Здравство 24

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 18.6.2017 год., регистрира два земјотреса чии епицентри се наоѓаат во охридското епицентрално подрачје. Првиот земјотрес се случи во 2 часот и 0 минути со Рихтерова локална магнитуда 3.1 а вториот беше во 8 часот и 0 минути со Рихтерова локална магнитуда 2.5. Според досегашните податоци, првиот земјотрес беше почувствуван во Охрид и околината со интензитет од III-IV степени според Европската Макросеизмичка Скала а вториот интензитет од III степени според истата скала.
сите 133 | | | веќе видена

До крајот на денов времето ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд и со ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени. Од УХМР информираат дека утре ќе дува засилен северен ветер, кој на повеќе места повремено ќе достигнува брзина од 70 километри на час. Околу пладне ќе има и појава на повремен слаб дожд, особено во северните делови. Температурата ќе се движи од 18 до 26 степени. Умерен до засилен северен ветер ќе дува и во понеделник, а потоа следува период на стабилно и топло време.
сите 141 | | | веќе видена

Дури и тие кои се обидуваат да ги остават цигарите по своја волја повторно почнуваат да пушат само затоа што не ги сфатиле заблудите кои им се наметнати преку филмовите, музиката, стереотипите и општеството, укажува Миленко Петронијевиќ, поранешен пушач, терапевт во Центарот за одвикнување од пушење Ален Кар. Основните заблуди на пушачите се: 1. Дека сакаат да пушат Кога ќе прашате пушач дали сака да ги остави цигарите, многу од нив ќе кажат дека сакаат да пушат и дека не сакаат да престанат. Вистината е спротивна. Ниту еден пушач не пуши затоа што сака! Кога ќе се сетат на својата прва цигара и првиот дим, кога се закашлувале, мора да си признаат дека не им се допаднало. Зошто продолжиле да пушат? Не затоа што тоа им се допаднало, туку поради друштвото, да бидат прифатени, не знаеле што да прават со рацете… Потоа многу брзо стануваат зависни од никотинот. 2. Дека ќе се здебелат Би го оставиле пушењето, но се плашат дека ќе се здебелат. Вистината е дека луѓето се дебелеат од вишок на храна, а не од недостиг ...
сите 10 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а дневната од 23 до 29 степени. УВ-индексот ќе има вредност 7. Во Скопје времето претпладне ќе биде променливо облачно со повремено засилен северен ветер и појава на повремен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе достигне до 24 степени. Појава на слаб дожд попладне ќе има и во недела, особено на југот. Засилен северен ветер и посвежо време ќе има до понеделник, а потоа иако ветерот ќе остане северен тој ќе биде со послаб интензитет и температурите ќе бидат во пораст
сите 307 | | | веќе видена

Народниот правобранител покрена иницијатива за измени на Законот за заштита на децата со кој се бара правото на родителски додаток за трето дете да може да го оствари таткото во случаи кога мајката не ги исполнува условите. Иницијативата, како што денеска информираа од Канцеларијата на народниот правобранител, веќе е доставена до Министерството за труд и социјална политика. Според Народниот правобранител, оваа одредба од законот е дискриминаторска и ги става во нерамноправна положба мајката и таткото како родители на детето што е спротивно на Уставот и на Законот за дискриминација. – На таткото како родител, којшто согласно правната регулатива, меѓународните конвенции и обврската подеднакво да се грижи за развој на детето, пристапот до ова право му е овозможено само во исклучителни случаи, односно кога мајката не е жива или кога таа од оправдани причини не може да се грижи за детето. Тоа значи дека таткото е исклучок што сметаме дека претставува дискриминација по основ на пол и има основа за промена на ...
сите 40 | | | веќе видена

– Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во јужната половина од земјава на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Поради спуштање на постудена воздушна маса, позначителна нестабилност се очекува кон крајот на денот кон сабота. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 24 до 30 степени. УВ-индексот ќе има вредност 7. Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот нестабилно со дожд и грмежи. Утринската температура ќе достигне до 17, а дневната до 30 степени. Утре во текот на денот ќе биде претежно облачно со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд со ретки грмежи, пообилни во западните делови. Засилен ветер и пониски температури ќе има до понеделник, а во недела можен е слаб дожд.
сите 318 | | | веќе видена

Таа има 95 години, а тој 93. Судбината ги поврзала, а откако се венчаа официјално станаа најстари младенци на светот со вкупен збир на години од 188. Британските пензионери Маргарет Хазбенд и Бернард Брајс се запознале на неговата прва свадба во дамнешната 1951 година. Интересно е дека таа тогаш била деверица, а се виделе дури по 50 години на погребот на сопругата на Бернард, Доерти. Најмладиот син за неодамна мажената Маргарет, 52-годишниот Роберт, кој ја придружуваше невестата до олтарот, не ни сонувал дека мајка му ќе ја мажи на тие години. – Беше толку многу емотивно да ја донесам мајка ми пред олтароот. Живеам со неа девет години и веќе многу пати размислував што ќе биде со неа, но ме изненадува секој ден, рече тој. Бернард по погребот на својата сопруга признал дека почнал да се интересира за Маргарет, а набрзо се родила љубов.
сите 10 | | | веќе видена

