Здравство 24

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува употреба на пцовки, броеви, знаци за интерпукција, како и имиња на занимања при давање имиња на децата. Покрај тоа, законот ќе регулира како детето ќе се презива, односно според договорот со таткото и мајката детето ќе го носи презимето на таткото или мајката или и едното и другото споено со тире. Медиумите во Русија наведуваат дека пред овој закон не постоело ниедно друго ограничување при давање имиња на деца, а државните институции биле обавезни во регистарот да го запишат името кои родителит го дале на своето дете, како тоа и да гласело. Причината зошто овој закон воопшто е донесен беше случај со едно дете кои родителите планираа да му дадат име BOCIRVR – Биолошки објект на човек од семејството Воронови-Фролови. Детето се родило на 26 јуни 2002 година, но поради спорот кој се водел околу името, документите ни денес не се издадени на тоа дете. Најмногу чудни имиња на деца двале граѓани на рускиот главен град – Николај-Никита-Нил, ...
сите 20 | | | веќе видена

Во текот на изминатите четири дена на подрачјето на СВР Скопје, полицијата извршила увид на 37 сообраќални незгоди во кои едно лице загина, а 29 се повредени. Од МВР информираат дека во петокот се случиле 12 сообраќајки од кои шест се со последица материјална штета, четири со телесни повреди во кои со полесни повреди се здобиле 11 лица, а во две сообраќајки две лица се здобиле со тешки телесни повреди. Во саботата се случиле 11 сообраќајни незгоди. Од нив осум се со последица материјална штета, две се со последица телесни повреди во кои со полесни повреди се здобиле седум лица. Случена е и една незгода во која едно лице-возач на автомобил им подлегнал на повредите. Во неделата извршен е увид на вкупно три сообраќајни незгоди, од кои една е со последици материјална штета, една е со телесни повреди во кои со полесни повреди се здобиле две лица и една е со тешки телесни повреди во која се здобил еден сопатник Вчера се случиле 11 сообраќајни незгоди од кои четири се со материјална штета, пет се со последица ...
сите 68 | | | веќе видена

Светскиoт ден за борба против астмата се обележува на 02 мај 2017 година под мотото Подобар воздух за подобро дишење. Целта на обележувањето на овој ден е да се запознае јавноста и да се зголеми свесноста за Астмата како еден од најголемите светски здравствени проблеми. Денот се обележува на повеке начини, со организирање на стручни состаноци, едукативни работилници за пациентите и пошироката јавност, вклучување на медиумите како средства за масивно информирање да ја пренесат пораката дека Астмата може да се контролира. Астмата е хронична опструктивна болест на дишните патишта, се одликува со нарушен проток на воздух и зголемена реактивност на дишните патишта кон иританси од надворешната средина- тригери. Причините не се докрај разјаснети, но познато е дека влијаат генетската предиспозиција во комбинација со факторите од животната средина- изложеност на алергени (мувла, полен, алергени во храна), иританси (прашина, чад од цигари,хемиски иританси, загаден воздух), физички напор, лекови, ладен воздух, емоции. ...
сите 36 | | | веќе видена

Индонезиецот Содимеџо, попознат како дедо Гото, кој тврдеше дека е роден 1870-та година, почина во своето село во провинцијата Централна Јава, јави Би-Би-Си. Според личните документи, тој е роден во декември 1870 година, што значи дека во моментот на смртта, тој имал полни 146 години. Сепак, во Индонезија дури во 1900 година почнала да се води официјална евиденција на родените, па можно е и да се случила грешка во внесувањето податоци. Според локалните власти, податоците на Содимеџо се веродостојни.
сите 16 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне со услови за краткотрајна нестабилност во планинските региони на југозапад. Утринската температура ќе се движи од четири до 12 степени, а дневната од 19 до 30 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе достигне до 10, а дневната до 28 степени. Во наредните денови не се очекува значителна промена на временската состојба кај нас. Во предпладневните часови ќе преовладува малку до умерено облаччно време и релативно топло за овој период од годината, а во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален краткотраен дожд наместа проследен со ретки грмежи. Дневната температурата на воздухот од петок ќе биде во постепено опаѓање, но сеуште ќе има повремени локални врнежи од, освен за викендот кога се очекува извесно преодно стабилизирање на времето.
сите 329 | | | веќе видена

