Здравство 24

Во среда од претпладне ќе дува повремено засилен јужен ветер поизразен во западните делови од земјата, а потоа од запад брзо ќе премине влажна и постудена воздушна маса, од која ќе има повремени врнежи од дожд понекаде и со умерен интензитет. Локално и особено на запад ќе наврнат околу 15 литри на квадратен метар. На високите планини врнежите ќе се од снег. Во попладневните часови ќе започне да дува северозападен ветер којисто така повремено ќе засилува особено вдолж Повардарието. Дневната температура ќе опадне за 3 до 5 степени. И во Скопскиот регион во среда најпрвин ќе дува повремено засилен јужен ветер, а од средината на денот ќе започнат врнежи од дожд повремено со умерен интензитет. Овие врнежи ќе завршуваат до крајот на денот, а попладне ќе започне да дува северен и постуден, повремено засилен северен ветер. До крајот на работната недела ќе преовладува сончево време а ќе има и променливо облачни-сончеви периоди, со благ пораст на дневните температури.
сите 168 | | | веќе видена

Пијан Русин брутално претепа две медицински сестри во болница во Русија. Видеото се појави по медиумите од безбедносните камери на болницата. Видеото е снимено на одделот за Неврохирургија.
сите 4 | | | веќе видена

Нивото на Охридското Езеро е четири сантиметри над дозволениот минимум, додека Дојранското има уште 24 сантиметри до максималниот водостој, соопшти УХМР. Како што покажува неделната хидролошка состојба, нивото на реката Црн Дрим кај Ложани е далеку под просекот за февруари. Се движи меѓу 19 и 27 сантиметри за разлика од февруарскиот просек кој изнесува 123 сантиметри. Потпросечни се и нивоата на Пчиња кај Катлановска Бања, Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Штип, Струмица кај Сушево и Црна Река кај Новаци. Реката Вардар, пак, кај Јегуновце бележи водостој нешто над февруарскиот просек.
сите 17 | | | веќе видена

Дел од корисниците од село Љубин и корисниците од објектите на Вилан и на Даути Комерц во општина Сарај утре од 8:30 до 9:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 9:30 до 10:30 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од комплексот Злокуќани во општина Карпош, а од 9 до 15 часот делот од улицата „Лука Геров“ во општина Ѓорче Петров на потегот од десната страна после надвозникот. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведување планирани интервенции во електро-системот од страна на екипите на ЕВН Македонија АД.
сите 84 | | | веќе видена

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело со брашно или пепел и со подолго вриење. За време на велигденските пости покрај вообичаените конзумирања храна од растително потекло, житарици, зеленчук и овошје, постојат и одредени карактеристични продукти што се подготвуваат само во одредени денови за време на постите. Во текот на седумнеделниот период на Велигденскиот пост има повеќе празници. Во првата недела од великите пости, од понеделникот до средата се деновите наречени тримери кога не се конзумира никаква храна ниту течност. Одредени продукти од храна се подготвуваат за денот по завршувањето на тримерите, што е третиот ден од почетокот на великиот пост. Во средата, кај оној што ги „држел” тримерите и каде што имало млада невеста, доаѓале гости. Домаќинката за таа прилика има подготвено варена пченица со конопни зрна, ошав – компот од црни сливи и ...
сите 10 | | | веќе видена

Во сибирска тајга се пронајдени 23 статуи за коишто се верува дека се скаменети руски војници, пишува порталот „Есорајтер“. Во 1993 над тајгата наводно прелетал НЛО, којшто бил нападнат и погоден од руската Армија, со ракета „земја-воздух“, и оттаму се појавиле пет необични човеколики суштества, високи половина метар. Тие, како што пишува порталот, имале големи глави и црни очи без зеници. Вонземјаните „се фатиле за раце и веднаш потоа 23 руски војници се претвориле во камени статуи“, се вели во написот. За настанот сведочат двајца од војниците, кои биле пооддалечени, па преживеале. Скаменетите биле испитувани од стручни лица во таен истражувачки центар во Москва. Тие утврдиле дека промените се од молекуларен и атомски карактер, се посочува во статијата.
сите 10 | | | веќе видена

