Брисел

  во

  НАТО денеска го именуваше американскиот адмирал Џејмс Ставридис на местото главен командант на сите сили во Европа, соопштено е во Брисел. Ставридис, кој моментно е на чело на американската Јужна Команда, ќе го замени досегашниот командант на европските сили на НАТО, генерал Бенц Кредок. Именувањето на Ставридис беше очекувано бидејќи американскиот претседател Барак Обама, во март, го именуваше адмиралот за високата функција во НАТО. Традиционално, американските генерали се поставуваат за команданти на сили на НАТО, додека европските кадри на политичките места во оваа организација./крај/бе/ис
  | | веќе видена | слични

  „Аександризацијата“ на Македонија во Грција се оценува како провокација и како зелено светло за блокирање на преговорите, предупредуваат бриселски дипломати

  Преговорите меѓу Атина и Скопје да се ограничат за прашањето за името, е последната американска порака испратена преку заменик-помошникот на државниот секретар, Стјуарт Е. Џонс. Тој во Брисел изјавил дека САД имаат силен интерес за зачленувањето на Македонија во НАТО, но во оваа етапа од преговорите двете страни да се концентрираат на прашањето за името и да се постигне напредок. Според Џонс, разговорите меѓу Атина и Скопје би можеле да донесат повеќе резултати за прашањето за името ако „немаше други странични прашања“.

  - Ги повикуваме двете страни да покажат најголема можна флексибилност, за да може прашањето за името да стане минато и Македонија да го заземе местото, кое го заслужува во НАТО. Атина и Скопје ќе треба да ги продолжат на отворен начин преговорите со посредство на Метју Нимиц - рекол Џонс, додавајќи дека по европските ...
  | | веќе видена | слични

  САД СО ПОРАКА ДО СКОПЈЕ И АТИНА Концентрирајте се само на името! „Аександризацијата“ на Македонија во Грција се оценува како провокација и како зелено светло за блокирање на преговорите, предупредуваат бриселски дипломати Преговорите меѓу Атина и Скопје да се ограничат за прашањето за името, е последната американска порака испратена преку заменик-помошникот на државниот секретар, Стјуарт Е. Џонс. Тој во Брисел изјавил дека САД имаат силен интерес за зачленувањето на Македонија во НАТО, но во оваа етапа од преговорите двете страни да се концентрираат на прашањето за името и да се постигне напредок. Според Џонс, разговорите меѓу Атина и Скопје би можеле да донесат повеќе резултати за прашањето за името ако „немаше други странични прашања“. - Ги повикуваме двете страни да покажат најголема можна флексибилност, за да може прашањето за името да стане минато и Македонија да го заземе местото, кое го заслужува во НАТО. Атина и Скопје ќе треба да ги продолжат на отворен начин преговорите со посредство на ...
  | | веќе видена | слични

  ЕВН поднесе жалба до скопска Апелација Следува тужба против Македонија во Вашингтон, тешка милијарда евра Маја Томиќ Австриската ЕВН вчера до Апелациониот суд ја достави жалбата на донесената првостепена судска пресуда во корист на ЕЛЕМ, која компанијата веќе ја оцени за скандалозна. Во меѓувреме, правни експерти интензивно ја подготвуваат и тужбата на ЕВН против државата Македонија, која се очекува набрзо да се достави до Меѓународниот суд во Вашингтон. Во компанијата речиси се сигурни дека ќе излезат како победници, односно дека судот во Вашингтон ќе донесе пресуда во нивна корист, како по основ на актуелниот спор со државната ЕЛЕМ, која со судска пресуда од ЕВН побарува 6,5 милијарди денари или 107 милиони евра, односно уште толку со камати, така и поради повеќе пречки во досегашното работење на ЕВН. Колкава ќе биде сумата која ќе се бара како отштета се' уште не се обелоденува. Но, со оглед на големиот број забелешки на ЕВН во изминатите три години и штетите кои ги претрпе, според некои ...
  | | веќе видена | слични

