Здравство 24

Градот Скопје денеска на плоштадот „Македонија“ организира пречек на ракометарите на ракометниот клуб „Вардар“, по освоената титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Ракометарите на РК „Вардар“ се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ во 11:15 часот. Оттаму, тие ќе се упатат кон влезот на Скопје и ќе се движат по булеварот Александар Македонски до хотелот „Континентал“, па лево кон булеварот Гоце Делчев и кон зградата на МРТВ и ТЦ „Мавровка“. Оттаму шампионите на РК „Вардар“ ќе се движат лево по булеварот Крсте Мисирков, па по булеварот Кочо Рацин кон зградата на Црвениот крст, а оттаму десно на улицата 11 Октомври, кон Порта „Македонија“. Во 13 часот се очекува ракометарите да пристигнат на плоштадот „Македонија“, преку Порта „Македонија“. По повод освојувањето на европската клупска шампионска титула на РК „Вардар“ ЈСП „Скопје“ организира бесплатен автобуски превоз за дочек на ракометарите на аеродромот „Александар Велики“. Автобуси кон аеродромот „Александар Велики“ ќе ...
сите 170 | | | веќе видена

Најновото истражување покажало дека мажите кои се женат со жени кои имаат повеќе килограми се многу посреќни, всушност 10 пати посреќни од мажи кои за сопруги бираат послаби жени. Истражувањето кое го спровеле др. Филемон Алварадо и др. Едгардо Моралес, покажа дека со подебелките партнерки мажите повеќе се смејат и полесно ги решаваат проблемите поради што бракот им е во подобра состојба. Можно е жените кои често се гладни да се и нервозни и несигурни во себе, но на прво место треба да биде здравјето на што полничките жени и тоа како треба да внимаваат. Покрај тоа, вкусовите се различни па можеби некој ќе биде пресреќен со слаба жена, додека друг маж ќе ужива во долг брак со подебела жена која ја дели неговата смисла за хумор
сите 12 | | | веќе видена

По повод 10 годишнината од своето формирање, здружението Бoрка заедно со креативната агенција Пи Ворлд започнаa кампања за подигнување на свесноста за ракот, со цел да им укажат на граѓаните за сериозноста на овој проблем, да ги поттикнат властите и здравствените институции да преземат активности во насока на решавање на овие живото-загрозувачки проблеми. Во кампањата главни ликови се членки од БОРКА, жени оперирани од рак, кои првпат ја отворија својата душа пред јавноста и проговорија за стравот, болката, неизвесноста, но и за надежта, истрајноста и храброста да се соочат со дијагнозата и преку пораки изразија благодарност до оние кои биле покрај нив во текот на лекувањето. – Борка веќе 10-та година помага и дава поддршка на пациентите и нивните семејства. Истовремено работи на подигнување на свесноста за оваа болест, информира и врши едукација на населението, лобира кај властите за подобрување на квалитетот на живот на пациентите заболени од рак, но за жал, сугестиите за промени тешко допираат до ...
сите 19 | | | веќе видена

Лекарската комора на Македонија денеска ќе ја одбележи 25-годишнината од основањето. По тој повод Комората организира средба со претставници на државните институции, универзитетите, медицинските факултети, професионалните лекарски асоцијации и здруженија. Македонската Лекарска комора е формирана на 5 јуни 1992 година. Иницијативата за формирањето на Комората во Македонското лекарско друштво ја покренале неколку доктори врз основа на сознанијата за развиените земји во светот. Собранието е одржано во просториите во болницата на Армијата на Македонија во Скопје. На Првата конститутивна седница присуствувал и првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров. Во оваа комора на почетокот членувале доктори по медицина и по стоматологија. Во 1995 година стоматолозите се издвојуваат и формираат нова Стоматолошка комора. Лекарската комора на Македонија е наследник на лекарската комора која постоела на овие простори во третата деценија на минатиот век во тогашното кралство Југославија. Седиштето на комората ...
сите 26 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и североисточните предели. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 9 до 15, а максималната од 24 до 31 степен. И во Скопската котлина попладне ќе биде нестабилно со услови за локален пороен дожд и грмежи. Темпратурата ќе се движи од 13 до 30 степени. До четврток времето ќе се задржи нестабилно, околу пладне и попладне ќе биде со локална појава на пороен дожд и грмежи со променлив интензитет. Во четврток ќе дува засилен северен ветер, а од втората половина на денот ќе настапи постепена стабилизација на временската состојба.
сите 391 | | | веќе видена

