Иран

  во

  Денеска и утре на Игрите

  АТЛЕТИКА: Денеска: од 3.00 часот до 16.30 часот. Мажи, 100 метри, финале (16.30).

  Утре: 1:30 часот до 16:45 часот. Жени, маратон (1:30), Жени, 100 метри финале 16.30, Мажи, 10,000 метри финале 16.45.

  КОШАРКА: Денеска: Мажи, група А: Русија - Австралија (5.15), Хрватска - Литванија (8.30), Иран - Аргентина (10.45), група Б: Грција - Ангола (3.00), Кина - Германија (14.00), Шпанија - САД (16.15).

  Утре: Жени, група А: Австралија - Русија (5.15), Летонија - Кореја (8.30), Бразил - Белорусија (10.45), Шпанија - Мали (3.00), Чешка - Кина (14.00), Нов Зеланд - САД (16.15).

  ФУДБАЛ: Денеска: Мажи, полуфинале: Бразил - Камерун (10.00), Италија - Белгија (10.00), Аргентина - Холандија (15.00), Нигерија - Брегот на Слонова Коска (15.00).

  ОДБОЈКА НА ПЛАЖА: Денеска: Мажи, осмина-финале од 3.00 часот до 15 часот.

  Утре: Жени, четврт-финале од 4.00 часот до 15 часот.

  ОДБОЈКА: Денеска: Мажи, група А: САД - Кина (4.00), ...
  | | веќе видена | слични

  Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој се наоѓа во посета на Турција, изјави дека Турција и Иран ќе соработуваат во борбата против тероризмот и шверцот на дрогата, пренесуваат турските медиуми. - Две големи и јаки земји во регионот, Иран и Турција, имаат огромно влијание во регионот и во меѓународните прашања - изјави Ахмадинеџад. Што се однесува до иранската нуклеарна програма, Ахмадинеџад истакна дека најдобар начин да се решат проблемите е дијалогот, додавајќи дека Иран е секогаш подготвен за дијалог со цел да се реши прашањето. Двајцата претседатели истакнаа дека планираат да ја зголемат нивната трговска размена за 20 милијарди долари во наредните четири години. Тој, меѓу другото, истакна дека двете земји заеднички ќе ја слават 2009 година како година на заедничка култура, што ќе помогне за подобра соработка на културно ниво меѓу двете нации. Од друга страна турскиот претседател Абдула Ѓул изјави дека зачувувањето на мирот, стабилноста и просперитетот на Кавказ е приоритет на турската надворешна ...
  | | веќе видена | слични

  САД велат дека системот ќе ги штити нив и Европа од напади со ракети со долг дострел од „непријателските држави“

  ВАРШАВА - Полска го потпиша прелиминарниот договор со САД за плановите на нејзина територија да се изгради дел од новиот ракетен одбранбен штит. Според договорот, САД ќе инсталираат десет пресретнувачи на ракети во базата на балтичкиот брег, во замена за помош во зајакнувањето на полската воздушна одбрана. САД соопштија дека системот ќе ги штити нив и Европа од напади со ракети со долг дострел од „непријателските држави“. Дописниците јавуваат дека договорот се очекува да ги заостри тензиите меѓу САД и Русија, кои веќе се затегнати околу Грузија.

  Москва соопшти дека проектот ќе ја наруши воената рамнотежа во Европа и предупреди дека ќе биде принудена да ги пренасочи своите проектили кон Полска. Меѓутоа, полскиот министер за надворешни работи, Радослав Сикорски, за „Би-Би-Си ворлд тунајт“ изјави дека тајмингот на договорот нема никаква врска со непријателствата. „Пред една недела ...
  | | веќе видена | слични

  AНКАРА, Турција -- Претседателот Абдула Ѓул во четвртокот (14-ти август) се состана со својот ирански колега, Махмуд Ахмадинеџад, на разговори околу билатералните врски, вклучително и енергетското партнерство и нуклеарната програма на Техеран. Но, двете земји не потпишаа договор за гасовод кој требаше да биде централна точка на работната посета на Ахмадинеџад на Турција. Во средата американскиот Стејт департмент соопшти дека очекува Анкара да го избегне потпишувањето на енергетскиот договор бидејќи истиот би можел да им наштети на дипломатските напори за иранската нуклеарна програма. „Еден ваков договор ќе испрати погрешна порака во време кога иранскиот режим во континуитет не ги почитува своите обврски кон Советот за безбедност на ОН“, вели Стејт департментот. (Заман, Сабах, Прес ТВ, Фајненшал тајмс, Гардијан - 15
  | | веќе видена | слични

  Москва вели дека Полска станала цел за напад со тоа што се согласила на нејзина територија да се размести дел од американскиот одбранбен ракетен систем.

