Здравство 24

Во Македонија во првиот квартал годинава биле склучени 2.566 бракови, или за седум проценти помалку споредено со истиот период од минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првите три месеци се регистрирани и 519 разводи, што е за 21,8 проценти помалку споредено со првиот квартал од 2016 година.
сите 51 | | | веќе видена

Еден турски војник почина, а друг се наоѓа во критична состојба, откако вкупно 828 припадници на армијата на Турција од касарна во западниот округ Маниса заболеле од цревна инфекција, проследена со остра дијареа и повраќање, објави електронското издание на турскиот весник „Хуриет Дејли Њуз“. Весникот пренесува соопштение на Министерството на здравство на Турција во кое се наведува дека речиси 60-мина војници се задржани на болничко лекување, додека останатите по укажаната медицинска помош се вратиле во касарната. Министерството наведува дека во касарната во Маниса испратила тим од десетмина медицински експерти кои треба да ја утврдат причината за инфекцијата. Според гувернерот на Маниса, Мустафа Хакан Ѓувенчер најверојатно станува збор за бактериска цревна инфекција, меѓутоа Министерството нагласува дека точните причини за заболувањето ќе бидат соопштени дури по експертизата што ќе ја изврши десетчлениот медицински тим.
сите 2 | | | веќе видена

Финализираа сите активности пред отпочнување на ЈЗУ Универзитетски Институт за позитронско емисиона томографија (ПЕТ Центар) со работа со пациенти. По тој повод денеска во посета на ПЕТ Центарот беа генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Јукија Амано и вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров. На прес-конференција во ПЕТ Центарот, Тодоров истакна дека ова е финална процедура согласно препораките од Меѓународната агенција за атомска енергија кои се предвидени пред започнувањето на ПЕТ Центарот со работа со пациенти, имајќи предвид, како што рече, дека станува збор за најсовремен, најсложен и единствен објект од ваков тип не само во Македонија, туку и во поширокиот регион. – Објектот на ПЕТ Центарот го изградивме од темел и денес имаме комплетно нов објект изграден според воспоставените европски и светски стандарди, како во делот на молекуларната дијагностика, така и за производство на радиофармацевтици. Секоја фаза од процесот беше валидирана, одобрена и сертифицирана ...
сите 23 | | | веќе видена

Во Струмица изминатите 24 часа наврнале 71 литар на метар квадратен воден талог, соопшти УХМР. Врнежите достигнале осум литри во Крива Паланка, 14 во Штип, 16 во Битола, 17 во Дебар, 18 во Скопје, Берово и Охрид, 19 во Прилеп, 20 во Виница, 21 во Гевгелија, 22 во Тополчани, 23 во Демир Капија, 24 во Маврово, 25 во Претор и Крушево, 26 во Тетово, 28 во Куманово и Лазарополе, 32 во Пожаране, 35 во Дојран и 36 литри во Ѓуриште. Утрово најстудено е во Крушево, Маврово и Лазарополе, со измерени минимални шест степени, додека највисока е температурата во Дојран, 13 степени. Седум степени е во Ѓуриште и Тополчани, осум во Пожаране, девет во Претор и Охрид, 10 во Берово, Крива Паланка, Прилеп, Тетово и Куманово, 11 во Штип, Битола, Скопје Петровец, Виница и Скопје, 12 во Демир Капија, Гевгелија и Струмица. Времето до крајот на денот ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд кои на места ќе бидат обилни, особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер, изразен во северните ...
сите 310 | | | веќе видена

Тумот од 16 килограми бил изваден од абдоменот на 37-годишна тетовка, која се јавила на гинеколошки преглед во ординација во Тетово откако забележала дека во последните 7-8 месеци стомакот постојано ѝ расте, објави ГАК на својата страница на Фејсбук. „Пациентка на 37-годишна возраст, мајка на три деца, со нередовни гинеколошки контроли се јавила на гинеколошки преглед во ординација во Тeтово откако забележала раст на стомакот во последните 7-8 месеци. Откако ѝ биле направени потребните испутувања, жената била испратена на ГАК во Скопје. Таа е оперирана и закрепнува“, пишува во споделениот текст.
сите 8 | | | веќе видена

