Здравство 24

Изминатите 24 часа на подрачјето на Скопје се случиле седум сообраќајни незгоди, во кои седум лица се полесно повредени, а во една е предизвикана само материјална штета. Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден откриени се повеќе прекршоци и се санкционирани 10 возачи за возење под дејство на алкохол, двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафорот, како и седум возачи кои ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Санкционирани се и 11 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин или на црвено светло на семафорот за пешаци, како и тројца возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои за време на возењето на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 56 возила, а санкционирани се 51 непрописно паркирани возила. Одделението за превенција при СВР – Скопје во координација со „Здравствен дом“ на Скопје при Министерството за здраство, продолжува со спроведување на ...
сите 68 | | | веќе видена

Најмалку еден човек починал како последица од топлотен удар, додека 422 лица поради истата причина се под лекарски надзор од минатата недела во Јапонија, соопшти денеска главната противпожарна управа, што е надлежна и за дејствија при вонредни ситуации. Од почетокот на мај, Јапонците во поголемиот дел од архипелагот чувствуваат вистински летни горештини. Температурите достигнуваат и до 30 степени Целзиусови. Минатата година во Јапонија од топлотни удари починаа над 100 лица, а десетици илјади лица беа лекувани во болница.
сите 14 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од пет до 12 степени, а дневната температура ќе се движи од 10 до 23 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температрура до 11, а дневната ќе достигне до 18 степени. Во среда претпладне на запад се уште ќе има локален дожд со слаб интензитет. Од четврток до сабота времето ќе биде стабилно со умерен до засилен јужен ветер и со значителен пораст на дневната температура на воздухот, особено во петок и сабота. Многу топло се очекува да биде во јужните делови и долж Повардарието и температурата на повеќе места ќе достигне над 30 степени.
сите 303 | | | веќе видена

Едукативни работилници за превенција и заштита од употреба на дрога, алкохол и цигари, на трета и четврта година во средните училишта во Градот Скопје од денеска до 15 мај ќе спроведе ЈЗУ „Здравствен Дом на Скопје“. На едукативните работилници, како што информираат од „Здравствен дом на Скопје“, со времетраење од еден училишен час, здравствените работници ќе зборуваат со учениците за превенција и заштита од употреба на дрога, алкохол и цигари. Од годинава во реализацијата на едукативните работилници се вклучени и учениците од приватните средни училишта од Скопје. Активностите се во заедничка соработка со Министерството за внатрешни работи и СВР Скопје, кои во делот на едукатвните работилници ќе се приклучат на здравствените работници, како дел од кампањата „Безбедност во сообраќајот“.
сите 17 | | | веќе видена

Експертите од Светската здравствена организација (СЗО) веруваат дека не е невозможно да се спречи нова епидемија на ебола, доколку се преземат повеќе ефикасни мерки за борба против оваа заразна болест. Меѓу најважното „оружје“ против еболата се новата вакцина и протоколот за брза рекација на здравствените служби. Претходната епидемија на ебола почна во декември 2013 година и ги одзеде животите на 11.300 лица во три најтешко погодени западноафрикански земји. СЗО беше изложена на критики поради бавната рекација и потценувањето на ризикот за ширење на епидемијата. Вирусот на ебола е идентификуван во 1976 година, а претходните епидемии најчесто одзедоа по неколку стотини животи.
сите 23 | | | веќе видена

Овен Нема да ви се допадне веста која ќе ја слушнете од колегите, за нивните активности без ваше знаење или дозвола. Иако ќе се трудите да ја откриете причината, вашата субјективност само ќе ви ги дозамати работите. Не дозволувајте ваквата состојба да предизвика емоционални кризи. Во љубовта состојбата значително подобра. Очекувајте страствена авантура или флерт со некоја стара љубов или училишен другар. Рак Нема да можете да се смирите нити да се одлучите за еден план или само за една личност. Ќе сакате да ги испитате сите можности, само ве предупредуваме дека тоа е наједноставниот начин да не ви успее реализација на ниту една шанса. Што се однеусва до работата можеби некако ќе се одлучите за еден план, а кога станува збор за љубовта вие седите на две столици. Бидете внимателни. Лав Помалку сте потиштени. Не сакате да ве види околината во таква состојба, па затоа се повлекувате во некоја ваш свет и правите работи кои ви причинуваат задоволство. Една од причините за лошото расположение е некој здраствен ...
сите 19 | | | веќе видена

