Здравство 24

По околу 1.000 лица годишно во изминатите три години се јавиле на СОС Линијата 15-315 да пријават семејно насилство. Во текот на минатата година 51 процент од нив пријавиле психичко насилство, 22 физичко, 23 економско и 24 проценти сексуално насилство. Според податоците на Кризниот центар „Надеж“ во чии рамки функционира оваа СОС линија, поголемиот број од жртвите кои пријавиле насилство – 25 проценти, се на возраст од 40 до 50 години, 22 проценти се на возраст од 29 до 39 години, и по 12 проценти се лица на возраст до 29 години и лица меѓу 50 и 60 години. Од жртвите кои пријавиле насилство, 44 проценти се со завршено средно образование, 38 проценти не сакале да кажат за степенот на образование, 13 проценти биле со високо образование и 1 процент со магистратура. Најголем број од жртвите или 56 проценти биле во брак. Повеќето од случаите биле пријавени од самите жртви на насислство. Најголемиот дел од жртвите се жени – 94 проценти, а само 4 проценти се мажи. Жртвите кои пријавуваат насилство може да добијат ...
сите 21 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Охрид во пресрет на матурските прослави, стартуваше со превентивно-едукативна кампања за безбедни матурски вечери. Претставници од Оделението за превенција од денеска ќе бидат во средношколските центри во Охрид, Струга, Кичево и во Дебар, и со матурантите ќе разговараат за неопходните мерки за безбедност при одржувањето на матурските прослави. И оваа година полициски службеници ќе се грижат за безбедно и непречено одржување на матурските вечери на целото подрачје што го покрива СВР Охрид. Во таа насока, со планираните безбедносни мерки, покрај учениците, ќе бидат запознаени и советодавните групи граѓани, училишните одбори, раководните и стручни служби во училиштата, а посебни средби се планирани со агенциите за обезбедување, угостителските објекти и со други чинители, што е во согласност со концептот за полициско работење во заедницата. Планираните мерки, како што ионформираат, се преземаат со цел елиминирање на можностите за нарушувања на јавниот ред и мир и појава на други ...
сите 17 | | | веќе видена

Без струја утре од 9 до 11:30 часот ќе останат дел од корисниците од улицата „Марко Орешковиќ и дел од улицата „Васил Ѓоргов“ (корисници од куќен број 2 до број 8). Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје без електрична енергија од 9:30 до 15 часот ќе останат дел од корисниците од улица 2 во село Кучково.
сите 86 | | | веќе видена

Двајца сопатници се потешко повредени, а со телесни повреди се здобиле возач и сопатник во две од вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во една сообраќајка полесно се повредени две лица, а во седум е причинета материјална штета. Полицијата вчера презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај 20 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, седум возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 11 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Санкционирани се четворица возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возење на пат не носеле заштитен шлем на глава. Затекнати се и 18 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 43 возила. Во рамки на сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во ...
сите 91 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно, со кратки сончеви периоди, но и со повремени локални врнежи од дожд, наместа ќе има и појава на грмежи, особено во југоисточните делови каде на некои места се очекува да наврнат околу 30 л/м2 воден талог. Преку денот ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 21 до 26 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и со појава на грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 26 степени. Од четврток во попладневните часови се очекува повторно стабилизирање и извесно затоплување на времето.
сите 327 | | | веќе видена

Изминатите три дена на подрачјето на Скопје во вкупно 34 сообраќајни незгоди две лица се тешко повредени, а 27 се полесно повредени. Во девет сообраќајки е предизвикана само материјална штета. Како што информира МВР, за време на викендот се откриени поголем број прекршоци и се санкционирани 43 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 40 за возење под дејство на алкохол, шест за минување на црвено светло на семафор, 59 за возење со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 73 за непрописно паркирање. Полицијата санкционирала и девет пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор, како и 26 возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои за време на возење на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило „пајак“ се отстранети 87 непрописно паркирани возила.
сите 77 | | | веќе видена