Пратеничката во британскиот парламент Ана Соубри на Твитер објави фотографија од парламентарната седница и покренала вистинска лавина на социјалната мрежа. Имено, во аголот на фотографијата е воочливо како еден од пратениците е загледан во мобилниот на чиј екран се гледа нешто како порнографија. На твитерџиите веднаш тоа им падна во очи и почнаа масовно да ја споделуваат фотографијата. „Што му е тоа на мобилниот?”, „Гледа ли тој порно филмови?”, „Баш добро прави”, коментираа твитерџиите. Ана Соубри во меѓувреме ја избриша фотографијата од својот профил, но таа веќе се прошири низ интернетот. Сепак, се чини дека на Британците тешко може да се поверува дека нивен член на Парламентот гледа порно филмови на работа, па се појавија теории според кои тој гледа во фотографија од 1958 година на која танчерки играат шах
сите 13 | | | веќе видена

Дорис Грунвалд и нејзината мајка Евелин добија отштета од 30.000 евра од болницата во Грац, откако беше откриено дека на Евелин при породувањето случајно и го замениле детето., објави „Сан“. Работите се разоткриле одкако Дорис отишла да донира крв, при што дознала дека има друга крвна група сосема поразлична од нејзините родители. Потоа направија ДНК тест и дознала дека не е во крвно сродство со родителите. – Цело тело ми се тресеше, чувствував како да го губам тлото под нозете, изјави Дорис откако дознала дека 22 години ја чувале други родители. Евелин, пак, изјави дека сето ова е голем шок за неа и нејзината ќерка. – Но, уште од почетокот знаевме дека нас ништо нема да не раздели и дека ќе останеме мајка и ќерка. Ова дете е најубавата работа која некогаш ми се случила, рече таа. Дорис се уште не знае кои се нејзините биолошки родители, а Евелин кое е нејзиното биолошко дете. – Имаше 15 предвреме родени деца од кои и неколку близнаци, така што дел од нив влегуваат во најтесниот избор, изјави Евелин, која ...
сите 20 | | | веќе видена

Шест лица се здобиле со полесни повреди во шест од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест е причинета материјална штета . Во текот на изминатиот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број на прекршоци. Издадени се 27 прекршочни платни налози и 65 мандатни платни налози за сторени прекршоци од областа на сообраќајот. Полицијата презела казнени мерки кај двајца возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, еден возач поминал на црвено светло на семафор, а шест возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се и 10 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 60 возила.
сите 43 | | | веќе видена

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди, девет со полесни, а во четири е причинета материјална штета во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број на прекршоци. Сообраќајната полиција во текот не вчерашниот ден издала 26 прекршочни платни налози и 97 мандатни платни налози за сторени прекршоци од областа на сообраќајот. Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 64 возила.
сите 64 | | | веќе видена

Пензиониран 87-годишен поштар од градот Нешвил во американската сојузна држава Тенеси, е татко на вкупно 1.300 непризнати деца, според ДНК тест и лични сведоштва собирани последниве 15 години, пишува порталот „Лајк Маг“. Сето ова започнало кога едно локално семејство покренало приватна истрага, што потоа довела до овој, според многумина, неверојатен податок. – Контрацепцијата во тоа време не беше баш популарна. Немам од што да се срамам, 60-те години беа златно доба, а јас многу добро го имитирав Џони Кеш и дамите „паѓаа“ на тоа. Некои дури и мислеа дека јас навистина сум тој или барем сакаа да веруваат во тоа, изјави поштарот кој претпочита да остане анонимен. Џони Кеш е познат кантри пејач од Нешвил, кој во тоа време бил доста популарен во САД. Детективот Сид Рој, кој ја спровел истрагата, вели дека ниедно од децата не е заинтересирано да покрене процес против старецот, пред се, поради тоа што не сакаат да се расчуе приказната.
сите 10 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во Скопје претпладне ќе биде сончево и топло со мала облачност, доцна попладне и во текот на вечерта ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи.Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе достигне до 31 степен. Повремени врнежи од дожд ќе има и во текот на ноќта кон четврток, како и претпладне, а преку денот облачноста ќе се намалува. Позначителен влажен бран се очекува во сабота попладне, а за време на викендот ќе дува засилен северен ветер, а ќе има и значително намалување на дневната температура.
сите 369 | | | веќе видена