  Предупредувањето дојде од заменикот-началник на рускиот армиски генерал-штаб, генерал Анатолиј Ноговицин, кој рече дека Американците ја влошуваат состојбата.

  Вашингтон вели дека обранбениот систем има намера да ги заштити Соединетите држави од ракетни напади од диктаторски држави како Иран, но рускиот претседател Медведев го повтори ставот на Москва дека ракетите целат кон Русија.

  Според спогодбата, Полска им дозволува на Американците да разместат десет пресретнувачки проектили близу балтичкиот брег, во замена за помош во модернизација на полските оружени сили и засилување на против-воздушната одбрана со ракети од типот „Патриот".
  | | веќе видена | слични

  САД и Литванија се непоразени по три кола на машкиот олимписки турнир во кошарка, откако вчера ги добија дерби-натпреварите. На листата со непоразени можеше да им се приклучи и Хрватска која вчера доцна попладне се сретна со Аргентина. Американците им се реваншираа на Грците за поразот од пред две години на СП во Јапонија, што за составот на САД е последен претрпен пораз. Резултатот беше 92-69. Грците добро се држеа во првата четвртина, но потоа фаворитот наметна темпо кое европскиот првак од 2005 година не можеше да го следи. Коби Брајант и Крис Бош со по 18 поени беа најефикасни поединци кај САД, а уште Двејн Вејд и Леброн Џејмс имаа двоцифрен број поени. Кај нашиот јужен сосед се истакнаа Теодорос Папалукас со 15 и Василеос Спанулис со 14 поени. Американците имаа 13 асистенции повеќе и 9 загубени топки помалку. Литванија ја совлада Русија со 86-79 во меч на кој имаше 16 изедначувања и 8 промени на водство. Двете селекции постигнаа по 30 поени од рекетот, но решавачки се покажаа 15-те скока повеќе на ...
  | | веќе видена | слични

  Со поканувањето на Македонија, НАТО ќе испрати порака од Балканот до Кавказ за интегритетот на малите држави

  Д одека бес и вознемиреност се наметнуваат околу рускиот напад врз Грузија, се надвиснува едно прашање: што можат САД и нивните сојузници да направат? Засега, изгледа многу малку, освен да излезат со соопштенија. Сепак, императив е за Запад да испорача јасна и убедлива порака до јавноста во врска со борбите. Без разлика како почнаа тие, рускиот одговор е непропорционален и мириса на брутален приод кон дисидентските држави што ги имаше Москва под свое за време на студената војна.

  Импликациите од слабиот одговор од Европа и од САД ќе бидат почувствувани и подалеку од Грузија, нагласувајќи ги руската надмоќ и американската слабост. Но, каков одговор е на располагање? Жестоките разговори ризикуваат или да бидат демаскирани како празни или да ја принудат Москва да влезе во поголема конфронтација. Русија може и ќе стави вето на секоја резолуција во Советот за безбедност. Соработката на ...
  | | веќе видена | слични

  Поединечно, повеќебој

  1. Јанг Веи (Кина) - злато

  2. Кохеи Учимура (Јапонија) - сребро

  3. Беноа Саранобе (Франција) - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  ЖЕНИ

  Воздушна пушка, од 50 метри

  1. Ли Ду (Кина) - злато

  2. Катерина Емонс (Чешка) - сребро

  3. Јаима Еглис Круз (Куба)- бронза

  Гаѓање глинени гулаби

  1. Кјара Каинеро (Италија) - злато

  2. Кимберли Роуд (САД) - сребро

  3. Кристин Бринкер (Германија) - бронза

  ПЛИВАЊЕ

  ЖЕНИ

  200 метри пеперутка

  1. Лиу Зиге (Кина) 2:04,18 мин. светски рекорд

  2. Јиао Лиујанг (Кина) 2:04,72 мин.

  3. Џесика Шипер (Австралија) 2:06,26 мин.

  4х200 метри слободно

  1. Австралија 7:44,31 мин. светски рекорд

  2. Кина 7:45,93 мин. азиски рекорд

  3. САД 7:46,33 мин.

