Здравство 24

Објектот на Народна банка утре од 8 часот ќе остане без вода, а намален притисок ќе имаат корисниците од населбата Пролет во општина Центар. Како што соопшти РЦУК-Скопје, прекинот е поради уличен дефект на водоводна цевка на булеварот „Кузман Јосифовски-Питу“ бр.1. Прекинот ќе биде се до отстранување на дефектот.
сите 36 | | | веќе видена

Непознат сторител синоќа со закана со нож извршил разбојништво во аптека во Радишани.ако што информира Министерството за внатрешни работи, синоќа во 21.05 часот во Единицата за известување и команда – Скопје, вработена во аптека во населба Радишани пријавила дека непознат маскиран сторител извршил разбојништво.Сторителот со закана со нож од вработената го одзел дневниот промет и побегнал во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.
сите 66 | | | веќе видена

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а преку ден со умерен ветер од западен правец. Попладне ќе има услови за локална појава на нестабилност особено на северот од земјата. Утринската температура ќе се движи од четири до 11, а дневната од 23 до 29 степени. Во Скопје слично време со температура од осум до 27 степени. Влажен бран со врнежи дожд ќе има во недела од претпладневните часови. Овој бран ќе биде проследен со поројни врнежи и грмежи на повеќе места. Ќе дува повремено засилен северозападен ветер, што ќе услови позначително намалување на дневната температура за пет до седум степни. Во понеделник кога се очекува благ пораст на дневните температури, ќе продолжи да дува северен ветер, а од вторник ветерот ќе биде јужен и во натамошниот период ќе биде променливо, во попладневните делови од денот со појава на нестабилност повремено и со поројни врнежи од дожд и грмежи.
сите 390 | | | веќе видена

Италијанската Влада усвои уредба со која се воведува задолжителна вакцинација на децата против инфективни болести. Како што соопшти Владата во Рим, со одлуката сите деца на возраст до шест години мора да бидат имунизирани или во спортивно нема да им биде дозволено да се запишат во градинка. – Родителите кои ќе ги праќаат децата на таа возраст во градинките без задолжителните вакцинации, ќе подлежат на парични казни, изјави италијанскиот премиер Паоло Џентилони. Досега во Италија задравствените власти им препорачуваа на родителите да ги вакцинираат децата против морбили, рубеола, веричела, заушки и менингитис, но тие вакцинации не беа задолжителни. Покрај имунизацијата против овие пет болести, со новата одлука, децата треба да бидат вакцинирани и против полио, дифтерит, тетанус, хепатитис Б, пертусис и хемофилчна инфлуенца од типот Б. Минатиот месец италијанските власти предупредија дека како последица на кампањата за невакцинирање на децата, во земјата се појави епидемија на морбили. Од почетокот на ...
сите 36 | | | веќе видена

Во последните три недели во Јемен се регистрирани над 23 илјади случаи на лица заболени од колера, од кои досега починале 242, соопшти денеска специјалниот пртставник на Светската здравствена организација (СЗО) за оваа арапска држава, Невио Ѕагарија. – Во последните три недели заболеа 23.425 лица, а починаа 242, нагласи Ѕагарија, додавајќи дека болеста досега е регистрирана во 18 од вкупно 23-та јеменски провинции. Тој нагласи дека првите случаи на колера во Јемен биле регистрирани лани во октомври, но оти во текот на декември бројот на заболени почнал да се намалува. Сепак, како што нагласи Ѕагарија, од крајот на април се бележи нов пораст на епидемијата со што ситуацијата станува „крајно вознемирувачка“. Според податоците на СЗО, од октомври, па заклучно со 17 мај, во Јемен се регистрирани над 45 илјади случаи на колера. Ѕагарија изјави дека доколку продолжи ваквото темпо во следните шест месеци бројот на заболени може да надмине и 300 илјади. – Покрај веќе евентираните речиси 50 илјади случаи, во следните ...
сите 4 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Вредноста на договорот изнесува околу 72 милиони евра, а предвидува градежните работи да завршат во рок од 45 месеци од почетокот на градбата. Тој истакна дека на проектирањето на новите објекти и инфраструктура на клиничкиот центар четири години интензивно работеа тимови проекти од италијанска компанија во соработка со меѓународни консултантски тимови составени од експерти од Шпанија, Германија, Грција и други западноевропски земји со целосна поддршка на Банката при Советот на Европа. Тодоров по повод потпишувањето на Договорот истакна дека постојниот Клинички центар „Мајка Тереза“ е најголем здравствен комплекс во Република Македонија, а со изградбата на новиот клинички центар ќе бидат поставени нови стандарди за квалитет на здравствените услуги во Македонија. -Некои луѓе сакаат нешто да се ...
сите 96 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 23 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 27 степени. Утре ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност и со пораст на дневната температура. Кон крајот на денот ќе има услови за локална појава на нестабилност. Температурата ќе се движи од 23 до 30 степени. Нов влажен бран со врнежи од дожд се очекува в недела. Врнежите на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Ќе дува повремено засилен северозападен ветер што ќе услови повторно намалување на температурата за околу 5 до 7 степени и ќе се движи во интервал од 16 до 23 степени. И во почетокот на наредната недела во попладневните часови времето ќе биде променливо и нестабилно со услови за ...
сите 441 | | | веќе видена