Пешак и двајца возачи се потешко повредени, во две од вкупно осум сообраќајни несреќи, што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во една е причинета само материјална штета. Полицијата вчера презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај пет возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, шестмина не ги почитувале правилата за престигнување, тројца поминале на црвено светло на семафор, како и 12 возачи без дозвола, односно со нерегистрирано возило. Затекнати се и 47 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 47 возила.
сите 60 | | | веќе видена

Дел од корисниците од булеварот „Партизански Одреди“ во близина на Неуромедика и корисниците од улицата „Дане Крапчев“ во општина Центар утре од 8 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во водоснабдувањето е уличен дефект на водоводна цевка со пречник од 80 милиметри на бул. Партизански Одреди б.б. до Неуромедика, а корисниците ќе бидат без вода се до санирањето на дефектот од стран на екипите на ЈП „Водовод и канализација“.
сите 71 | | | веќе видена

Две бараки на улицата „Зендел Џемаил“ биле опожарени ноќеска. Во пожарот нема повредени, причинета е само материјална штета. – Едната барака е сопственост на Ѓ.В. (49) и таа била целосно изгорена, а втората е сопственост на Е.А. (28), која била делумно опожарена. Повредени лица нема, а од страна на Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат. Увид ќе се врши во текот на денешниот ден, соопшти МВР. Случајот рано изутринава, во 3:42 часот, во ЕИК Скопје го пријавил дежурен од Бригадата за противпожарна заштита.
сите 23 | | | веќе видена

Дури и без опивачкиот ефект на алкохолот, вкусот на пивото го засилува лачењето допамин во мозокот, се вели во новото истражување на Универзитетот во Индијана, на коешто се повикува „Дејли Меил“. Допаминот, како невростимулатор, е поврзан со чувството на задоволство и среќа, но и со разните видови зависности. Експериментот со скенирање на мозокот на 49 мажи кои штотуку се напиле пиво или од спортската напивка „Гаторејд“, покажува дека вкусот на пивото произведува значително поголемо количество допамин. Освен тоа, испитаниците признале дека потоа чувствуваат жед за уште повеќе пиво, за разлика од безалкохолниот напиток. „Ова е првиот експеримент, којшто посочува дека вкусот на пивото сам по себе, ако се исклучи секаков опивачки ефект од алкохолот, може да предизвика повисока допаминска активност во центрите за среќа во мозокот“, се вели во истражувањето.
сите 6 | | | веќе видена

Согласно Законот за празници следен неработен ден е 2 јуни, петок, кога граѓаните од православна вероисповед го празнуваат Духовден, поточно петок пред Духовден. Неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, пак, е 25 јуни- недела, односно понеделник, кога се обележува првиот ден на Рамазан Бајрам.
сите 41 | | | веќе видена

Во Лазарополе утрово беше најстудено, шест степени, а најмногу дожд изминатите 24 часа наврнале во Ѓуриште и Прилеп, 16 литри на метар квадратен. Како што информира УХМР, измерени се осум степени во Крушево, девет во Битола, Претор и Маврово, десет во Ѓуриште, Крива Паланка, Тополчани, Охрид, Прилеп и Берово, 11 во Пожаране, 12 во Дебар, Тетово, Куманово и Скопје Петровец, 13 во Виница и Штип, 14 во Скопје, Дојран, Струмица, Гевгелија и Демир Капија. До осум часот водниот талог е еден литар на метар квадратен во Штип, Демир Капија, Виница, Охрид, Гевгелија и Струмица, три во Пожаране и Маврово, четири во Тетово, Дојран и Скопје, пет во Берово, шест Крива Паланка, десет во Тополчани и 12 во Куманово. Времето денеска ќе биде облачно и посвежо со пообилни врнежи од дожд, особено во јужните и источните делови каде што се очекува и појава на грмежи. Пообилни врнежи ќе има и на северот од земјата и тие во овие делови ќе продолжат и во ноќта. Ќе дува умерен северен ветер кој попладне вдолж Повардарието ќе засилува. ...
сите 303 | | | веќе видена