  МАЖИ

  100 метри слободно

  1. Алан Бернар (Франција) 47,21 ...
  | | веќе видена | слични

  Русија не може да му се заканува на соседот, да го окупира, да ја собори власта и да помине неказнето за тоа

  ВАШИНГТОН - „Ова не е 68“, рече недвосмислено американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на конференцијата за печат во Вашингтон, каде што Русија може да му се заканува на соседот, да го окупира главниот град, да ја собори власта и да помине неказнето за тоа. Таа рече дека работите се променети. Секако, САД имаат многу малку опции за одбивање на руските тенкови кога тие пред речиси 40 години влегоа во Прага. Меѓутоа, сегашната криза сугерира дека ниту сега нема да има лесно решение за Западот.

  По големиот број проблеми сега, од „војната против тероризмот“, неширење на нуклеарното оружје, до нуклеарната закана од Иран, САД прават се што е во нивна моќ во последниве неколку години, да постигнат партнерство со Москва. Зголемувањето на богатството, влијанието и довербата кај Русите, американските закани за изолирање на Москва почнаа да звучат малку празно. Па, засега поширокото ...
  | | веќе видена | слични

  САД не му даваат оружје на Израел да го нападне Иран

  ЕРУСАЛИМ - Соединетите Американски Држави ги одбија барањата на Израел за оружје што ќе им помогне во подготовките за можен напад врз ирански нуклеарни објекти, пишуваше во текстот објавен на насловната страница на вчерашниот број на израелскиот весник „Хаарец“. Во текстот се наведува дека Американците го предупредиле Израел да не спроведува никакви напади и одбиле да ја снабдат земјата со офанзивна воена техника. Наместо тоа, тие понудиле да ја подобрат одбраната на еврејската држава од проектилите „земја-земја“. Интервјуиран од страна на Израелското радио, министерот за одбрана, Ехуд Барак, не ја негираше сторијата објавена во „Хаарец“, меѓутоа одби да дискутира за тоа. „Не би било добро да се разговара за овие работи“, рече Барак. Запад го обвинува Иран дека се обидува да произведе нуклеарно оружје. Иран го негира ова и посочува дека неговата нуклеарна програма е само за производство на електрична енергија. Тој вети дека ќе им се одмазди на ...
  | | веќе видена | слични

  Светскиот шампион во кошарка мажи, Шпанија, со неверојатен камбек ја победи Кина во мечот со продолжение од второто коло на олимпискиот турнир. Шпанците губеа со 14 поени на крајот од третата четвртина. Со кошот на Марк Гасол на 19,7 секунди до крајот на последната четвртина, светскиот шампион израмни на 72-72. Со тој резултат заврши регуларниот дел. Постариот од браќата Гасол, Пау ја презеде одговорноста во продолжението. Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс со забивање преку Јао Минг ја навести победата, а потоа и го натера „кинескиот џин“ да ја направи петтата лична грешка. Со погодените слободни фрлања Пау и ја донесе втората победа во низа на Шпанија и првото место во групата Б. Конечниот резултат беше 85-75. Пау Гасол го заврши натпреварот со 29 поени, а бекот Руди Фернандез постигна 21 поен. Во домашниот состав најдобри беа Жу Фангуи и Ванг Џиџи со по 15 поени. Ѕвездата на Кинезите, Јао Минг, разочара со постигнати само 11 поени. Во вториот натпревар од групата Б Грција ја победи Германија со 87-64. САД ...
  | | веќе видена | слични

  Иранскиот претседател Ахмадинеџад во посета на
  нуклеарната постројка во Натанз

  Нападот врз иранските нуклеарни постројки, кој веќе подолго време го заговараат Вашингтон и Тел Авив, веројатно не би го спречил Техеран во намерите да го достигне целосниот капацитет за производство на атомско оружје, туку само би ги одложил намерите на Иран, „но не за долго“. Ова се тврди во најновата анализа на Институтот за наука и меѓународна безбедност (ИСИС) од Вашингтон, која ја потпишаа познатите научници Дејвид Албрајт, Пол Бранан и Жаклин Шајр. Иако анализата на 15 страници ја поткрепуваат со најновите разузнавачки информации, во неа се наведува дека има „уште многу непознаници“ во врска со иранската нуклеарна програма. ИСИС сугерира дека американско-израелскиот напад врз Иран не би бил продуктивен.

