Здравство 24

Петровденскиот пост е во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден. Овој пост, еден од четирите повеќедневни пости во текот на годината (Велигденски, Петровденски, Богородични, Божикни), започнува од првата недела по Духовден, а бидејќи овој празник е со непостојан датум и зависи од Велигден, така и Петровденскиот пост трае различно. Некогаш шест недели, а некогаш само една недела и еден ден. Постот подразбира нејадење храна од животинско потекло, што значи од трпезата се тргаат месото, млечните производи и јајцата. Во понеделник, среда и петок јадењата се на вода, односно се подготвуваат без масло. Во вторник и четврток се со масло, а во сабота и недела дозволено е јадење риба. Тоа е телесниот пост. Духовниот подразбира воздржување од лоши помисли, неправење лоши дела и безрезервна љубов кон Бога и сиот човечки род.
сите 9 | | | веќе видена

Специјален тим составен од домашни и странски адвокати и лекари во име на жртви, подготвуваат тужба против 19 членки на НАТО кои учествуваа во бомбардирањето на Србија, објави РТС. Лекарите треба да докажат дека постои врска меѓу порастот на најтешките болести и користењето ураниум за време на бомбардирањето. Врз Србија во 1999 година според признание на НАТО, биле фрлени над 10 тони ураниум, воглавно на Косово, но и на четири локации на југоисток на Србија. Веќе во првите две години по бомбардирањето е регистриран зголемен број хематолошки и бубрежни заболувања. – Сега статистиката зборува за енормен процент. За епидемија на малигни болести, аномалии кај новородени, самиот факт дека кај едно дете дневно се утврдува малигно заболување, доволно зборува за ризикот, изјави Радомир Ковачевиќ член на тимот, кој е токсиколог во Институтот за медицина на трудот и радиолошка заштита.
сите 16 | | | веќе видена

По смртта на Италијанката Ема Морано на 16 април годинава, Вајолет Браун (117) од Јамајка е новата рекордерка највозрасен човек на Земјата. Во едно скорешно интервју за „Џамејка Глинер“, таа вели дека долговечноста се должи на една мала тајна, којашто нема ништо со исхраната. Впрочем, во нејзиниот начин на исхрана нема ништо невообичаено, освен тоа што никогаш не каснала свинско и пилешко, ниту пак, пробала рум, раскажува таа. Таа е родена на 4 април 1900 година, а кога наполнила 107 години, нејзините блиски и предложиле да се кандидира за највозрасниот човек на планетата, но се покажало дека има помалку години од потребното. – Денешните млади си живеат лесно – такси возилата и автобусите ги носат до каде ќе посакаат. Се е во прилог на нивната удобност. Кога јас бев млада, па и во позрела возраст, требаше да работам толку многу, што понекогаш, кога се навраќам на тоа, ми се плаче поради тешката работа што ја вршев за да го прехранам семејството… Секој ден боса минував по четири километри, за да донесам вода ...
| | веќе видена

СВР Скопје утре од 15 часот ќе воведе посебен режим на сообраќај на возила и движење на пешаците во деловите од градот кои се во непосредна близина на Градскиот парк поради фудбалскиот натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Шпанија од 20.45 часот. – Ќе биде ограничено движењето на возилата по следните улици кои водат кон фудбалскиот стадион: бул. „Илинден“, ул. „Ристо Шишков“, ул. „Аминта Трети“, ул. „Наум Наумовски-Борче“, како и по сервисните улици во Градски парк околу фудбалскиот стадион, соопшти МВР. Ограничувањето нема да важи само за возила кои имаат акредитација за движење по наведените сообраќајници за влез кон фудбалскиот објект, а во однос на пешаците ограничувањето нема да важи само за лица кои поседуваат влезници за натпреварот.
сите 30 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Кон крајот на денот ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи осум до 17 степени, а дневната од 21 до 31 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до 11, а дневната до 30 степени. Во недела ќе преовладува променливо облачно време, на повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, а не е исклучена и појава на невреме со град и засилен ветер. Потоа следува стабилизирање на времето со покачување на дневната температура.
сите 340 | | | веќе видена

Од насилна смрт лани во Македонија умреле 497 лица, што претставува намалување за 3,1 отсто во однос на 2015 година, соопшти Државниоз завод за статистика. Умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет учествуваат со 2,4%. Во структурата на умрените од насилна смрт според полот, и во 2016 година, како и во претходните години, поголемо учество (76,1%) имаат машките лица. Во вкупниот број на случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат „несреќните случаи“ со 71.2%, „самоубиствата“ со 25.2% и „убиствата“ со 3.6%. Во категоријата „несреќни случаи“, најголемо учество (26.0%) имаат умрените лица од „други надворешни причини за случајна повреда“. Во категоријата „самоубиства“, случаите кај коишто смртта настапила поради „бесење, странгулација и суфокација“ имаат најголемо учество со 13.5%. Во категоријата „убиства“, доминантна причина за смрт е „обид за нанесување на телесна повреда со тап предмет“, со учество од 1% во однос на вкупниот број на случаи од насилна смрт, информира Државниот завод за статистика.
сите 20 | | | веќе видена