  БРИСЕЛ, Белгија -- Европската комисија (ЕК) се очекува во вторник (12-ти мај) да ослободи 115 милиони евра од парите на ИСПА, кои ги блокираше минатата година поради сериозните прекршувања на процедурите на ЕУ. Меглена Плугчиева, вицепремиер задолжена за финансиите на ЕУ, го потврди овој чекор по состанокот со Данута Хубнер, комесарот на ЕУ за регионален развој во понеделникот. ЕК, наводно, попушти по суштинското подобрување на процедурите и ревизијата на државната агенција за патна инфраструктура. Овие средства ќе овозможат изградба на патот Љулин, нов пат кој треба да го намали сообраќајниот метеж во Софија и патувањето до бугарско-српската граница. (Дарик - 12 05 09; Дневник, Пари - 11
  | | веќе видена | слични

  Борис Тадиќ по осум месеци во Македонија Комплетно враќање на прекинатите дипломатски односи со Србија, пораки за ангажирање на малцинствата како мостови за соседска соработка, брза интеграција на регионот во Европската унија и јакнење на економската соработка. Ова како предизвици и резултат произлезе од првите четири билатерални средби на новиот претседател Ѓорге Иванов, токму на првиот ден од неговата инаугурација. Српскиот претседател, Борис Тадиќ, прв пат по осум месеци од признавањето на косовската независност дојде во Македонија, со јасна порака, почитувајте ги нашите национални интереси како и ние вашите. И покрај отворените прашање регионот заеднички мора да чекори кон Европа. Со државите чии претседатели дојдоа на инаугурацијата, Македонија нема сериозно отворени прашања, но албанскиот Бамир Топи, не пропушти да порача дека во Скопје денеска недостасуваше, косовскиот претседател. Најблиску од сите кон Европската унија е Хрватска. Нејзиниот претседател, Месиќ од Брисел бара брза интеграција на ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за економија, Фатмир Бесими, со различен став од тврдењата на ЕЛЕМ, за спорот со Австриски ЕВН.

  Тврди долгот помеѓу двете компании е затворен и регулиран со анекс договор пред приватизацијата. Во изјава за А1 Бесими објаснува дека „анекс договорот е склучен пред приватизацијата во 2005. помеѓу ЕЛЕМ и ЕСМ, за отстапување на побарувањата со цел да се измират обврските од 6,5 милијарди денари преку наплатување на побарувањата со што 50 проценти му следуваат на ЕЛЕМ а 50 на ЕВН, вели Бесими.

  Во членот три од анексот, пишува дека сумата од 100 милиони евра ќе се дели пола - пола, меѓу двете компании. Членот седум надополнува - доколку дојде до неможност да се наплати дел од побарувањето компаниите ќе направат отпис. Двете компании се заведени како отстапувач и примач на побарувањето. Неодамна и Златко Черепналковски енергетски експерт весникот КОХА изјави дека „анексот е јасен, ова не е долг на ЕВН кон ЕЛЕМ, туку е на потрошувачите кон ЕЛЕМ, а ЕВН наследил обврска да го наплати од ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за економија, Фатмир Бесими, со различен став од тврдењата на ЕЛЕМ, за спорот со Австриски ЕВН. Тврди долгот помеѓу двете компании е затворен и регулиран со анекс договор пред приватизацијата. Во изјава за А1 Бесими објаснува дека „анекс договорот е склучен пред приватизацијата во 2005. помеѓу ЕЛЕМ и ЕСМ, за отстапување на побарувањата со цел да се измират обврските од 6,5 милијарди денари преку наплатување на побарувањата со што 50 проценти му следуваат на ЕЛЕМ а 50 на ЕВН, вели Бесими. Во членот три од анексот, пишува дека сумата од 100 милиони евра ќе се дели пола - пола, меѓу двете компании. Членот седум надополнува - доколку дојде до неможност да се наплати дел од побарувањето компаниите ќе направат отпис. Двете компании се заведени како отстапувач и примач на побарувањето. Неодамна и Златко Черепналковски енергетски експерт весникот КОХА изјави дека „анексот е јасен, ова не е долг на ЕВН кон ЕЛЕМ, туку е на потрошувачите кон ЕЛЕМ, а ЕВН наследил обврска да го наплати од потрошувачите тој ...
  | | веќе видена | слични