На подрачјето на СВР Скопје викендов се случиле 30 сообраќајни несреќи, во кои во 18 со полесни повреди се здобиле 13 лица, а 16 поминале само со материјална штета. Во петокот на 24 февруари, се случиле 10 сообраќајни незгоди. Во четири од нив четири лица се полесно повредени, а во шест причинета е само материјална штета. Единаесет сообраќајни незгоди се случиле во саботата, од кои во осум со полесни повреди се здобиле две лица, а кај седум е констатирана материјална штета. Вчера е извршен увид на девет сообраќајни незгоди. Во шест незгоди со полесни повреди се здобиле седум лица, а во три е причинета материјална штета. Во текот на изминатите три дена полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај 88 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, 11 возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, двајца возачи поминале на црвено светло на семафор, девет возачи за време на управување на возилото не го користеле сигурносниот појас или го ...
сите 65 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од седум до 16 степени. Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност, утринската температура ќе биде нула, а дневната ќе се искачи на 16 степени. Во следните два дена ќе преовладува стабилно време со пораст на дневната температура на воздухот. Во среда се очекува брз продор на влажна и постудена воздушна маса од север, кој ќе предизвика локални врнежи од дожд, а на повисоките планини снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен, а попладне од северозападен правец. Дневната температура ќе опадне за неколку степени. До крајот на неделата се очекува стабилно и потопло време
сите 177 | | | веќе видена

Неименуван маж од кинеската провинција Јулин на неговата девојка и испратил необичен букет направен од пари. Вкупната сума потрошена за изработка на овој букет изнесува 1.370 евра. Секоја банкнота била обликувана во форма на роза.
сите 4 | | | веќе видена

Истражувањето го покрена Сандра Дефлер, потсетувајќи се дека нејзината мајка ја го мешала нејзиното име со тоа на кучето, што во детството и пречело, но сега знае дека станува збор за начинот на кој функционира мозокот – тој како библиотека собира информации за одредена категорија. Како што во библиотека книгите по историја се групирани на една, а оние за психологија на друга полица, така во нашиот мозок имиња на ближните се во ист фолдер. Затоа е возможно детето да се повикува по името на неговиот брат или сестра, а исто така е можно и да им ги замените имињата на пријателите. Интересно е дека забуната полесно се случува кога човекот е налутен или фрустриран. Често пати родителите своите деца ги викаат по имињата на нивните миленичиња. Научниците веруваат дека причината лежи во фактот дека кучињата се друштвени животни, дека повеќе се одзиваат кога ги викаат, често се употребува нивното име, така што полесно доаѓа до забуна.
сите 2 | | | веќе видена

Празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како Проштени Поклади, спаѓа во најголемите христијански празници, според некои веднаш по Божик и Велигден. Овој празник доаѓа по неколкуте зимски празници како што се: Бадник, Божик, Водици, Св. Трифун и ги поврзува со поголемиот број пролетни празници како што се: Тодорова Сабота, Летник, Св. 40 маченици (Младенци), Благовештение, Цветници, Лазарева Сабота, Велигден, Ѓурѓовден и др. Со Прочка започнуваат и долгите Велигденски пости, период исполнет со многу обичаи и верувања, со многу одречувања и надежи за пречек на Христовото воскресение (Велигден) за причесна и идентификација со Спасителот Исус Христос. На Прочка се изведуваат богати обичаи како што се проштевањето (оттука и празникот го добил името), потоа амкањето, обредните огнови, богатата трпеза, гатањето за живот и среќа, обичаите за очистувањето од болви, вошки и други штетници итн. Очигледно е дека некои обичаи како што е на пр. проштевањето имаат христијанска основа, додека другите се ...
сите 20 | | | веќе видена

Во Македонија денеска ќе бидат одбележани 13 години од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар. Во Скопје, во Алејата на великаните на Градските гробишта во Бутел цвеќе на гробот на Трајковски ќе положат членови од семејството на претседателот, повеќе делегации и граѓани. Годишнината од смртта на претседателот Трајковски ќе биде одбележана и пред платото на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Во авионска несреќа што се случи на 26 февруари 2004 година загина претседателот на Република Македонија Борис Трајковски и осумчлена македонска делегација која патуваше на Меѓународна конференција во Мостар. За несреќата која се случи во атарот на Матиќ Брдо кај селото Хусковиќи, во близина на Мостар, за причините за падот на „кингерот“, за тоа дали се случила авионска несреќа или било „тероризам“, од тогаш досега беа изврешени две истраги и објавени два извештаја, на две комисии со кои раководеа Салко Бегиќ и Омер Кулиќ, ...
сите 35 | | | веќе видена