Американските научници тврдат дека ја побиле теоријата дека миењето на рацете со топла вода убива повеќе микроби отколку да ги миете со ладна вода. Научниците од Универзитетот Рутгерс во Њу Брансвик сакале да ја проверат точноста на популарното мислење за предностите на топлата, т.е. на жешката вода при миењето на рацете. Истражувањето спроведено меѓу 20 испитаници кои 20 пати ги миеле рацете со вода на температура од 15, 26 и 38 степени Целзијусови, со поголема или помала количина на сапун, а пред експериментот, нивните раце биле прекриени со безопасни микроби. Резултатите покажале дека не постои разлика во количината на отстранетите микроби со оглед на температурата на водата или количината на сапунот. Тоа што истражувачите го потенцираат како важно е тоа дека рацете треба да се мијат најмалку 20 секунди притоа со сапун да се покрие целата површина на рацете. Резултатот од оваа студија ќе помогне во намалувањето на износот на сметките за струја во рестораните, бидејќи не ќе мораат да трошат електрична ...
сите 8 | | | веќе видена

Поради уличен дефект во Сопиште кај кружниот тек, од утрово од 7:30 часот без вода се корисниците на дел од Сопиште. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти РЦУК, ќе биде до санирање на дефектот.
сите 49 | | | веќе видена

За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска е последниот училишен ден од учебната 2016/2017 година. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во средни училишта. Првото пријавување и запишување во јунскиот уписен рок е на 28-ми и 29 јуни. Матурантите, пак, утре (10 јуни) ќе полагаат тест по странски јазик. За англиски се пријавени најголем број кандидати (15.201), за француски јазик 108, за германски 197 и за руски јазик 26 кандидати. Крајот на оваа учебна година помина без екстерно теститање на учениците, кое по четири години примена минатата недела беше укинато во Собранието.
сите 28 | | | веќе видена

Четири лица се полесно повредени во три од вкупно пет сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број прекршоци. Од нивна страна издадени се 11 прекршочни платни налози и 103 мандатни платни налози за сторени прекршоци од областа на сообраќајот. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 74 возила
сите 48 | | | веќе видена

Бројот на лица заболени од варичела на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце опаѓа од месец во месец. Според податоците од Подрачната единица на хигиено-епидемиолошка служба при Центар за јавно здравје во Крива Паланка, бројот на регистрирани случаи со ова вирусно заболување изминатиот период опаѓа, по прогласената епидемија на варичела во јануари годинава, а во мај биле регистрирани 19 случаи. – Следејќи го пријавувањето на варичела констатираме дека откако беше прогласена епидемија од ова заразно заболување во јануари, кога имаше 72 лица заболени од двете општини, бројот на заболени од месец во месец опаѓа. Во мај се регистрирани 19 случаи, од кои најголемиот број, 14 лица, се деца од популацијата на предучилишна возраст, додека нешто помалку се ученици, четири, како и едно возрасно лице од популацијата од 20-29 години, информира доктор Елена Крстевска од ПЕ на хигиено-епидемиолошката служба во Крива Паланка. Рече, подолжуваат да ја следат епидемиолошката состојба на варичела на територијата на ...
сите 9 | | | веќе видена

Седите исправено, со скрстени раце, потпрени… Секоја положба „зборува” многу за вас. Исправени сте додека седите Вие сте лице со силна волја и полни со самодоверба. Никогаш не се двоумите околу потезите кои ги правите во животот. Сакате се да знаете и да имате се под контрола. Сакате да помагате на другите. Потпрени сте на грбот Чувствителни сте и симпатични и никогаш не сте рамнодушни кон чувствата на другите. Внимателни сте при одлучувањето и склони кон анализирање. Пред да донесете важна одлука долго ја проучувате ситуацијата, ги споредувате деталите. Навалени сте нанапред Оваа поза е карактеристична за луѓе кои лесно се занесуваат и заинтересирани се за разни работи. Вие сте умерено љубопитни и отворени за нови познанства. Знаете како да се договорите со другите, вешто давате комплименти и знаете да ги фалите своите соговорници. Седите со споени нозе На прв поглед делувате како ладен човек, но кога луѓето ќе ве запознаат, гледаат дека сте тотално поинакви. Точни сте и педантни. Нозете една преку друга За ...
сите 19 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, во јужните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во првата половина од денот. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 13 до 19, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до 18, а дневната температура до 27 степени. Во наредните денови ќе преовладува стабилно и топло време.
сите 356 | | | веќе видена