  ЕВН Македонија официјално ја достави нејзината жалба до апелациониот суд во Скопје, каде австриската компанија, ја апелира одлуката на првостепениот суд. Додека другата компанија, таа за производство на електрична енергија ЕЛЕМ, реагираше против соопштението на ЕВН од пред еден ден . ЕЛЕМ рече дека секоја манипулација на ЕВН Македонија против ЕЛЕМ, и судските институции , нема да помогне во забрзувањето на плаќањето на обврските, како што одлучи првостепениот суд. Алсат дознава дека при идната посета на премиерот Никола Груевски во Брисел, европскиот комесар за проширување Оли Рен, ќе го допре и прашањето на австриската компанија ЕВН како третирањето на странските инвеститори во Македонија. Рен исто така ќе се заинтересира и за независноста на регулативните субјекти во земјава, особено за независноста на регулативната комисија за енергетика.
  | | веќе видена | слични

  Кој е во кабинетот на Иванов? Прв работен ден и за новите луѓе од Кабинетот на Иванов. Новиот претседател, покрај администрацијата која ја наследи од Бранко Црвенковски, започна и со помала група на свои соработници. На позицијата генерален секретар на претседателот е поставен Дарко Ангелов кој работел во Советот на Европа и за ОБСЕ. Советници на Иванов ќе бидат Љубен Арнаудовски - советник во неколку претседателски кабинети, Љубен Тевдовски кој раководеше со Секторот за национални приотитети во Министерството за надворешни работи, Јордан Плевнеш - актуелниот потпретседател на УНЕСКО во Македонија и поранешен македонски амбасадор во Франција, угледниот професор на Правниот факултет Светомир Шкариќ, основачот на Европското движење во Македонија како и актуелен декан на ФОН универзитетот Димитар Мирчев, еден од најдобрите македонски амбасадори Ристо Никовски кој дипломатската кариера ја заврши како амбасадор во Москва, и дипломатот Љуљета Ќуфлиу. Асистенти на претседателот Иванов се поранешниот ...
  | | веќе видена | слични

  ЕВН Македонија ја поднесе жалбата до Апелација против судската одлука во корист на ЕЛЕМ. Австриската компанија која на Електрани треба да му плати 200 милиони евра за ненаплатени сметки од старото ЕСМ се жали на низа нерегуларности во судскиот процес. ЕВН најмногу забележува како што тврдат на не примањето на ниту еден нивен доказ за време на постапката. Неофицијално дознаваме дека токму односот на македонските власти кон странските инвеститори, но и работата на регулаторните тела во земјава се очекува да биде една од темите на која ќе разговараат Премиерот Груевски и еврокомесарот за проширување, Оли Рен. Утре на пладневната средба во Брисел дознаваме дека најверојатно Оли Рен и официјално ќе го пренесе ставот на ЕК за спорот ЕВН и ЕЛЕМ случај за кој беше информиран од страна на австриските газди на ЕВН Македонија и дел од амбасадорите кои забележаа на нерегуларности во судскиот процес. Од кабинетот на еврокомесарот денеска само го повторија претходно изнесениот став. Владата веќе се изјасни дека не е ...
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот претседател Топи на првата билатерална средба со претседателот Иванов, изрази жалење дека косовскиот претседател Сејдиу не бил поканет од домаќинот. Топи вели дека не можел да интервенира кај Иванов кого да покани, но смета дека лидерите треба да признаат дека геополитичката состојба во регионот е сменета по осамостојувањето на Косово. Незадоволството на Топи поради отсуството на Сејдиу, можеше да се забележи и утрото на неформалната средба на странските претседатели во фоајето на хотелот Александар Палас. Иако беше два пати поканет од претседателите Месич, Тадиќ и Вујанович, Топи одлучи своето кафе да го испие на соседната маса. Инаку, освен за продлабочување на регионалната и економската соработка меѓу двете земји, Топи и Иванов разговараа и за политичката соработка – која според нив, особено по влезот на Албанија во НАТО треба да се интензивира. Иванов изрази надеж дека наскоро пред седиштето на НАТО во Брисел ќе се вее и македонското знаме. Иванов на покана на Топи наскоро ќе оди во Тирана, ...
  | | веќе видена | слични

