Белград

  во

  Ласер и два индиректни офталмоскопа-најсовремени апарати за третман и дијагностицирање на ретинопатија кај предвремено родени бебиња и кај децата денеска беа промовирани во рамки на новиот Кабинет за прематурна ретинопатија кој официјално беше пуштен во употреба на Клиниката за очни болести. Опремата, чија вредност е 2,8 милиони денари, е набавена со донација од ЕВН Македонија. - Ретинопатијата кај предвремено родените бебиња долго време претставуваше хроничен проблем за нашите најмали пациенти и за нивните семејства. Со опремувањето и отворањето на новиот Кабинет голготата на нашите најмали пациенти во странските држави и болници конечно завршува. Со поддршка од министерот за здравство Бујар Османи и со помош на донацијата од ЕВН успеавме Кабинетот да го опремиме со софистицирана опрема, истакна директорот на Клиниката Златко Арнаудовски. Претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Георг Валднер изрази задоволство што имале можност првпат да донесат ваква опрема во Македонија. - Со тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Станува збор за 40-годишен угостител, кој порано бил нарекуван „гангстерски крал“, и кој има дебело прекршочно досие. Од пред шест години тој живее во Белград, јави Шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на српски медиуми. Шведската полиција потврди дека осомничениот маж е „интересен за истрагата“. Според весникот „Вечерње новости“, шведски полициски иследници треба денеска да пристигнат во Белград, каде што ќе разменат информации со српските колеги. Станува збор за 40-годишен угостител, кој порано бил нарекуван „гангстерски крал“, и кој има дебело прекршочно досие. Од пред шест години тој живее во Белград, јави Шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на српски медиуми. Шведската полиција потврди дека осомничениот маж е „интересен за истрагата“. Според весникот „Вечерње новости“, шведски полициски иследници треба денеска да пристигнат во Белград, каде што ќе разменат информации со српските колеги.
  | | веќе видена | слични

  Жељко Ражњатовиќ -Аркан еден од најголемите воени злосторници и криминалци  од регионот, се претпоставува дека не е мртов, туку живее и работи во Амстердам, Холандија, и на Кипар, објавуваат српските медиуми. Последните неколку дена, кружат приказни дека Аркан не е убиен, пред девет години. Слични информации објавиле и холандските и грчките медиуми, а свој придонес во приказната дале и српките медиуми. Српски “Сан” пишува како Аркан, живее помеѓу Амстердам и Кипар, а патува во деловите од Европа и САД. Аркан пред девет години беше убиен во фоајето на хотелот “Интерконтинентал” во Белград.
  | | веќе видена | слични

  На Очната клиника отворен новиот кабинет за прематурна ретинопатија Ласер и два индиректни офталмоскопа-најсовремени апарати за третман и дијагностицирање на ретинопатија кај предвремено родени бебиња и кај децата денеска беа промовирани во рамки на новиот Кабинет за прематурна ретинопатија кој официјално беше пуштен во употреба на Клиниката за очни болести. Опремата, чија вредност е 2,8 милиони денари, е набавена со донација од ЕВН Македонија. - Ретинопатијата кај предвремено родените бебиња долго време претставуваше хроничен проблем за нашите најмали пациенти и за нивните семејства. Со опремувањето и отворањето на новиот Кабинет голготата на нашите најмали пациенти во странските држави и болници конечно завршува. Со поддршка од министерот за здравство Бујар Османи и со помош на донацијата од ЕВН успеавме Кабинетот да го опремиме со софистицирана опрема, истакна директорот на Клиниката Златко Арнаудовски. Претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Георг Валднер изрази задоволство што имале можност ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот Тулуз на 17 септември гостуваша во Белград, што за навивачите на Партизан претставуваше сјаен повод за дивјачки да ги нападнат навивачите на противничкиот клуб. Пред еден белградски кафиќ, партизановците нападнаа помала група француски навивачи ударајќи ги со безбол палки, бакљи па дури и со ланци од велосипеди. Најлошо мина 28-годишниот Брис Татон, кој 12 дена подоцна почина од повредите предизвикани во тепачката. Виновникот се уште не е пронајден и покрај тоа што српската полиција два дена по инцидентот уапси 11 навивачи. Десет од нив се се уште во притвор. Францускиот Тулуз на 17 септември гостуваша во Белград, што за навивачите на Партизан претставуваше сјаен повод за дивјачки да ги нападнат навивачите на противничкиот клуб. Пред еден белградски кафиќ, партизановците нападнаа помала група француски навивачи ударајќи ги со безбол палки, бакљи па дури и со ланци од велосипеди. Најлошо мина 28-годишниот Брис Татон, кој 12 дена подоцна почина од повредите ...
  | | веќе видена | слични

