Белград

  во

  Една параќинка загина, а скопјанка и прилепчанец се повредени од падната гранка врз шаторот

  Горан Адамовски

  Голема несреќа се случи вчераутро, претпоследниот ден од музичкиот фестивалот „Егзит“, што се одржува на Петроварадинската тврдина крај Нови Сад. Дваесет и осумгодишна девојка од Параќин загина, а двајца македонски државјани се тешко повредени, откако врз нивниот шатор во кампот кај Филозофскиот факултет, паднала гранка. Скопјанката Дафина Атанасова (22) е во животна опасност и по операцијата на повредите на главата, сместена е во Одделението за интензивна нега во Клиничкиот центар во Нови Сад. Прилепчанецот Ѓорѓи Маркоски (23) се здобил со повреди на градниот кош, кои не се опасни по живот и тој ќе биде пренесен во Институтот за градна хирургија во Сремски Карловац. Во македонското МНР немаат официјална информација дали во несреќата настрадале и македонски државјани. Белградските медиуми објавија дека во несреќата е повредено уште едно лице, кое во новосадската болница е примено во ...
  | | веќе видена | слични

  Галати Ефтимиу и Василка Шукалова - Поповска снимени во војнички униформи во 1954 година во Узбекистан

  Комунистите помогнаа да го истребат македонскиот народ

  Виктор Цветаноски

  А лександар Поповски од Долно Котур во Граѓанската војна во Грција се вклучил со сиот младешки жар, зашто верувал дека така Македонците ќе се изборат за своите права. „Уште како дете бев воспитан од мојот дедо да ја сакам Македонија. Тој имаше четворица браќа и сите беа комити, а еден војвода , вели Поповски, кој во партизани заминал на 17 години. Беше во составот на младинска елитна чета и учествуваше во сите поголеми битки.

  „Грчките власти го уапсија татко ми во 1946 година и сакаа да го стрелаат. Избега од затвор и пребегна преку граница во Југославија. Поради тоа се нафрлија врз мене и мајка ми. Ме уапсија, ме врзаа и три дена ме мачеа за да им кажам дали имал скриено пушки. Ми се закануваа дека ќе ме стрелаат или ќе ме фрлат низ прзорец, а имав само 14 години. Во 1947 година најпрво им бев ...
  | | веќе видена | слични

  Социјалистите одлучија денеска да го раскинат коалициониот договор со радикалите и партија на Воислав Коштуница за формирање локална власт во Белград.

  „Претседателството заклучи дека коалициониот договор меѓу Демократската партија на Србија (ДСС), Радикалната партија (РСС) и Социјалистичката партија (СПС) не е возможен и оти би го загрозила опстанокот на српската Влада“, изјави попладнево лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ.

  Тој потсети дека договорот за коалиција со ДСС и РСС бил постигнат пред социјалистите да влезат во коалиција со Демократската партија на претседателот Борис Тадиќ.

  Дачиќ рече дека очекува негативни реакции од ДСС и РСС, но оти вистинското прашање е „што социјалистите сакаат, а што е реално“.
  | | веќе видена | слични

  Една Белграѓанка денеска загина, а двајца Македонци се тешко повредени во несреќен случај во кампот на музичкиот фестивал „Егзит“ во Нови Сад.

  Инцидентот се случи кога гранка од дрво паднала врз шаторот во кој биле настраданите.

  Началникот на Ургентната хирургија на Клиничкиот центар во Војводина, д-р Зоран Ѓерманов, изјави дека со тешки повреди на градниот кош, кои не се опасни по живот, се здобил Ѓорѓи Марковски (23) од Прилеп и, оти според непотврдените податоци, тешка повреда на главата има Дафина Анастасова (22) од Скопје, која е во животна опасност.

  По операцијата, според него, таа ќе биде сместена на интензивна нега во Клиничкиот центар Војводина.

  „За време на приемот и подготовките за операција, во Ургентниот центар на Клиничкиот центар во Војводина, и по обидот за реанимација, во болницата почина Јелена Матиќ (28), родена во Параќин, која живее во Белград“, изјави Ѓерманов.