Црвениот крст на Република Македонија денеска ќе го одбележи 8 мај – Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина. По тој повод ќе биде промовирана и поштенска марка, а во рамки на одбележувањето ќе бидат организирани и серија други настани во сите 34 општински организации на Црвениот крст и Црвениот крст на град Скопје. Црвениот крст на Република Македонија, како Национално друштво и рамноправен член на меѓународното движење на Црвениот крст и Црвената полумесечина, ги реализира своите активности во областа на дисеминацијата, поаѓајќи од корпусот на меѓународните инструменти во чија основа се Женевските конвенции од 1949 година и Дополнителните протоколи од 1977 година, како и основните документи на националното друштво како што се Законот и Статутот на Црвениот крст на РМ. Волонтерите и вработените во Црвениот крст, како што стои во соопштението, се водени од принципите со кои се оди подалеку од географските, верските или културните граници. – Црвен крст на РМ претставува единствена организација на ...
сите 38 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во претпладневните и пладневните часови. Повеќе врнежи се очекуваат во северните делови од земјава, а во останатите ќе има и сончеви периоди. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Минималните температури ќе се движат од 6 до 12, а максималните од 14 до 24 степени. Во Скопје претежно облачно со повремен дожд и со умерен северозападен ветер. Тeмпературата ќе достигне до 19 степени. Значително облачно со повремени врнежи од дожд ќе биде и утре, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северен ветер. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а во останатите делови ќе биде посончево. Од четврток времето ќе биде стабилно со значителен пораст на температурата и со умерен јужен ветер.
сите 282 | | | веќе видена

Изминатите три дена на подрачјето на Скопје во вкупно 27 сообраќални незгоди три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 18 се полесно повредени. Во десет сообраќајки е предизвикана само материјална штета. Како што информира МВР, за време на викендот се откриени поголем број прекршоци и се санкционирани 11 возачи за непочитување на ограничувањето на брзината на движење, шест возачи за управување возило под дејство на алкохол, 10 возачи кои поминале на црвено светло на семафор и двајца возачи за неотстапување првенство на минување на пешаците на обележан пешачки.
сите 75 | | | веќе видена

18 – годишниот Јаш Шах од Индија е толку флексибилен, што може да ја сврти својата глава за 180 степени. Исто така, ова момче може да ги свитка своите екстремитети како во нив воопшто да нема коски. Поради овие способности, жителите во селото во кое живее Јаш го нарекле „гумениот човек”. Јаш сега сака да се запише во Гинисовата книга на рекорди како најеластичниот човек во светот. Многу тренирав да за бидам во можност да ги изведам овие лудачки движења. Тоа го правев сам, со помош на телевизија и интернет”, рекло ова момче. Ваквиот вид на вештина може да биде исклучително опасен кога луѓето намерно ги дислоцираат своите делови од телото, пишува „Daily Mail”. Јаш навел дека бил инспириран од американскиот артист Даниел Смит и дека тогаш почнал вредно да тренира, но дека всушност неговиот дедо го наговорил да се впушти во тие води. Тој додал дека неговите најблиски се воодушевени од неговиот талент и посветеност, па дури и изостанувал подолго време од училиште за да се посвети на интензивно тренирање.
| | веќе видена

о рамките на одбележувањето на 8 мај – Светскиот ден на Црвениот крст, како и Неделата на Црвениот крст од 8-15 мај, Општинската организација на Црвен крст Велес денескa организираше едукативни предавања со кои се информира населението за активностите кои ги спроведува Црвениот крст во Велес, како и превентивни прегледи. Во рамки на оваа активност денеска на платото пред новиот театар беa поставени промотивни штандови со кои граѓаните се информираа за активностите на Општинската организација, а воедно беа спроведени и бесплатни медицински прегледи, како мерење на шеќер во крвта, мерење на притисок и лекарски совети, кои го спроведоа д-р Милчо Трајков претседател на Општинската организација и воедно на Републичкиот Црвен крст и неговите колеги д-р Атанас Ѓоргиевски и д-р Горан Богатинов. Д -р. Атанас Ѓоргиевски појасни дека денешната акција имаше за цел превентивно одредување на нивото на шеќер во крвта кај граѓаните и пациентите и превентивно мерење на притисокот. – Според првичните резултати, има се ...
сите 54 | | | веќе видена

