Здравство 24

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите. Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па во наредните денови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено в петок вечер и в сабота околу пладне и попладне. Нестабилно во попладневните часови ќе се задржи и во текот на наредната работна седмица.
сите 409 | | | веќе видена

Властите во Литванија соопштија дека повеќе од 25.000 приватни фотографии и лични податоци се обелоденети денеска откако е извршен хакерски напад врз клиники за естетска хирургија. Полицијата соопшти дека хакерската група Тсар Теам во почетокот на оваа година провалила во компјутери на клиники на фирмата Грозио хирургија и уценила нивни клиенти во Германија, Данска, Британија, Норвешка и други држави од ЕУ. По заканите, повеќе стотици фотографии се објавени во март, а останатиот дел е објавен денеска, соопшти полицијата. Клиентите биле уценувани со суми до 2.000 евра за да не бидат објавени нивни фотографии и лични податоци. Хакерите барале и од клиниките да им платат 344.000 евра, но тоа било одбиено.
сите 4 | | | веќе видена

Група американски научници создадоа антибиотик против инфекции предизвикани од најопасните супербактерии во светот, објави научното списание ПНАС. Како што наведува изворот, новата верзија на ванкомицинот е окарактеризирана како илјада пати поефективна од претходната, и делува против бактериите на три различни начина. Меѓутоа, некои извори велат дека антибиотикот допрва треба да биде тестиран на животни, па на луѓето. Научниците се надеваат дека антибиотикот ќе биде подготвен за употреба за пет години.
сите 12 | | | веќе видена

Во Македонија, кај 20 пациенти се дијагностицира некаков вид рак, а 13 умираат дневно од оваа болест, покажуваат податоците од здужението „Борка“ кои по повод 10 години од своето формирање ја почнуваат кампањата „Има излез“. Според претседателката на здружението Биба Додева, Македонија е една од водечките земји во светот по смртност од рак, односно трета во Европа. Додева појаснува дека тие заедно со креативната агенција Пи Ворлд ја започнуваат кампањата за подигнување на свесноста за ракот, со цел да им укажат на граѓаните за сериозноста на овој проблем, да ги поттикнат властите и здравствените институции да преземат активности во насока на решавање на овие живото-загрозувачки проблеми. Од Здружението појаснуваат дека во кампањата главни ликови се членки од „Борка“, жени оперирани од рак, кои првпат ја отвораат својата душа пред јавноста и говорат за стравот, болката, неизвесноста, но и за надежта, истрајноста и храброста да се соочат со дијагнозата и преку пораки изразија благодарност до оние кои биле ...
сите 25 | | | веќе видена

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР, локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено во петок и в сабота. Променливо и нестабилно ќе се задржи и во текот на следната работна седмица.
сите 443 | | | веќе видена

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Македонија по повод Светскиот ден без тутун 31 мај кој оваа година се одбележува под мотото „Тутун-закана за развој“. Елена Ќосевска раководител на секторот за ризик и следење на незаразни болести истакна дека целта на овогодинешната кампања е да се укаже на поврзаноста на употребата и злоупотребата на тутунот и тутунските производи во општата економија. – Можеме да кажеме дека кај адолесцентите од 13 до 15 години преваленцата на пушачи на тутун е 10.9 проценти односно 13.1 кај момчињата и 8.4 отсто кај девојчињата. Имаме позитивен тренд во однос на намалување на употребата на цигари и тоа е документирано со податоците од истражувањето за употреба на тутун кај младите кое во 2008 година покажуваше дека е 9.8 проценти, а намалена е на 7,6 отсто во 2016 година. Кај младите ...
сите 14 | | | веќе видена

На граѓаните на Србија трошоците за храна и пијалоци им се речиси 35 отсто од буџетот, што покажува дека животниот стандард е близу границата на сиромаштија, објави Војводинскиот истражувачко аналитички центар (ВОИЦЕ). – Притоа граѓаните на Србија трошат повеќе отколку што заработуваат и се повеќе тонеме во социјално раслојување и нееднаквост. Експерти предупредуваат дека живееме во еден вид пензионерска економија, а младите се најсиромашни, наведува ВОИЦЕ. Имено, граѓаните на Србија трошат помалку од две евра дневно на храна или 80 динари по оброк. Анализите на податоците покажуваат дека секој член на домаќинство месечно за храна и пијалоци троши 59 евра, додека трпезите се посиромашни за месо, млеко, овошје, зеленчук и други најважни намирници. Издатоците за храна се најголеми во домашниот буџет. Од ВОИЦЕ додаваат дека граѓаните на ЕУ за храна трошат 19,4 отсто од домашниот буџет, а во Србија 34,9 отсто. – Колку една држава е посиромашна, трошоците за храна се поголеми и нејзините граѓани им останува многу ...
сите 20 | | | веќе видена

