Атина

  во

  Посредникот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц ги информирал двете страни за намерата да ги посети Скопје и Атина, веднаш по изборите во Македонија, објавија грчки медиуми. Весникот „Елефтерос типос“ најавената посета на Нимиц ја поврзува со настојувањето на САД и на ОН брзо да се најде решение за разликите околу името. Наспроти ова, намерата на Грција е да не брза и да стави второ вето за Македонија, пишува „Елефтерос типос“. Извори во грчкото Министерство за надворешни работи, на кои се повикува весникот, предвидуваат дека во спорот меѓу Атина и Скопје ќе се случи истото сценарио како и во случајот со кипарското прашање. Според нив, кога меѓународниот фактор ќе притиска за брзо решение, грчката страна ќе се обидува да ја спушти топката, без да признава одговорност за одолговлекување на процесот. „Елевтерос типос“ тврди дека телефонската дипломатија Атина - Скопје - Вашингтон не прекинала и за време на предизборниот период. Според весникот, Нимиц изјавил дека е подготвен да го премине ...
  | | веќе видена | слични

  Нимиц наскоро доаѓа во Скопје и во Атина

  Атина Посредникот на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, ги информирал двете страни за намерата да ги посети веднаш по изборите во Македонија, објави вчера грчкиот печат. „Елефтерос типос“ ја поврзува намерата на Нимиц со настојувањето на САД и на ОН брзо да се најде решение за разликите околу името. Но според весникот, наспроти ова, намерата на Грција е да не брза и, притоа, размислува да стави и второ вето за Македонија.(Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Бекот на Сан Антонио Спарс, Ману Џинобили се надева дека навреме ќе ја санира повредата на скочниот зглоб, и дека ќе успее да се подготви за учество на олимпискиот турнир во кошарка на ЛОИ во Пекинг, на кој неговата репрезентација- Аргентина, ќе го брани златниот медал освоен во Атина.

  „Олимпијадата е нешто на кое многу искрено му се радувам. Примав инјекции, и лекарите ми рекоа дека по десетина дена мирување се ќе биде во ред. Им верувам на лекарите и сигурен сум дека ќе бидам потполно излечен“, изјави Џинобили. Подготовките на популарните „гаучоси“ ќе започнат за нешто повеќе од еден месец, додека Олимпијадата ќе започне на 8 и ќе трае до 24 август. На последните мечеви кои ги одигра, Аргентинецот во просек постигнуваше меѓу 18 и 22 поени по натпревар, меѓутоа повредата го стигна во мечевите од финалето на Западната конференција против Лос Анџелес Лејкерс. „За жал, не можевме да го одмориме во текот на плејофот, ќе беше навистина извонредно да беше поинаку. Мислам дека по четири-пет недели одмор ...
  | | веќе видена | слични

  Посредникот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц ги информирал двете страни за намерата да ги посети Скопје и Атина, веднаш по изборите во Македонија на 1 јуни, пишува грчкиот печат.

  Весникот „Елефтерос типос“ ја поврзува намерата на Нимиц со настојувањето на САД и на ОН брзо да се најде решение за разликите околу името.

  Наспроти ова, намерата на Грција е да не брза и да стави второ вето за Македонија, пишува „Елефтерос типос“.

  Извори во грчкото Министерство за надворешни работи, на кои се повикува весникот, предвидуваат дека во спорот меѓу Атина и Скопје ќе се случи истото сценарио како и во случајот со кипарското прашање.

  Според нив, меѓународниот фактор ќе притиска за брзо решение, а грчката страна ќе се обидува да ја спушти топката, без да признава одговорност за одолговлекување на процесот.
  | | веќе видена | слични

  Посредникот Метју Нимиц во разликите меѓу Грција и Македoнија околу името, ги информирал двете страни за намерата да ги посети, веднаш по изборите во Македонија на 1 јуни, пишува грчкиот печат.
  .
  Весникот „Елефтерос типос“ ја поврзува намерата на Нимиц со настојувањето на Соединетите Американски држави и на Обединетите нации брзо да се најде решение за разликите околу името, пренесува Макфакс

  Наспроти ова, намерата на Грција е да не брза и, притоа, размислува да стави и второ вето за Македонија, пишува „Елефтерос типос“.