Кучињата имаат изненадувачка способност со своето однесување и лаење да им кажат на луѓето што сакаат, покажа едно истражување. Жените биле подобри од мажите во препознавањето на знаците кога кучето е разиграно, а кога има чувство на страв и бес, откриле научниците. За потребите на истражувањето 40 доброволци слушале снимени различни лаежи и р`жење од 18 кучиња кои ја чувале својата храна, гледале како минуваат непознати луѓе или си играле. Учесниците правилно класифицирале 63 отсто од р`жењето на кучињата, многу повеќе од очекувањата, рекле истражувачите. Слушателите идентификувале 81 отсто звуци на разиграно ржење, но не биле толку добри во препознавање на ржење на кучињата кога станувало збор за чување на храната и закана.
сите 6 | | | веќе видена

Пешак се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 11 сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во три незгоди со полесни телесни повреди се здобиле четири лица, а во седум е причинета материјална штета. Како што информираат од МВР вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци. Петнаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, двајца возачи поминале на црвено светло на семафор и седум возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Санкционирани се и 11 возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возењето на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Затекнати се и 15 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 24 возила. Во рамките на сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“, Одделението за превенција ќе ...
сите 51 | | | веќе видена

Бебето Јагиз од турскиот град Самсун, иако има 18 месеци, поради недостаток на хормонот лептин достигнал тежина од 32 килограми. Лептин е протеински хормон кој е многу важен регулатор за одржување на метаболзимот и телесната тежина, а создаваат масни ќелии во телото. Неостатокот од лептин за зголемува желбата за храна и забавувањето на метаболизмот. Сопружниците Седат и Севда забележале дека синот брзо им се здебелува кога имал 5 месеци, па се консултирале со лекари. По прегледот установен му е недостаток од Лептин. Јагиз денес има 1,5 година и 32 килограми. Семејството пронашло лек кој може да помогне во регулирањето на телесната тежина, но не се во можност да го купат, бидејќи е прескап. Освен тој проблем, мајката вели дека имаат проблем со пронаоѓање на гардероба и пелени. -Моето дете сака да јаде, а јас немам сила да го спречам во тоа, вели таа.
сите 8 | | | веќе видена

Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ) повика на подобра заштита за децата мигранти кои без придружба ги преминуваат границите. Тие претставуваат посебно ранлива категорија изложена на експлоатација и злоупотреба. Во најновиот извештај, Фондот за деца при Обединетите Нации, наведе дека 170.000 деца без придружба од возрасни лица побарале азил во Европа во 2015-2016 година. Речиси сите малолетници кои го преминале Средоземното Море од Либија до Италија во текот на минатата и оваа година пристигнале сами, стои во извештајот на УНИЦЕФ. Тие стануваат „плен“ на лицата кои извршуваат нелегална трговија со луѓе, како и други облици на злоупотреба. УНИЦЕФ ја повика групата Г-7 да направи повеќе за подобра заштита на правата на децата миграти, како и да ги зајакни напорите со цел да ги одржи семејствата на бегалците заедно и да обезбеди образование и здравствена нега за малолетниците.
сите 8 | | | веќе видена

Пешак се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири незгоди со полесни телесни повреди се здобиле шест лица, а во три е причинета материјална штета. Полицијата вчера презела казнени мерки поради поголем број прекршоци. Седум возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, шест поминале на црвено светло на семафор, а 15 возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Санкционирани се пет пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Затекнати се 34 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 42 возила. Одделението за превенција денеска ќе одржи посебна воспитна мерка – сообраќајна поука, на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на возач на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл. Во рамки на сообраќајно-воспитната ...
сите 49 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движиод 16 до 26 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер.Температурата ќе достигне до 24 степени. До сабота ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со пораст на дневната температура. Во сабота кон крајот на денот ќе има услови за локализирана појава на нестабилност, а нов влажен бран со врнежи од дожд и појава на грмежи се очекува в недела, кога ќе дува повремено засилен северозападен ветер, што ќе услови повторно намалување на дневната температура.
сите 418 | | | веќе видена

Поради дефект на водоводна цевка утре од 8 часот без вода ќе биде објектот на Народна банка, а корисниците од населбата „Пролет“ ќе имаат намален доток на вода. Регионалниот центар за управување со кризи, повикувајќи се на информација од ЈП „Водовод и канализација“, соопшти дека прекинот ќе трае до отстранување на дефектот на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ бр. 1
сите 78 | | | веќе видена

