Здравство 24

Над 800 барања за субвенција за купување велосипед поднеле до денеска жителите на Град Скопје од објавувањето на повикот.Од Град Скопје ги повикува сите заинтересирани кои сакаат да набават нови велосипеди да достават барање за надомест на дел од трошците во согласност со утврдените правила и финансиските средства определени за реализација на оваа градска активност. Средствата што ќе ги надоместува Градот се во износ од 50 проценти од цената на велосипедот, но не повеќе од 4.000 денари нето износ по лице. Јавниот повик ќе биде реализиран по принципот „прв дојден прв услужен“. Право на учество на овој јавен повик имаат жителите на Град Скопје кои треба да достават барање за надоместок, доказ за жителство во град Скопје, со доставување копија на важечка лична карта на барателот, копија од трансакциска сметка на барателот и доказ дека е извршено купување на нов велосипед и тоа со копија од фискална сметка или фактура и извод од деловна банка со дата од денот на објавување на повикот. Барањето за искористување ...
сите 37 | | | веќе видена

Нивоата на реките во Македонија се пониски од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Според УХМР, двојно понизок е водостојот на Треска кај Македонски Брод, на Црна кај Новаци и на Крива Река кај Крива Паланка.
сите 26 | | | веќе видена

Пешак и двајца сопатници се потешко повредени во две од вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во седум се полесно повредени седум лица, а во исто толку е причинета само материјална штета. Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај четворица возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи поминале на црвено светло на семафор, седум возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 11 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се и 22 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 68 возила. Во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“, Одделението за превенција ќе реализира едукативни работилници со дечињата од средна и голема група во детската градинка „25 Мај“ во објектите „Искра“ и Детелинка“ кои се наоѓаат ...
сите 46 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град. Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи од 13 до 26 степени. Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме се очекува да има утре. Во четврток врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните делови. Од четврток ќе дува повремено засилен северен ветер, што ќе услови посвежо време. Од петок до недела ќе има повеќе сончеви периоди, а врнежите ќе бидат послаби и полокални.
сите 318 | | | веќе видена

Објектот на новата болница во Штип, инвестиција вредна 56 милиони евра кон која гравитираат 200 илјади жители, ќе биде целосно завршен до крајот на 2018 година. Увид во градежните работи на објектот денеска направи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од министерот за здравство Никола Тодоров. – Изградбата започна пред една година и е во напредна фаза. Практично поголемиот дел од првата фаза кој треба да се заврши во февруари 2018 година. Тоа значи дека отприлика за девет месеци од сега оваа болница ќе биде пуштена во употреба, а потоа откако ќе се вселат сите здравствени оддели од старата болница, веднаш во продолжение на овој објект ќе се догради уште еден помал објект кој согласно сите договори коишто се потпишани треба да биде завршен до крајот на 2018 година. Инвестицијата за овој објект е 56 милиони евра заедно со опремата што ќе се вградува внатре и со опремата во вредност од 10 милиони евра која што е веќе набавена ќе направи оваа болница да стане една современа, модерна клиничка болница ...
сите 37 | | | веќе видена

Во пораст е бројот на случаи со меланом (карцином кој потекнува од клетките во кожата наречени меланоцити) и потребно е населението да прави навремени прегледи и да ја заштити кожата од прекумерното изложување на ултравиолетови зраци. Ова денеска го истакна координаторот на Еуромеланома – Европска кампања за борба против меланом, Зорица Зафировиќ од Универзитетската клиника за кожни и венерични болести, пред почетокот на симпозиумот за малигнен меланом насловен „Нови предизвици во лекувањето и третманот на малигнен меланом“, во организација на Здржението за борба против рак „Борка – за секој нов ден“, Универзитетската клиника за онкологија и Лекарската комора на Македонија. Таа истакна дека меланомот е водечка причина за смрт од сите карциноми на кожа и поентата на кампањата, која се организира на 29, 30 и 31 мај, е подигнување на свеста за навремена заштита на кожата и навремено јавување во ординациите – Апелираме еднаш годишно да се прегледа населението за евентуална појава за сомнителна бемка, дамка на ...
сите 14 | | | веќе видена

