Здравство 24

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша закон со кој се ограничува пристапот до „таблетите „ден потоа“, што веќе ќе може да се купува само со рецепт, се вели во официјалното соопштение. Нормативниот акт против оваа контрацепција беше трасиран по иницијатива на владејачката конзервативна католичка партија „Право и правда”, чиј кандидат Дуда беше избран за шеф на државата. Претходното, либералната влада дозволи апчето да се купува без рецепт од лица над 15 години, согласно европската пракса. Законот предизвика вознемиреност меѓу феминистичките средини во Полска, наведува БТА. Противниците на овој закон аргуменираат дека апчето треба да се внесе што е можно побрзо по сексуалниот чин. „Право и правда”, која управува во Полска од октомври 2015 година, го запре државното финансирање на ин витро оплодувањето, а во есента 2016 година се обиде да го ограничи правото на абортус во земјата, која и без тоа претставува еден од најрестриктивните режими во Европа во однос на ова прашање. Под притисок на улични протести во ...
сите 5 | | | веќе видена

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови на Македонија. Температурата ќе се движи од 30 до 38 степени. За попладне е најавена локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Во Скопје сончево и многу топло со мала до умерена облачност, попладне во скопската котлина со услови за локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 17 до 35 степени. Топлото време според најавите ќе продолжи до крајот на месецот кои насекаде ќе надминуваат 30, а долж Повардарието и 35 степени. Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Услови за појава на локален пороен дожд и грмежи ќе има во вторник во попладневните часови, кога не е исклучено овие процеси на места да бидат поинтензивни. Услови за нестабилност ќе има и во скопската котлина, особено во понеделник.
сите 367 | | | веќе видена

На граничниот премин „Богородица“ од изутрината за влез во Грција се чека и по неколку часа, а се формирани и колони возила, главно со македонски и српски регистарски ознаки. Колоните на македонска страна почнуваат уште пред казиното „Принцес“, а со возила во шест колони е исполнет и меѓуграничниот ростор. Според проценката на македонските погранични служби, за влез во Грција чекаат меѓу 10 и 15 илјади луѓе. И македoнската и грчката погранична служба работат нормално и со полн капацитет, но велат дека е преголем приливот на луѓе и возила поради продолжениот викенд и годишните одмори. Очекуваат состојбата да се нормализира во текот на поладневните часови. АМСМ соопшти дека е зголем интензитетот на сообраќај на патните правци и препорачува внимателно возење.
сите 86 | | | веќе видена

Две лица се потешко, а шест полесно повредени во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во четири е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број на прекршоци. Санкционирани се 20 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач го управувал возилото под дејство на алкохол и е исклучен од сообраќај, еден возач поминал на црвено светло на семафор, девет возачи за време на управување на возилото не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон, како и девет возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се 44 непрописно паркирани возила. Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 59 возила.
сите 64 | | | веќе видена

Германскиот парламент изгласа укинување на пресудите за 50.000 геј мажи, осудени поради хомосексуалност врз основа на закон од времето на нацизмот, а кој останал во сила и после војната. Истовремено со укинувањето на пресудите, на оштетените им е понудена компензација. После повеќе децении лобирање, оштетените и активистите за човекови права ја поздравија оваа одлука како триумф во борбата да се отстрани срамното обележје од имињата на хомосексуалците, кои имале криминално досие врз основа на членот 175 од Кривичниот закон. Се проценува дека околу 50.000 геј мажи се осудени според овој закон, а околу 5.000 од нив се се уште живи. Парламентот им понуди на оштетените компензација од 3.000 евра, плус дополнителни 1.500 евра за секоја година помината во затвор.
сите 12 | | | веќе видена

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на утрешниот ден (петок) територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Граѓаните од целата држава потребно е да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, како што се: -Заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот -Носење светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце носете заштитни очила и капа (светлите бои ја рефлектираат светлината) -Консумирање лесна храна и течности, посебно да се внимава при подготовка и консумирање на храната, како и избегнување термички необработени производи, на пример мајонези од домашни јајца и внимателно да се консумира сладолед и разни кремови. -Потребно е внесување поголемо количество течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. -При влегување во возило, потребно е тоа одреден период да се проветри. -На хронично болните лица ...
сите 154 | | | веќе видена