Деветнаесетгодишен мотоциклист е тешко повреден во сообраќајната несреќа со товарно моторно возило што се случила вчера во Свети Николе. Како што се наведува во полицискиот билтен, сообраќајката се случила вчера околу 16:30 часот на крстосницата на ул.,,11-та Македонска бригада“ и ул.,,29-ти Ноември“ во Свети Николе помеѓу товарно моторно возило ,,Мерцедес“ управувано од Д.Б.(35) од Свети Николе и мотоцикл ,,Кавасаки“ без регистарска табличка управуван од К.Л.(19) од Свети Николе. Во незгодата тешки телесни повреди добил Д.Б. кој со возило на Итна медицинска помош е пренесен во Клиничкиот центар Штип за укажување на лекарска помош, а потоа во Клиничкиот центар Скопје каде му се констатирани тешки телесни повреди и се наоѓа во животна опасност. Увид на местото на сообраќајката извршила екипа од Полициската станица Свети Николе.
сите 20 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Поповски потпиша нов Договор со Европската комисија за рефундирање средства за набавка на вакцини против болеста јазлеста кожа. Како што соопшти АХВ, Договорот е за грант вреден 192.500 евра, кој деновиве ќе биде потврден и од страна на Европската комисија, по што, врз основа на поднесениот план од АХВ до Комисијата, наскоро ќе почне и вакцинацијата. Во почетокот на годинава Агенцијата за храна и ветеринарство доби рефундација на 430.000 евра за набавените вакцини за говедата, како резултат на потврдата на ЕУ за ефикасните и ефективните мерки кои Агенцијата ги презема минатата година во справување со болеста јазлеста кожа.
сите 10 | | | веќе видена

Доматот, зеленчук кој всушност е овошје, е богат со разни нутриенти, а може да се јаде и подготвува на повеќе начини. Оваа намирница е многу лековитa и поради ниската калорична вредност е посакувана кај многу диети за слабеење. Доматот го зајакнува имуниетот и е добар против инфекции. Покрај тоа, се препорачува како идеален природен лек против астма и кардиоваскуларни заболувања. Некои истражувања покажале дека доматот е најделотворен како сок, спречува тромбоза и го забрзува метаболизмот. Благодарение на ликопенот, оваа билка се вбројува и во борците против канцерогени болести.
сите 6 | | | веќе видена

Во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 13 до 18, а максималната од 24 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде 14 степени, а максималната до 29 степени. И во првите денови од наредната недела во попладневните часови ќе има појава на нестабилност, која ќе биде повеќе локализирана. В понеделник времето ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне на места нестабилно, со локален дожд и грмежи, особено во северозападните предели. Минималните температури ќе се движат од 9 до 15, а максималните од 25 до 32 степени. Времето во вторник и среда ќе биде променливо облачно и нестабилно, попладне со локален пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде од 8 до 17, а максималната од 25 до 33 степени.
сите 389 | | | веќе видена

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ направена е првата интервенција на промена на пол кај 33 годишен маж. Интервенцијата ја изведе тим од врвни уролози по генитално реконструктивна хирургија предводен од проф. д-р Мирослав Џорџевиќ. За време на 5 часовната интервенција, кај пациентот полот е променет во женски. „Подготовките за оваа интервенција траеа повеќе од една година каде пациентот мораше да помине психолошка подготовка и хормонска терапија. По завршување на процесот на подготовка на пациентот е направен промена на пол. Интервенцијата помина во најдобар ред, пациентот моментално се опоравува од хируршката интеревнција. Во болница ќе остане наредните две недели колку што е потребно за целосно опоравување.“ изјави проф. д-р Мирослав Џорџевиќ Хируршката интервенција се следеше во живо од учесниците на првиот симпозиум за урогенитална хирургија во организација на Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и Центарот за генитоуринарна реконструктивна хирургија од Белград.“ „ На симпозиумот за генитоуринарна ...
сите 25 | | | веќе видена

Превентивно се повлекува од пазарот млечната формула Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба до 24/09/2019, на производителот UP Medi-Europa SA, со потекло од Франција. Како што соопшти компанијата Медис д.о.о., Претстваништво Скопје, дистрибутер на производите Novalac Медис, причина за повлекувањето е евентуално присуство на несоодветна содржина на естер на масни киселини (3-MCPD, глицидил естер), утврден во анализата. За да се избегнат какви било можни негативни последици врз здравјето, од компанијата советуваат купувачите да не го употребуваат Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба 24/09/2019. Купувачите можат да го вратат производот од оваа производна серија во аптека и ќе им бидат вратени паричните средства. Естрите на масни киселини се формираат во производство на растителни масти и масла и се присутни во скоро сите термички обработени намирници кои содржат растителни масти, меѓу другите и во млечната храна за доенчиња. Прехранбената индустрија, СЗО, ЕФСА и други институции ...
сите 15 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и град. Како што соопшти УХМР, се очекува на места да наврнат над 35 литри на метар квадратен дожд. Во вечерните часови врнежите ќе престанат. Минималната температура ќе се движи од 12 до 18, а максималната од 23 до 30 степени. Во Скопје нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде 15, а максималната 29 степени. И в недела попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи и ќе дува умерен јужен ветер. Во првите денови од наредната недела во попладневните часови ќе има појава на нестабилност, но ќе биде полокализирана и повеќе ќе биде застапена во планинските подрачја. Минималната температура ќе се движи од 10 до 16 степени, а масималната од 24 до 30 степени.
сите 397 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка и бара притвор за лицето кое вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. – Осомничениот се гони за сторени две кривични дела „убиство“ од член 123 во врска со член 19 и за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од член 396 од Кривичниот законик, се наведува во денешното соопштение од Обвинителството. Надлежниот јавен обвинител до судот поднел и предлог за определување на мерката притвор, бидејќи оценил дека се исполнети законските основи за нејзиното изрекување.
сите 87 | | | веќе видена