Иако во последнте три години во Албанија се забележува намалување на самоубиствата,сепак оваа појавa останува алармантна. Ова е констатирано на националната научна конференција „Депресијата и самоубството“ одржана во соработка на повеќе институции. Според полициската статстика само во текот на минатата година евидентирани се 227 самоубиства и 315 обиди за самоубиство. Од овој фемомен не се поштедени ни припадниците на полицијата. – Појавата на депресија,но и самоубиства,колку што го погодува албанското општество,ги погодува и вработените во полицијата. Случаите на самоубиство кај полицајците е реалност а тука треба да се има во предвид факотот нагласен во разни студии,дека професијата се подредува во професии од висок ризик,стрес и депресија,бидејќи полицајците се соочуваат со трауми,-изјави на конференцијата генералниот директор на албанската полиција, Хаки Чако. Главната причина,која кај албанските граѓани доведува да си го одземат животот,е тешката економско- социјалната состојба во семејствата. На ...
сите 19 | | | веќе видена

Сите родители имаат мала тајна, која секојдневно ја користат при одгледувањето на детето. Мајките и татковците имаат свој ритуал, преку кој нивните децата сфаќаат дека се многу сакани. Свој метод има и принцот Вилијам. Погледнете ги сликите на принцот и тригодишниот син, принцот Џорџ. Она што се забележува е дека војводата од Кембриџ често клекнува или се наведнува до детето. Еднаш дури и кралицата Елизабета го прекори внукот што го користи овој метод за време на настани, на кои присуствуваат важни гости. Експертите тврдат дека родителите треба да обрнат внимание на овој едноставен трик. Кога клекнуваш пред детето, вие го гледате право во очите. Техниката, според експертите, се нарекува „техника за активно слушање“. Преку неа децата гледаат дека нивните зборови се од значење за родителите. Освен тоа, ја крева самодовербата на децата, ја зајакнува довербата кон вас, но и ја олеснува комуникацијата меѓу вас. Не е доволно само да се клекне пред детето, туку психолозите им препорачуваат на родителите да ...
сите 28 | | | веќе видена

Денеска околу 14.15 часот на локалниот пат помеѓу селата Дреново и Сланско (општина Македонски Брод) се случила сообрќајка во која загина Х.Т. (1998) од Македонски Брод. Загинатиот возел мотоцикл, а од засега непознти причини се судрил со возило „фиат добло“ управувано од Б.Т. (2000) исто така од Македонски Брод. Поради тешките повреди, од кичевската болница итно кон скопските клиники бил пренесен Х.Т. кој околу 18 часот починал. МВР извести дека двајцата возачи немале положено за возачка дозвола.
сите 22 | | | веќе видена

Двајца моторциклисти се здобиле со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила вчера на некатегоризиран пат на планината Голак. МВР соопшти дека едниот теренски моторцикл бил управуван од Н.К.(26) од Делчево, а вториот моторцикл управуван од С.Г. (29) од с.Звегор – делчевско, при што моторциклот кој го управувал Н.К. се запалил и изгорел. Во незгодата двете лица се здобиле со тешки телесни повреди, Н.К. со повреди на градниот кош и главата, додека С.Г. со фрактури на левата бутна коска и левата рака, како и повреди на главата. Лицата се пренесени во ЈЗУ-Делчево, од каде по укажаната лекарска помош се префрлени во Медицинскиот центар -Штип. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициската станица-Делчево. Се работи на целосно расчистување на случајот. р
сите 45 | | | веќе видена

Нутриционистот Пол Гринберг одлучил на себе да го провери тврдењето дека омега 3 масните киселини се вистински еликсир на здравјето. Гринберг една година секојдневно јадел риба, а сето тоа го снимил во документарецот „Риба во мојата чинија“. „Омега 3 индустријата“ ја наметна тезата дека е доволно да ја внесувате оваа киселина за да бидете здрави. Поради тоа луѓето земаат суплементи, кои не се ниту малку ефтини. Гринберг за една година изел повеќе од 700 оброци направени исклучиво од морска храна и риба. Пред овој експеримент ги направил сите анализи, со цел да докаже дека омега-3 масните киселини влијаат на неговата здравствена состојба, но негативно! „Имав благо покачен крвен притисок и проблеми со холестеролот. Имав проблеми со депресијата и несоницата и тоа не ми се допаѓаше. Затоа „паднав“ на шармот на омега 3 индустрија: тие продаваат она што би требало да ги реши моите проблеми”, вели Гринберг во документарниот филм. Како и да е, по една година, резултатите биле речиси идентични! Дури неговиот крвен ...
сите 10 | | | веќе видена