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР. Максималните температури на повеќето места ќе бидат над 30, а долж Повардарието и над 35 степени. Преку денот ќе има појава на умерена облачност, а можна е и изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност има во сабота и во понеделник
сите 400 | | | веќе видена

Лицата со хендикеп полесно и поинтензивно да се вклучат во отворениот пазар на труд, а компаниите да создадат соодветни услови и адекватна работна средина за нив, е целта на проектот што со поддршка на ИПА заеднички го спроведуваат „Полио Плус“ и Стопанската комора на Македонија. Во рамки на проектот е формиран Центар за вработување лица со хендикеп и паралелно течат обуки, не само за оваа категорија граѓани, туку и за фирмите. – Центарот е своевиден мост кој практично треба да ги поврзе лицата со хендикеп и бизнис заедницата. Воедно, треба да и помогне на државата да ја унапреди положбата за вработување на лицата со хендикеп, изјави Елена Кочоска од „Полио Плус“ по денешната промоција на Центарот. Според неа, лицата со хендикеп се одлични работници, но се уште не им е овозможено да го покажат тоа. – Засега околу две илјади лица со хендикеп работат во заштитни фирми, додека 290 се во јавната администрација, што е многу мала бројка, посочи Кочоска. И Томислав Ортаковски од „Полио Плус“ укажа на потребата од ...
сите 15 | | | веќе видена

Две лица се потешко, а 14 полесно повредени во вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во Скопје во изминатото деноноќие. Сообраќајната полиција санкционирала девет возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, двајца возачи поминале на црвено светло на семафор, а девет возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се и 58 непрописно паркирани возила. Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 60 возила.
сите 44 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб, претежно северен ветер. Попладне на планините некаде ќе има умерено наоблачување. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со мала облачност, а во попладневните часови и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 33 степени. Следува период на претежно стабилно, а кон средината на неделата и многу топло време со понатамошен пораст на дневната температура. Преку денот ќе има умерено наоблачување и локална појава на краткотраен дожд, повеќе од четврток, особено во деновите од викендот, кога е можна и појава на грмежи, пред се во западните делови од земјата.
сите 385 | | | веќе видена

Во Македонија и на северната хемисфера на Земјата изутринава во 06 часот и 24 минути почна летото. Во истовреме, на јужната полутопка настапи зимата. Денешниот 172 ден е најдолг во годината и ќе трае 15 часа и 14 минути. Летото ќе трае 94 дена, а ќе заврши на 22 септември кога почнува есента. Првиот летен ден во Македонија, според прогнозата на синоптичарите, ќе биде сончев со мала облачност и слаб, претежно северен ветер. Попладне на планините некаде ќе има умерено наоблачување. Максималната температура ќе се движи од 27 до 34 степени, а УВ-индексот ќе има вредност 9.
сите 27 | | | веќе видена

Едно лице загина, а пет се полесно повреди во 12-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Седум од сообраќајните несреќи поминале само со материјална штета. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број на прекршоци. Санкционирани се 11 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената и 10 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се 47 непрописно паркирани возила. Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 72 возила.
сите 46 | | | веќе видена

Две докторки од босанскиот град Бијељина се осомничени за несовесно лекување, откако при операција во стомакот на пацинтака заборавиле компресивна газа. All in hand Според полициските извештаи, тие во август минатата 2016 година, при оперативен зафат „постапиле спротивно од принципите и упатствата за безбедна хирургија“. Ваквата лекарска несовесност предизвикала тешки телесни повреди и нарушување на здравјето на пациентката.
сите 12 | | | веќе видена