На патот Чачак-Белград, возило марка „Мерцедес“ со кое управувал 67 годишниот Вичентије Савиќ, одлетало од патот. При таа прилика повредени се возачот и совозачот, славниот филмски режисер Емир Кустурица. На лице место им била укажана прва помош, а возачот на автомобилот е префрлен во Ургентиот центар при Општата болница во Ваљево, а Кустурица во Белград. Како што дознаваме, Емир не е во животна опасност. Кустурица после прегледите е пуштен дома, а Савиќ е задржан во болницата во Ваљево поради скршеница клучната коска.
сите 20 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 17 степени, а дневната од 26 до 35 степени. Во Скопје ќе биде малку до умерено облачно, попладне со краткотраен пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе достигне до 16, а дневната до 32 степени. Во наредните денови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено в петок вечер и в сабота околу пладне и попладне. Нестабилно во попладневните часови ќе се задржи и во текот на наредната работна седмица.
сите 426 | | | веќе видена

Канцеларијата на американското Државно обвинителство за округот Вејн објави дека ги повлекува сите точки од обвинението против Дезмонд Рикс од Детроит, кој минал 25 години во затвор поради убиство, за кое тврдел дека полицијата му го наместила, местејќи докази со тоа што го запленила пиштилот на неговата мајка и ги заменила куршумите. – Се надевам дека ќе уживате во повторно откриената слобода, му кажа судијата Ричар Скат на 51-годишниот Рикс на завршното обраќање, кое траеше неколку минути. Анализата на двата куршуми, со кои е убиена жртвата, покажала дека тие не се совпаѓаат со пиштолот, кој на судот во 1992 година му е претставен како оружје, со кое е извршено убиството. Рикс е обвинет за убиство на пријателот Гери Бенет пред ресторан во Детроит и е осуден на 32 години затвор. Рикс минатиот петок е ослободен од затвор, а денеска обвинителството соопшти дека нема да има друга судска постапка против него. – Немам време да бида лут и бесен. Јас едноставно сакам да живеам, рече Рикс пред судницата, во која ...
сите 12 | | | веќе видена

Во недела, на 4 јуни, на подрачјето на Град Скопје ќе почне првото терестично прскање против комарци. Дезинсекцијата ќе се спроведува до четврток, 8 јуни 2017, во период од 23:00 до 04:00 часот наредниот ден. Доколку временските услови не се поволни, прскањето ќе се изврши првиот нареден ден по нивното подобрување. Град Скопје апелира пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 26 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 27 до 34 степени. Во Скопје слично време со температура од 13 до 32 степена. Позначајно дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне па во наредните денови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено в петок вечер и в сабота околу пладне и попладне.
сите 420 | | | веќе видена

Новиот министер за здравство Арбен Таравари е роден на 7 април 1973 година во Гостивар. Дипломирал на Медицински Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998 година. Постдипломски студии, специјализација по неврологија, завршил во 2006 година во Универзитетската Клиника за неврологија. Специјализирал семејна медицина во 2011 година на Медицински Факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, а докторирал на тема „Клинички знаци и генетика на паркинсон“ на истиот факултет. Од мај годинава е виш научен соработник по предметот неврологија на Универзитетската Клиника за неврологија. Во 2016 година бил претседател на Борд, Оддел на екстрапирамидални болести на Универзитетска Клиника за неврологија и Оддел за мигрени, главоболки и други болни синдроми. Во 2010 година бил едукатор/ментор за специјализации по семејна медицина на Медицинскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Во 2009 година бил член на одбор на Меѓународно медицинско списание Медикус, а од 2008 до 2012 година член на одбор ...
сите 154 | | | веќе видена

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа од медицинскиот центар „Тафтс” во Бостон анализираше 14 различни истражувања, за да ја открие врската помеѓу физичките активности, сексот и ризикот од инфаркт. Американските научници дојдоа до заклучок дека кај луѓето кои се занимаваат со некој спорт, ризикот од срцев удар е 3,5 пати помал, отколку кај оние кои не вршат речиси никаква активност. За време на секс или веднаш потоа ризикот е 2,7 пати поголем, и тоа посебно кај оние кои поретко практикуваат секс. Според Џесика Полер, која е дел од тимот, опасноста е голема, но само на ограничен период, односно еден до два часа по сексуалната активност. Со други зборови – на 10.000 лица, такви инциденти се случуваат еднаш или двапати годишно. Заклучокот е јасен – активностите кои бараат големи напори, меѓу коишто е и сексот, треба или да ги избегнуваме, или пак, ...
сите 25 | | | веќе видена

next