  Пред нас е исправен уште еден голем предизвик. Предизвик кој најсилно и најјасно ќе ги потврди нашата историска мудрост, нашите национални стремежи и нашето место во светот. Овој предизвик се вика европска Македонија, порача денеска новиот, четврти по ред, претседател на државата Ѓорѓе Иванов, во својот инугуративен говор во Собранието, веднаш по давањето свечена изјава со која стапи на должност. Во парламентарната сала - експретседателите на Македонија, пратеници, министри, судии, државни функционери, дипломатски кор. ДУИ и Ахмети дојдоа во полн состав. Се пишмани и Селмани па и тој се сопартијците се појави на седницата. Недостасуваше само ДПА. Функцијата, Иванов ја разбирал пред се како должност која ја презел пред граѓаните на Македонија - должноост која, според него, не познавала етнички, религиозни, културни и локални разлики. Иванов ги истакна приоритетите во својата агенда. - Мојата агенда е јасна и недвосмислена. Македонија - членка на НАТО и ЕУ, силна почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани ...
  | | веќе видена | слични

  Вклучување во европското семејство, заедничка цел на Македонија и Албанија Македонија и Албанија успешно го минаа патот  на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО. Но, Македонија на Самитот во Букурешт, од политички причини не ја доби заработената покана, изјави новиот македонски претседател Ѓорге Иванов по денешната средба со неговиот албански колега Бамир Топи во новата претседателска резиденција вила „Анекс“. - Целосно ја поддржуваме Република Албанија во нејзините следни чекори кон евроатлантските интеграции и се надеваме дека нема да мине долго пред нашите две знамиња заедно да се вејат во Брисел, рече Иванов. Македонија, додаде шефот на државата, знае дека има голем пријател - член на Алијансата. Според него, Македонија и Албанија се тесно поврзани и со придонесот што го даваат етничките заедници во двете земји. На средбата Иванов и Топи уште еднаш го потврдиле многу доброто ниво на односи меѓу двете земји. - Ова е придонес од двете страни, ...
  | | веќе видена | слични

  - Ќе ги продолжиме преговорите на решителен начин. Политичарите доаѓаат и си одат. Тие може да даваат оценки поради недостигот на визија, но тоа нема да не тргне од нашиот пат, изјави Ѓул за време на заедничката прес конференција со португалскиот колега Анибал Антониу Каваку Силва. Ѓул изјавата ја даде откако германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози уште еднаш го потврдија противењето на присоединувањето на Анкара кон 27-те земји членки на ЕУ, потег кој аналитичарите им го препишуваат на краткорочните сметки со цел да се обезбедат поголеми политички шанси пред изборите за Европскиот парламент, што ќе се оддржат следниот месец, посочува „Хуриет“. -Преговорите меѓу Турција и ЕУ почнаа со одушевеност. Правната ситуација, на која сме сите обврзани, исто така ги засега сите членки. Европската комисија и Европскиот совет се на јасно со ова . Ќе ги продолжиме преговорите, соопшти турскиот шеф на државата. И Европската комисија, исто така, побрзаа со одговорот на ...
  | | веќе видена | слични

  - Целосно ја поддржуваме Република Албанија во нејзините следни чекори кон евроатлантските интеграции и се надеваме дека нема да мине долго пред нашите две знамиња заедно да се вејат во Брисел, рече Иванов. Македонија, додаде шефот на државата, знае дека има голем пријател - член на Алијансата. Според него, Македонија и Албанија се тесно поврзани и со придонесот што го даваат етничките заедници во двете земји. На средбата Иванов и Топи уште еднаш го потврдиле многу доброто ниво на односи меѓу двете земји. - Ова е придонес од двете страни, но и придонес на општествениот фактор меѓу двете држави со оглед на аспирациите да станат дел од европското семејство, изјави Топи. Тој и Иванов, како што рече, разговарале за важноста од интензивирање на досегашната соработка и за реализирањето заеднички проекти со цел развој не само на Македонија и Албанија, туку и на целиот регион. Ситуацијата во регионот е промената на подобро, била заедничката констатација на двајцата претседатели. - Се додека ...
  | | веќе видена | слични