Смртните случаи од колера во Јемен достигнаа 1.146 лица изминатите два месеци, соопшти Светската здравствена организација. Како што јави ДПА, болеста се проширила во 20 од 22-те јеменски провинции, откако се појави кон крајот на април. Колерата, која се пренесува преку заразена вода и предизвикува дијареја и повраќање, е заболување кое лесно се лекува и спречува. Но, во Јемен таа се појавува во момент кога повеќе од половина од здравствената инфраструктура не функционира поради војната меѓу владините сили, поддржани од Саудиска Арабија и шиитските бунтовници, финансирани од Иран. Колерата може да предизивка смрт за неколку часа, ако не се лекува. Само минатата недела се утврдени 187 смртни случаи.
сите 11 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 24 до 32 степена. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе биде до 11, а дневната ќе достигне до 30 степени. Следува период на претежно стабилно, а од средината на неделата и многу топло време. Максималната температура на повеќето места ќе биде над 30, а долж Повардарието над 35 степени. Преку ден ќе има умерено наоблачување, а локална појава на краткотраен дожд е можна в четврток.
сите 364 | | | веќе видена

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди, а пет со полесни, додека во девет од вкупно 14-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје е причинета само материјална штета. Вчера од страна на сообраќајната полиција се откриени поголем број на прекршоци. Санкционирани се тројца возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол поради што се исклучени од сообраќај, како и 13 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано, а пет пешаци поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Затекнати се 25 непрописно паркирани возила.
сите 50 | | | веќе видена

Дваесет сообраќајни несреќи се регистрирани во текот на изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје, во кои 18 лица се здобиле со полесни повреди. Во осум сообраќајки е причинета материјална штета. Од евидентираните осум сообраќајки во петокот во пет со полесни повреди се здобиле осум лица, а три незгоди се со материјална штета. Во саботата, пак, се случиле пет сообраќајни незгоди, во три полесно се повредени три лица, а во две е причинета материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во Скопје се регистрирани седум сообраќајки. Во четири незгоди со полесни повреди се здобиле седум лица, а во три е причинета материјална штета. Во текот на изминатите три дена од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број прекршоци. Тројца возачи не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, шест возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, девет возачи поминале на црвено светло на семафор, а 18 возачи го управувале возилото по истекот на важноста ...
сите 54 | | | веќе видена

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат цревата“, неретко и претерано не загрижуваат. Гастроентерологот д-р Лиса Ганџху за Базфид открива што се точно се случува кога ќе голтнеме мастика и дали постои причина за загриженост. – Нашиот дигестивен тракт е исклучително силен. Ако може да преработи парче месо, може и мастика. Кога тоа еднаш ќе влезе внатре, ќе излезе како и се останато. Не постои одреден временски период за преработка на мастиката, оти тоа зависи од човекот индивидуално, истакнува докторката и напомнува дека единствената разлика е во тоа што гумата за џвакање не се разградува целосно, поради нејзините својства. Сепак, Ганџху препорачува тоа да не ни се случува често, бидејќи сепак, мастиката може да се заглави во хранопроводот и да настанат сериозни проблеми.
сите 17 | | | веќе видена

Охриѓанец е пронајден мртов во водите на Охридското Езеро, во близина на плажата Сараиште, што се наоѓа кај стариот дел на Охрид. Беживотното тело на 61-годишниот маж е пронајдено вчера околу 18 часот од страна на капачи кои веднаш ја известиле полицијата. На лице место пристигнале екипи на полицијата, Службата за итна медицинска помош и обвинител, при што била констатирана смрт. Причините и околностите под кои настапила смртта ќе ги покаже истрагата и обдукцијата.
сите 53 | | | веќе видена

Во ресторан на улицата „Павел Шатев“ во Скопје ноќеска избил пожар при што нема повредени лица, но е причинета материјална штета. Полицијата денеска соопшти дека пожарот избувнал околу 02:15 часот во ресторанот на Г.И. од Скопје при што опожарени биле компјутер, фискална каса, шанк, фрижидер и други предмети. Пожарот е локализиран од екипа на Бригадата за противпожарна заштита и се преземаат мерки за утврдување на причините.
сите 44 | | | веќе видена

next