  Генералниот менаџер на фестивалот „Егзит“ Бојан Бошковиќ соопшти дека ...
  | | веќе видена | слични

  Режисерот Милчо Манчевски предава на Европската летна филмска школа во Белград, на која учествуваат студенти од филмски академии -членки на Меѓународната организација на филмски академии. Школата ја организира Факултетот за драмски уметности од Белград. Учествуваат најдобрите избрани студенти од школите во Келн, Рим, Москва, Тулуз, Тел Авив, Бања Лука, Лисабон, Белград, Санкт Петербург и од Братислава.На школата се работи по принцип на ренесансна работилница. Се снима интензивно на локации и во студија во Белград, им задавам конкретни филмски обврски, а на крај ќе работат и филм. Како поддршка работат 40 студенти од белградскиот ФДУ од секторите фотографија, продукција, монтажа и тонска обработка - вели Манчевски. Тој додава дека преку Летната школа, во Европа ги пренесува искуствата од неговите предавања на Универзитетот „Њујорк“. На престижната американска филмска институција, Манчевски предава на постдипломски студии и ја води катедрата по режија. Таму магистрирале Скорсезе, браќата Коен, Анг Ли, Спајк Ли ...
  | | веќе видена | слични

  Два елементарни проблема се уште ни ја заматуваат претставата за нас во картата на светот: ограниченото самопознавање во историски димензии и скудната објективна информација за нас во глобални релации. Иако современата македонска држава има веќе историја од 64 години, таа не успеа сестрано да се идентификува во историјата како субјект и не го додефинира уверливо сопствениот културно-национален идентитет. Последиците од тоа нагледно ги преживуваме денеска.Пред половина век, кога се вратив од Љубљана (1966), имајќи го предвид словенечкото образование и воспитание, во еден разговор во кабинетот на тогашниот прв човек Крсте Црвенковски меѓу другото му укажав дека националната свест на современиот Македонец е корка, дека нема систематски изградена историска национална свест, туку има само силно македонско чувство што бурно го демонстрира во одбранбените расправии со претенциозните соседи, набилдани со вековно градена историска „аргументација“. Многу подоцна Црвенковски го потврди моето согледување, а денеска тоа ...
  | | веќе видена | слични

  ВатерполистотАлександарШапиќ брка медал и рекорд

  Голгетерот на српската ватерполо-репрезентација, Александар Шапиќ, има шанса да го изедначи рекордот на Шпанецот Мануел Естијарте како единствени кои на три европски првенства по ред биле најдобри стрелци. Шапиќ со 20 гола во пресрет на синоќешното полуфинале беше прв стрелец на шампионатот во Малага. Тој беше најефикасен уште на турнирот во Крањ во 2003 и Белград 2006 година. Досега само Естијарте може да се пофали дека на три европски шампионати едноподруго бил прв стрелец. Тој беше најдобар на првенствата во Бон 1989, Атина 1991 (тогаш даде 36 гола што е рекорд на европските првенства) и Шефилд 1993 година. Легендарниот Естијарте вкупно шест пати бил голгетер на ЕП. Првпат во 1981 година, потоа во 1983 и последен пат во 1997 година во Севилја. Македонија синоќа требаше да игра со Русија во разигрувањето од 7 до 10 место. Во зависност од нашиот резултат против Русија, следен противник ќе ни бидат Шпанија или Романија. И тие разигруваат за пласман ...
  | | веќе видена | слични

  Десетиналуѓе загинаа во три тешки сообраќајни несреќи вчера и прексиноќа во Србија. Две деца и четворица возрасни патници загинаа кога полски автобус вчера претпладне се превртел на автопат Белград-Нови Сад, кај Инѓија. Автобусот превезувал семејства на рудари на летување во Бугарија. Повредени се сите други лица во автобусот - 35 возрасни и 33 деца. Вчера попладне седуммина беа во критична состојба, меѓу кои четворица беа на операција, а двајца на реанимација во клиничкиот центар во Нови Сад.Првите информации од истрагата укажуваат дека причина за несреќата најверојатно е невнимателност на возачот, бидејќи автобусот „неоплан“ бил стар само две години и бил технички исправен. Автобусот се превртел во околу седум часот, непосредно откако совозачот побарал да се исклучат светилките во возилото.