Велосипедист е полесно повреден во една од вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една е причинета материјална штета. Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај двајца возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, пет возачи поминале на црвено светло на семафор, седум возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 12 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Санкционирани се и шест пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Затекнати се и 23 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 35 возила
сите 41 | | | веќе видена

Една Американка „се омажи“ за железничка станица и тврди дека е во врска со неа веќе 36 години. Карол Санта Фе (45) од Сан Диего во Калифорнија изјави дека во железничката станица се вљубила кога имала само девет години. Иако оваа „врска“ не е законски одредена, таа се омажи за станицата во 2015 гдоина, а првата годишнина ја славеше минатиот Божик. Госпоѓа Фе вели дека ментално води љубов со станицата и дека е свесна оти е личност која сексуално ја привлекуваат недвижнини, поточно објекти и структурата. За венчавната таа рече дека и бил најсреќниот ден во нејзиниот живот, а секој ден доаѓа и поминува 45 минути на станицата. – Секој ден одам околу неа, а потоа го бакнувам ѕидот, се потпирам со своето тело, секако облечена, призна таа, додавајќи дека како што со човек во јавност гола не би имала секс, така нема ниту со железничката станица.
сите 10 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен западен ветер. Попладне во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 12, a дневната од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен западен ветер. Утринската температура ќе достигне до осум степени, а дневната до 29 степени. До четврток ќе преовладува стабилно и топло време со пораст на температурата на воздухот. Во попладневните часови во планинските предели е можна појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Потоа од петок нашето подрачје ќе потпадне под влијание на серија од влажни воздушни бранови, кои ќе условат поројни врнежи од дожд проследени со грмежи.
сите 369 | | | веќе видена

Без електрична енергија утре од 08:00 до 15:00 часот ќе бидат корисниците од дел од улица „ВМРО“, поточно потрошувачите во околината на зградата на Агротехна, во општина Центар. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е заради технички зафати во електро-мрежата. Без струја од 06:15 до 15:30 часот ќе бидат и корисниците од дел од улиците „Благоја Стевковски“, „Анри Барбис“, „Карл Либкнехт“ и „Карл Хрон“, во општина Гази Баба. Од 08:30 до 14:30 часот без електрична енергија ќе бидат и корисниците од селата Ајватовци, Бунарџик и објектите на патот за Бунарџик, во општина Илинден. Без струја од 08:30 до 15:00 часот ќе останат корисниците од дел од улица „Марко Орешковиќ“, во општина Кисела Вода. Од 09:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат и корисниците од дел од улица „Че Гевара“, во општина Шуто Оризари. Без струја од 09:00 до 11:00 часот утре ќе бидат корисниците од дел од улиците „Нобелова“, „Виенска“ и „Варшавска“, додека од 12:00 до 14:30 часот корисниците од ...
сите 52 | | | веќе видена

Две лица се потешко, а девет полесно повредени во вкупно 18 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Од евидентираните седум сообраќајки во петокот, во пет полесно се повредени шест лица, а две незгоди се со материјална штета. Во саботата пак, се случиле пет сообраќајни незгоди и истите се со последица материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во Скопје се регистрирани шест сообраќајки, во кои велосипедист и возач на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а три лица со полесни повреди. Во три е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција санкционирала 82 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 11 се исклучени од сообраќај за возење под дејство на алкохол, тројца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и 42 возеле со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 69 биле непрописно паркирани. Санкционирани се и 35 пешаци кои поминале вон обележан ...
сите 49 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност со појава на краткотраен умерен дожд на југот и со слаб ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 19 до 27 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 26 степени.
сите 392 | | | веќе видена

ЕВН Македонија најавува дека во понеделник, на 29 мај, без струја ќе бидат дел од општините Центар, Сарај и Шуто Оризари. Причини за прекинот се технички зафати. Струја од 9:00 до 14:00 часот нема да имаат дел од корисниците на улиците: „Злетовска“, „Нов Живот“ и „Брсјачка Буна“ во Шуто Оризари, од 9:00 до 15:30 часот дел од корисниците во село Буковиќ, Општина Сарај и од 9:00 до 13:00 корисниците на дел од улицата „Ганчо Хаџипанзов“ бр. 38, 40 и бр. 42 во Центар.
сите 61 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишна девојка од Штип вчера во 23:20 часот во полициската станица Штип пријавила дека околу 22:30 часот, додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините соседи А.Џ. и Е.Џ. од Штип. МВР соопшти дека двете лица физички ја нападнале девојката удирајќи ја со неколу тупаници во пределот на телото, по што оштетената паднала на подот. Осомничените продолжиле да ја удираат со клоци и да и ја кинат облеката со намера да ја соблечат, а притоа ја допирале во пределот на градите и се заканувале дека ќе ја силуваат. Тие ја изнеле девојката надвор од куќата во дворот, каде продолжиле со дејствието и намерата да извршат обљува врз неа, но биле спречени во намерата од соседи кои во моментот слушнале викање и барање помош, по што осомничените избегале од местото на настанот, а оштетената била однесена со Итната медицинска помош. СВР-Штип презема мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на случајот.
сите 41 | | | веќе видена