  - Дискусиите по ова прашање се уште не се завршени, но уверен сум дека ќе се усогласиме во следните неколку дена, изјави Фишер на прес-конференцијата по неговата денешна средба со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо. Фишер нагласи дека смета оти тој треба да претседава со Самитот како „шеф на извршната власт“, додавајќи дека сепак „конечното решение се уште не е донесено“. - При преговорите ќе се раководам од принципот дека е неопходно да се почитува веќе утврдениот дневен ред на Европскиот совет, нагласи Фишер. Следниот Самит на ЕУ треба да се оддржи на 18 и 19 јуни, и според најавите главна тема на него ќе биде процесот на усвојување на Договорот од Лисабон. Дипломатски извори во Брисел минатиот месец изразија стравување дека по падот на Владата на претходниот чешки премиер Мирек Тополанек, претседателот Клаус би можел да си приграби за себе поголема улога во претседавањето со ЕУ. Клаус јавно се декларира дека е противник на Лисабонскиот договор и одбива да го ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот претседaтел нa Македонија, Ѓорге Иванов, на првата билатерална средба како шеф на државата, разговараше со албанскиот колега Бамир Топи, со кого разменија мислења за заедничките евроатлантски аспираци и за односите во регионот. „Македонија и Албанија заедно успешно го изодеа патот на политички-одбранбена реформа, по која го постигнавме она ниво потребно за НАТО, Алијанса кој најдобро се докажа како чувар на нашите заеднички вредности“, изјави Иванов по средбата со Топи. Иванов притоа изрази жалење што на самитот во Букурешт, Македонија не ја доби заслужената покана изразувајќи надеж дека двете знамиња наскоро ќе се веат во Брисел. Албанскиот претсеадтел од своја страна пак, изрази жалење што на денешната инаугурација не беше поканет престадетелот на Косово, Фатмир Сејдиу. „Не е мое право да се мешам за поканите, меѓутоа жал ми е што не е присутен“, рече Топи додавајќи дека сите лидери на Балканот треба да ја прифатат новата геополитичка реалност и оти се надева дека следната регионална ...
  | | веќе видена | слични

  Преговорите меѓу Атина и Скопје ќе треба да се ограничат околу прашањето за името, изјави вчера пред новинарите во Брисел, заменикот помошник државен секретар на САД, Стјуарт Е. Џонс. Тој истакна дека САД имаат силен интерес за членството на Македонија во НАТО.  „Во оваа етапа од преговорите да се концентрираме на прашањето за името и да направиме напредок”, одговори Џонс на прашање на грчки „Катимерини”. Заменикот Џонс додаде дека разговорите меѓу Атина и Скопје би можеле да донесат повеќе резултати за прашањето за името - „ако немаше некои други странични прашања“. „Ги повикуваме двете страни да покажат најголема можна флексибилност, за да може прашањето за името да стане минато и Македонија да го заземе местото, кое го заслужува во НАТО. Атина и Скопје ќе треба да ги продолжат на отворен начин преговорите под закрила на Метју Нимиц”, посочи помошник заменикот-државен секретар и изјави дека по евроизборите „има шанса за напредок”./крај/Фокус/ил
  | | веќе видена | слични

  Весникот повикувајќи се на владини неименувани извори наведува дека седницата на Советот за европски интеграции ќе биде одржана до крајот на месецот, на која ќе се расправа за најдобриот термин за поднесување на кандидатурата за членство во ЕУ. Шефот на делегацијата на Европската комисија во Србија, Жозеп Љоверас наведува дека „неопходно е да се почека правиот момент за покренување на дијалог меѓу Србија и ЕУ“, додавајќи дека треба уште многу да се направи, пред се во усвојувањето на пакетот закони важни за европските интеграции. Членовите на Советот за европски интеграции, според „Данас“, се едногласни во оценката дека со кандидатурата треба да се почека до доблокирање на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, односно додека од Брисел не стигне порака дека „е правиот момент“.
  | | веќе видена | слични