Материјална штета од околу 70 илјади денари се последиците од две сообраќајни несреќи со кучиња скитници што вчеравечер во временски период од половина час се случиле на две различни места на автопатот Скопје – Тетово – Гостивар што минува низ Тетовско, информираше Марјан Јосифовски, портпарол на СВР Тетово. Првиот случај бил на автопатот Тетово – Скопје на нецел километар до наплатната станица Желино околу 21 часот и 30 минути. Тогаш товарно возило „Фиат“ со гостиварски таблички што го управувал гостиварецот М.П.(51) удрило и усмртило куче-скитник кое поради необезбедениот автопат неконтролирано се движело по коловозот. Од удирањето во животното нема повредени во возилото, а причинетата материјална штета првично се проценува на 20 илјади денари. Половина час подоцна, но на автопатот Тетово – Гостивар во близина на клучката за Камњане, патничко возило „Пасат“, со гостиварски таблички управувано од гостиварецот Ј.А.(52) исто така удрило и усмртило куче-скитник. Возачот и сопатничката во возилото поминале без ...
сите 55 | | | веќе видена

Две лица се потешко, а 14 полесно повредени во вкупно 20-те регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Од евидентираните шест сообраќајки во петокот, во три полесно се повредени пет лица, а три незгоди се само со последица материјална штета. Во саботата, пак, се случиле 10 сообраќајни незгоди, при што во една со потешки телесни повреди се здобил возач на мотоцикл, а во четири полесно се повредени пет лица. Пет сообраќајки се со последица материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во Скопје се регистрирани четири сообраќајки, во кои еден сопатник се здобил со тешки телесни повреди, а четири лица со полесни повреди. Во две е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција санкционирала 34 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 16 се исклучени од сообраќај за возење под дејство на алкохол, четири возачи поминале на црвено светло на семафор, 45 возеле со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 53 биле ...
сите 45 | | | веќе видена

Тие се свесни дека животот е краток. Можеби звучи како клише, ама оние жени што вистински се среќни знаат дека секој миг во животот е скапоцен подарок; Тие не бараат внимание од другите луѓе. Ако сте среќни и го сакате својот живот, нема потреба постојано да бидете во центарот на вниманието; Трошете ги мудро вашите пари. Среќните жени знаат дека импулсивното или немарното трошење на пари може да има само негативни последици. Тие размислуваат пред да ги потрошат; Знаат да ги контролираат своите активности. Иако понекогаш се чини дека одредени акции настануваат и под влијание на надворешните сили, тоа всушност не е така. Само вие сте одговорни за начинот на кој ќе реагирате и ќе дејствувате. Вистински среќните жени секогаш се свесни за ова; Тие преземаат одговорност за своите дела. Никој не е совршен и тоа е непобитен факт. Доколку им се случи да згрешат, вистински среќните жени преземаат одговорност за сопствените дела; Тие својата страст ја претвораат во кариера. Вистински среќните жени знаат дека постои ...
сите 7 | | | веќе видена

За време на викендот, тројца алпинисти загинаа во непосредна близина на врвот Еверест, додека еден се води за исчезнат, пренесе ТАСС. Американски алпинист загинал во близина на Еверест, а индиски алпинист исчезнал на пат од врвот надолу, по успешното освојување на врвот, изјавија организаторите на нивните експедиции. Во текот на последните два дена во реонот на Еверест загинале уште двајца алпинисти – од Словачка и Австралија, соопштија непалските власти и локалните медиуми. Од почетокот на актуелната пролетна сезона на искачување на Еверест, почната во текот на март и која ќе трае до крајот на мај, досега загинаа петмина алпинисти, додека еден е исчезнат.
сите 27 | | | веќе видена

Над 31 милион лица или по еден човек секоја секунда биле раселени во 2016 година заради конфликти и несреќи, покажува извештајот на Меѓународниот центар за набљудување на внатрешното раселување, цитиран од британските медиуми. Се очекува бројот на раселени да расте, доколку не се пронајдат решенија за климатските промени и политичките конфликти, пренесува БТА. Приближно седум милиони лица, главно од субсахарска Африка и Блискиот исток, се раселени заради конфликти, покажа извештајот на Центарот, што е дел од хуманитарната организација Норвешки совет за бегалци. Други 24 милиони, главно во Азија, биле принудени да избегаат во други региони на своите земји како последица на природни катастрофи: бури, поплави и шумски пожари. За разлика од бегалците, кои бараат азил во други земји, внатрешно раселените лица остануваат во сопствените земји и не можат да побараат меѓународна заштита. Од овие причини, тие често пати се заборавани, додека не се појави хуманитарна криза, потсетува директорот на Меѓународниот центар ...
сите 8 | | | веќе видена

