Здравство 24

Првиот Водич за родители за здравје, раст и развој на детето (од нула до три години) е промовиран денеска од страна на Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија и канцеларијата на УНИЦЕФ. Патронажните сестри ќе го споделат Водичот на родителите на сите новородени деца во земјата при својата прва посета, а тоа ќе им помогне што подобро да го користат за да можат да го мерат растот и развојот на своето дете. Водичот е изработен во соработка со Министерството за здравство, Здружението на педијатри, Здружението на неонатолози и Здравствен дом – Скопје. Директорката на Здравствен дом Скопје, Татјана Баевска Вучковиќ рече дека Водичот за родители се темели на искуство на знаење од експерти од различни области кои две и пол години работеле и на сериозните залагања во однос на она што е најважното-информацијата и значењето за грижата за детето да биде спакувано во еден производ кој ќе биде достапен за секој родител на кој ќе му дава една сигурност во секојдневната грижа за своето ...
сите 14 | | | веќе видена

Во недела во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – Сп.Сала МЗТ. – Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – бул.АСНОМ – Кванташки Пазар. – Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. Партизански Одреди, мост Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев, бул. ...
сите 29 | | | веќе видена

Десетици полицајци во Таџикистан беа отстранети од работа откако не успеале да ослабат во рамки на фитнес програма за полицијата, јави ДПА. Други полицајци успеале да ослабат речиси 20 килограми по програмата што почнала оваа година и со која тренирале три до петпати месечно, соопшти Министертвото за внатрешни работи на таа централноазиска држава. Освен тоа, во рамки на програмата полицајците требало да посетуваат најмалку еднаш месечно и театарски претстави.
сите 6 | | | веќе видена

Еден возач се здобил со тешки телесни повреди во една сообраќајна незгода од вкупно деветте сообраќајки кои се случиле на подрачјето на Град Скопје во текот на изминатите 24 часа. Во пет сообраќајни незгоди имало лица со телесни повреди во кои полесно биле повредени седум лица, а во три сообраќајки причинета е материјална штета. Од страна на полицијата превемени се мерки против осум возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи кои поминале на црвено светло, девет возачи кои возеле со неважечка сообраќајната или без возачка дозвола. Казнети се и 59 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и тројца возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои не носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 69 непрописно паркирани возила. Во рамки на сообраќајно-воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот”, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од второ одделение во ПОУ „Кирил Пејчиновиќ“ ...
сите 71 | | | веќе видена

Првиот Водич за родители за здравје, раст и развој на детето (од нула до три години) ќе го промовираат денеска Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија и канцеларијата на УНИЦЕФ. Водичот за родители содржи совети и информации за се што треба да знае еден родител за најважните аспекти на здравјето, растот и развојот вклучувајќи правилна исхрана и доење, календар на имунизација, дијаграми на раст во висина и тежина, орално здравје, безбедност на детето и стимулација на менталните, физички, социјални и емоционални вештини. Патронажните сестри ќе го споделат Водичот на родителите на сите новородени деца во земјата при својата прва посета, а тоа ќе им помогне што подобро да го користат за да можат да го мерат растот и развојот на своето дете. Исто така, патронажните сестри ќе можат да го следат целосниот развој на бебињата и на малите деца, да идентификуваат рани знаци на развојни тешкотии и да обезбедат поддршка за родителтие и семејествата. Со помош на овој прирачник сите ...
сите 29 | | | веќе видена

Времето во Македонија утре претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо на повеќе места нестабилно, пороен дожд и грмежи, особено во североисточните делови. Ќе дува умерен ветер од западен правец, кој на западот од земјата ќе се засилува. Утринската температура ќе се движи од седум до 12 степени, а дневната од 19 до 27 степени. Во Скопје претпладне сончево со умерена облачност, а попладне променливо на повеќе места нестабилно, со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од западен правец, кој на западот од земјата ќе се засилува. Утринската температура ќе достигне до 11, а дневната до 26 степени. Следува период на променливо и нестабилно време, во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Во сабота не се очекуваат врнежи, но ќе дува повремено засилен северозападен ветер кој ќе донесе осетно спуштање на дневната температура. Пооблачно и ветровито со северен ветер ќе биде и во понеделник и вторник, кога под влијание на нов влажен бран врнежи од дожд се очекуваат во ...
сите 281 | | | веќе видена