  Извори во грчкото Министерство за надворешни работи, на кои се повикува весникот, предвидуваат дека во спорот меѓу Атина и Скопје, ќе се случи истото сценарио како и со кипарското прашање. Според нив, меѓународниот фактор ќе притиска за брзо решение, а грчката страна ќе се обидува да ја спушти топката, без да признава одговорност за одолговлекување на процесот.
  | | веќе видена | слични

  Ликовната манифестација „Мал битолски Монмартр“ традиционално, како и досега, и оваа година беше отворена со учество на деца од повеќе од 30 земји од Европа и од светот. На првиот ден од 27.отворање, беше присутна и делегација на Македонскиот олимписки комитет предводена од генералниот секретар, д-р Сашо Поповски и спортскиот директор Насе Насев. Една од темите беше посветена на олимпизмот, а децата го посетија и вечниот дом на Тоше Проески. Најуспешните творби ќе бидат претставени пред спортистите од целиот свет на Игрите во Пекинг 2008, како што тоа беше случај и со ОИ во Сиднеј и во Атина.
  | | веќе видена | слични

  AТИНА, Грција -- Серија подметнувања на пожар се случија во Атина и Солун рано во петокот (30-ти мај). Околу 2 часот изутрина домашно изработени експлозивни направи оштетија одреден број автомобилски претставништва, филијали на банки, канцеларија на владејачката Нова демократија и автомобил во сопственост на грчката пошта, опфаќајќи вкупно шест населби во Атина. Во Солун, домашно изработените направи експлодираа во две филијали на банки и во еден автомобил на рускиот конзулат. Полицијата не објави извештаи за евентуални повредени во двата града. (Антена, ЕРТ - 30
  | | веќе видена | слични

  Бакојани испратила протестно писмо до Спилберг поради споменувањето на Македонија

  Индијана Џонс можеби ќе заврши на суд. Легендарниот археолог Индијана Џонс (Харисон Форд) го користел уставното име на Македонија во најновиот филм, каде што зборува за богатството на античкиот свет. Може само да се замисли реакцијата на кутрите Грци. Ова го објави агенција МИНА на својот веб-портал http: www.macedoniaonline.eu

  Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани, пренесува МИНА, испратила протестно писмо до легендарниот режисер Стивен Спилберг поради таа сцена во филмот. Според Бакојани, Спилберг требало да објасни за која Македонија зборува, долна или горна!

  Бакојани е упорна во своето писмо, барајќи или да се отстрани сцената или да се коригира. Доколку тоа не успее, грчкиот премиер Костас Караманлис ќе го тужи Спилберг за „злоупотреба“ на името Македонија.

  „Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп“ досега заработи над 150 милиони долари.

  Во ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе објекти во Атина и Солун се оштетени рано утрината при експлозија на неколку бомби подметнати под автомобили, како и пред преставништва на банки и пошти.

  Цел на нападите, според грчките медиуми, бил и партиски штаб на владеачката „Нова демократија“.

  За сега нема информации за настрадани лица, а предизвикана е голема материјална штета.
  | | веќе видена | слични

  Грчкото оспорување на македонскиот јазик е дел од севкупното негирање на македонскиот идентитет на што треба засилено да му се спротивставиме во идните преговори во спорот околу уставното име на Република Македонија, сметаат јазични и правни експерти. Реакциите доаѓаат по завчерашните изјави на неколку грчки историчари и универзитетски професори, кои македонскиот јазик го нарекоа „скопски јазичен коктел“, односно „србизиран бугарски дијалект“. Во преговорите околу името грчката страна повеќепати досега инсистираше на сложено име, кое треба да се вгради и во внатрешниот правен поредок преку промена на Уставот на Република Македонија. Ваквото барање досега беше одбивано од македонската страна, бидејќи тоа би значело промена на атрибутот „македонски“ во секоја ситуација, односно промена на севкупниот македонски идентитет. Македонските државни претставници категорично изјавуваат дека гаранциите за македонскиот идентитет претставуваат „црвена линија“ преку која не може да се помине во преговорите со Грција, ...
  | | веќе видена | слични

