Гевгелија

  во

  Филолошки факултет во Штип. Факултет за угостителство и туризам во Гевгелија, технолошко-технички во Пробиштип. Машински факултет во Виница. И Електротехнички во Радовиш. Медицински науки во Битола, медицински науки во Тетово... Во овој град никнаа и факултетите за уметност, филолошки науки, за прехранбена технологија, за применети науки... Крајот не им се фаќа. Не може човек ни да ги наброи сите, се множат со геометриска прогресија. И, да - во 2010 во Скопје ќе се отвори и факултет за роботика! Уште тоа ни фалеше за палетата на високообразовни установи да биде позвучна.

  Ова лето буквално ни се случува наезда на факултети. Во Македонија веќе и нема град без факултет. Во следната тура, веројатно ќе се отвораат и во селата. Да има. За квалитетот никој не се грижи. Да му беше некому гајле државава да има квалитетно високо образование, онака по европски и светски образец, не ќе бевме сведоци на ова чудо факултети да никнуваат како печурки по дожд.

  Пари имаат за првата година за да се покрие ...
  | | веќе видена | слични

  Скопје е голема правосмукалка која собра се и сега се задушува, велат од Научното друштво од Битола

  Дури 1.107 населби или 62 проценти од населените места во државата се зафатени со процесот на депопулација, односно намалување на бројот на жители. Околу 150 населеби во Македонија се целосно раселени, а околу 300 бројат помалку од педесетина жители. Концентрацијата е најголема во скопскиот регион, а згаснувањето најизразено во пелагонискиот крај. Овие алармантни податоци деновиве на научен симпозиум во Битола ги презентира битолскиот професор по географија Никола Димитров, кој 15 години интензивно ја проучува демографијата. Поголемиот дел од територијата на Македонија е празен простор без население и, за жал, заборавен.

  Во државата функционираат два спротивни демографски света: депопулациски и концентрирани. Концентрацијата е во северо источниот дел на државата, во скопскиот и кумановскиот регион, а депопулацијата во југозападниот. Ако направиме анализа по национална структура, ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската репрезентација од утре и официјално ќе влезе на европската ватерполо-мапа со стартот на Европското првенство во Малага. Македонија се наоѓа во групата Б, заедно со најголемиот фаворит Србија и со Германија, Русија, Романија и со Италија. Првата средба избраниците на селекторот Љубиша Мечкиќ ја играат утре со Романија и сите се оптимисти дека со победа ќе стартуваат на ЕП. - Првата средба со Романија е клучна за нас. Доколку победиме, оптимизмот и атмосферата ќе бидат на далеку поголемо ниво за понатамошниот дел од првенство. Во секој случај, самиот пласман на ЕП е голем успех за Македонија, да бидеме меѓу најдобрите 12 екипи на стариот континент не е мала работа - изјави Сашо Поповски, капитенот на репрезентацијата, која денеска замина за Малага. Ватерполистите најголем дел од подготовките ги извршија во Гевгелија, каде што тренираа на отворен базен во исти услови какви што ги очекуваат во Малага. За што подобра подготовка за премиерниот настап на ЕП, тие имаа заеднички тренинзи со ...
  | | веќе видена | слични

  Триесет и тригодишниот албански државјанин М. Ш. бил пријавен дека се обидел да поткупи двајца полицајци, за што се наоѓа во триесетдневен притвор. МВР информира дека регионалниот центар „Југ“ поднел кривична пријава за албанскиот државјанин, кој се обидел двајцата полицајци да ги „почести“ со 50 евра, за да не преземат законски мерки против него. Завчера М. Ш. бил откриен од полицијата во Гевгелија, како се обидува во автобус на „Млаз Богданци“, илегално да влезе во Грција. М. Ш. во земјава влегол со погранична дозвола.
  | | веќе видена | слични

  Во несреќата е уништена инфраструктура покрај
  пругата, електрични столбови и инсталација