Мажот во затвор поминал цели 17 години поради злосторство кое не го направил. Пуштен е на слобода дури кога полицијата го пронашла вистинскиот виновник, а тоа е човек кој неверојатно личи на него. Ричард Ентони Џонс од Канзас Сити, ослободен е во четвртокот, затоа што судијата кажал дека нема доволно докази да го осуди. Џонс во затвор влегол после вооружена кражба. Во текот на новата расправа за случајов, многумина велат дека нема разлика меѓу Џонс и Рики, вистинскиот крадец, кој неверојатно личи на него и дури имаат и исто име. Судијата го ослободи Џонс затоа што немало физички докази, ДНК или отисоци од прсти кои би можеле да го поврзат со злосторството. Тој во времето на инцидентот живеел на другиот крај на Канзас, додека неговиот двојник живеел во областа каде што и се случил инцидентот. -Не можам да поверувам во својата среќа, мислам дека сум благословен, изјавил Џонс за Канзас Сити Стар. Џонс повеќе пати пробувал да го сврти вниманието на својот случај во текот на изминатите години, но без успех. Пред ...
| | веќе видена

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди, пет со полесни, а во пет е причинета материјална штета во вкупно 11 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број на прекршоци. Од страна на сообраќајната полиција издадени се 25 прекршочни платни налози и 57 мандатни платни налози за сторени прекршоци од областа на сообраќајот. Со специјалното возило „пајак“ отстранети се вкупно 64 возила.
сите 40 | | | веќе видена

Бројот на починати од епидемијата на колера во Јемен достигна 923 лица, јави Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од ДПА. Болеста веќе зафати 20 од 22-те провинции во Јемен, држава што е поделена и девастирана од граѓанската војна. СЗО предвидува дека е можно 124.000 лица да се заразени од колера. Во мај СЗО прогнозираше дека за шест месеци епидемијата на колера може да зафати и до 300.000 лица. Минатиот месец заради епидемијата во главниот град Сана беше прогласена вонредна состојба. Епидемијата доаѓа во момент кога половина од здравствените установи во земјата не работат заради војната меѓу владата, поддржана од Саудиска Арабија, и шиитските бунтовници Хуси, кои се подржани од Иран. Според проценката на ОН, околу 7,6 милиони лица живеат во регионите од Јемен што се зафатени со колера. Во последните 24 часа епидемијата одзеде уште 64 жртви.
сите 5 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 33 степени. Од среда во попладневните часови ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекува процесите да бидат поинтензивни.
сите 379 | | | веќе видена

Првородените деца имаат 24 отсто поголеми шанси од второродените деца да се најдат на високи позиции кога е во прашање работниот успех, како директор или раководител, додека кај вторите деца тие шанси се поголеми во однос на третите, и изнесуваат 28 отсто. Од друга страна, подоцна родените деца почесто се самовработени, покажа едно истражување кое го спроведе германскиот Институт за економски развој. Истражувањето, исто така, покажа дека повозрасните момчиња се емотивно постабилни и подготвени да преземат одговорност од помладите деца, но дека на нивниот успех во кариерата влијаат и личните карактеристики (совесат, екстроверност, емоционална стабилност и отвореност). Причините поради што тоа е така не се баш јасни, но научниците претпоставуваат дека одговорот би можел да се најде во родителството. Првородените бебиња повеќе читаат книги и повеќе поминуваат време работејќи ги своите домашни задачи, помалку гледајќи телевизија. Родителите, со подоцна родените деца, помалку разговараат за домашни задачи и ...
сите 6 | | | веќе видена

Четири лица се тешко повредени, a 22 лица се здобиле со полесни повреди во 22 од вкупно регистрираните 39 сообраќајки во изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 17 сообраќајки е причинета материјална штета. Како што информира денеска СВР Скопје, во петокот се случиле 14 сообраќајки, од кои во една со тешки телесни повреди се здобило едно лице, во шест полесно се повредени шест лица, а пет незгоди се со материјална штета. Во саботата, исто така имало 14 сообраќајни незгоди, во две со тешки телесни повреди се здобиле две лица, во шест полесно се повредени 12 лица, а во седум е причинета материјална штета. Вчера, пак, биле регистрирани 10 сообраќајки. Во една незгода со тешки телесни повреди се здобило едно лице, во четири со полесни повреди се здобиле четири лица, а во пет е причинета материјална штета. Од сообраќајната полиција во текот на изминатите три дена издадени се 43 прекршочни платни налози и 158 мандатни платни налози за сторени прекршоци од областа на сообраќајот. Со помош на ...
сите 59 | | | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 8 до 15 степени, а максималната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе биде од 13 до 28 степени. И утре ќе се задржи стабилно и топло време. Во среда попладне повторно ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и со поинтензивни процеси.
сите 390 | | | веќе видена

next