Овен Посесивност – луѓето родени во овој знак сакаат да се независни па посесивен партнер никако не им одговара. Бик Непочитување – биковите се многу горди и сакаат нивниот партнер да ги почитува, бидејќи и тие го почитуваат него. Ќе ја прекинат врската ако ова не го добиваат од својот партнер. Близнаци Резервираност – овие ликови се многу активни и друштвени, па не им одговара резервиран партнер. Повлечените или оние нерасположените типови на луѓе не се идеални партнери за нив. Рак Затвореност – ракот нема да биде среќен во врска во која партнерот крие нешто од него. Многу е емотивен и сака да разговара во врска со се со партнерот, да се отворени и искрени еден кон друг. Лав Срамежливост – за лавовите никако не се добар избор срамежливите и резервираните партнери. Тие сакаат предизвици, некој кој ќе им се спротивстави и ќе ги мотивира. Девица Неамбициозност – на луѓето родени во овој знак, кариерата и успехот им се многу важни, па тоа го очекуваат и од партнерот. Врската со некој кој не е амбициозен и кој е ...
сите 20 | | | веќе видена

Пет повредени лица и материјална штета од 120 илјади денари се последиците од четири сообраќајни несреќи што во деновите од овој викенд се случиле на патиштата во полошко, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Првата од оваа серија сообраќајки се случила во петок околу 20 часот на клучката за Камењане на автопатот Гостивар Тетово. Ќ.М.(47) од Студеничани од засега неутврдени причини загубил контрола врз автомобилот „Голф“ со скопски регистарски таблички што го управувал по што излетал од коловозот. Во несреќата со телесни повреди се здобил возачот, а потешко повредена била сопатничката Ш.М (45) исто така од Студеничани. Двајцата биле пренесени во тетовската клиничка болница и по укажаната лекарска помош возачот бил пуштен на домашно лекување додека сопатничката била пренесена на скопските клиники. При увидот била утврдена материјалната штета од околи 100 илјади денари. Во втората сообраќајна несреќа десетгодишно девојче од Пирок се здобило со скршеница на десната потколеница кога возејќи ...
сите 48 | | | веќе видена

Триесет и осум вработени на Охридска банка – Сосиете Женерал и годинава учествуваа на Скопскиот маратон од хуманитарни причини – за секој истрчан километар на маратонците се донираа по 550 денари за членовите на Здружението на слепи лица. Износот на вкупната донација е 100.000 денари. Средствата од донацијата ќе се искористат за едукативни материјали, разни специфични тифлотехнички помагала и други компензациски помагала неопходни за зголемување на независнота на слепите лица во секојдневниот живот. – Охридска банка Сосиете Женерал како општествено одговорна компанија ја покажа својата посветеност кон општестото со обрнување внимание на слепите лица како социјална структура на која и е потребна поддршка за вршење на основните дневни активности, изјави Елена Глигоровска, раководител на Дирекцијата за корисничко искуство, маркетинг и комуникации. Оваа трка претставува дел од програмата „Време за општествена одговорност“ на Охридска банка Сосиете Женерал како дел од интернационалната програма на групацијата ...
сите 23 | | | веќе видена

Без струја утре од 9 до 15 часот ќе останат корисниците на улиците Брсјачка Буна и дел од улиците Нов живот, Пелагонија и Злетовска. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, без електрична енергија од 9 до 12 часот ќе бидат и корисниците од ул. „Златко Шнајдер“ бр. 10, од 7 до 14 часот ул. Скупи, бензинска пумпа „Лукоил“ и ул.Скупи бр.3 а, како и корисниците од село Сарај подулица 10, од 9 до 14:30 часот.
сите 115 | | | веќе видена

30-годишните Даниел Грант и Ким Ејбрахам, кои се родени во интервал од една минута добија синчиња кои се родиле во период од три часа. За случајот да биде уште поневеројатен, како што велат самите, е дека и двете се породиле по природен пат, осум дена по предвидениот рок. Двете сакавме деца, но не знаевме дека ќе забремениме во исто време, велат Американките, кои планираат децата да ги облекуваат исто како близнаци. Лекарите сметаат дека можноста близначки да се породат во ист ден е како веројатноста некој да биде погоден од гром.
сите 20 | | | веќе видена