  Нема повредени во несреќата на товарниот воз на Македонски железници кој завчеравечер излета од шините кај Зелениково, но предизвика застој на патничкиот, а прекин на товарниот железнички сообраќај. Несреќата се случи во неделата околу 18 часот, на релацијата Зелениково - Кадина Река, кај тунелот.Според ЈП Македонски железници излетале четири празни вагони од товарен воз кој од Трубарево тргнал кон солунското пристаниште, да преземе стока. Екипите на МЖ вчера беа на терен и ја истражуваа причината за несреќата, во која е направена значителна материјална штета на вагоните и е уништената инфраструктура покрај пругата, електрични столбови и инсталација. Дали причина е пребрзото возење, оштетување на шините поради високата температура или нешто трето, ќе покаже истрагата.

  - Истражната екипа на МЖ работи на утврдување на причините за несреќата и засега не можеме да посочиме како дошло до неа. Вагоните ...
  | | веќе видена | слични

  Нормализиран е железничкиот сообраќај на пругата Скопје-Велес, по инцидентот што се случи во неделата вечер кај Зелениково, кога од пругата излетаа 11 вагона од товарен воз.

  Причините за несреќата се уште не се познати, иако екипи на ЈП „Македонски железници“ извршија увид на теренот.

  Последиците од несреќата, во која немаше повредени лица, беа отстранети вчера попладне, кога по застојот беше пропуштен локалниот воз Скопје-Гевгелија.
  | | веќе видена | слични

  Седум вагони од товарен воз, кој сообраќал на релацијата Скопје - Гевгелија, завчера вечерта, во близина на станицата во Зелениково, излетале од шините, а три од нив се превртеле. Нема повредени, а причините за излетувањето на вагоните од шините се уште не се познати. Екипи на „Македонски железници“ и на Министерството за внатрешни работи веднаш излегле на терен да извршат увид на самото место, а комисија на МЖ ќе утврдува кои се причините за несреќата. Засега не кажуваат дали причина за инцидентот е ширење на шините поради топлото време или, пак, се работи за човечка грешка. На машиновозачот Т.Г. (42) му бил извршен алкотест, кој бил негативен. Композицијата била долга 589 метри со 52 празни вагони и се движела кон Гевгелија. Оттаму вагоните требало да продолжат кон Грција и да се товарат со руда за скопската топилница или за „Фени индустри“. Според МВР, ќе се проверува брзиномерната лента на локомотивата и евентуалното пречекорување на брзината. Во МЖ велат дека пред секое тргнување на возовите се врши и ...
  | | веќе видена | слични

  Нормализиран е железничкиот сообраќај на пругата Скопје-Велес, по инцидентот што се случи во неделата вечер кај Зеленикотво, кога од пругата излетаа 11 вагони од товарен воз.

  Причините за несреќата се уште не се познати, иако екипи на ЈП „Македонски железници“ извршија увид на теренот.

  Последиците од несреќата, во која немаше повредени лица, беа отстранети вчера попладне, кога по застојот беше пропуштен локалниот воз Скопје-Гевгелија.
  | | веќе видена | слични

  Седум вагони од товарниот воз што сообраќал на релација Скопје-Гевгелија излетале од шините во близина на Зелениково.

  Како што соопштија за Макфакс од Министерството за внатрешни работи, настанот се случил вчера во 18:40 часот.

  Од полицијата додаваат дека во инцидентот нема повредени, а извршен е увид на местото на настанот и се утврдуваат околностите под кои настанала незгодата.
  | | веќе видена | слични

  Ватерполо - Добра генералка пред ЕП

  Македонските ватерполисти со победа и со реми против комбинираната селекција на Црна Гора ги завршија подготовките во Гевгелија за претстојното 28. Европско првенство во Шпанија, кое ќе се одржи од 4 до 13 јули во Малага. Во првиот натпревар против тимот составен од четири играчи што настапија во Светската лига и со ватерполисти на возраст од 22-23 години Македонија славеше со 15:11 (5:5, 6:1, 3:3, 1:2), реваншот во базенот "Фатаморгана" заврши нерешено 7:7 (2:1, 0:2, 1:3, 4:1). Вуксановиќ и Милиќ со по два гола беа најефикасни во македонскиот состав во втората контролка со популарните "црвени ајкули", а по еден погодок постигнаа Мичиќ, Крстиќ и Петровиќ.