Бараме свет во кој сите жени, мажи и млади луѓе имаат пристап до информации и услуги кои им се потребни од областа на сексуалното и репродуктивното здравје; свет во кој сексуалноста се признава како природен и драгоцен аспект на животот и како фундаментално право; свет во кој изборот целосно се почитува и каде што нема место за стигма и дискриминација, соопшти ХЕРА. Со намера оваа визија да стане реалност, Meѓународната федерација за планирано родителство (МФПР) ја изработи Визија 2020, како манифест за сексуално и репродуктивно здравје и права. Документ кој ги поставува насоките и целите кон кои, сите ние кои работиме на ова поле, без разлика од кој сектор доаѓаме, треба да се стремиме за да ги оствариме до 2020. Со други зборови препораките од овој документ претставуваат опипливи насоки како политиките да се претворат во пракса. „Младите од ХЕРА подготвивме видео во кое претставивме дел од секојдневните предизвици со кои се соочуваат младите во Македонија. Сакаме да ја потсетиме јавноста, а особено новата ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има повремен дожд особено на запад, каде што е можна појава и на ретки грмежи и повремено умерени врнежи. Минималната температура ќе се движи од 7 до 15 степени, а максималната од 22 до 30 степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне со зголемена облачност и со услови за појава на краткотраен дожд. Температурата ќе се движи од 11 до 27 степени. Утре врнежите ќе се прошират насекаде, а локално и особено на југот и југоистокот дождот ќе е пороен и со грмежи. Во среда се очекуваат да наврнат и пообилни количества, а тогаш и ветерот ќе е посилен. Во следнава недела утринските температури ќе бидат во постојано опаѓање, а дневните од четврток ќе се во пораст, информира УХМР.
сите 288 | | | веќе видена

Четири лица, меѓу кои две малолетнички, се пријавени за исчезнати, соопшти МВР. Едното девојче, 16 годишно, од Велес, завчера излегло од дома и не се вратило, а случајот го пријавил нејзиниот татко З.Ќ. (46). Во засега непознат правец, исто така завчера, се упатило и 17-годишно девојче од скопската населба Чаир за кое пријавило неговиот дедо Х.Ј. (43). Останатите две лица по кои полицијата трага се А.В. (19) од Кавадарци и Б.Ј. (42) од Свети Николе. Случаите ги пријавиле семејствата.
сите 3 | | | веќе видена

Шест мајки наместо абортус одлучиле на своите неродени деца да им подарат живот. Тимот од Центарот за помош и советување „Лидија“ од Штип успеале во изминатите пет месеци да ги предомислат овие мајки. Според законските прописи жените кои сакаат да абортираат имаат една недела за размислување за својата одлука. Токму во тој период Центарот за помош и советување „Лидија“ стапува во контакт со жените за да разговаат за нивната одлука. Даниела Јорданова од Центарот за помош и советување „Лидија“-Штип вели дека нивните анализи покажуваат дека овие одлуки ги носат пред се жените кои имаат многудетно семејство. – Луѓето мислат дека семејствата кои се финансиски постабилни имаат прилика да им дадат шанса на своите деца, да дојдат на овој свет. Меѓутоа нашето искуство почесто за живот се одлучуваат семејствата кои финансиски послабо стојат. Значи имаме доста трето, четврто, па дури и петто дете во семејство, вели Јорданова. Центарот за помош и советување „Лидија“ покрај психолошката поддршка на дел од семејствата им ...
сите 12 | | | веќе видена

Тригодишно девојче од Гостивар здобило тешки повреди на главата и телото, откако паднало од поткровјето на куќата во која живее, директно на бетонските плочки во дворот. Според МВР, случајот вчера попладне го пријавил Медицинскиот центар Гостивар. Девојчето си играло, но во еден момент го отворило прозорот и паднало. Поради сериозноста на повредите е префрлено во скопскиот ургентен центар. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица – Гостивар.
сите 20 | | | веќе видена

Поранешниот романски претседател и актуелен сенатор Трајан Басеску ги обвини властите за небрежност и го повика обвинителството да изврши истрага за смртните случаи како резултат на морбили, објавија романски медиуми. Басеску упати остар повик преку Фејсбук на адреса на властите во врска со епидемијата на морбили во Романија сметајќи дека тоа е предизвикано од небрежност на властите. – Масовен криминал, а никој не е одговорен. Над 5.000 деца се заболени од морбили, од кои 25 починаа, Еден масовен криминал предизвикан од немарност на Министерството за здравство, од владите во измиантите три години кои не обезбедиле вакцини, напиша поранешниот претседател. – Лажно соопштение е дека починале само деца кои не биле вакцинирани, без да се даде никакво објаснување, наведува Басеску. – Треба да се поведе истрага од обвинителството бидејќи епидемијата се уште не е запрена, наведува Басеску и доава дека голем број е децата се „жртви на државата“ бидејќи родителите сакале да ги вакцинираат, но вакцини немало во ...
сите 16 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 13 километри источно од Скопје на длабочина од два километра.
сите 114 | | | веќе видена

