Атина

  во

  Атина не очекува многу од претстојната средба за преговорите за грчко-македонскиот спор за името, изјави портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос.

  „Атмосферата создадена од провокативните дејствија и изјавите на премиерот Никола Груевски, создаваат оценка дека на таа средба нема да има ништо особено“, изјави Кумуцакос за грчкиот весник „Нафтемборики“.

  Тој додава и дека, несериозна и помалку провокативна е одлуката на Владата во Скопје да го преименува европскиот коридор 10 во „Александар Македонски“.

  Преговорите меѓу претставниците на Атина и Скопје за спорот со името, треба да се одржат на 11-ти февруари.

  Дора Бакојани следната недела во посета на Белград и Приштина Дора Бакојани

  Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани во понеделник ќе допатува во посета на Србија, како дел од нејзината турнеја низ земјите од Балканот во својство на претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). ...
  | | веќе видена | слични

  Атина не очекува многу од наредната средба за спорот со Скопје за името Македонија. Портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Георгиос Кумуцакос, изјавил дека и атмосферата, создавана од провокативните дејства и изјави на Владата на Никола Груевски, води до оцена дека на таа средба нема да има “ништо посебно“, објавува “Навтемборики“.

  Преговарачите на Атина и Скопје треба да се сретнат на 11 февруари.

  Според Кумуцакос, решението на Владата на Скопје да го преименува европскиот коридор 10 во “Александар Македонски“ е несериозно, но не помалку провокативно и противречно на Времената спогодба.
  | | веќе видена | слични

  Грција и Ирак вчера постигнале договор за поставување статуа на Александар Велики во близината на Мосул, која ќе ја обележи клучната битка кај Гавгамела во 331 година пр.н.е., која довела до падот на персиската империја, јави АФП.

  Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани изјавила дека за овој проект се договорила со својот ирачки колега Хошјар Зебари на средба во Атина. Таа додала дека Атина финансиски и технички ќе му помогне на Багдад повторно да ги изгради своите музеи, кои беа уништени и ограбени за време на војната.
  | | веќе видена | слични

  Единаесет лица од Грција, меѓу кои и старешина на еден манастир, вчера беа уапсени под сомнеж дека се поврзани со европска мрежа на детска порнографија, соопштија официјални лица во Атина. Грчката полиција осомничи уште 13 други лица поради поседување и распространување детска порнографија преку интернет, а трага по повеќе од 130 осомничени, пренесуваат светските агенции. Меѓу уапсените се и старешина на манастир во близина на градот Спарта, на Пелопонез, потоа двајца доктори и еден воен офицер, а запленети се околу 30 лаптоп-компјутери и стотици дивидија, на кои се наоѓаат слики од деца, некои и на возраст од четири месеци. Конзервативната грчка Влада во 2007 година донесе закон според кој вмешаноста во случаи на детска порнографија се казнува и со доживотен затвор.
  | | веќе видена | слични

  Македонија за првпат понуди двајца идеолошки и дијаметрално спротивставени кандидати за претседател на државата. Неспорни се стручноста и знаењето и на двајцата професори, нивниот придонес кон македонската научна мисла, како и популарноста меѓу студентите на Правниот факултет, оценуваат аналитичарите. Сепак, велат тие, на едната страна е Љубомир Фрчкоски, поранешен повеќегодишен министер во владите на Бранко Црвенковски, човек што активно се занимавал со политика во деведесеттите години, а на другата страна е Ѓорѓи Иванов, личност што досега не била дел од некакви политички комбинации, ниту, пак, била носител на политичка или државна функција.
  Политичките аналитичари очекуваат дека претседателската кампања ќе биде исполнете со остра реторика, значително спротивни ставови во однос на проблемот со името и со ребрендирањето на античката историја.
  - Добро е тоа што двајцата кандидати се дијаметрално спротивставени бидејќи со тоа ќе го фокусираат политичкиот дискурс кон јасни ставови. Очекувам да се ...
  | | веќе видена | слични