Иако постои општо прифатено мислење дека водата е течност без мирис и вкус, научници од Универзитетот „Калтек“ предводени од професорот Јуки Ока, тврдат дека водата всушност има вкус и дека тој е киселкаст. Тимот на научници кои работеле на ова истражување ги проучувале сетилата на јазикот на глувците, при што дошле до заклучок дека тие на вода реагираат како и останатите течности со кисел вкус. Продолжувајќи со истражувањето тие предлагаат водата да добие свој сопствен вкус напоредно со веќе познатите вкусови за слатко, кисело, солено, горко и зачинето. Професорот Ока вели дека постои биолошка причина поради која телото веднаш го регистрира единствениот вкус на водата и дека тоа не е само интересна коинциденција.
сите 19 | | | веќе видена

Во Република Македонија минатата година бројот на умрени лица е намален за 0,2 отсто и изнесува 20.421 лице, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци поголем број се од машки пол и тоа 10.746 или 52,6 отсто од вкупно умрените лица. Бројот на умрените доенчиња изнесува 273 и нивното учество во вкупниот број умрени лица изнесува 1,3 на 100 умрени лица. Просечната возраст кај умрените лица од машки пол изнесува 70,3 години, односно 74,7 години кај лицата од женски пол, или за 4,3 години повисока просечна возраст се бележи кај жените. Според месецот на смртта, најголем број случаи 2.022 се регистрирани во декември. Како и во минатите години, најголемо учество имаат умрените лица од болести на циркулаторниот систем 53,5 отсто од вкупно умрените, потоа се јавуваат неоплазмите со 1 процент, случаите кај кои причина за смрт се ендокрините, нутритивните и метаболичните болести се застапени со 5,5 отсто, а случаите кај кои причина за смрт се болестите на респираторниот систем се застапени со ...
сите 55 | | | веќе видена

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение и здравје. Крвниот притисок може да варира повеќепати во текот на еден ден, а нормалниот крвен притисок е индивидуален. Ако ги прашате лекарите кој е нормалниот крвен притисок според возраста на пациентот и полот, табелата изгледа вака:
сите 9 | | | веќе видена

Во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има поизразена нестабилност која ќе биде проследена со силен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и со појава на град, наместа процесите ќе бидат изразени и во форма на невреме. Во Скопје околу пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 16 до 31 степен. До четврток ќе се задржи нестабилно време, околу пладне и попладне со локален пороен дожд и грмежи со променлив интензитет. Ќе дува засилен северен ветер
сите 367 | | | веќе видена

Бројот на смртни случаи како последица на предозирање од дрога се зголемува во земјите од Европската унија, покажува годишниот извештај на Европскиот центар за набљудување на наркотиците и зависноста. Растот на бројот на смртните случаи, континуирата достапност до нови психоактивни супстанци и заканата по здравјето, поврзана со синтентичките наркотици, се меѓу проблемите, посочени во извештајот. Во документот се нагласува дека е забележана зголемена достапност на кокаинот, односно над 93 милиони Европејци пробале дрога во текот на својот живот. Во 2015 година во Европа се регистрирани 8.441 смртни случаи од предозирање со дрога, претежно со хероин. Според последните податоци, бројот на смртни случаи поврзани со употреба на метадон е поголем од бројот на смртни случаи од употреба на хероин во Данска, Ирска, Франција и Хрватска. Новите наркотици остануваат сериозен предизвик за јавното здравство во Европа. Тие наркотици т.н. „дизајнерска дрога“ не се опфатени од меѓународните лостови за контрола. Системот на ...
сите 11 | | | веќе видена

– Корисниците од селото Горни Крушопек утре од 9:30 до 13 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 6:20 до 7:30 часот без струја ќе бидат и корисниците од селата Мршевци, Грушино, Бујковци, Бучинци и Дељадровци, а од 8:30 до 10:30 часот и корисниците од село Ракотинци. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето закажани технички зафати во дистрибутивниот систем од стран на ЕВН Македонија АД.
сите 45 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено во западните и северните делови. Утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 25 до 32 степена. Во Скопје слично време . Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе достигне до 30 степени. До четврток ќе се задржи нестабилно време, околу пладне и попладне со локална појава на пороен дожд и грмежи со променлив интензитет. Во четврток ќе дува засилен северен ветер и од втората половина на денот ќе настапи постепена стабилизација на временската состојба, по што следува период на стабилно и топло време со пораст на температурата.
сите 356 | | | веќе видена

next