  Избраниците на селекторот Мечкиќ за Шпанија заминуваат на 2 јули, а во своето деби на европските шампионати в петок од 11 ч. во рамките на групата Б за противник ќе ја имаат Романија. В сабота од 9,30 ч. е дуелот со европскиот првак Србија, в недела во истиот термин со Русија, наредниот ден од 12,30 ч. ...
  | | веќе видена | слични

  Виолинистичкото дуо Ана и Олег Кондратенко деновиве интензивно договара турнеја во Соединетите Американски Држави и настапи низ Балканот. Точните термини и локации за концертите во САД во текот на декември се уште не се утврдени. Пред заминувањето во САД, двајцата виолинисти ќе одржат повеќедневна концертна турнеја и низ Словенија, Хрватска и во Србија.Според Ана Кондратенко, преку турнеи треба на светот да му се покаже дека кај нас постои квалитетна музичка сцена и врвни изведувачи.Со сопствени сили се трудиме да договориме настапи во позначајни културни центри низ Балканот и во САД. Засега преговорите добро се одвиваат и очекуваме наскоро да ги знаеме и точните датуми кога ќе настапиме. На публиката надвор од Македонија имаме што да и прикажеме. Тука се свири квалитетно и тоа светот треба да го чуе, да го види и да го знае - вели таа.Кондратенко додава дека неодамнешниот меѓународен натпревар за виолина „Охридски бисери“ што се одржа од 16 до 20 јуни во Охрид е доказ за квалитетот и едукацијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскатаватерполо-репрезентацијагипривршува едномесечните подготовки за деби-настапот на Европското првенство во Малага, кое ќе се одржи од 4 до 17 јули. По Белград и Скопје, македонскиот „натурализиран државен тим“ заврши со подготовките во Гевгелија, каде што вчера и денеска требаше да ги направи последните контроли со соодветната селекција на Црна Гора и заедно да продолжат за Шпанија. Во Гевгелија со македонската селекција се подготвува и црногорската. Триесетина дена подготовки за ваков настап се малку. Нема да се жалиме, туку продолжуваме со работата и верувам дека подготвени и мотивирани ќе го дочекаме првенството. Имаме потенцијал за добар дебитантски настап - порача од Гевгелија непосредно пред заминувањето селекторот на македонскиот тим, Љубомир Мечкиќ. Македонија на ЕП ќе биде во група со Романија, Србија, Русија, Италија и Германија. Оптимизмот за добар настап на ЕП го делат и ватерполистите. За Малага заминуваме со кренати глави. Составот е искусен и минал низ многу искушенија. Очекувам да ...
  | | веќе видена | слични

  Горан Момировски Игор Чавески

  Македонија вчера првпат во разговорите за спорот со името, под покровителство на посредникот Метју Нимиц, побара во компромисниот пакет да се понуди и решение за Егејците и за македонското малцинство во северна Грција. „Време“ од дипломатски извори дознава дека македонската страна го покренала тоа прашање, кое речиси сигурно ќе предизвика бес кај Грците, на средбата со Нимиц во Владата. Се бара во решението да има јасна дефиниција за целиот корпус во врска со македонското малцинство, што вклучува културни, образовни и малцински права.
  Македонија ќе инсистира во пакетот да има решение како од аспект на протераните Македонци и нивните права, така и за прашањето за нивните имоти и за двојното државјанство. Се бара и протераните Македонци да имаат право на посета на својот роден крај.
  Неофицијално, дознаваме дека македонскиот државен врв, исто така, не бил многу задоволен од најновите идеи што ги претставил преговарачот. Дипломатски извори тврдат дека целта на ...
  | | веќе видена | слични