  Грција и Ирак се договорија да подигнат споменик на Александар Македонски во близината на Мосул, во чест на пресудната победа (Битката кај Гавгамела) на македонскиот освојувач над војската на Персиското Царство во 331 година пр. н. е, јавија грчки медиуми. Грчката министерка Дора Бакојани рече дека за ова вчера се договорила со ирачкиот колега Хошијар Зебари, по разговорите во Атина. Зебари смета дека идејата била добра и затоа Ирак ја поддржува. - Оддавањето почест на големото освојување „мора да го симболизира заемното влијание меѓу двата народа, грчкиот и ирачкиот - рече Бакојани. Познато под античкото име Гавгамела, местото на битката меѓу македонските и персиските сили се наоѓа на ирачкиот север, недалеку од Курдистан. Откако ја прегази војската на персискиот крал Дариј Трети, Александар Велики, на 25 години се прогласи за крал на Азија.
  | | веќе видена | слични

  ТАЈМС се осврнува на денешниот почеток на економскиот форум во Давос, кој ќе биде отворен од рускиот премиер Владимир Путин.

  Весникот коментира дека моќта на Путин растеше заедно со растот на цената на нафтата и гасот.

  „Но тој бум заврши", вели ТАЈМС.

  „Путин останува политички моќен, но геополитички, тој е ослабен", стои во коментарот на ТАЈМС.

  Во ФАЈНЕНШ ТАЈМС стои насловот „Атина предупредена околу трансферот на пари на Балканот".

  Весникот го пренесува предупредувањето на гувернерот на Банката на Грција околу префрлањето на пари од владиниот пакет за поддршка на грчките филијали во балканските земји, како што се Романија, Србија и Бугарија.

  Гувернерот Јорго Павлопулос е загрижен од влијанието на светската економска криза во овие земји, стои во ФТ.

  А ГАРДИЈАН, како и сите останати весници, му одава почит на писателот Џон Апдајк, кој почина на 76 годишна возраст.

  „Тој не однесе на друг авион на интимноста: тој не изнесе од ...
  | | веќе видена | слични

  Турскиот министер за надворешни работи, Али Бабаџан, и неговиот ирачки колега, се состанаа во Анкара. Исто така во дипломатските вести: српскиот министер за одбрана, Драган Шутановац, е во Велика Британија и Прага ги поддржува евроатланските надежи на Албанија.

  Ирачкиот министер за надворешни работи, Хошјар Зебари (лево), и неговиот турски колега, Али Бабаџан, во петокот (23-ти јануари) во Анкара дадоа изјава за медиумите. Getty Images

  Tурција и Ирак ќе продолжат да соработуваат во борбата против терористичката Курдистанска работничка партија (ПКК), во „различни форми“, рекоа турскиот министер за надворешни работи, Али Бабаџан, и неговиот ирачки колега, Хошјар Зебари, по состанокот во петокот (23-ти јануари) во Анкара. Бабаџан рече дека Анкара сака конкретни дејства од ирачката централна влада и регионалната курдска администрација за искоренување на скривалиштата на ПКК во северен Ирак. Зебари објави дека Турција, САД и Ирак ќе формираат заеднички центар во северен Ирак за решавање на ...
  | | веќе видена | слични

  Грција со купувањето оружје од Франција вредно неколку милијарди евра му плаќа на Париз за поддршката што и ја дава во спорот за името и за ветото на поканата до Скопје за членство во НАТО на Самитот во Букурешт, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

  Владата на премиерот Костас Караманлис одлучи да купи од Франција шест нови фрегати „Фремм“ и 15 хеликоптери „Супер пума“. Набавката на оружјето се случува во екот на економската криза и ќе биде товар за буџетот во наредните години, коментира весникот.