Намалување на дневната температура поради засилен северен ветер, најавува УХМР за среда кога, како што соопшти, се очекуваат и повеќе врнежи. Уште утре ќе има услови за краткотраен дожд, но попладне и само во планинските подрачја. Но, во почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста со повремени врнежи. Во вторник на места ќе има врнежи од дожд кој локално ќе биде пороен со грмежи, особено на југоисток.
сите 312 | | | веќе видена

Министерството за здравство препорача да се внимава со изложување на најавените високи температури кои, како што соопшти, може да имаат последици по здравјето кај некои лица. – Се препорачува граѓаните да бидат внимателни, имајќи предвид дека изложеноста на повисоки температури, без претходна постепена адаптација, создава чувство на поинтензивна топлина слична на онаа во летните месеци и може да предизвика здравствени проблеми кај некои лица. Воедно, се препорачува хронично болните лица редовно да ја земаат пропишаната терапија, соопшти Министерството за здравство. Според информации од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре се очекуваат температури повисоки од вообичаените за овој период од годината на подрачјето на целата држава, освен во преспанско-охридскиот и во осоговско-малешевскиот регион, каде температурите се вообичаени за овој период.
сите 28 | | | веќе видена

Нивото на реката Вардар кај Скопје и Јегуновце и на Црна кај Новаци е двојно пониско од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Како што соопшти УХМР, Вардар кај Велес и Демир Капија, како и Треска кај Македонски Брод се исто така под просечното ниво, нешто повеќе од двојно е намален водостојот на Црн Дрим, а драстично пониска вредност, според мерењата, покажува нивото на Сатеска кое деновиве се движело од два до седум сантиметри за разлика од мајскиот просек кој изнесува 38 сантиметри. Приближно на просечното ниво за овој месец се Пчиња, Струмица и Крива Река.
сите 21 | | | веќе видена

Без вода утре од 8:30 ќе останат дел корисниците од булеварот „Св Климент Охридски“ и дел улицата „Максим Горки“ во Општина Центар. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје прекинот со водоснабдување е поради отстранување дефект на затворач со пречник 100 мм, на булеварот „Св. Климент Охридски“ бр. 54, во Центар и ќе трае до неговото санирање.
сите 95 | | | веќе видена

Бебе тешко 7,39 килограми се роди во Нов Зеланд. Се смета дека ова е најтешкото беше што се родило на тој остров. Мајката, чиј идентитет не се открива, се породила во болницата Велингтон, со царски рез, а процедурата траела три часа. Од болницата било потврдено дека мајката и бебето (кое имало 57 см) се добро. Првото дете на мајката пак се родиило со тежина од 5,4 килограми. Таткото изјавил дека неговите пријатели веќе коментирале дека новородениот син е наследник на Џон Лому, еден од најпознатите и најдобри новозеландски рагбисти. Според Гиносовата книга на рекорди пак, најтешкото бебе на светот е родено во Канада, а се родило со неверојатни 10,4 килограми.
сите 8 | | | веќе видена

Во североисточниот дел од Демократска Република Конго регистрирана е ебола, а три лица починаа до вирусот на тоа подрачје од 22 април, објави СЗО. Болеста се појавила во шумски регион во покраината Бас-Уеле, на границата со Централноафриканската Република. Ебола последен пат во ДР Конго беше регистрирана во 2014 година при што 49 луѓе ги загубија животите. Властите соопштија за девет луѓе кои имале сипмтоми на хеморагичната треска.
сите 14 | | | веќе видена

Медицинските сестри и акушерки наскоро ќе се обединат во здружение за поефиканско остварување на нивните права. Целта, како што беше истакнто на денешното одбележување на Меѓународниот ден на медицинските сестри – 12 мај, е да се формира комора како правен субјект. Главната сестра во Градската општа болница „8 Септември“ Горданка Бешлиовска појасни дека здружението на медицински сестри и акушерки кое ќе ги сплоти сите сестри кои досега не се здружени. Медицинските сестри се препознаени во својата професија и веќе докажани. Тие се носители на здравствената нега со сопствени задачи. Во моментов сме дефицитарни и во голем број здравствени установи се чувствува недостиг на медицински сестри и покрај тоа што нашиот образовен процес се повеќе се шири во сите области, во вториот и третиот циклус на студии за медицинските сестри, рече Бешлиовска. Таа истакна дека изминатите неколку месеци во ГОБ „8 Септември“ е затворено одделение и имаат редукција на работата во операционите сали. – ГОБ „8 Септември“ има недостиг ...
сите 15 | | | веќе видена

next