  Брисел подлегна на грчката антимакедонска кампања.Јужниот сосед ги притисна своите26партнери воЕкономско-социјалниот комитет на ЕУ и успеа да ја избрише придавката „македонски“ од документот посветен на нашата земја.На 7 мај „Дневник“ пишуваше за Мислењето за граѓанското општество во Македонија што Економско-социјалниот комитет го усвои на 12 март годинава. Во сите јазични верзии на документот, освен во грчката, беше употребувана придавката „македонски“, а во статистистичките податоци стоеше дека во земјата живеат Македонци. Ова ја разлути Атина, која од претседателот на Економско-социјалниот комитет Димитрис Димитријадис побара да интервенира и да најде начин сите јазични верзии на документот да бидат преработени според грчката верзија, во која наместо придавката „македонски“, се употребува додавката „од ПЈРМ“.Според извор на „Дневник“, Димитријадис сака да се кандидира на наредните европски избори во 2009 година и бара поддршка од премиерот Костас Караманлис. Ветената поддршка била условена со успешноста ...
  | | веќе видена | слични

  Грците избегаа од конференција поради Македонија

  Делегациите на Грција и на Кипар ја напуштија Меѓународната конференција за спречување на ширењето на оружјата за масовно уништување, што се одржува во Вашингтон, поради тоа што домаќинот САД го употребувал името Република Македонија.Според грчките медиуми, ова е уште една од активностите против Грција и дел од „изборната игра во Скопје“. Собирот, јавуваат грчките медиуми, најпрвин го напуштил амбасадорот на Грција во Вашингтон и поранешен шеф на Канцеларијата за врски во Скопје, Александрос Малјас, а по него, во знак на солидарност, и претставниците на Кипар.Дипломатски извори во Атина на кои се повикуваат грчките медиуми, коментираат дека станува збор за сериозен дипломатски гаф на САД и тоа во момент кога во ОН се прават нови обиди за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот со името. Во коментарите дури се наведува дека ова е реакција на државната секретарка Кондолиза Рајс на грчкото вето за покана за членство на Македонија, на самитот на ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе објекти во Атина и Солун се оштетени рано утрината при експлозија на неколку бомби подметнати под автомобили, како и пред претставништва на банки и пошти.

  Цел на нападите, според грчките медиуми, бил и партиски штаб на владејачката „Нова демократија“.

  За сега нема информации за настрадани лица, а предизвикана е голема материјална штета.
  | | веќе видена | слични

  Грчката делегација, предводена од амбасадорот во Вашингтон, Александрос Маљас, ја напуштила конференцијата за спречување на ширењето на оружјето за масовно уништување на Иницијативата за безбедност, која се одржа вчера во престолнината на САД. Грчки весници објавија дека причина за ваквиот потег било решението на САД, и покрај спорот меѓу Атина и Скопје, непопустливо да го користи името Република Македонија на средбата. Средбата ја напуштила и делегацијата од Кипар, во знак на протест и солидарност кон Грците. И покрај тоа што во официјалните покани за конференцијата, испратени уште пред две недели, јасно стоело дека на меѓународната конференција за спречување на ширењето на оружјата за масовно уништување ќе има гости од Република Македонија, Грција вчера инсценира нов скандал, во обид да изврши притисок врз Вашингтон. Одлуката за напуштање на состанокот, кој се одржа во Вашингтон, ја донел Александрос Маљас, амбасадорот на Грција во САД, кој во 90-тите години во минатиот век беше првиот грчки дипломат во ...
  | | веќе видена | слични

  Европарламентарецот го потврди скандалот со македонскиот јазик во извештајот на ЕП

  Брисел - Известувачот за Македонија, Ерик Мејер, вчера го потврди скандалот со извештајот за Македонија кој неколку дена по усвојувањето осамна со сменета содржина, односно со „славомакедонски“ наместо „македонски јазик“.

  „Не можам да тврдам дека вакво нешто - да се смени изгласан извештај - не се случило во Европскиот парламент досега. Сепак, одлуките на парламентарците треба да се финални. Ако има нешто спорно, има простор понекогаш да интервенираат официјалните лица, но во овој случај тоа не ми се допадна и реагирав“, изјави Мејер за „Утрински весник“, објаснувајќи ја заднината на целата епизода.

  Според него, притисоците од страна на грчките парламентарци да се употребува ФИРОМ место целото привремено име и да се смени името на јазикот биле присутни постојано додека го подготвувал извештајот, при што протестирале неколкупати до органите во Парламентот. За да се ослободи од тие притисоци, Мејер ...
  | | веќе видена | слични

  Грчка и кипарска делегација напуштија конференција поради името Македонија

  Вашингтон 29 05 10:16

  Делегациите на Грција и Кипар ја напуштија конференцијата против ширењето на оружјето, организирана од САД, поради името со кое била претставена Република Македонија.