– Сообраќајната полиција изминатите два дена на подрачјето на СВР Скопје изврши увид на 18 сообраќајни незгоди. Вчера се случиле седум сообраќајни незгоди од кои четири со последица материјална штета, а три со телесни повреди во кои со повреди се здобиле три лица, додека завчера биле евидентирани 11 незгоди од кои две со материјална штета, а девет со телесни повреди во кои со полесни повреди биле 16 лица. Изминатите три дена се преземени мерки кон 16 возачи кои не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење, тројца се исклучени од сообраќај зашто возеле под дејство на алкохол, четворица поминале на црвено, на 28 сообраќајната дозвола им била со истечена важност или биле без возачка дозвола, 22 за време на управување на моторните возила не го користеле сигурносниот појас или зборувале на мобилен телефон, а 42 биле непрописно паркирани. Во однос на непрописно паркираните, со пајак служба се отстранети вкупно 63 возила. Одделението за превенција денеска ќе одржи посебна воспитна мерка сообраќајна ...
сите 61 | | | веќе видена

Јапонија е земја каде луѓето остануваат долго време на работа и речиси цело време се изложени на стрес. Но една компанија тврди дека има лек – мачки. Вкупно девет мачки јадат, спијат и слободно се движат во мала канцеларија на ИТ компанијата Ферај во Токио, што на вработените им ја олеснува стресната работа. Шефот на компанијата Хиденоб Фукуда ја воведе таа пракса во 2000 година по барање на еден од своите вработени кога барал да ја донесе мачката на работа. Други јапонски компании исто така овозможиле животните да претстојуваат во канцеларија за намалување на стресот и анксиозноста. – Во компанијата Оракл Џапан, англиски овчар по име Кнади работи како амбасадор за поздрави и лекување, се наведува на веб страницата на таа компанија. Компанијата наведува дека во канцеларијата има куче од 1991 година и дека Канди од тогаш е четврто куче кое има Твитер и Инстаграм налог.
сите 8 | | | веќе видена

Активностите за реконструкција и модернизација на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид треба да завршат најдоцна за четири месеци со што болницата ќе може да работи во полн капацитет. За модернизација на болницата во опрема вложени се два милиона евра, а за реконструкција на објектот, кој датира од 1950 година, се наменети околу 3,7 милиони евра. Увид во работите на реконструкцијата на болницата денеска направи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров. Според директорот на болницата д-р Митко Тилев, во моментов болницата работи со 50 проценти капацитет поради одвивање на градежните зафати, но, како што рече, целосно се покриваат обврските кон Фондот и кон пациентите. Додаде дека само минатата година извршени се над две илјади операции, од кои 500 ендопротези кои се сметаат за потешки операции. Болницата со набавките преку Министерството за здравство доби модерен дигитален рендген апарат кој овозможува ...
сите 29 | | | веќе видена

Силен земјотрес во 12:30 часот ја стресе Албанија. Истиот бил почувствуван и во Охрид. Според податоците од Европскиот- медитерански сеизмолошки центар земјотерсот со јачина од 4.4 степени е регистриран на 43 километри северо-источно од Тирана, на длабочина од 10 километри. 14 минути претходно во Албанија бил регистриран уште еден земјотрес со јачина од 2,8 степени на 41 километри северо-источно од Тирана.
сите 87 | | | веќе видена