Пациентите кои се сомневаат дека страдаат од депресија треба да побараат помош кај својот матичен лекар и да почнат да разговараат за овој проблем, затоа што депресијата може да се лекува. Довербата која ја има пациентот во својот матичен лекар е еден од главните услови за рана детекција, препознавање, дијагностицирање и навремено лекување. Ова денеска го истакна претседателот на Здружението на лекари по општа медицина-семејна медицина, Катерина Ковачевиќ, која рече дека во рамки на одбележувањето на 19 мај, Светски ден на семејните и општи лекари спроведуваат активност која опфаќа пополнување прашалник за самопроценка на депресија од страна на пациентите кои ќе го посетат својот матичен лекар. На прес-конференцијата по повод 19 мај, Светски ден на семејните и општи лекари, која се одржа денеска во Македонското лекарско друштво, таа појасни дека прашалникот опфаќа прашања кои покажуваат дали кај пациентите постои нарушување на неговото психичко, социјално и професионално нарушување во континуитет од две ...
сите 33 | | | веќе видена

На подрачјето на СВР Скопје вчера се случиле 10 сообраќајни незгоди, во кои две лица сe потешкo и едно е полеснo повредено. Во седум од 10-те сообраќајки причинета е само материјална штета. Полицијата вчера презела казнени мерки поради поголем број прекршоци. Кај 25 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи не отстапиле првенство на минување на возачите во зона на крстосница, осум возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај седум возачи кои не се придржувале према ограничувањата, забраните и обврските изразени со поставените сообраќајни знаци. Санкционирани се четворица возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возење на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Затекнати се и 42 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 50 возила.
сите 68 | | | веќе видена

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во Хрватска (75 проценти). Зад Македонија се рангирани БиХ (68,1 процент), Србија (66,6 проценти), Грција (63,2 проценти), Црна Гора (60,2 проценти), Албанија (60), Бугарија (56,7). Во Европа интернет користат 637 милиони луѓе, а Фејсбук 328 милиони. Глобалната он лајн мрежа најмногу се користат во Исланд, односно 100 проценти од жителите, по што следат Норвешка, Холандија и Шведска со 96 проценти. Најмалку интернет корисници има во Украина 43,4 проценти. Според Интернет ворлд стат, во светот има 3,67 милијарди интернет корисници или 50,1 процент од вкупната светска популација, а 1,68 милијарди луѓе користат Фејсбук.
сите 79 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди. Ќе има и повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат поројни, особено во западните делови од земјата. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Повеќе врнежи се очекуваат во јужните и западните делови на земјава. Утринската температура ќе се движи од шест до 14, а дневната од 17 до 23 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со дожд кој повремено ќе биде пороен и проследен со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 19 степени. Од четврток до сабота ќе биде стабилно со пораст на дневната температура. Нов влажен бран се очекува в недела.
сите 330 | | | веќе видена

Австрискиот Парламент доцна синоќа усвои закон со кој се забранува носење во јавноста на облека која целосно го покрива лицето, како што се бурките. Одредбата е дел од поширокиот интеграциски закон, на кој Владата продолжи да се работи и покрај несогласувањата во владејачката коалција, јави ДПА. Од октомври, носењето на облека што целосно го покрива лицето во јавност ќе се казнува со глоба од 150 евра. Се уште не е познато колку лица би можеле да се соочат со казни поради ова мерката. Со друг дел од новиот закон се забранува ширењето на Куранот и се бара од сите мигранти во Австрија да преминат „интеграциска година“ во која ќе учат германски јазик и етички правила. Таа одредба е насочена кон бегалците и азилантите за кои се проценува дека имаат добри шанси да останат во Австрија. Од апликантите се бегалски статус се очекува исто така да извршуваат бесплатна општествено корисна работа. Секој кој ќе го одбие тоа ќе ја загуби социјалната помош. Предлогот има за цел да ги приспособи мигрантите кон австрискиот ...
сите 29 | | | веќе видена

Ученици од основното општинско училиште „Кочо Рацин“ во Кратово денеска учествуваа на обука за зачувување за здравјето и здрави бубрези. Едукативната активност насловена „Со здрави навики до здрави бубрези“ е дел од проектот „Децата и бубрежните болести-Дејствувај навреме за да ги спречиш“. Проектната активност во вид на работилница за учениците од трето одделение опфати едукативна презентација, евалуација на содржината преку цртежи или прашања, презентација на промотивни едукативни материјали, флаери и боенки, со цел доближување на темата до дечињата. Секој од присутните ученици доби и шише вода од организаторот, како поттик за почитување на златните правила за здрави бубрези. Едукацијата ја спроведоа предавачи, обучени за соодветната област од страна на Здружението на бубрежни болни граѓани Нефрон – Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

next