуваат стартот на ловната сезона. Не можеме вака да издржиме да нe држат во ...
  | | веќе видена | слични

  Јована Стокиќ е четиригодишно девојченце од Куманово, кое ја посетува градинката „Ангел Сајче“, каде што го минува времето во игра и забава со своите врсници Најсреќна е кога црта и кога со своите мали рачиња прави вистински ремек дела. Нејзината воспитувачка кога забележала дека малечката Јована е голем талент за ликовна уметност еден нејзин цртеж испратила на Детскиот републички конкурс за ликовни творби и замислете Јована Стокиќ ја доби првата награда. Талентираното девојченце беше и во групата на други наградени дечиња што неодамна беа примени од претседателот Горге Иванов. Други два цртежи на Јована се испратени на меѓународен ликовен натпревар во Полска, па можеби нејзиниот талент ќе го забележат и надвор од границите на нашата земја.
  | | веќе видена | слични

  Веле Митаноски СДСМ, на вонредниот конгрес, во Охрид, направил најмногу за себе во во својата историја. Кон овој заклучок, одат најсмелите аналитичари и сеирџии. Старо-новиот лидер Црвенковски направи длабок рез и ја освежи партијата, во обем, многу поголем, од она што многумина од него, го очекуваа. Некои не очекуваа, на пример, на Конгресот да не се појави една Радмила Шеќеринска, пратеник и довчерашен лидер, ама кога е Бранко во прашање, навистина се е можно. Во Централниот одбор ги нема дури и сите пратеници, кои, нели, по "а втоматизам се членови на највисокиот орган". Во Централниот и Надзорниот одбор повеќе ги нема  досегашните, од самиот Црвенковски, временски лимитирани лидери - Бучковски и Шеќеринска, како и многу други звучни имиња: Минчев, Спасов, Бузлевски, Иљоски. Со една ограда: можеби го нема Илоски, но го има неговото "второ јас", во ликот и делото на еден член на Извршниот одбор, или пак, го нема Хари Костов, а го има неговиот советник, во ликот и делото на еден од потпретседатрелите на ...
  | | веќе видена | слични

  Пет момчиња изработиле фалсификувани банкноти од по 100 денари и со нив купувале низ градот. Кумановската полиција поднесе кривична пријава против И. С. (28), С. С. (20), Ѓ. Т. (18), М. С. (18) и М. Б. (18), сите од Куманово, за сторено продолжено кривично дело "фалсификување пари" в.в. "соизвршителство". Според полицијата, во февруари годинава, во домот на И.С. второ и третопријавениот на компјутер изработиле 36 фалсификувани банкноти од по 100 денари, по што еден дел од парите ги поделиле меѓу себе. По ова, момчињата со банкнотите плаќале сметки во трговски објекти и им ги подарувале на свои пријатели.
  | | веќе видена | слични

  Во Македонија најчесто се фалсификуваат банкноти во апоени од по 1.000 денари, поретко во мали апоени, а фалсификатите најчесто се со лош квалитет и се изработени на неквалитетна и евтина хартија Пет момчиња од Куманово се осомничени дека во импровизирана домашна лабораторија направиле најмалку 36 фалсификувани банкноти од по 100 денари. Младите кумановци со парите плаќале во дуќаните во Куманово, а делеле пари и на свои пријатели. СВР Куманово против И.С. (28), С.С. (20), Ѓ.Т. (18), М.С. (18) и М.Б. (18) поднесе кривична пријава за фалсификување пари и за соизвршителство. Првите тројца се осомничени дека во февруари годинава ги изработиле парите со помош на компјутерска опрема. Потоа ги поделиле меѓу себе и почнале да ги трошат. Полицијата истражува дали тие и претходно фалсификувале пари и дали уште некој е вмешан во криминалот. Полицијата вчера информира за уште еден случај на фалсификување пари, но не соопшти дали тој е поврзан со претходниот. Во овој случај СВР Куманово поднесе кривична пријава против ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата фатила 133 пијани возачи викендов на патиштата низ државава, соопшти МВР. Запрени биле 1.729 возачи, а алкотест им бил направен на 959 возачи. Податоците биле застрашувачки. Речиси 14 отсто од возачите ги управувале возилата под дејство на алкохол. Најмногу пијани возачи биле фатени на подрачјето на Струмица - 20, во Битола имало 11, во Скопје забележани се десетмина, на автопатот Петровец -8, Куманово, Охрид и на автопатот на делот од Тетово по 7, итн. На возачите им биле издадени налози за наплата на глоба. Против нив се поднесени барања за поведување прекршочна постапка до надлежните судови за забрана за управување со возило. Возачите што биле под дејство на алкохол се исклучени од сообраќај, а одземени им се возачките дозволи. При контролата се откриени и 146 други сообраќајни прекршоци.
  | | веќе видена | слични

  Вкупно 133 од контролирани 1729 возачи во Македонија во текот на изминатиот викенд возеле под дејство на алкохол. Ова го соопшти министерството за внатрешни работи додавајќи дека најмногу алкохолизирани возачи биле регистрирани во Струмица и тоа 20, па следуваат Битола со 11, Скопје 10, осуммина се фатени на автопатот кај Петровец, по 7 во Куманово, Охрид и на автопатот кај Тетово и по шестмина на автопатот кај Демик Капија, во Кавадарци, Гостивар, Кочани и Штип. На сите пијани возачи им се издадени налози за наплата на глоба, а против нив ќе биде побарано поведување на прекршочна постапка и изрекување на забрана за управување со возило. Возачите под дејство на алкохол се исклучени од сообраќај и времено им се одземени возачките дозволи. Во акциската контрола, спроведена ноќта меѓу 24 и 25 октомври од 22 до 05 часот, биле употребени 959 алкотестови./крај/со/мп
  | | веќе видена | слични