  Само три часа подоцна, на автопатот Белград-Ниш кај Ќуприја, загинаа двајца мажи, а една жена е повредена. Се претпоставува дека возачот заспал на воланот, по што автомобилот „мерцедес“ удрил во заштитната ...
  | | веќе видена | слични

  Првата вечер беше збогатена со два огномета и егзибиции
  на четири авиони од типот „галеб“

  Ако Петроварадинската тврдина во Нови Сад пред стотина години била место каде што се воделе битки за освојувањето на највредното парче земја во Војводина, денес, односно од завчеравечер до недела рано наутро, на извонредниот културен, историски, а очигледно и концертен простор ќе се водат поинакви „борби“ - тоа се „судири“ меѓу врвни или помалку познати музички групи и изведувачи за придобивање на срцата на публиката. На отворањето на најголемиот фестивал во Југоисточна Европа, „Егзит“, завчеравечер, пред околу 20.000 луѓе на 25 сцени, „конквистадори“ на присутните беа Американците Н.Е.Р.Д., Британците „Стритс“, Хрватите „Бед копи“ и Германецот Свен Ват. Во еуфорична атмосфера, што почна во вечерните часови со спектакуларни егзибиции на четири авиони од типот „галеб“, кога илјадници луѓе, без речиси никаков метеж и поголеми проблеми, ја искачуваа калдрмата до тврдината, „Егзит“ ја сврте првата страница на ...
  | | веќе видена | слични

  Манастирот „Свето Преображение“ во Крушево се гради со засилено темпо во пресрет на патрониот празник кој се слави на19 август. Поставен е покривот, а цементиран е подот од 280 квадратни метри во кујната и во трпезаријата на манастирскиот конак. Почнува асфалтирањето на делницата од Крушево до манастирот, долга околу четири километри, а се гради и патот од манастирот до местото на кое Тоше со раширени раце се молеше на Бога и сакаше да изгради крст висок 33,5 метри, колку што години имал Исус Христос кога вил распнат. Патот се уште не е сосема прооден. Сега се минира и се израмнува. Овој зафат го спроведува екипа од пет работници, под раководство на Мирослав, финансиер од Србија. Волонтеаат почитувачи на големиот идол Тоше Проески, донираат и Македонците од дијаспората, донираат луѓе од земјава и пошироко, од секакви вери и нации. Неговиот зет од сестра, Славен Ристовски, открива дека Тоше бил нестрплив во изградбата на манастирот. - Извесно време пред да се случи трагедијата, разговарале со премиерот Никола ...
  | | веќе видена | слични

  Популарниот двоец ДНК го заврши снимањето на новиот видозапис за песната „Навлечен на тебе“, кој својата промоција ќе ја доживее кон крајот на август. Видеоспотот е комплетна анимација, во која освен Панчо и Андреј, гостин е Раде Врчаковски- Врчак и сексапилните девојки, односно стјуардеси од „Акс-џет“, како и неколку танчарки од Белград. Популарниот двоец овојпат ќе го видите во многу жешки сцени и, како што велат самите Андреј и Панчо, овој видеозапис е многу поинаков од она што досега го имаат презентирано. „Навлечен на тебе“ е дело на режисерско- снимателското дуо Пако и Влатче и се снимаше во студиото „ЏЏЏ“. Песната својата промоција ја доживеа пред две недели на сите радио- станици во Македонија, а веќе ги освојува и домашните топ-листи.
  | | веќе видена | слични