  Добрата атмосфера и желбата да се постигне успех на претстојното Европско првенство во Малага, кое ќе се одржи од 3јули до 13 јули, се најголемиот мотив на ватерполистите во последниот дел од подготовките. Тие тренираат двапати дневно и професионално ги извршуваат задачите на селекторот Љубиша Мечкиќ. Последната фаза од подготовките се одвиваат во Гевгелија, на отворениот базен „Фатаморгана“, во исти услови какви што ги очекуваат и во Малага. - Мислам дека триесетина денови за подготовки за настап на ЕП се малку. Сепак, и во овој период го достигнавме посакуваното ниво на квалитет за рамноправен настап против сите репрезентации. На секој натпревар ќе одиме на победа и немаме намера предвреме да се предаваме “ изјави Мечкиќ. До заминувањето за Малага на 1 јули или на 2 јули, ватерполистите тренираат со репрезентацијата на Црна Гора, исто така учесник на ЕП во Малага. Покрај заедничките тренинзи, тие вчера и денеска одиграа и два официјални натпревари. - Морам да им се заблагодарам на Црна Гора што ни помогна ...
  | | веќе видена | слични

  Дома полека се подгрева атмосферата за настанот што од почетокот на наредниот месец ќе биде во фокусот. Една недела пред стартот на досега најголемиот подвиг за македонското ватерполо, националниот тим ги финишира подготовките за европското првенство во Малага.

  Една недела пред стартот на досега најголемиот подвиг за македонското ватерполо националниот тим се движи кон крајот на подготовките за европското првенство во Малага.

  Во тренинг базата во Гевгелија македонските ватерполисти тренираат заедно со Б селекцијата на Црна Гора. Задоволни се од тренинзите и со исклучок на краткото време за подготовки не гледаат недостатоци околу нашето патување во Малага.

  „Малку време имавме за да кажеме дека сме 100% подготвени и дека можеме нешто да ветуваме. Сепак најважно е дека јас сум задоволен од однесувањето на играчите и од одличната атмосфера меѓу нив“, изјави Љубо Мечкиќ.

  „Пред доаѓањето во Гевгелија ги завршивме физичките подготовки, а ове ќе се обидеме да се подготвиме ...
  | | веќе видена | слични

  Најуспешниот македонски продуцент на електронска и на филмска музика, Кирил Џајковски и италијанската диџеј-легенда Александар Роботник ќе бидат главните ѕвезди на првото издание на еднодневен фестивал за електронска музика - „Фонетика“, што ќе се одржи на 2 август на струшката плажа „Изгрев. На настанот што е во организација на промоторската агенција „Баланс“, почнувајќи од 20 часот, па се до 8 наутро, свој сет ќе имаат легендарните хип-хоп артисти САФ во својот полн состав и диџеите Мирко Попов, Марјан Стојановиќ, Томи Бојаџи, Флудер, Александар Мисковски и Роботек. Идејата на „Фонетика музички фестивал“, како што велат организаторите, е „на неколку сцени во еден ден музичките и уметничките умови на свој начин да ја изразат својата креативна слобода“. „Фонетика“ ќе има својата мини-промотивна турнеја низ Македонија, на која публиката ќе може да се забавува на сетовите на Марјан Стојановиќ, Томи Бојаџи и Александар Мишковски. Организаторите на овој настан за посетителите обезбедија подарок - цеде со осум ...
  | | веќе видена | слични