  Медимите во Грција објавија дека Владата на Караманлис е во преговори за купување и на подморници од Германија и тенкови од Русија. Во план е набавка на воена опрема и од Италија и Шпанија
  | | веќе видена | слични

  Словенија ја поддржува Македонија во процесот на евроинтеграциите и за визната либерализација која се очекува да се случи за неколку месеци. Локалните и претседателските избори во државава се приоритет за Владата во исполнувањето на политичките критериуми за добивање на датум за почнување на преговорите со ЕУ, истакна премиерот Никола Груевски денеска во Љубљана по средбата со неговиот словенечки колега Борут Пахор. Груевски рече дека во март или април Македонија ќе може да објави дека ги има завршено и сите подготовки кои и беа побарани од ЕУ за да се донсесе политичката одлука во ЕУ за симнување на визната бариера

  И словенечкиот премиер истакна дека е оптимист за укинувањето на европските визи за граѓаните на Македонија.

  „Мислам дека има големи шанси кон средина на годинава да се реализира целосната либерализација на визите. Иако немам мандат да зборувам во името на ЕУ, сепак нашите информации зборуваат дека постои таква можност.“

  Во врска со односите со Грција, ...
  | | веќе видена | слични

  Споменик на Александар Македонски ќе се гради во близина на градот Мосул во Ирак. Ова денеска во Атина го договори грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани и нејзиниот ирачки колега Хошијар Зебари. Споменикот ќе бид еподигнат во чест на пресудната победа кај Гавгамела на Александар над војската на персиското царство на царот Дариј во 331. година пред нашата ера. Бакојани изјави дека оддавањето почест на големото освојување мора да го симболизира заемното влијание меѓу двата народа, ирачкиот и грчкиот.
  | | веќе видена | слични

  Во Грција денеска беа приведени 24 лица кои се осомничени дека купиле, размениле, а некои од нив дури и снимале и објавиле на Интернет, видеоматеријали со детска порнографија Како што соопшти денеска грчката полиција, операцијата се спровела низ седум градови, меѓу кои и Атина и Солун. Се реализирала во рамките на неколкумесечна истрага, по информации добиени од лондонската полиција. Во некои од видеоматеријалите има и сексуална злоупотреба на бебиња.
  | | веќе видена | слични

  Во износи што се мерат со милијарди евра, Грчката влада почнува да им се оддолжува на сојузниците од НАТО, што на самитот во Букурешт застанаа зад нејзината одлука да ја блокира нашата покана за влез во Алијансата. Не дека ваквите дилови се нешто ново во меѓународните односи, но финансиската тежина на цехот само ја потврдува неверојатната решеност на официјална Атина, да го види северниот сосед со сменето име.

  На последната седница на Владиниот совет за надворешна политика и одбрана, било решено да продолжат преговорите со Франција за достава на ново оружје и 15 хеликоптери од типот „Супер Пума“.

  Милијардите евра за збогатување на воениот арсенал, ќе почнеле да легнуваат на контото на Париз за три години. Ваквите одлуки го запалија зеленото светло кај дел од критичката јавност во Грција.

  Во екот на длабоката економска криза, грчката влада реши да обрати внимание на вооружувањето, ќе објави Катимерини, додавајќи дека и на без тоа отежнатите буџети, ќе им се додаде дополнителен ...
  | | веќе видена | слични

  - Откако ја поразил армијата на персискиот цар Дариј Трети, Александар Велики се самопрогласил за цар на Азија. Тогаш тој имал 25 години. Поклонувањето пред големиот војсководец треба да го симболизира взаемното влијание меѓу двата народи грчкиот и ирачкиот, изјави Бакојани.

  Таа додаде дека Атина финансиски и технички ќе му помогне на Багдад повторно да ги изгради своите музеи кои беа уништени и ограбени за време на војната. Двајцата министри се договорија и за зајакнување на економската соработка со отварање на грчко економско биро во Арбил во ирачки Курдистан.
  | | веќе видена | слични

  Грција и Ирак се договорија да подигнат споменик на Александар Македонски во близината на Мосул, во чест на пресудната победа (Битката кај Гавгамела) на македонскиот освојувач над војската на Персиското царство во 331. година п.н.е

  Грчката министерка Дора Бакојани рече дека за ова се договорила денеска со ирачкиот колега Хошијар Зебари по разговорите во Атина.

  Зебари смета идејата била и затоа Ирак ја поддржува.