Социјалните мрежи, како што се Инстаграм и Фејсбук, придонесуваат за дополнително зголемување на бројот на лица заболени од рак на кожата, тврди британскиот експерт Кристофер Роналд Пејн. Според него, младите стануваат се позависни од објавувањето на свои селфи фотографии на кои ќе покажат дека добиле потемен тен од сончање, при што ги игнорираат предупредувањата на експертите од „долгорочната штета од оваа трка по лајкови од пријателите“. – Тоа е краткорочна награда и моментно задоволство, но последиците се долгорочни, изјави Пејн. Тој оценува дека младите сакаат да имаат потемен тен на кожата пораи „лудилото на социјалните мрежи наречено слефи“. – Според една анкета што ја направивеме, голем број луѓе сметаат дека потемниот тен е попривлечен. Здравствените кампањи не успеаја да придонесат за промени на навиките и да ги убедат луѓето во опасноста од прекумерно изложување на Сонцето, како што тоа го сторија со ракот на белите дрпбови и ги свртија луѓето против цигарите, додава Пејн. Според него, пушењето ...
сите 12 | | | веќе видена

Новите простории наменети за Матичното одделение при Град Скопје, кои се наоѓаат во зградата на Офицерскиот дом кој е во градба инвеститорот ќе и ги отстапи на државата во април идната година, а ќе бидат ставени во функција најдоцна до крајот на 2018 година по завршување на ентериерното уредување. Васе Доневски директорот на Службата за заеднички и општи работи при Владата, го информира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој денеска изврши увид на работите, дека вкупната површина на катот е околу 2.500 метри квадратни, а ќе има две намени. Покрај изградба на современ простор за матична служба за венчавки, ќе има и мултифункционална сала, која првенствено ќе се користи за читална, а по потреба ќе може да се користи и за приеми, камерни концерти, поетски читања и други намени. – Венчавките во Скопје сега се одржуваат во една стара руинирана и дотраена барака во општина Центар. Откако ова ќе се заврши објектов тие ќе се одржуваат во еден многу современ, естетски уреден простор доволно голем, кој што би ...
сите 55 | | | веќе видена

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими денеска ги посети пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапи“, кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација. – Во минатите седум години оваа услуга ја искористија над 37 илјади пензионери. Годинава, оваа поволност за бањски престој ќе ја искористат 5.500 пензионери, а 2.114 пензионери туристичкиот викенд. Тие изразија големо задоволство од вниманието и грижата за нив. Се надевам дека идната влада нема да ги заборави пензионерите и ќе продолжи со овој многу значаен проект за оваа категорија граѓани, но и во правец на поддршка на бањскиот туризам, изјави министерот Ибрахими. Тој заедно со сопственикот на бањите Меџит Цапа ги посети пензионерите во бањскиот локалитет во Косоврасти, а потоа и оние во Бањиште, каде директно се запозна со условите за престој и услугите кои ги нудат бањите. Според заменик извршниот директор на „Дебарски Бањи-Цапа“, кој е и претседател на Групацијата на бањи при Стопанската комора, Трим Ќемали, ...
сите 20 | | | веќе видена

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди во две сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во првата сообраќајна незгода што се случила на улицата „Васил Ѓоргов“ повреден е 33-годишен возач на мотоцикл, а во втората незгода на крстосницата од улицата „Владимир Полежановски“ и ул. „Адолф Циборовски“ повредена е 25-годишна сопатничка од Скопје. Првата незгода се случила меѓу патничко возило „ауди“ со скопски таблички и мотоцикл управуван од 33-годишниот А.З. од Скопје, а во вториот случај 24-годишниот возач на автомобилот „БМВ“ со охридски таблички изгубил контрола и удрил во дрво. Двајцата повредени се задржани на лекување, а од страна на полициски екипи извршен е увид на местото на незгодите.
сите 81 | | | веќе видена