  Татон (28) беше претепан на 17 септември во центарот на Белград пред почетокот на фудбалскиот натпревар меѓу белградскиот клуб Партизан и францускиот Тулуз. Полицијата два дена по инцидентот уапси 11 лица осомничени за напад врз францускиот државјанин. На десетмина од нив одреден им е 30-дневен притвор поради брутален и свиреп напад и под сомнение дека извршиле кривично дело - обид за убиство. Еден од осомничените пуштен е да се брани од слобода. Татон (28) беше претепан на 17 септември во центарот на Белград пред почетокот на фудбалскиот натпревар меѓу белградскиот клуб Партизан и францускиот Тулуз. Полицијата два дена по инцидентот уапси 11 лица осомничени за напад врз францускиот државјанин. На десетмина од нив одреден им е 30-дневен притвор поради брутален и свиреп напад и под сомнение дека извршиле кривично дело - обид за убиство. Еден од осомничените пуштен е да се брани од слобода.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот навивач на Тулуз, кој беше тешко ранет во нападот од страна на хулигани на Партизан во Белград  починал, соопшти портпаролот на белградскиот медицински центар. Брис Татон беше еден од двајцата Французи, кои беа примени во тешка состојба во болница, откако околу 30 хулигани ја нападна француската група пред мечот на „гробарите" со Тулуз во Белград од турнирот на Лигата на Европа во септември. Татон (28) беше долго време на апарат за кислород, откако му беа нанесени сериозни трауми по главата и телото. Работник во белградскиот бар пак исто беше повреден, а друг француски навивач повреден во тепачката закрепна Французите беа нападнати од триесетина хулигани пред мечот во Белград, што Тулуз го доби со 3:2.
  | | веќе видена | слични

  Со групата „Леб и сол“, едно од најзначајните имиња на музичката сцена на поранешна Југославија, Стефановски настапуваше ширум светот, промовирајќи специфичен стил, мешавина од македонски традиционални ритми и рок. Моментално Стефановски има многу успешна соло кариера, пишувајќи музика за филмови, театар и балет, а повремено настапува и со своето трио. Стефановски е познат по својата неверојатна техника на свирење гитара. Групата „Симпл мајндс“, најпозната по својот хит „Don`t you forget about me“, е формирана во 1978 година во Глазгов од панк групата „Johnny and the Self-Abusers“, во која биле гитаристот Чарли Берчил и пејачот Џим Кер. Влезниците за концертот на популарниот состав, кој доаѓа во Белград во рамки на промоцијата на својот нов албум „ Graffiti soul“, можат да се купат по цена од 2.300, 2.500, 2.900 и 3.300 динари. Со групата „Леб и сол“, едно од најзначајните имиња на музичката сцена на поранешна Југославија, Стефановски настапуваше ширум светот, промовирајќи ...
  | | веќе видена | слични

  Истакнатиот македонски музичар Влатко Стефановски, основач на некогашната група „Леб и сол“, ќе настапи со своето трио на концертот на шкотскиот бенд „Симпл мајндс“ на 11 ноември во Белградската арена. Со групата „Леб и сол“, едно од најзначајните имиња на музичката сцена на поранешна Југославија, Стефановски настапуваше ширум светот, промовирајќи специфичен стил, мешавина од македонски традиционални ритми и рок. Моментално Стефановски има многу успешна соло кариера, пишувајќи музика за филмови, театар и балет, а повремено настапува и со своето трио. Стефановски е познат по својата неверојатна техника на свирење гитара. Групата „Симпл мајндс“, најпозната по својот хит „Don't you forget about me“, е формирана во 1978 година во Глазгов од панк групата „Johnny and the Self-Abusers“, во која биле гитаристот Чарли Берчил и пејачот Џим Кер. Влезниците за концертот на популарниот состав, кој доаѓа во Белград во рамки на промоцијата на својот нов албум „ Graffiti soul“, можат да се купат по цена од 2.300, 2.500, ...
  | | веќе видена | слични