Италијанските власти за здравствена заштита соопштија за 1.920 заболени од морбили, што е за 523 проценти повеќе во однос на истиот период во 2016 година, јави ДПА. Во однос на овие податоци, најголемата италијанска опозициска партија Движењето „Пет ѕвезди“ се брани, откако весникот „Њујорк тајм“ објави статија, каде беше обвинета партијата дека агитира против вакцинацијата. Околу 88 проценти од лицата, кои се заразени од морбили, не биле вакцинирани, а 75 отсто се на околу 15-годишна возраст, соопшти Националниот здравствен институт и Министерството за здравство на Италија. Имено, 176 од случаите се меѓу здравствените работници. – Податоците за заболени од морбили се навистина загрижувачки, особено поради сериозната и опасната антинаучна дезинформација, распространета од некои политички сили, што убеди некои лица да се откажат од вакцинацијата, изјави италијанскиот министер за здравство Беатриче Лоренцин. Водечките претставници на Движењето „5 ѕвезди“ вклучително и неговиот основач Бепе Грило, објавија ...
сите 5 | | | веќе видена

Група американски научници се на добар пат до развој на апчиња кои ќе ги заменат вежбите, што би можело да ги смени животите на оние кои неможат да вежбаат поради екстремната дебелиња или физичкиот хендикеп. Можноста за постоење на „апчиња за вежбање“ би можела да биде музика за ушите на оние кои сакаат да се излежуваат на каучот, за возачите на камиони на долги линии или админисративните работници со прекуврмеени работни часови. Сепак овие таблети пред се наменети е за лица кои поради физички хендикеп или дебелина не можат да вежбаат затоа што би требало да имаат исти ефекти како часови поминати во сала за вежбање. Научниците од Институтот „Салк“ во Сан Диего објави резултати за ефектите од апчињата по повеќемесечното тестирање на глувци. Благодарение на апчињата, глувците успеале 270 минути да трчаат на минијатурна движечка лента пред да го достигнат својот физички лимит. Пред апчињата тие можеле да трчаат 160 минути. Освен што им се зајакнала издржливоста за 70 отсто, глувците кои користеле апчиња, за ...
сите 17 | | | веќе видена

Компанијата Фејсбук соопшти дека ќе ангажира уште 3.000 лица, кои ќе ги контролираат видео материјалите и постовите, што корисниците ги постираат на мрежата, а имаат криминална или проблематична содржина. Веста уследи откако на оваа социјална мрежа се најдоа неколку случаи на убиства што беа пренесувани во живо, пренесоа американските медиуми. Фејсбук веќе има ангажирано 4.500 лица, кои ги имаат истите обврски. Соопштението го лиферуваше самиот шеф на компанијата, Марк Зукерберг, преку свој пост на социјалната мрежа. Во последно време мрежата Фејсбук е подложена на критики дека не прави доволно за да ја спречи појавата на проблематични случаи, како што беа убиството на бездомник во Кливланд и на бебе во Тајланд, кои беа гледани од милиони корисници во живо на Фејсбук. Видео материјалите и постовите, што пропагираат насилство, им противоречат на правилата на Фејсбук. Во повеќето случаи, меѓутоа, компанијата им посветува внимание и евентуално ги отстранува од мрежата откако корисниците ќе известат за нив.
сите 21 | | | веќе видена

Невообичаено истражување на шветските научници покажува дека бројот на чевлите кој го носите зборува колку долго ќе живеете. Со истражување започнале 1987 година, кога учествувале околу 800 мажи и жени, додека новата студија вклучува неколку илјади испитаници. – Користевме компјутеризирани податоци за да ги споредиме сите области на Шведска. Проучувавме на која возраст починале и причината за смртта и откривме дека големината на чевли дефинитивно е поврзана со времето колку долго тие живееле- вели д-р. Ханс Бјорс, епидемиолог од Стокхолм. Сепак, истражувачите забележале дека можно е луѓето да живеат подолго од тоа што големината на нивните чевли зборува, но само доколку прифатат необично здравствено-ориентиран начин на живот, со посебно внимание кога станува збор за исхрана и вежбање. Научниците составиле табела која покажува кој е тој опсег на години во споредба со бројот на чевли.
сите 6 | | | веќе видена