Прочитајте неколку совети кои ќе ви помогнат да ги регулирате алергиските реакции во текот на пролетното расцветување на природата: Прескокнете го проветрувањето Експертите препорачуваат во текот на пролетните денови да ги држите прозорците затворени. Топлиот воздух кој дозволувате да циркулира во вашиот дом при проветрување, всушност само го зголемува нивото на полен онаму каде престојувате. Како замена користете освежувачи на воздухот со јонизирани воздушни филтри. Придржувајте се до советите на нутриционистите Колку и да ви изгледа нелогично, сепак исхраната е еден од основните сегменти при регулирање на алергените реакции. Поконкретно, преработените шеќери и јагленохидрати всушност го ослабуваат вашиот имунолошки систем и тој станува поподложен на алергиите. Во овој период од годината препорачливо е да се придржувате до начин на исхрана кој е богат со омега-3 киселини. Постелнината складирајте ја сезонски Дополнителните перници и ќебиња кои ги складираме во плакарите се едни од најподложните привлекувачи ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте љубител на авокадо и чоколади и секогаш сте замислувале дека овие две намирници во комбинација би биле фантастично слатки, тогаш за вас стигнуваат добри вести. Компанијата Compartes од Лос Анџелес направи авокадо чоколадо. Чоколадите инаку се голем хит на интернет и се достапни во разни геометриски форми и вкусови, а компанијата минатата година предизвика големо внимание меѓу љубителите на чоколадо правејќи чоколадо со вкус на роза. Меѓутоа, сега отидоа чекор понатаму и направија чоколадо од авокадо кое се продава за 10 долари. Чоколадото целосно е направено од кремаста бела чоколада и свежо авокадо од Калифорнија. Компанијата тврди дека состојките се органски произведени. Познато е дека авокадото е многу корисно за подобра функција на мозокот и ниско ниво на холестерол.
сите 10 | | | веќе видена

Во Македонија денеска се одбележува Меѓународниот ден на трудот што традиционално во светот се прославува во чест и сеќавање на борбата на работниците за унапредување на нивните права. Синдикалните организации најавуваат низа активности со кои ќе го одбележат овој ден. Најстариот, Сојузот на синдикати на Македонија, како што се вели во прогласот, оваа година ќе ги афирмира целите и принципите и ќе бара спроведување на Протоколот за социјален напредок кој се фокусира на натамошен развој на социјалниот дијалог, спроведување на колективното преговарање на сите нивоа, подигнување на животниот стандард, квалитетот на живот, зголемување на платите, спроведување „еднаква плата за еднаква работа“, ратификација и имплементација на меѓународните стандарди на трудот, владеење на правото и унапредување на работничкото законодавство, елиминирање на секаков вид на родова, полова, старосна и секаков друг вид на дискриминација. – ССМ и натаму останува крајно посветен на борбата за сигурни работни места, за зајакнување на ...
сите 52 | | | веќе видена

Појадокот се базира на внес на вода во организмот и тоа на празен стомак, вклучувајќи и лимон без шеќер. Оваа диета подразбира лесен појадок чија основа се протеините. Ручекот би требало да биде малку пообилен, а нутриционистите препорачуваат внес на месо или риба. Важно е да се напомене дека оваа диета се заснова, воглавно на протеинска храна – месо во комбинација со сезонски салати. Ќе ве изненади овој сегмент: Во липосукциската диета вечерата е најважен, а со тоа и најобилен оброк. Можете да изедете и до 200 гр месо и поголема количина салата. Напомона : Оваа диета не поддржува свинско месо!
сите 8 | | | веќе видена

Аптека на Зегин во центарот на Скопје е ограбена синоќа од маскиран напаѓач, кој под закана од вработената одзел пари.ако што стои во денешниот билтен на МВР, нападот бил извршен по 20 часот. – Во 21:30 часот од ЕИК-Скопје, пријавено е дека околу 20:10 часот на ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ во аптеката, непознато маскирано лице, влегло внатре и со закана со тврд предмет од вработената одзело засега неутврдена сума на пари по што избегало во непознат правец, соопшти МВР. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, како и за целосно расчистување на случајот
сите 27 | | | веќе видена