  - Фрнацускиот државјанин Брис Татон, кој беше претепан од фудбалските хулигани во центарот на Белград, утрово почина во Ургентниот центар.   Татон (28) беше претепан на 17 септември во центарот на Белград пред почетокот на фудбалскиот натпревар меѓу белградскиот клуб ПАртизан и францускиот Тулуз.   Полицијата два дена по инцидентот уапси 11 лица осомничени за напад врз францускиот државјанин. На десетмина од нив одреден им е 30-дневен притвор поради брутален и свиреп напад и под сомнение дека извршиле кривично дело - обид за убиство. Еден од осомничените пуштен е да се брани од слобода.
  | | веќе видена | слични

  Во Белград продолжува дводневната министерска конференција посветена на борбата против организираниот криминал во Западен Балкан. Главна цел на состанокот е јакнење на регионалната соработка особено во екстрадицијата на државјани обвинети за организиран криминал.
  | | веќе видена | слични

  Францускиот државјанин Брис Татон, кој беше претепан од фудбалските хулигани во центарот на Белград, утрово почина во Ургентниот центар. Дваесет и осум годишниот Татон беше претепан на 17 септември во центарот на Белград пред почетокот на фудбалскиот натпревар меѓу белградскиот клуб Партизан и францускиот Тулуз. Полицијата два дена по инцидентот уапси 11 лица осомничени за напад врз францускиот државјанин. На десетмина од нив одреден им е 30-дневен притвор поради брутален и свиреп напад и под сомнение дека извршиле кривично дело - обид за убиство. Еден од осомничените е пуштен да се брани од слобода.
  | | веќе видена | слични

  Францускиот државјанин, Брис Татон, кого фудбалските навивачи го претепаа во центарот на Белград, починал утрово во ургентниот центар во Белград, пренесува Б92.xml version='1.0' encoding='%SOUP-ENCODING%' Момчето, Брис Тантон (28) српските навивачи го претепаа на 17 септември во центарот на Белград, во текот на фудбалскиот натпревар помеѓу српски Партизан и француски Тулуз. Полицијата во Белгард по два дена, уапсила 11 лица кои се осомничени за нападот на францускиот државјанин. На десетмината кои биле осомничени за бруталниот и свиреп напад на француските турист, им бил одреден притвор до 30 дена поради сомневање дека извршиле кривично дело тешко убиство во обид, додека еден од осомничените е пуштен да се брани за слобода...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот државјанин Брис Татон, кој беше претепан од фудбалските хулигани во центарот на Белград, утрово почина во Ургентниот центар. Татон (28) беше претепан на 17 септември во центарот на Белград пред почетокот на фудбалскиот натпревар меѓу белградскиот клуб ПАртизан и францускиот Тулуз. Полицијата два дена по инцидентот уапси 11 лица осомничени за напад врз францускиот државјанин. На десетмина од нив одреден им е 30-дневен притвор поради брутален и свиреп напад и под сомнение дека извршиле кривично дело - обид за убиство. Еден од осомничените пуштен е да се брани од слобода.
  | | веќе видена | слични

  Визите за граѓаните на Србија, доколку се се одвива согласно очекуваното, би можеле да бидат укинати од 1 јануари следната година, изјави за весникот „Политика“ известувачот на Европскиот парламент за визната либерализација Тања Фајон. - Не очекуваме никакво застој за Србија. Нашиот одбор за тоа треба да одлучи на 15 октомври, а ЕП на пленарното заседание во ноември. Трите најголеми политички групации, кои имаат мнозинство во ЕУ, се усогласени околу Србија, рече Фајон Таа смета дека нерешеното прашање за статусот на Косово во оваа фаза на укинувањето на визите нема никаква улога и додаде дека српската Влада одлучила пасошите за српските граѓани на Косово да се издаваат само во Белград. - Таквото решение е прифатливо за Европската комисија. Во мојот извештај за кој ќе расправа ЕП Косово се споменува само во една реченица и тоа како предлог дека би било мудро да се размисли за вклучување на Косово во процесот на визна либерализација, секако под услов да не се работи за прејудицирање на неговиот статус, додаде ...
  | | веќе видена | слични

  На покана на словенечкиот претседател Данило Тирк, денеска во официјална посета на Словенија ќе допатува шефот на српската држава Борис Тадиќ. Според најавите, за време дводневната посета на Љубљана, покрај со својот домаќин Тирк, Тадиќ ќе се сретне и со словенечкиот премиер Борут Пахор и со претседателот на Парламентот, Павел Гантар, а ќе се обрати и на Словенечко-српскиот бизнис форум. Словенечките медиуми оценуваат дека посетата на Тадиќ ќе претставува можност за решавање на отворените прашања меѓу Љубљана и Белград, како што е она за исплата на пензии за српските државјани кои работеле во Словенија, како и за словенечките граѓани кои биле работно агажирани во Србија. Цел на посетата, според најавите и од Белград и од Љубљана, е подобрување на билатералните односи.
  | | веќе видена | слични

