Здравство 24

Општина Аеродром објави тендер за изградба на нова детска градинка во рамки на градинката „Буба Мара“ во населбата Ново Лисиче со капацитет за згрижување на повеќе од 250 деца. Новиот објект ќе има приземје и еден кат со вкупна површина од околу 1.200 квадратни метри. Во рамки на приземјето се предвидени четири занимални за деца од две до четири годишна возраст. На катот предвидени се две занимални, односно јасли за деца до две години, како и две занимални кои можат да ја менуваат својата функција за возраста на децата зависно од потребата. Објектот на двата ката ќе има сопствени санитарни јазли и кујни, како и канцеларии и гардероби. Според градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски, објектот ќе биде енергетски ефикасен, а материјалите за изградба ќе бидат еколошки прифатливи.
сите 42 | | | веќе видена

За време на викендот ќе преовладува стабилно и многу топло време. Утре на повеќе места дневната температура ќе надмине 30 степени, а ќе дува и засилен западен ветер, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во недела попладне услови за краткотраен дожд ќе има само во планинските подрачја. Во почетокот на наредната работна седмица се очекува зголемување на облачноста, а времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Најврнежливо се очекува да биде во вторник кога на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, а во среда и засилен северен ветер што ќе предизвика опаѓање на дневната температура.
сите 292 | | | веќе видена

Без вода утре од 08:30 часот до санирање на дефектот ќе останат корисниците на булевар „Јане Сандански“ од број 36 до број 64, во општина Аеродром. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради дефект на водоводна цевка со пречник 100 мм на булевар „Јане Сандански“ број 56.
сите 88 | | | веќе видена

„Ги знаеме зборовите. Ги имам најдобрите зборови”, рече во една прилика Доналд Трамп. Сега неговите зборови се собрани, речиси необработени, во „стихозбирка” издадена вчера во Норвешка, пренесе БТА. – Она кое Трамп го говори е поблиску до поезијата и фантастиката, отколку до реалноста. Морничавото е што толку необмислена и слабо подготвена реторика му донесе победа на изборите, изјави за весникот „Афтенпостен“ авторот на книгата, Норвежанецот Крис Фелт. Книгата неслучајно е насловена „Да ја направиме поезијата повторно голема” (Make poetry great again) и е составена исклучиво од изрази, крилатици, приречици и изјави во интервјуа и јавни говори на американскиот претседател на САД. Да издвоиме само дел од „мудростите“ на Трамп, кажани на сметка на неговата ќерка Иванка пред десетина години: „Реков, Ако Иванка Не ми беше ќерка, Можеби Ќе излезев со неа на состанок.” Според издавачката куќа, збирката чини 299 круни (32 евра) и има првичен тираж од 2.000 примероци, од коишто еден бил испратен и до Доналд Трамп.
сите 209 | | | веќе видена

Сопатник е тешко повреден, а двајца возачи на патнички автомобили се здобиле со полесни повреди во сообраќајка вчера во Скопје. На подрачјето на СВР Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани уште 13 несреќи, а во осум од нив полесно се повредени 13 лица. Пет сообраќајки се со последица материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, во текот на изминатиот ден полицијата открила поголем број прекршоци: 13 возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца поминале на црвено светло на семафорите, 12 управувале возила со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 37 за непрописно паркирани возила. Со помош на специјално возило отстранети се 61 возило заради непрописно паркирање. Одделението за превенција вчера одржа посебна воспитна мерка сообраќајна поука за учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на пешаци. Од СВР Скопје информираат дека продолжуваат и со предавања на тема „Влијанието на алкохолот, дрогата и психотропните супстанци врз ...
сите 80 | | | веќе видена

Неделата на сестринството денеска ќе биде одбележана со манифестација во Градската општа болница „8 Септември“ Скопје, со што ќе им се оддаде признание на овие медицински лица за нивната пожртвуваност во работата. Темата на Интернационалната недела оваа година е „Глас што води“ (за медицинските сестри) и „Акушерките и мајките со семејствата – партнери за живот“. На манифестација ќе биде претставено и новото Здружение на медицински сестри, техничари и акушерки (ЗМСТА – ЗА НАС). Од 5 до 12 мај традиционално се одбележува Меѓународната недела на медицинските сестри и акушерките. Меѓународниот ден на медицинските сестри се одбележува секоја година на 12 мај во знак на сеќавање на денот на раѓањето на болничарката Флоренс Најтингел (1820-1910). Таа ја предводела првата група на жени кои заминале на фронт во Турција да се грижат за ранетите војници. Името на оваа англичанка се поврзува и со иницијативата за соодветно, професионално образование на медицинските сестри
сите 31 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија во раните утрински часови значително облачно со слаб локален дожд, а во текот на денот ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер, кој во јужните делови повремено ќе се засилува. Температурата ќе се движи од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер. Температурата ќе достигне до 28 степени Најтопло ќе биде во сабота, кога на повеќе места дневната температура ќе надмине 30 степени, а ќе дува и засилен западен ветер. Во почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, особено во вторник. Ќе дува и умерен северен ветер што ќе предизвика опаѓање на дневната температура.
сите 305 | | | веќе видена

Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за да профункционира оваа установа. За изградбата на Центарот од општинскиот буџет се издвоени 11 милиони денари, а Министерството за труд и социјална политика обезбеди два милиона денари за опремата. Новиот објект денеска го посетија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски Ибрахим Ибраими и Владо Мисајловски. – Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски. Покрај опремувањето на центарот и целосното финансирање ќе го обезбеди Министерството за труд и социјална политика. Како што потенцираше Ибраими по активностите за отворање и реновирање на дневните центри за деца со посебни потреби сега ...
сите 21 | | | веќе видена

На Јуџин Фини, додека бил на излет со семејството во Калифорнија, му се случил напад од ајкула, но тоа, колку и да звучи апсурдно, за него била прилично среќна околност. Немилиот настан се случил додека тој лежел на плажата, близу самиот брег. Нешто многу поголемо и помоќно го повлекло кон водата, но некако успеал да се извлече. По нападот, имал рани на грбот, се преврзал со домашна „прва помош“, но болката не минувала, па отишол в болница и лекарите му направиле рентген. Од снимките, произлегло дека Јуџин всушност има тумор на едниот бубрег. Операцијата била неодложна и се покажало дека тоа го запрело ширењето на туморот. Самиот Јуџин признава дека нема навика да оди на систематски прегледи и, да не бил нападот од ајкулата, тој не би дознал за туморот навреме.
сите 13 | | | веќе видена

Дел од корисниците од улицата „Саса“ бр. 32 утре ќе бидат без струја од 8:30 до 10:30 часот, а од 12:30 до 15 часот корисниците од булеварот „Борис Трајковски“ бб, објектите на влезот на Стакларница, ресторанот „Мандра“, „БА Компани“ и околината во општина Кисела Вода. Во периодот од 9 до 10 часот без снабдување со струја ќе бидат дел од корисниците од улиците „Брсјачка буна“, „Пелагонија“, „Нов живот“ и „Злетовска“ во општина Шуто Оризари. Од 9 до 13:30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од улицата „1“ во Љубин, општина Сарај, а од 8:30 до 9:30 часот корисниците од улицата „Ѓорѓи Димитров“ бр. 21/1 во општина Кисела Вода. Во периодот од 10:05 до 14:05 часот без струја ќе бидат корисниците од селата Рашче, Копаница, Бојане и дел од село Кондово во општина Сарај. Како што соопшти РЦУК – Скопје, прекините се поради закажани технички зафати во електромрежата.
сите 85 | | | веќе видена

Единаесет лица се полесно повредени во десет од вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест е причинета материјална штета. Во текот на изминатиот ден полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај двајца возачи за управување возило под дејство на алкохол, двајца кои поминале на црвено светло на семафор, 18 возачи кои ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола, како и 42 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и 38 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин односно поминале на црвено светло на семафорот за пешаци. Со помош на специјално возило „Пајак“ отстранети се 74 непрописно паркирани возилa. Од СВР Скопје информираат дека одделението за превенција денеска ќе одржи посебна воспитна мерка сообраќајна поука, на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на пешаци. Со цел непречено и безбедно ...
сите 81 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната од 18 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен засилен јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до шест, а дневната ќе достигне до 26 степени. До сабота времето ќе биде стабилно со умерен до засилен јужен ветер и со значителен пораст на дневната температура на воздухот. Доста топло се очекува да биде во јужните делови и долж Повардарието и температурата на повеќе места ќе достигне 30 степени.
сите 281 | | | веќе видена

Обезбедувањето во Градската општа болница „8-ми Септември“ вчера во 13:40 часот било физички нападнато од повеќе лица. Како што соопшти МВР, обезбедувањето на болницата било нападнато од повеќе лица кои биле со две возила, од кои едното „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, по што избегале. Полицијата по кратко време го запрела возилото „БМВ“ на подрачјето на полициска станица Бит Пазар, при што е приведен М.Р. (27) од скопското село Батинци. Другите две лица со непознато возило избегале. Во ГОБ „8-ми Септември“ лекарска помош побарале лицата А.Л. (30), Е.К. (27), С.А. и А.Л., сите вработени во агенција за обезбедување. МВР презема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 10 | | | веќе видена

Количините на потрошено чоколадо се зголемени за 13 отсто во Индија. Друга земја во која има раст на продажбата на чоколадо е Полска и тоа за два проценти. Во Русија, Кина и Бразил има пад од шест отсто. Во Индија младите најмногу купуваат чоколади, а 44 отсто од нив сметаат дека чоколадото е здраво. Анкетираните потрошувачи велат дека чоколадото им дава енергија. Во последните 10 години бројот на продадени чоколади е зголемен тројно во Индија. Најпознатите чоколади во Индија се продаваат од 0,08 до 0,16 долари.
сите 7 | | | веќе видена