Без електрична енергија утре од 12 до 14 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Иван Тургењев“ во општина Кисела Вода. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради закажани технички зафати. Во периодот од 9 до 10 часот без струја ќе останат дел од корисниците од улиците „Извор“ и „Владимир Каваев“, од 10 до 11:30 часот корисниците од дел од улицата „Никола Русински“ околу број 4, додека од 10:30 до 12:30 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од Горни Жданец, во општина Карпош. Без струја утре од 07 до 8:30 часот ќе бидат корисниците од дел од улицата „Васил Ѓоргов“ (броеви од 1-10), дел од корисниците на улицата „Козара“ (броеви од 1-12) и дел од корисниците на улица „Бел Камен“ (броеви од 1-10), во општина Центар. Во периодот од 09 до 10:30 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улицата „Алберт Анштајн“ број 9 како и улицата „Славка Недиќ“ број 14, а од 09 до 15 часот корисниците од делови од улиците „Франклин Рузвелт“ (број ...
сите 79 | | | веќе видена

Најстудено утрово беше во Лазарополе, шест степени, а најмногу дожд последниве 24 часа наврна во Штип, вкупно 87 литри на метар квадратен. Како што информира УХМР, до осум часот се измерени осум степени во Крушево и Маврово, девет во Пожаране, Тетово и Битола, 10 во Прилеп, Берово, Претор, Крива Паланка и Охрид, 11 во Дебар и Тополчани, 12 во Ѓуриште, 13 во Виница, 14 во Скопје, Штип, Демир Капија и Скопје Петровец, како и 15 во Куманово, Дојран, Струмица и Гевгелија. Врнежите достигнаа еден литар на метар квадратен во Охрид, два во Ѓуриште, Лазарополе и Дебар, четири во Берово, Пожаране, Тетово и Маврово, пет во Куманово, шест во Тополчани, седум во Прилеп, осум во Гевгелија, девет во Демир Капија, 11 во Струмица, 16 во Крушево, 18 во Виница, 24 во Дојран, 32 во Крива Паланка и 38 во Скопје. Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, околу пладне и попладне на повеќе места со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град и засилен ветер. Teмпературата ќе достигне од 15 до ...
сите 321 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме со појава на град и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до 23 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно особено во попладневните часови со пороен дожд и со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 22 степена. До сабота подрачјето на Македонија ќе се задржи под влијание на серија влажни воздушни бранови, така што времето во попладневните часови ќе биде променливо облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд и грмежи. Во четврток ќе биде облачно преку целиот ден и се очекуваат пообилни врнежи од дожд, особено во јужните делови. Температурата ќе се движи од 14 до 21 степен. Во петок и сабота врнежите ќе бидат полокализирани, преку денот ќе има и сончеви периоди, но ќе дува засилен северен ветер.
сите 266 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека во времето на мандатот на оваа партија и покрај светската глобална економска и европската должничка криза, како и домашната политичка криза, најниските пензии се зголемени за 106 проценти, а просечните за 80 проценти. На пензионерите им овозможиле низа проекти меѓу кои и бесплатниот туристички викенд што досега го искористиле 5.500 лица. – Покачувањето на пензиите е огромно достигнување особено затоа што во нашиот мандат имавме две големи економски кризи, светската и европската, а имавме и тригодишна домашна политичка криза. Во такви комплицирани услови кои влијаеа на економијата успеавме најниските пензии да ги зголемиме за 106 проценти, а просечните пензии за речиси 80 проценти, изјави Груевски. Тоа, дополни, беше на некој начин наш долг кон пензионерите затоа што тие го заслужуваат тоа, го ветувавме тоа и го реализиравме. Груевски рече дека е задоволен од реализацијата на проектот за бесплатниот туристички викенд. – Бесплатниот викенд за ...
сите 13 | | | веќе видена

Ајфеловата кула во Париз вечерва нема да биде осветлена, во знак на почит кон жртвите од нападот во Манчестер, соопшти денеска градоначалничката на француската престолнина Ан Идалго. – Париз вечерва ќе им одаде почит на жртвите од Манчестер. Со нападот врз нив, нападнати се и нашите вредности, напиша таа на Твитер. На синоќешниот концерт на пеачката Аријана Гранде, бомбаш самоубиец изведе терористички напад, при што загинаа 22 лица, а 59 се повредени.
сите 129 | | | веќе видена

next