  - Не очекуваме никакво застој за Србија. Нашиот одбор за тоа треба да одлучи на 15 октомври, а ЕП на пленарното заседание во ноември. Трите најголеми политички групации, кои имаат мнозинство во ЕУ, се усогласени околу Србија, рече Фајон Таа смета дека нерешеното прашање за статусот на Косово во оваа фаза на укинувањето на визите нема никаква улога и додаде дека српската Влада одлучила пасошите за српските граѓани на Косово да се издаваат само во Белград. - Таквото решение е прифатливо за Европската комисија. Во мојот извештај за кој ќе расправа ЕП Косово се споменува само во една реченица и тоа како предлог дека би било мудро да се размисли за вклучување на Косово во процесот на визна либерализација, секако под услов да не се работи за прејудицирање на неговиот статус, додаде Фајон. Во однос на кандидатурата за полноправно членство на Србија во Унијата, Фајон истакна дека тука постојат уште неколку обврски, споменувајќи ја се уште замрзнатата Спогодба за стабилизација и асоцијација, која е ...
  | | веќе видена | слични

  Според најавите, за време дводневната посета на Љубљана, покрај со својот домаќин Тирк, Тадиќ ќе се сретне и со словенечкиот премиер Борут Пахор и со претседателот на Парламентот, Павел Гантар, а ќе се обрати и на Словенечко-српскиот бизнис форум. Словенечките медиуми оценуваат дека посетата на Тадиќ ќе претставува можност за решавање на отворените прашања меѓу Љубљана и Белград, како што е она за исплата на пензии за српските државјани кои работеле во Словенија, како и за словенечките граѓани кои биле работно агажирани во Србија. Цел на посетата, според најавите и од Белград и од Љубљана, е подобрување на билатералните односи. Според најавите, за време дводневната посета на Љубљана, покрај со својот домаќин Тирк, Тадиќ ќе се сретне и со словенечкиот премиер Борут Пахор и со претседателот на Парламентот, Павел Гантар, а ќе се обрати и на Словенечко-српскиот бизнис форум. Словенечките медиуми оценуваат дека посетата на Тадиќ ќе претставува можност за решавање на ...
  | | веќе видена | слични

  Дегутантен воајеризам во реалните шоуа Реалните шоу-програми веќе се некаков меинстрим ТВ-продукт во светот, кој постојано ги поместува етичките граници на интимноста Јасминка Павловска Не е познато во која прилика, по кој повод и во кое време Вуди Ален изјавил дека „во Холивуд не се фрла ѓубрето - од тоа се прави телевизиска програма“. Со почетокот на новата есенска телевизиска сезона на македонските национални телевизии и инвазијата на реалните шоуа во програмите, почнуваме да веруваме во илузијата дека сме Холивуд - барем што се однесува до фрлањето на ѓубрето. Навистина можеби доцниме зад светските трендови во тој поглед, но „задоволството е неизбежно“ зашто „Големиот брат“, „Фарма“, „Менувам жена“, „Се' за љубов“... ни дојдоа на А1 и на Сител (нешто од Србија, нешто од Хрватска) со македонско титлување, или барем со натсинхронизирани коментари на македонски. Законската форма за емитување странски програми на македонските телевизии е горе-долу испочитувана, додека идејата и содржината на овие забавни ...
  | | веќе видена | слични

  БЕЛГРАД, Србија -- Дводневната регионална конференција за соработка во борбата против организираниот криминал беше отворена во понеделникот (28-ми септември) во Белград. Заменик-претседателот на Европската комисија задолжен за правдата, слободата и безбедноста, Жак Баро, ќе учествува на форумот, заедно со министрите за правда и внатрешни работи на балканските земји и претставниците на Италија и Унгарија. Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ вели дека состанокот му дава на Белград шанса да се претстави себеси како регионален водач во соработката во областите на внатрешните работи и правдата. Што се однесува до учеството на Баро, Дачиќ рече дека истото претставува можност Белград да покаже напредок во исполнувањето на условите што ЕУ го постави за укинување на визите за српските граѓани. (Бета, Танјуг, РТС - 27/09/09)
  | | веќе видена | слични