Во Заводот за кардиологија „Свети Стефан“ во Охрид денеска ќе се воведе нова процедура за третирање на комплексни запушувања на срцевите крвни садови (стенози) кои имаат масивни кациумски депозид во ѕидот. – Методата се вика ротаблација за која се користи посебна апартура за таа намена и специфично дизајнирани ротаблациони кактетри кои се воведуваат преку водилна коронарна жица и вршат еден вид на вртлозно бушење ма запушувањата овозможувајќи отворање на крвниот сад , а потоа и поставување на стентови, информираат од Заводот за кардиологија. Се работи за скапа процедура која се применува само во помал број на центри, а во Македонија се изведува само на Клиниката за кардиологија во Скопје. Стапката на утлизација на методата, како што се наведува, е околу 5 до 7 проценти од сите запушувања на срцевите артерии. Во Заводот за кардиоваскуларни заболувања од Охрид веќе четврта година се изведува и интраваскуларен ултразвук со кој може да се евалуира резултатот од стентирањето на ваквите комплексни запушувања.
сите 28 | | | веќе видена

Дерматолог од Универзитетската клиника во Сан Диего, кој работел на вакцина против антракс, моментално работи на заштита од акни. Професорот Ерик Хуанг е директор на шестгодишна студија која треба да доведе до развој на вакцина за борба против бактерии кои предизвикуваат акни. „Ова е прва вакцина во служба на човековата убавина” – рече Хуанг, додавајќи дека за неа би постоел голем пазар. Тинејџерите посебно се склони на акни, бидејќи поради зголеменото лачење на потните жлезди поради пубертетските промени, бактериите полесно се размножуваат на нивната кожа. Истражувачите веќе развиле антитела кои влијаат само на токсичниот CAMP протеин кој лачи бактерии и сега работат на два вида на вакцини, терапевтска и превентивна. За сега тие вакцини се во фаза на истражување, но охрабрува фактот што добро се покажале на глувци и помали примероци на човечка кожа.
сите 3 | | | веќе видена

Променливо и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови најавуваат метеролозите. Денеска и утре според УХМР нестабилно ќе биде претежно во планинските подрачја, додека во петок и во недела на повеќе места, особено на северот и истокот од земјава. Во сабота не се очекуваат врнежи, но ќе дува повремено засилен северозападен ветер кој ќе донесе осетно спуштање на дневната температура, која ќе достигне до 24 степени. Пооблачно и ветровито со северен ветер ќе биде и во понеделник, кога под влијание на нов влажен бран врнежи од дожд се очекуваат насекаде низ земјава.
сите 318 | | | веќе видена

Еден сопатник е потешко повреден, а со телесни повреди се здобиле двајца возачи на патнички моторни возила и исто толку сопатници во една од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Во седум сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле 14 лица, а четири поминале само со материјална штета.
сите 78 | | | веќе видена

Тајланд е дом на илјадници диви мајмуни, меѓу кои најбројни се макаките и гибоните, што често се сретнуваат и во урбаните населби, каде доаѓаат барајќи храна. Масни е долгоопашест макаки мајмун кој е вистинска атракција во Бангкок. Но, тој е и вистински зависник од брзата храна, па наскоро ќе мора да биде ставен на строг режим на исхрана и физички активности. Масни е миленик на туристите, па често ужива во остатоците од нивната храна: шејкови, слатка пченка и тропско овошје. Но, тој се „здебели“, па сега, поттикнат од самите фанови, тој мора да трча. – Се здебели, оти јадеше се што му доаѓаше при рака. Не е болен, но му треба наша помош. Тој сака да јаде, а таму каде има многу туристи, на кои им е миленик, го хранат уште повеќе, рече еден локален туристички водич.
сите 10 | | | веќе видена