  Споменикот на цар Самоил ќе биде поставен пред ресторанот „Дал мет фу“

  Скулптури на ајдутскиот водач Карпош и на гемиџиите се две нови спомен-обележја кои годинава треба да бидат подигнати во Општина Центар. Предлог-одлуките за нивно подигање денеска треба да бидат усвоени на седница на Советот.Обележјето на Карпош ќе биде поставено на плоштадот Карпошово востание, од левата страна на реката Вардар, покрај Камениот мост. Споменикот на гемиџиите, односно на претставниците на македонската интелигенција заслужни за афирмација на идејата за формирање на македонска држава, ќе биде лоциран на јавна пешачка површина во централното градско подрачје, но точното место не е се уште утврдено. За подигањето на спомениците, како и за нивното управување, заштита и одржување ќе биде одговорна Општина Центар, а иницијативата е на Министерството за култура. За спроведување на постапката за подигање на спомен-обележјата ќе биде именуван одбор, кој ќе распише јавен конкурс за изработка идејните решенија.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Во македонските книжарници во тек се бројни акции со цел изданијата да ги доближат до читателите

  Невена Поповска

  Летото е период кога издавачите работат со полна пареа на проекти кои се однесуваат на тоа како книгата да се доближи до читателот и кога е на плажа. Со цел што повеќе книгата да се доближи до читателот, издавачите предвидoа низа активности во своите книжарници или кафе-книжарници. Во таа смисла, предвидуваат одржување на промоции, живи музички настапи, средби со авторите, промоции низ поголемите градови и туристичките места во земјава.

  Летната акција во кафе-книжарницата „Магор“, како што велат оттаму, ќе биде пролонгирана поради големата побарувачка. Таа требаше да трае до 6 јули, но акцијата ќе продолжи и понатаму. Цените на книгите во „Магор“ се намалени од 40 до 70 насто, а при секое купување на книги, купувачот има можност да се напие еден пијалок по избор со 50 насто попуст. Најбарани книги летово во оваа кафе-книжарница се: „Другата страна на моќта“, најновата ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ватерполистичка репрезентација е во последната фаза од подготовките за својот прв настап на Европското првенство, кое од 3 јули до 13 јули ќе се одржи во Малага, Шпанија. Од вчера македонскиот состав е комплетен, а во Гевгелија е и репрезентацијата на Црна Гора која на финалниот турнир од Светската лига го освои третото место и ќе има заеднички подготовки со македонските ватерполисти. Планирано е заедничките тренинзи да се одвиваат се до недела, а ќе се одиграат и два официјални натпревари. - Се тренира напорно, по двапати на ден, и ватерполистите се подготвени во Малага да го дадат максимумот. Мислам дека таму дека ќе бидеме пријатно изненадување - изјави Љубиша Мечкиќ, селекторот на првата македонска ватерполистичка репрезентација што ќе учествува на ЕП. Македонија на ЕП се наоѓа во групата Б, заедно со Русија, Србија, Италија, Германија и со Романија, а првиот меч го играме на 4 јули со Романија.
  | | веќе видена | слични

  Кантавторот Кирил Џајковски, хипхоперите „САФ“ и диџеите Мирко Попов, Марјан Стојановиќ- Маци, Томи Бојаџи, Флудер, Александар Мисковски и Роботек на 2 август ќе настапат на плажата Изгрев во Струга, во рамките на првото издание на фестивалот „Фонетика“. Токму на најголемиот државен празник Илинден сите музички вљубеници, освен во битовите на домашните диџеи, ќе можат да уживаат и во вртењето плочи на италијанскиот продуцент Александар Роботник, чијашто визија за електронски звук стана впечатлива со популаризирање на музичките правци електро и минимал. - „Фонетика“ дефинитивно ќе биде возбудлив, забавен настан, кој на музичките гурмани конечно ќе им го донесе најбитниот сегмент - музичка уметност и незаборавна забава на плажата Изгрев во Струга- вели Зоран Ристевски, гласноговорникот на фестивалот. Идејата на овој фестивал е на неколку сцени во еден ден музичките и уметнички умови на свој начин да ја изразат својата креативна слобода. Автентичниот македонски еднодневен фестивал е дело на промоторската ...
  | | веќе видена | слични