  Најмалку шест лица, меѓу кои и две деца, загинаа кога на автопатот Белград - Нови Сад во петокот се преврте автобус од Полска, во кој имало 68 патници. По несреќата, која се случила во седум часот наутро кај излезот од автопатот кон градот Инџија, во Клиничкиот центар на Војводина и во Детската болница во Нови Сад се донесени 35 возрасни лица и 33 деца. Според српското МВР, меѓу загинатите се три мажи, една жена и две деца. Дванаесетмина од повредените се во многу тешка состојба. Врз четворица биле извршени повеќе хируршки интервенции, а две лица се наоѓаат на реанимација. Во сите случаи се работи за малолетници на возраст од 15 години и 16 години. Според фирмата „Моан“ од полскиот град Руда Шлонска, автобусот бил стар две години и технички исправен. На возачкото место се менувале двајца возачи, како што налагаат меѓународните прописи. Се претпоставува дека до несреќата дошло поради невнимание на возачот кога неговиот совозач, кој се обидувал да заспие, го замолил да го исклучи светлото во автобусот. ...
  | | веќе видена | слични

  Поделбата на Косово одново актуелна

  Приштина - Една од земјите на „големата петорка“ што ја сочинуваат САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија нема ништо против поделбата на Косово, ако со тоа се согласуваат Приштина и Белград, пишува весникот „Зери“ , повикувајќи се на западноевропски дипломатски извори.

  Како што дознава весникот, првите сигнали за недостаток од единство меѓу петте големи земји против поделбата на Косово на виделина излегоа последните недели.

  -Владата на една од петте земји во последно време јасно укажува дека нема ништо против поделбата на Косово, како можност, доколку со тоа се согласат Приштина и Белград, пишува весникот.

  За поделба на Косово е и Русија, иако таа официјално тој став се уште не го изнела, но за тоа во два наврати пишуваше поранешниот руски премиер Евгениј Примаков. Истовремено „Зери“ укажува дека Борис Тадиќ, сега е посилен од кога било претходно и дека неговата моќ ќе има влијание во меѓународните кругови и кога ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот режисер Милчо Манчевски е еден од предавачите на Европската летна филмска школа што се одржува во Белград. Учесници се студенти од филмски академии кои се членки на Меѓународната организација на филмски академии. На школата учествуваат најдобрите избрани студенти од школите во Келн, Рим, Москва, Тулуз, Тел Авив, Бања Лука, Лисабон, Белград, Санкт Петербург и Братислава. Инаку, Манчевски предава на постдипломски студии и ја води катедрата по режија на Универзитетот „Њујорк“ во САД.
  | | веќе видена | слични

  Лилјана Петровиќ, менаџерката на балканската мега-ѕвезда Тоше Проески, периодов е на релација Скопје - Загреб - Љубљана и со своите соработници работи на документарниот филм за Тоше Проески, кој ќе биде на англиски јазик. Нејзините планови се документарецот да биде прикажан на повеќе светски филмски фестивали, за пошироката јавност на глобално ниво да дознае кој, всушност, беше Тоше Проески. Врзано за англискиот албум на легендарниот македонски музичар, Петровиќ открива дека миксот на песните е готов, но се уште не е прецизирано кога ќе биде објавен материјалот. Но, тоа што е особено интересно, а е врзано за тој проект, е тоа што Тоше Проески, заедно со Енди Рајт, ќе биде потпишан како коавтор на четири композиции и како соработник на текст за една песна. Постои и најава дека наскоро на дивиди ќе се најде последниот концерт што Тоше го одржа лани на „Градски стадион“. Иако во Србија периодов беа објавени и две цедеа со компилации, постои мислење дека во Македонија е се уште рано за такво нешто. Во Србија, ...
  | | веќе видена | слични

  Брисел порача дека секоја земја треба да ги реши своите најголеми внатрешни проблеми, особено тие што се однесуваат
  на територијалниот интегритет и уставното уредување, пред да стане членка на ЕУ