Аргентинската метеоролошка служба прогласи црвена тревога, што е највисоко ниво на закана во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес поради горештините, кои почнаа на почетокот на неделата, јави ТАСС. Високите температури претставуваат закана не само за ризичните групи, туку и за здравите луѓе, нагласи Метеролошката служба. Во текот на денот температурата во Буенос Аирес достигнува 31 степен Целзиусов, но според метеоролозите, ако се земе предвид влажноста и другите показатели таа се чувствува како 38 степени. Синоптичарите не предвидуваат промена на температурите до крајот на неделата. Горештините веќе доведоа до масовен прекин на преносот на струја, 127 илјади лица останаа без електрична енергија во вторникот поради преоптеретеноста на мрежата. Во моментов 35 илјади корисници се без струја
сите 6 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека текилата може да ви помогне при намалување на телесната тежина? Да, тоа е навистина така. Според едно истражување докажано било дека растението агава – кое е една од главните состојки за правење на текила, го намалува нивото на глукоза во крвта, со што помага при намалување на телесната тежина. Според Мерцедес Г. Лопез, еден од истражувачите вели дека состојките кои ги содржи текилата помагаат за покачување на нивото на хормонот кој го забавува времето за кое вообичаено огладнувате. Поради ова се чувствувате сити подолго време. Дали агавата влијае врз нашето здравје на поинаков начин во споредба со другите засладувачи? На ова прашање Лопез објасни дека за разлика од другите засладувачи, како што се високо-фруктозниот сируп, агавата не се дигестира на истиот начин, па од таа причина таа не го покачува нивото на глукозата во крвта.
сите 2 | | | веќе видена

Фотографијата која ни ја испрати граѓанин е сликана во близина на Старата градска болница, и секој коментар е вишок. Во тој момент според очевидци, на паркингот кој се наоѓа во непосредна близина имало дури 64 слободни паркинг места.
сите 3 | | | веќе видена

Жител на скопското село Кожле, кој се водел за исчезнат, е пронајден мртов изгризан од диви животни. Телото на Ј.С. (1956) е пронајдено во ливади од страна на неговиот брат, кој случајот вчера во 12:26 часот го пријавил во полицијата во Петровец. На местото на настанот е извршен увид, а по наредба на јавен обвинител над телото ќе биде извршена обдукција.
сите 27 | | | веќе видена

Шеесет и шест годишен струмичанец, притвореник во затворот Скопје, вчера починал по пат до болница. Како што соопшти МВР Р.А.(1951) притвореник во Затвор Скопје, му се слошило. Од страна на доктор од затворот му била укажана прва помош, по што била повикана Итна медицинска помош и бил пренесен во ГОБ„8-ми Септември“. Притвореникот по пат починал, а доктор од итната медицинска помош констатирал смрт. По наредба на ЈО телото ќе биде предадено на обдукција.
сите 17 | | | веќе видена

Намалена видливост поради појава на магла од 80 – 100 метри има на планинскиот превој Стража. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно по влажни коловози, информира „Македонија пат“. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Од „Македонија пат“ апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.
сите 75 | | | веќе видена

Клиниката за хематологија, Институтот за трансфузиона медицина и повеќе улици во општина Центар утре ќе останат без вода од 8.30 часот. Без водоснабдување ќе бидат и корисниците лоцирани на улиците „Ацо Караманов“, „Питу Гули“, „Димитар Пандилов“, „Капиштец“, „Ганчо Хаџипанзов“, „Караорман“, „Партение Зографски“, „Димитар Беровски“, „Ѓорѓи Скрижевски“, „Христо Чернопеев“, „Тасино Чешмиче“, „Рилски Конгрес“, „Белградска“, „Црниче“, „Церска“, „Серска“, „Неврокопска“, „Баница“, „Благоја Гојан“, „Наум Охридски“, „Банско“, Кавалска, Кратовска, како и дел од корисниците од улицатите „Славејко Арсов“ и „Пржино“. Како што соопшти РЦУК – Скопје, прекинот е поради реконструкција на водоводна мрежа на улицата „Тодор Александров“ б.б. Корисниците ќе бидат без вода се до завршување на реконструкцијата.
сите 6 | | | веќе видена

Родените меѓу 1980 и 1994 година се најголеми нарциси, покажа едно истражување врз младите. Овие деца уште се нарекуваат и милениумци. Постарите генерации сметаат дека нарцисизмот на милениумците е многу поголем од тоа што тие самите признаваат. Џошуа Грабс, кандидат за докторат на клиничка психологија на Кејс Вестерн Резерв Универзитетот, ги прашувал милениумците и возрасните над 60 години, да ги подредат генерациите според нивото на нарцисизам. Постарите им дале на милениумците оценка од 65,3 на скалило до 100 поени. Милениумците се оцениле сами со 61,4 поени. Грабс дознал и дека на милениумците не им годи кога ги нарекуваат нарциси, иако признаваат дека ја поседуваат таа карактеристика.
| | веќе видена

next