  Оддавањето почест на големото освојување „мора да го симболизира взаемното влијание меѓу двата народа , грчкиот и ирачкиот, рече Бакојани.

  Познато под античкото име Гавгамела, местото на битката меѓу македонските и персиските сили се наоѓа на ирачкиот север, недалеку од Курдистан. Откако ја прегази војската на персискиот крал Дариј Трети, Александар Велики со 25 години се прогласи за крал на Азија.

  Copyright 2008 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Грција и Ирак се договорија да подигнат споменик на Александар Македонски во близината на Мосул, во чест на пресудната победа (Битката кај Гавгамела) на македонскиот освојувач над војската на Персиското царство во 331. година п.н.е

  Грчката министерка Дора Бакојани рече дека за ова се договорила денеска со ирачкиот колега Хошијар Зебари по разговорите во Атина.

  Зебари смета идејата била и затоа Ирак ја поддржува.

  Оддавањето почест на големото освојување „мора да го симболизира взаемното влијание меѓу двата народа , грчкиот и ирачкиот, рече Бакојани.

  Познато под античкото име Гавгамела, местото на битката меѓу македонските и персиските сили се наоѓа на ирачкиот север, недалеку од Курдистан. Откако ја прегази војската на персискиот крал Дариј Трети, Александар Велики со 25 години се прогласи за крал на Азија. крајх ил
  | | веќе видена | слични

  Таа, зборувајќи во Центарот за европска политика во Брисел, истакна дека во 2008 година Турција не покажала волја за подобрување на односите со Грција и оти биле зголемени турските провокации во Егејско Море.

  - Подобрувањето на односите со Турција треба да се заснова на европските критериуми и на меѓународното право, рече Бакојани, додавајќи дека Атина соработува со Република Кипар за изнаоѓање на праведно, трајно и функционално решение за повторно обединување на Островот.
  | | веќе видена | слични

  Полицијата на Грција соопштила дека уапсила 24 Грци обвинети за купување, размена и производство на порнографски снимки на деца на интернет.

  Акцијата била спроведена во седум градови во земјата, вклучувајќи го главниот Атина и Солун. Полициската акција е резултат на повеќемесечна истрага на основа на информација од лондонската полиција. Кај некој од осомничените биле најдени видео снимки на кои новороденчиња биле изложени на невидена бруталност.
  Двајца од нив се притворени, четворица ќе се бранат од слобода, додека останатите чекале да бидат изведени пред истражен судија.

  Грчките служби ја продолжуваат истрагата за можно производство на фотографии и видео снимки, порнографски снимки на деца во Грција, пренесува Мондо.
  | | веќе видена | слични

  Грција со купувањето оружје од Франција вредно неколку милијарди евра му плаќа на Париз за поддршката што и ја дава во спорот за името и за ветото на поканата до Скопје за членство во НАТО на Самитот во Букурешт, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“  Владата на премиерот Костас Караманлис одлучи да купи од Франција шест нови фрегати „Фремм“ и 15 хеликоптери „Супер пума“. Набавката на оружјето се случува во екот на економската криза и ќе биде товар за буџетот во наредните години, коментира весникот.

  Медимите во Грција објавија дека Владата на Караманлис е во преговори за купување и на подморници од Германија и тенкови од Русија. Во план е набавка на воена опрема и од Италија и Шпанија.
  | | веќе видена | слични

  Грција со купувањето оружје од Франција вредно неколку милијарди евра му плаќа на Париз за поддршката што и ја дава во спорот за името и за ветото на поканата до Скопје за членство во НАТО на Самитот во Букурешт, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

  Владата на премиерот Костас Караманлис одлучи да купи од Франција шест нови фрегати „Фремм“ и 15 хеликоптери „Супер пума“. Набавката на оружјето се случува во екот на економската криза и ќе биде товар за буџетот во наредните години, коментира весникот.

  Медиумите во Грција објавија дека Владата на Караманлис е во преговори за купување и на подморници од Германија и тенкови од Русија. Во план е набавка на воена опрема и од Италија и Шпанија.
  | | веќе видена | слични