Подигнување на јавната свест во однос на ретките болести во Македонија и предизвиците со кои тие се соочуваат и нивните семејства во секојдневниот живот, е целта на активностите на здруженијата на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ и за ретката болест хередитарен ангиоедем – ХАЕ, кои утре ќе учествуваат на Скопскиот маратон. Триесет учесници од иницијативата Скопско ноќно трчање ќе трчаат на 21 и 42 километри за ХАЕ Македонија и „Живот со Предизвици“, а исто така ќе има и дополнително учесници и на трката од пет километри кои ќе трчаат под мотото „Отекувам, но не се повлекувам – трчам!“ за ХАЕ Македонија. Претседателот на Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ од Битола, Весна Алексовска денеска во Градскиот парк изјави дека ќе трчаат затоа што сакаат да се слушне гласот на ретките болести, гласот да биде посилен, повеќе да се запознае јавноста со ретките болести, но пред се, да ги истакнат проблемите со кои се соочуваат и бараат инстититуциите да ги решат. – Покрај тоа ...
сите 46 | | | веќе видена

Приближно 900 осомничени педофили се уапсени или кривично гонети во истрагата против еден од најголемите сајтови за детска порнографија, јавија денеска американски и европски истражни служби, пренесе ДПА. ФБИ и американското Министерство за правда во 2015 година ја почнале операцијата против сајтот „Плејпен“ (Детска кошара), со кодно име „Биберон“, со немара да ги најдат неговите членови. Оваа база на податоци се наоѓа во таканаречената темна мрежа и има 150.000 корисници. Шеф на сајтот бил 58-годишниот Стивен Чејс, од Флорида, кој неделава во Северна Каролина беше осуден на 30 години затвор, јавија американските власти. Чејс сајтот го создал во август 2014 година, а федералните служби истрагата против него ја почнале во декември истата година, откако добиле сигнал да реагираат. Досега во САД се извршени 350 апсења и уште 548 во другите делови на светот, вклучувајќи ги ЕУ, Израел, Турција, Перу, Малезија, Чиле и Украина, посочи ФБИ. За време на истрагата против сајтот американските власти успеале да ...
сите 45 | | | веќе видена

Кремите за сончање се клучни за заштитата на кожата од рак, меѓутоа ново истражување сугерира дека можат да предизвикаат и недостиг од витамин Д, се наведува во студијата објавена во научното списание The Journal of the American Osteopathic Association. Витаминот Д е важен за здравјето на коските, бидејќи го помага апсорбирањето на калциумот. Помага и во функционирањето на нервите и мускулите, како и во јакнењето на имунолошкиот систем. Недостигот од овој витамин може да доведе до намалување на густината на коските, а тоа последично го зголемува ризикот од скршеници и остеопороза. Иако некои прехранбени продукти природно содржат витамин Д, како што се рибата или говедскиот црн дроб, главно станува збор за мали количества. Далеку најдобар извор на витаминот Д е изложеноста на сончевите зраци. Тие продираат низ кожата и формата на холестеролот (7-дехидрохолестерол) ја претвораат во активен облик на витаминот Д-3. Тимот научници од калифорнискиот универзитет предводен од Ким Фотенхауер ги проучувале постојните ...
сите 13 | | | веќе видена

Свети Георгиј беше родум од Кападокија. Со Христос се запозна во својот дом. Кога татко му пострада за Христа и прими маченички венец, тој и мајка му се преселија во Палестина. Момчето порасна и стапи во војската на 20-годишна возраст дојде до чинот трибунал. Како таков му служеше на императорот Диоклецијан. Кога Диоклецијан почна да ги гони христијаните, младиот трибунал самиот објави дека е христијанин. Почнаа разни тешки измачувања, но великомаченикот истраја во сите нив, а благодетта Божја му помагаше и го исцелуваше. Неговото мачеништво, т.е. сведоштво наведе многумина да поверуваат во Христа. Во 303 година му ја отсекле главата. Овој голем маченик Бог го награди со дар на чудотворство со кој, тој до денес им помага на сите што го повикуваат во своите молитви.
сите 24 | | | веќе видена

next