  - Имајќи ја предвид модуларната, заменлива природа на центрифугалните постројки, заклучуваме дека нападот врз тие постројки најверојатно значителни не би ја деградирал иранската способност да ја ...
  | | веќе видена | слични

  100 метри грбно

  1. Натали Кафлин (САД) 58,96 сек.

  2. Кирсти Ковентри (Зимбабве) 59,19 сек.

  3. Маргарет Хелцер (САД) 59,34 сек. 100 метри градно

  1. Лејзел Џонс (Австралија) 1:05,17 мин. олимписки рекорд

  2. Ребека Сони (САД) 1:06,73 мин.

  3. Мирна Јукиќ (Австрија) 1:07,34 мин.

  МАЖИ

  200 метри слободно

  1. Мајкл Фелпс (САД) 1:42,96 мин. светски рекорд

  2. Парк Таехван (Ј. Кореја) 1:44,85 мин. азиски рекорд

  3. Питер Вандеркеј (САД) 1:45,14 мин. 100 метри градно

  1. Арон Пирсол (САД) 52,54 сек.

  светски рекорд

  2. Мет Греверс (САД) 53,11 сек.

  3. Хејден Стекел (Австралија) 53,18 сек.

  3. Аркади Вјатчанин (Русија) 53,18 сек.

  Во финалето на 200 метри слободно (ж) се пласираа: Кејтлин МекКлачи (В. Британија), Бронте Берет (Австралија), Федерика Пелегрини (Италија), Сара Исаковиќ (Словенија), Кети Хоф (САД), Панг Жиајинг (Кина), Камелија Алина Потек ...
  | | веќе видена | слични

  Со кусата војна на Кавказ завршува периодот на постсоветската ера. Русија сака да биде повторно голема сила

  ВАШИНГТОН - Акцијата на руските трупи во Грузија претставува обид да се врати часовникот назад на деновите кога Москва имаше неприкосновено влијание врз она што го сметаше за свое „блиско странство“ и ја зголеми растечката тревога меѓу западните лидери.

  Дури и кога претседателот Буш најжестоко досега ги осуди руските акции, Соединетите Американски Држави и нејзините европски сојузници се соочуваат со тешки избори околу тоа како да возвратат. Тие изгледаат несигурни околу тоа како да се приспособат на новата геополитичка игра што се заканува да ги поткопа дведецениските демократски придобивки во земјите кои порано беа дел од советската сфера на влијание.

  Буш, малку повеќе од еден час по враќањето во Вашингтон од Олимписките игри во Пекинг, остро ја предупреди Русија дека нејзините воени операции и штетат на нејзината репутација и се „неприфатливи во 21 век“.
  ...
  | | веќе видена | слични

  КОШАРКА: Мажи, група А: Иран - Литванија (3.00 часот по македонско време), Хрватска - Русија (5.15), Аргентина - Австралија (16.15), група Б: Грција - Германија (8.30), Кина - Шпанија (10.45), Ангола - САД (14.00).

  ОДБОЈКА НА ПЛАЖА: Мажи, Кина - Естонија (4.00), Бразил - Австрија (7.00), Холандија - Јапонија (12.00), Русија - Италија (15.00), Германија - САД (16.00), Шпанија - Австрија (17.00). Жени, САД - Куба (3.00), Грција - Јужна Африка (5.00), Норвешка - Јапонија (6.00), Грција - Мексико (8.00), Кина - Германија (13.00), Бразил - Австрија (14.00).

  ОДБОЈКА: Мажи, Русија - Германија (4.00), Египет - Полска (6.00), САД - Италија (6.30), Србија - Бразил (8.30), Венецуела - Кина (14.00), Јапонија - Бугарија (16.00).

  БОКС: Мажи, 51 кг. шестнаесетфинале (7.00), 54 кг. шестнаесетфинале (9.00).