Дневно на патиштата низ Македонија има по десетина сообраќајни несреќи. Само вчера во Скопје во сообраќајќи повредени се 5 лица… Секој ден ваква статистика регистрираат полицијата и Брзата помош. Со доаѓањето на пролетта се зголеми и бројот на учесници во сообраќајот. Во билтените често се евидентирани и повредени велосипедисти и мотоциклисти. Од Итната медицинска помош велат дека најголем дел се млади лица. -Повеќето се со полесни повреди, но имаме случаи кога сме интервенирале и кај лица со потешки фрактури, но и на сообраќајки со смртни последици, вели д-р Зорица Милошевска, од Брза помош Скопје. Иако има подобрување во сообраќајната култура, од скопската Брза помош велат дека сеуште наидуваат на несовесни учесници во сообраќајот кои на крстосници не ги пропуштаат возилата иако се со вклучена сигнализација. -Подобрена е сообраќајната култура, но сеуште има несовесни возачи и сакаме да апелираме дека понекогаш и минути и секунди се во прашање да стигнеме на местото каде има повредени, додаде д-р ...
сите 75 | | | веќе видена

Индиец ја откажа својата свадба затоа што нејзиното сиромашно семејство организирало да има само вегетаријански закуски на трпезата, пишува порталот „Аутлук“. Свадбената церемонија требало да се одржи во Кулхеди, во сојузната држава Утар-Прадеш. По изненадувачкото исчезнување на младоженецот, се случило уште нешто (не)очекувано. Непријатната ситуација ја „спасил“ еден од гостите, кој веднаш ја искористил истата и и предложил брак на невестата, којашто пак, фатена во небрано, прифатила. Наглиот скок на цената на месото во оваа индиска сојузна држава е поврзан со забраната на нелегалните кланици, коишто се главни снабдувачи на месо на пазарот.
сите 8 | | | веќе видена

Во текот на изминатите 24 часа во Скопје се случиле десет сообраќајни незгоди. Во пет сообраќајки полесно биле повредени пет лица, а во пет сообраќајки е причинета материјална штета. Како што соопшти СВР Скопје, санкционирани се 10 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а четворица возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин. Двајца возачи поминале на црвено светло на семафорот, а имало 39 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и 10 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафорот за пешаци. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстрането е 51 возило. Одделението за превенција денеска заедно со „Училишната сообраќајна единица“ ќе преземаат превентивни мерки од областа на сообраќајот на булеварот „Александар Македонски“ пред ТЦ „Автокоманда“. Во средните училишта во Град Скопје денеска Одделението за превенција ќе продолжи со предавањата на тема „Влијанието на алкохолот, дрогата и психотропните ...
сите 75 | | | веќе видена

Педесет и тригодишна докторка, синоќа била пронајдена мртва, во близина на клиничкиот центар, а на телото имала бројни повреди од нож, односно имала убодна рана во пределот на вратот, исечени вени, и повреди во пределот на рацете. Итната медицинска помош констатирала смрт кога пристигнала. езживотното тело на докторката, која работела на клиниката за нефрологија но и била вондреден професор на медицинскиот факултет, го пронашол случаен минувач, околу 21 часот. Од министерството за внатрешни работи велат дека се врши увид на местото каде била пронајдена жртвата и најавија повеќе информации во текот на денот. Вработените на нефрологија, со шок и неверување ја примиле веста, таа синоќа не била дежурна на своето работно место, ниту пак имала некакви закани од пациенти.
сите 169 | | | веќе видена

Овен – Сака секогаш да биде прв во се, да победува и да ги води другите Бик – Сака да бите материјално згрижен, да поседува работи и да се ослободи од стравовите Близнаци – Тие сакаат да го имаат вистинскиот одговор на секое прашање и да им се допаѓаат на другите луѓе Рак – Сака да ја пронајдат правата љубов во животот, да сакаат и да бидат сакани Лав – Лавот сака да владее со светот, да го обожаваат и да живеат живот на висока нога Девица – Сака да биде херој и да освојува со своето знаење и интелект Вага – Да бидат сакани и да сакаат, и да живеат во вечен склад Шкорпија – Сакаат да има потполна контрола над се Стрелец – Сакаат да успеат и на тој начин се да остварат Јарец – Сакаат да успеат по било која цена, независно од другите. Водолија – Сакаат да бидат сакани искрено, топло и верно Риби – Сакаат да го добијат она што го заслужуваат и ништо друго
сите 24 | | | веќе видена

Поголемиот број девојки при миењето на коса најпрво нанесуваат шампон, а на крај регенератор. Но, малкумина знаат дека подобро е редоследот да е обратен. Жените би требало да ја мијат косата така што прво ќе нанесат регенератор, ќе ја исплакнат, па потоа ќе ја измијат косата со шампон. На овој начин косата ќе добие волумен. Истовремено регенераторот ќе овозможи подобро делување на шампонот, а косата ќе биде помека.
сите 8 | | | веќе видена

next