Првата сообраќајка се случила во петок околу 22 часот на автопатот Тетово-Гостивар во близина на Брвеница. Во неа учествувале автомобил Смарт со швајцарски регистерски таблички управуван од В.А.(27) од тетовското село Глоѓи и Опел Корса со тетовски регистерски таблички управувана од Б.Х.(32) од Тетово. Во несреќата со телесни повреди се здобиле вкупно шест лица, по тројца сопатници од секое од возилата. Сите биле пренесени во тетовската Клиничка болница од каде по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. При полицискиот увид била утврдена материјалната штета што се проценува на околу 60 илјади денари додека првично причина за сообраќајката било непочитување првенство. Втората несреќа се случила синоќа околу 21 часот на регионалниот пат Тетово-Попова Шапка. Откако возачот П.А. (20) од Тетово загубил контрола над автомобилот Шевролет Авио со тетовски регистарски таблички по што излетал од коловозот. При тоа возачот и двајцата сопатници на 16 и 18 години се здобиле со телесни повреди, но и тие ...
сите 136 | | | веќе видена

Четиригодишно дете се здобило со тешки повреди по телото откако паднало и било прегазено од трактор, што го управувал дедото. По укажаната помош во гостиварската, болница, итно е пренесено на скопските клиники. Според СВР Тетово, несреќата се случила вчера попладне на нива во месноста „Дунаиште“ кога Р.А. (60) со трактор вршел земјоделски работи. Детето било качено на тракторот што се движел и во еден момент паднало, по што било нагмечено со едно од тркалата. Родителите на детето го пренеле во гостиварската болница, од каде заради серизноста на повредите е препратено во Ургентниот центар во Скопје. Полицијата извршила увид на местото на настанот и се преземаат активности за целосно расветлуавње на околностите кои доволе до несреќата.
сите 18 | | | веќе видена

Повеќето луѓе кои живеат во САД знаат малку за Меѓународниот ден на работнците (трудот) 1 Мај. Многу други претпоставуваат дека е тоа празник кој се слави во комунистички држави, како Куба или поранешниот Советски сојуз. Повеќето Американци не сфаќаат дека 1 Мај потекнува од оваа земја и е исто толку американски колку и безбол капата или питата со јаболки, и дека произлегува од предхристијанкиот празник Белтане, славењето на повторното раѓање и плодноста. Во доцниот деветнаесети век, работничата класа била во постојана битка за осумчасовен работен ден. Работните услови биле страшни и било вообичаено да се работи од 10 до 16 часови на ден во небезбедни услови. Смртноста и повредите биле вообичаени на многу работни места и биле инспирација за книгите „Џунгла“ на Аптон Синклер и „Челична потпетица“ на Џек Лондон. Некаде околу 60-ите години од истиот век, работниците агитирале за пократок работен ден без кратење на платите, но тоа не се случило се до крајот на 80-ите години, кога организираниот труд собрал ...
сите 82 | | | веќе видена

Штипските земјоделци до Комисијата за проценки на штети на општина Штип до денеска доставиле вкупно 345 барања за обесштетување на лозовите и овошните насади од мразот. Портпаролот на општина Штип Драган Ристов денеска изјави дека најголем дел од пријавите се за обесштетување на овошни и лозови насади, а имаат само еден случај на обесштетување за последици по пчелните семејства. – Општина Штип ги известува граѓаните дека рокот за поднесување истекува денес, но за да им се излезе во пресрет на оние кои им е потребно уште време за прибирање на документацијата, пријавите ќе се примаат и во вторник. Доколку некој има проблеми со документацијата или постапката, слободно може да побара помош од надлежните во локалната самоуправа, рече Ристов. Општина Штип апелира земјоделците да пријавуваат штети кои навистина им носат финансиски потешкотии бидејќи Комисијата евидентирала и пријави за штети на неколку стебла овошје или на неколку лозови насади. Во тек е и пријавувањето на штетите во подрачните единици на ...
сите 13 | | | веќе видена

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) пред престојниот празник 1 мај им препорачува на возачите дополнително да внимаваат и да бидат трпеливи поради зголемната фреквенција на возила, како и особено да внимаваат на ранливите категории учесници во сообраќајот – велосипедисти, мотоциклисти и пешаци и да ја прилагодат брзината на движење на условите на патот. РСБСП апелира за внимателно управување на возилото, особено низ населените места и за држење на растојание меѓу возилата. – Неизоставен дел од првомајските прослави е алкохолот. Младост е да се напиете, но лудост е да возите пијани! Треба да се запамети, управувањето моторно возило под дејство на алкохол е една од водечките причини за предизвикување сообраќајни незгоди со фатални последици. И една испиена чашка алкохол влијае на вашите возачки способности, велат од РСБСП. Препорачуваат возачите да не седнуваат за волан доколку консумираат алкохол и да дозволат некој друг да ги вози или, пак, да користат јавен превоз. ...
сите 39 | | | веќе видена

next