  ФУДБАЛ: Жени, група Ф. Северна Кореа - Германија (1100), Нигерија - Бразил (11.00), група Е. Кина - Аргентина (13.45), Шведска - Канада (13.45), група Г. Норвешка - Јапонија ...
  | | веќе видена | слични

  Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) побара објасување од иранскиот пливач Мохамад Алирезаи, кој во првиот натпреварувачки ден откажа да плива во дисциплината 100 метри, градно, затоа што во серијата имало и пливач од Израел.Алирезаи се откажал пред самиот старт откако се оправдал со болест. Иран можеше да претрпи санкции ако откажувањето беше на политичка основа. Натпреварувачот се откажа поради болест. Тој го потврди тоа во писмена форма. Ние го прифативме тоа објаснување - изјавил портпарол на ИОК, Жизел Дејвис.Сличен случај имаше и на ЛОИ 2004 кога џудист од Иран одби да се бори против џудист од Израел.
  | | веќе видена | слични

  Србија против Хрватска во базенот

  Ватерполо: интересен дуел ќе се игра утрово помеѓу освојувачот на Светската лига, Србија, која ќе се сретне со светскиот првак од СП Мелбурн 2007, Хрватска. Европскиот првак Црна Гора ќе игра против Канада. Кошарка: „Коцкестите“ во ова коло ќе се спротивстават на европскиот првак Русија. Хрватите беа подобри од Австралија во првото коло. Русија лесно мина преку Иран. Претпладнево домаќинот, кој во првото коло изгуби од САД, ќе се сретне со Шпанија која претходно беше подобра од Грција. Одбојка: финалистот во Светската лига, Србија, утрово ќе игра против Бразил. Русија ја победи Србија во првото коло, а Бразил, кој по долга светска доминација во СЛ сезонава беше само четврти, во првото коло од олимпискиот турнир, лесно мина преку Египет.
  | | веќе видена | слични

  Иранскиот пливач Мохамед Алирезаеи се откажа од трката на 100 градно бидејќи се наоѓал во иста квалификациска група со израелскиот пливач Том Беери. Нетрпеливоста помеѓу двете земји се манифестира и на спортско поле, но според ИОК нема да има санкции за Иранецот бидејќи официјалната причина за откажувањето била болест!?. - Пливачот се откажа поради болест. Веќе разговаравме со иранската делегација и тие не уверија дека сите нивни атлетичари се дојдени за спортски борби - изјави Жизел Дејвис, портпаролот на ИОК. Сличен настан во кој беа замешани Иран и Израел имаше на претходните ОИ во Атина 2004 година, кога иранскиот џудист одби да се бори со својот противник од Израел.
  | | веќе видена | слични

  Хрватска може да го напушти Движењето на неврзаните земји

  11 08 2008 На хрватските лидери им претстои тешка одлука. Движењето на неврзаните земји му помогна на Загреб да добие место во Советот за безбедност. Но, сега земјата, која ќе стане членка на НАТО, размислува да се повлече од организацијата, основана од Тито.

  Од Наташа Радиќ за Southeast European Times во Загреб - 11 08 08

  Движењето на неврзаните е политичко движење, во кое моментно доминираат Куба и Иран ДНЗ

  Хрватска, која заедно со Албанија, доби покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт во април и ќе се приклучи кон Алијансата до средината на 2009-та година, можеби ќе мора да го прекине своето членство во контроверзната светска организација Движењето на неврзаните земји (ДНЗ).

  Иако едното членство не го исклучува другото, постои потенцијален конфликт на интереси. ДНЗ е политичко движење, во кое во моментов доминираат Куба и Иран. Хрватска досега имаше статус на набљудувач. Босна и ...
  | | веќе видена | слични

  Литванија ја совлада Аргентина со 79-75 во дербито на првото коло во групата А на машкиот кошаркарски турнир од Олимписките игри . Олимпискиот првак Аргентина ќе мора да работи малку понапорно ако сака да го одбрани златото од Атина. Литванците кои водеа во поголем дел од средбата, со убедливи 75-64 на 3,23 минути до крајот најавија победа. Но „гаучосите“ не се предаваа и со серија од 11-0 израмнија на 75-75 на една и пол минута пред последниот звук на сирената. Победникот го реши Линас Клеижа со тројка на 2,1 секунди до крајот за голема радост на Литванците. Потврдата на победата дојде во последната секунда од линијата за слободни фрлања кога Рамунас Шишкаускас погоди еден од двата изведени пенали. Клеижа кој погоди три тројки од исто толку обиди, со 13 поени беше најефикасен поединец во литванскиот национален тим. Робертас Јавтокас даде 12, а Шишкаускас, Шарунас Јасикевичиус и Маријонас Петравичиус по 10. Во поразената селекција најзабележителни беа Емануел Џинобили со 19, Андрес Носиони со 15 и Карлос ...
  | | веќе видена | слични