  Србија индиректно ќе мора да ја признае независноста на Косово ако сака да стане членка на Европската Унија. Дипломатски извори на „Политика“ во Брисел тврдат дека никој не бара Србија директно да го признае Косово, туку да не го блокира неговиот прием во меѓународните организации.Германскиот министер за Европа, Гинтер Глозер, во почетокот на оваа недела во Приштина изјави дека Србија, но и сите други земји од регионот на Западен Балкан, ќе мора да го признаат Косово, како услов за прием во ЕУ. Србија треба да го поддржи процесот за кој се залага Европската Унија на Косово за да може ЕУ да ги поддржи проевропските процеси во Србија - изјави германскиот функционер. Тој најави дека од новите власти во Белград може да биде побарано да соработуваат со мисијата ЕУЛЕКС.Сличен став е вграден во ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот режисер Милчо Манчевски е еден од предавачите на Европската летна филмска школа што се одржува во Белград. Учесници се студенти од филмски академии кои се членки на Меѓународната организација на филмски академии. На школата учествуваат најдобрите избрани студенти од школите во Келн, Рим, Москва, Тулуз, Тел Авив, Бања Лука, Лисабон, Белград, Санкт Петербург и Братислава. Инаку, Манчевски предава на постдипломски студии и ја води катедрата по режија на Универзитетот „Њујорк“ во САД.
  | | веќе видена | слични

  Лилјана Петровиќ, менаџерката на балканската мега-ѕвезда Тоше Проески, периодов е на релација Скопје - Загреб - Љубљана и со своите соработници работи на документарниот филм за Тоше Проески, кој ќе биде на англиски јазик. Нејзините планови се документарецот да биде прикажан на повеќе светски филмски фестивали, за пошироката јавност на глобално ниво да дознае кој, всушност, беше Тоше Проески. Врзано за англискиот албум на легендарниот македонски музичар, Петровиќ открива дека миксот на песните е готов, но се уште не е прецизирано кога ќе биде објавен материјалот. Но, тоа што е особено интересно, а е врзано за тој проект, е тоа што Тоше Проески, заедно со Енди Рајт, ќе биде потпишан како коавтор на четири композиции и како соработник на текст за една песна. Постои и најава дека наскоро на дивиди ќе се најде последниот концерт што Тоше го одржа лани на „Градски стадион“. Иако во Србија периодов беа објавени и две цедеа со компилации, постои мислење дека во Македонија е се уште рано за такво нешто. Во Србија, ...
  | | веќе видена | слични

  Косово побара до меѓународната заедница да воспостави цел на север

  10 07 2008

  ПРИШТИНА, Косово -- Косовската влада во средата (9-ти јули) побара од меѓународната заедница во Приштина и Белград да го смири северно Косово со цел да им овозможи на правните институции да си ја вршат својата функција. „Јас сум во постојан контакт со градоначалникот на Mитровицa Бајрам Реџепи и ние ги преземаме неопходните мерки“, рече премиерот Хашим Тачи. Во Митровица Реџепи му постави ултиматум на УНМИК да ја реши ситуацијата во селото Сухадол, каде што проектот за нафтоводот предизвика меѓуетнички тензии помеѓу Албанците и Србите, во кои неколку лица беа повредени.

  Во другите вести на оваа тема, Меѓународната цивилна канцеларија во средата објави водич за спроведување на планот за решавање на статусот на Косово од страна на специјалниот претставник на ОН Марти Ахтисари.

  Исто така во Приштина, мисијата на ОБСЕ во среда ги повика косовските институции да го спроведат законот за јазиците ...
  | | веќе видена | слични

  Лајчак им ги прави патните документи на 19 наводни поддржувачи на Жупљанин

  10 07 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Високиот претставник Мирослав Лајчак во средата (9-ти јули) им ги врати патните документи на 19 поединци кои, наводно, контактирале со мрежата поддржувачи на обвинетиот за воени злосторства Стојан Жупљанин. По консултациите со Хашкиот трибунал за воени злосторства и официјалните претставници за спроведувањето на законот, Лајчак одлучи дека повеќе нема причини да се задржуваат документите на овие лица. Полицијата го уапси Жупљанин на 11-ти јуни во стан во близина на Белград. (веб-страница на ОХР, РТРС, СРНА, Дневни аваз, Фена, Бета - 09
  | | веќе видена | слични