Тројца пешаци се повредени во две сообраќајни несреќи што изминатата ноќ се случиле во Тетово и Гостивар, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Тој посочи дека во првиот случај околу 20 часот и 20 минути возило со непознат возач на крстосницата од булеварот „Илинденска“ и улицата „29 ноември“ во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А.(55) и Г.А.(26) и двајцата од Тетово. По сообраќајката возачот со возилото веднаш го напуштил местото од несреќата. Двајцата пешаци, појасни, се здобиле со телесни повреди и биле префрлени во Тетовската клиничка болница каде по укажаната лекарска помош биле задржани на болничко лекување. Според првичните податоци од полицискиот увид, нагласи Јосифовски, причина за сообраќајката е тоа што непознатиот возач не ги пропуштил пешаците да поминат на пешачки премин односно недавање на првенство. Казната за овој вид сообраќаен прекршок е 300 евра во денарска противвредност. – Нешто подоцна околу 21 чсот и 10 минути на улицата „Кеј Братство единство“ во Гостивар ...
сите 63 | | | веќе видена

Освен внесувањето на додатни калории и се почести дентални проблеми, кај раното внесување на овошни сокови најголем проблем е што децата се навикнуваат на постојан извор на шеќери. На децата до првиот роденден не треба да им нудите овошни сокови, објави Американската академија на педијатри. Иако порано ги советуваа родителите дека овошните сокови, посебно свежитеи цедените можат да им ги нудат на децата од шестиот месец, сега таа граница ја поместија на една година, пишува Си-Ен-Ен. Проблем кој ги навел на ревидирање на овие препораки е што децата и тинејџерите се најголеми потрошувачи на овошни сокови во Америка. -Најголемиот проблем настанува кога родителите ќе стават во шишенцето сок и го даваат на детето, па тоа го пие цел ден. Тоа не е добро поради внесувањето на калории, но и поради забирте. Децата на ваков начин се навикнуваат на постојано внесување на шеќери, поради што одбиваат да пијат вода, стои во нивното соопштение. Академијата на педијатри и понатаму препорачува сок, но од првата година и во ...
сите 39 | | | веќе видена

Една слика и четири одговори, ќе ви помогнат да го пронајдете решението за некој ваш постоечки проблем. Потребно е да одговорите што прво здогледавте на оваа слика? Тестот е точен 97%! 1.Момче со инструмент 2.Змија 3.Сообраќаен знак 4.Пат МОМЧЕ СО ИНСТРУМЕНТ Многу брзо ќе ви се укаже шанса за промена на работата. ЗМИЈА Многу значаен симбол. Не треба да се плашите, време е да ризикувате. СООБРАЌАЕН ЗНАК Различните препреки, поврзани со недоволно квалификации за одредена работа. Треба да се развивате, напредувате, способни сте да постигнете многу од тоа. ПАТ Погрешно одбран правец во животот. Извор: Маркукуле.мк
сите 5 | | | веќе видена

Јужна Кореја важи за азиска земја во која луѓето најмногу пијат алкохол па правењето лек за мамурлак е логичен след на настаните. Се работи за сладолед за мамурлак кој е наречен Gyeondyo-bar. Gyeondyo-bar има вкус на грејпфрут со мала количина на ориентален овошен сок од стебло на суво грозје. Сокот од грозје е состојка која во Кореја се смета за лек за мамурлак уште од 1600-тите години, кога како таков е наведен во една книга. Студијата од 2012 година која е објавена во списанието The Journal od Neuroscience открила дека екстрактот од грозје може да ги намали ефектите од опиеност кај глувците. „Gyeondyo-bar во превод значи држи се и им помага во проблемите кај тие кои треба да работат по помината ноќ богата со алкохол и пружа утеха на тие кои мора рано да одат на работа по една таква забава” – се наведува во соопштението на ланецот продавници Withme FS која го произвела сладоледот. Резултатите од истражувањето од 2013 година покажале дека Јужна Кореја годишно изгубила осум милијарди долари поради слаба ...
сите 11 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Околу пладне и попладне ќе има повремени врнежи од дожд особено во крајните западни и источни делови каде што е можна и ретка појава на грмежи. Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 16 до 23 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе достигне до 22 степена. Во недела на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи, меѓутоа процесите не се очекува да бидат интензивни. Од почетокот на наредната недела се очекува стабилно и потопло време.
сите 359 | | | веќе видена

next