Припадниците на оваа алпска нација со точноста искажуваат почитување кон своите пријатели, познаници и колеги и покажуваат дека им значи нивното време. Ако со некого се договорите за состанок во 14 часот, Швајцарецот ќе се појави на договореното место во 14 часот, а не пет минути порано или подоцна. Голем број странци не се запознати со овој концепт, поради што често се случува да ги навредат своите домаќини со непочитување на тоа однесување. Што е причина за ова однесување, никој не знае. Според поединечни тврдења на точноста на нацијата влијаела географската положба. Станува збор за алпска земја, чија просечна надморска височина изнесува од 500 метри до 800 метри, највисоките врвови надминуват четири илјади метри. За да си обезбедат храна Швајцарците некогаш морале да бидат мошне прецизни во однос на извршување на земјоделските работи, за да уживаат во плодовите на бујната жетва. Точноста има бројни предности, но и по некоја мана На пример такси возилата речиси секогаш доаѓаат во договореното време, а сите ...
сите 4 | | | веќе видена

Пред да избрзате со некоја одлука, колку и во некој момент сте подготвени да кажете нешто за кое ќе зажалите, помислете дека и покрај тоа што се случило, можеби е подобро да се воздржите и да помислите дека не треба да си дозволите да ја изгубите Водолијата или да го навредите чувствителниот Рак. На тројца луѓе никогаш не им верувајте! Овенот, Стрелецот и Рибите се егоисти. Тројца луѓе никогаш не навредувај! Бикот, Ракот и Јарецот- тие се чесни и бараат вистинска љубов. На тројца луѓе не им дозволувај да си заминат! Девицата, Вагата и Шкорпијата умеат да чуваат тајни и може да ти ги видат солзите. Тројца луѓе никогаш не дозволувај да ги изгубиш! Лавот, Близнаците и Водолијата се вистински пријатели.
| | веќе видена

Двајца пријатели од Ливерпул, инаку и двајцата зачнати по вештачки пат, не биле ни малку изненадени кога по побараната информација за донорот на сперма, дознале дека имаат ист татко. Џорџина Бонд и Џек Бовман со години се шегувале дека се како брат и сестра, а сега испадна дека тоа навистина е така. Последниве 20 години, со помош на донирана сперма и јајце клетки, во Велика Британија се родени над 400.000 деца, пишува „Индепендент”
сите 11 | | | веќе видена

Бројот на заболени од астма во Македонија изнесува 80.000 до 100.000. Новите пациенти се се побројни, а бројни се алергените, аерозагадувањето, азотниот и сулфурниот диоксид… Ова денеска го истакна директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, Бисерка Јовковска Ќаева на прес-конференција по повод 2 мај, Светски ден за борба против астмата, кој се одбележува под мотото „Подобар воздух за подобро дишење“. Таа посочи дека во 2014 година бројот на заболени од астма изнесувал 3.900, во 2015 година – 4.200, а годинава до денеска има 1.521 заболен. – Бројот на амбулантски прегледи е зголемен, меѓутоа бројот хоспиталните болни во изминатите пет шест години стагнира. Терапијата која нашите болни ја примаат, а се користи и во развиените земји, вродува со плод. Ако пациентите ја користат терапијата редовно, тогаш тие може да имаат нормален квалитетен живот, рече Јовковска Ќаева. Појасни дека повеќе од десеттина години откако се користи оваа најсовремена инхалаторна терапија немаат видено статус астматикус, што ...
сите 21 | | | веќе видена

Сончево и топло ќе биде денеска и во наредните два дена, а во попладневните часови, претежно во планинските подрачја, ќе има појава на локален пороен дожд со ретки грмежи, соопшти УХМР. Максималната температура ќе биде над просекот за овој период од годината и ќе се движи од 23 до 30 степени. Пооблачно и понестабилно, особено во северните и источните делови, ќе биде в петок кога на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе опадне за околу пет степени и ќе биде во интервал од 17 до 25 степени. В сабота ќе има преодно стабилизирање на времето, а од недела попладне се очекуваат нови врнежи од дожд.
сите 334 | | | веќе видена

next