  Амбасадите на двете земји соопштија дека нивните делегации ја напуштиле конференцијата откако дознале дека земјата ќе настапува со уставното име.

  Ставот на Атина е дека името на Македонија имплицира на територијални претензии кон северната грчка провинција со исто име.

  Грчката амбасада соопшти дека нивни делегации нема да учествуваат на меѓународни средби на кои Македонија нема да биде ословувана со привремената референца ПЈРМ.
  | | веќе видена | слични

  По непризнавањето на уставното име наМакедонија, Грција почна офанзива за непризнавање на македонскиот јазик,обвинувајќи ја земјава за иредентизам и за злоупотреба на името Македонија, за промена на потеклото.„Користејќи го соседството со Македонија (провинцијата во северна Грција), скопјаните сакаат да го злоупотребат името Македонија за да го изменат своето потекло и да го насочат кон грчките територии и грчката култура, а сето тоа го проследуваат со иредентистички цели“. Вакво е објаснувањето на Јоргос Бабињотис, автор на „Речникот на грчкиот јазик“ и поранешен ректор на Атинскиот универзитет, и на грчкиот историчар Сарандос Каргакос. Тие двајцата на грчкото радио „Алфа“ објаснувале што значи македонски јазик, од каде произлегува и како „скопјаните го прават невозможното за нивниот јазик и знамето на земјата да се нарекуваат македонски“. Македонскиот јазик во емисијата бил наречен „скопски јазичен коктел“, а според Каргакос, „јазикот што го говореле скопјаните е книжевна форма на славјанскиот дијалект од ...
  | | веќе видена | слични

  Понудата за финансирање од Малта ќе мине како онаа англиската со звучно име од „Олд Трафорд“ на Борче Ристевски од пред неколку години, ако сегашната Управа на фудбалскиот клуб Вардар не се откаже од првичните барања да го задржи мнозинството членови во Собранието и ако не успее да ги исчисти долговите, кои патем никој не знае колкави се. Тоа, имено, биле двете клучни барања на човек што на Управата на Вардар и се претставил како застапник на малтешката компанија „Планет М Лимитид 2“, која не успеавме да ја најдеме на интернет. Навивачите ќе ги задржат 16-те мандати во Собранието, односно 51 процент. Немало барање за чиста финансиска ситуација и претставникот на фирмата ги прифати сите наши барања - првично ни рече в.д. претседателот Ванчо Шехтански, а потоа дополни дека сепак ќе се формира работна група што ќе ги „пегла“ работите со претставникот на фирмата од Малта. Ако понудата постои и не е фантомска, ќе го прероди клубот бидејќи „тежи“ над 6 милиони евра за 4 години, според Управата на Вардар. Чудно, ...
  | | веќе видена | слични

  Делегациите на Грција и Кипар ја напуштија конференцијата против ширењето на оружјето, организирана од САД, поради името со кое била претставена Република Македонија.

  Амбасадите на двете земји соопштија дека нивните делегации ја напуштиле конференцијата откако дознале дека земјата ќе настапува со уставното име.

  Ставот на Атина е дека името на Македонија имплицира на територијални претензии кон северната грчка провинција со исто име.

  Грчката амбасада соопшти дека нивни делегации нема да учествуваат на меѓународни средби на кои Македонија нема да биде ословувана со привремената референца ПЈРМ.
  | | веќе видена | слични

  Грција реагираше на говорот на архиепископот Стефан во саботата (24-ти мај) во Рим. Getty Images

  Официјални претставници на двете балкански земји изминатиот викенд го посетија Рим за да присуствуваат на овогодинешните прослави во чест на Св. Кирил и Методиј. Двајцата браќа, кои живееле во деветтиот век, ја создадоа словенската азбука, која подоцна стана основа за кирилицата.

  По тој повод, папата Бенедикт Шеснаесетти во саботата (24-ти мај) одржа приватни аудиенции со бугарскиот министер за надворешни работи Ивајло Калфин и македонскиот премиер Никола Груевски. Папата рече дека светците претставуваат пример за современиот свет и ги повика верниците на поголемо почитување на своето верско наследство.

  За Македонија, чествувањата се случија во време на предизборна кампања и обновен меѓународен притисок за решавање на спорот околу името со Грција. За време на посетата Груевски го потврди ставот на својата влада за ова прашање.

  „Наша цврста определба е да станеме дел од ...
  | | веќе видена | слични