Оваа медитеранска земја која е опкружена со пет мориња е означена како најздрава земја на светот според Глобалниот здравствен индекс на Блумберг од 163 земји. Така бебиња родени во Италија може да очекуваат дека ќе живеат до осумдесетите. Иако Италија е меѓу најразвиените земји во светот, нејзиниот раст стагнира веќе со децении, речиси 40% од младите се невработени, а земјата има големи долгови. И покрај се, Италијанците се значајно подобра форма отколку Американците, Канаѓаните или Британците, кои во голем број страдаат од висок крвен притисок и холестерол, како и од психички проблеми. Италијанската кујна има голема заслуга за доброто здравје на нацијата. Тука е и медитеранската исхрана, богата со зеленчук и маслиново масло, кое Италијанците го обожуваат. На второ место на листата најздрави земји се најде Исланд, а на трето место Швајцарија, додека на четврто и петто место се наоѓаат Сингапур и Австралија. Во меѓувреме, 4500км јужно, во Сиера Леон, просечно сега роденото дете ќе умре на 52 години старост, ...
сите 5 | | | веќе видена

– Под влијание на влажни воздушни бранови, во Македонија ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи. За денеска се очекуваат повремени врнежи од дожд и умерен до засилен северен ветер. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, а поинтензивни процеси со пообилни врнежи ќе има во јужните делови од земјата. Кон крајот на денот времето ќе се стабилизира. Утре врнежите ќе бидат локални и послаби, но повеќе врнежи ќе има од вторник до четврток. Најинтензивни врнежи локално во форма на невреме се очекуваат во вторник. Од среда ќе биде посвежо, а од четврток ќе дува и засилен северен ветер
сите 414 | | | веќе видена

Со старт од пред Музејот на град Скопје за велосипедистите и кај основното училиште „Кочо Рацин“ за натпреварувачите во трчање и планинарење денеска ќе се одржи петтото издание на најголемиот планински спортски настан во регионот, „Прв до врв“ на скопско Водно. И оваа година во програмата ги има трките во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, како и традиционалниот пикник на целта кај врвот. По завршувањето на трките, предвидена е музичка програма и церемонија на прогласување на победниците. Регистрираните учесници, вчера и завчера имаа можност да ги подигнат своите стартни пакети на плоштадот Македонија, а оние кои доаѓаат од другите градови и држави истото ќе можат тоа да го сторат денеска од 8 до 9 часот кај ОУ Кочо Рацин. Настанот го организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со градот Скопје и со поддршка на деловната и општествената заедница.
сите 18 | | | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и со појава на град. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер најизразен на север и вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од 7 до 14 степени, а дневната од 19 до 27 степени. Во Скопје, предпладне умерено облачно, попладне променливо облачно со повремен дожд и грмежи и со умерен до засилен западен ветер. Утринската температурата ќе се спушти до 12, а највисоката дневна ќе достигне 25 степени. Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под серија на влажни воздушни бранови претежно од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи и со засилен ветер. Локално особено во јужните делови на земјава се очекува да наврнат обилни количини на воден талог, особено в недела и во вторник. Можна е и појава на невреме со град и со засилен ветер. Ќе дува умерен, повремено засилен ...
сите 407 | | | веќе видена

– Со пригодна свеченост денеска во противпожарната станица во Автокоманда беше одбележан 20 Мај – Денот на пожарникарството. Прославата почна со свечено постројување на скопските пожарникари, а командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Ѕвонко Томески, поднесе рапорт пред градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Градоначалникот Трајановски потесети дека во изминатите години Градот Скопје ја модернизираше опремата на протипожарната бригада како и дека вработи нови пожарникари, односно дека во 2012 и 2017 година примени се 55 обучени пожарникари. – Во кругот на АД Усје отпочна подготовка на привремени простории за нов подцентар кој со создавањето на услови за кадровска екипираност ќе почне со нормално функционирање со кој би се зголемила безбедноста на граѓаните во овој дел на Градот Скопје. Во тек е постапката за набавка на симулатор за пламени уреди со кој ќе се овозможат вежби за пожарникарите во нов тренинг Центар, информира Трајановски. Најави дека во подготовка е и изградбата на нов ...
сите 12 | | | веќе видена

next