Здравство 24

Шеесетгодишен Кумановец починал како последица на пад од скеле во село Чојлија-скопско, соопшти денеска полицијата. Л.Д. (60) од Куманово паднал од скелето каде што работел во скопското село Чојлија по што бил пренесен во Градската општа болница „Наум Охридски“ во Скопје. Таму лекарите констатирале тешки телесни повреди и тоа фрактура на череп, отворени фрактури на двете нозе, скршени ребра и пршлени. Во 19:30 часот вчера како последица од здобиените повреди, Л.Д. починал. По наредба на јавен обвинител телото е дадено на обдукција, соопшти полицијата.
сите 10 | | | веќе видена

Сунѓер Боб, Симпсонови, птичката Твити и уште многу цртани јунаци се поврзуваат со жолтата боја. Зошто токму оваа боја најчесто се користи кога се замислуваат ликовите од цртаните филмови, дознајте во продолжение… Една од можните причини е теоријата на боите, со контрастите на боја во однос на боја, светло-темно, топло-ладно. Најсилниот контраст на чистите бои, пред се е жолто-црвено-сино. Портокаловата, зелената и виолетовата, послаби според својата хроматска вредност од жолтата, црвената и сината даваат и послаб контраст, додека впечатокот кој го создаваат боите од третиот ред е уште послаб. Исто така, еден од важните контрасти е комплементарниот. Две светлини обоени со комплементарни бои помешани даваат бела светлина. Ставени една покрај друга, тие меѓусебно се засилуваат, додека помешани се поништуваат меѓусебно. Комплементарни парови се: жолто-виолетова, жолтопортокалово- синовиолетово, портокалово-сино, црвенопортокалово-синозелено, црвено-зелено, црвеновиолетово-жолтозелено. Втора причина е RGB ...
сите 8 | | | веќе видена

Времето во Македонија утре ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи и со умерен до засилен североисточен ветер. Врнежите ќе бидат обилни во западните делови од земјава. Температурата ќе опадне за 4 до 5 степени во споредба со денешнава. Од понеделник следува период кога во попладневните часови ќе има локален дожд со појава на ретки грмежи. Поради јужното воздушно струење, дневните температури повторно ќе бидат во пораст. Извесно преодно стабилизирање на времето се очекува во вторник
сите 363 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде п ретежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови, кој попладне и во вечерните часови можно е краткотрајно да биде пороен и проследен со ретка појава на грмежи Ќе дува умерен, на места повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 21 до 27 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд и со умерен јужен ветер.Температурата ќе се движи од 11 до 25 степени. Во недела на повеќе места ќе има врнежи од дожд, локално проследени со грмежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, кој ќе предизвика опаѓање на температурата за 4 до 5 степени во споредба со утрешната и ќе се движи од 16 до 23 степени. Локален дожд со услови за ретки грмежи се очекуваат и во текот на следната работна недела, кога поради јужното воздушно струење, дневните температури повторно ќе бидат во пораст.
сите 365 | | | веќе видена

Градежништвото и преработувачката индустрија се сектори каде има најмногу смртни случаи од повреда на работно место во Македонија. Минатата година регистрирани се 15 смртни случаи, а бројот на повреди е 1480. Во светски рамки се забележуваат четири смртни случаи на работници секоја минута, а економските последици од ова се проценуваат на четири проценти од БДП на земјите. Ова денеска беше истакнато по повод Светскиот ден за безбедност одбележан од Советот за безбедност и здравје при работа на Македонија со поддршка со Меѓународна организација на труд – Канцеларија Скопје. Слаѓана Андоновска од Државниот инспекторат за труд истакна дека бројот на смртни случаи во 2016 година е намален и оти се задоволни од порастот на свеста на работодавачите што го следиме преку преземање пријави за сторен прекршок, каде се забележува намалување. Посочи дека се зголемил бројот на претставки од вработени кои пријавувале забелешки во однос на безбедноста и здравјето при работа и тој број во 2016 година изнесувал 152, а во 2015 ...
сите 12 | | | веќе видена

Безбедносната состојба во централното градско подрачје во Скопје, околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството за внатрешни работи. Според информациите на МВР во протестите се повредени 109 лица. Како што стои во соопштението до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница „Св Климент Охридски“ и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради претходната безбедносна состојба МВР-СВР Скопје ќе преземат дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба. Според информациите од МВР во Собрание на Република Македонија по полноќ немало повеќе граѓани, а граѓаните кои протестирале биле надвор од Собранието.
сите 44 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер во крајните западни делови повремено ќе засилува и наместа се очекува да достигнува над 60 км/час. Утринската температура ќе се движи од четири до 13 степени, а дневната од 24 до 29 степени. Во Скопје ќе биде ончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до седум степени, а дневната до 28 степени. Во сабота ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди но и со услови за локален краткотрен пороен дожд, наместа проследен со ретки грмежи. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува, локално особено во источните делови ќе има услови за пороен дожд, наместа проследен и со ретки грмежи. Во западните делови ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, наместа ќе достигнува и над 60 км/ча. Во недела ветерот ќе го промени правецот во северен кога се очекува температурата на воздухот да опадне за 4 до 5 неколку степени. Во понеделник ветерот ...
сите 358 | | | веќе видена

Изминатата година се регистрирани 894 повреди на работа, што е за 27 отсто помалку во однос на 2015 година која се регистрирани 1.222 повреди на работа, покажуваат податоците кои на својата веб страница ги објави Институтот за јавно здравје на Република Македонија по повод 28 април, Светски ден за безбедност и здравје на работа. Во структурата на регистрираните повреди на работа, информираат од Институтот, и натаму најголем број се оние забележани во индустријата и рударството и тоа 356 повреди или 39,8 отсто од вкупниот број на регистрирани повреди во Република Македонија во извештајната година. Во однос на 2015 година, бројот на повредите во индустријата и рударството е намален за 30,5 отсто. На второ место се наоѓаат повредите регистрирани кај останатите осигурани лица каде се регистрирани 175 повреди т.е. 19,5 отсто од вкупниот број, што претставува намалување од 47 отсто во однос на претходната година. Изминатата година на трето место се рангирани повредите регистрирани во здравството и социјалната ...
сите 25 | | | веќе видена

По црните напитоци кои стана хит на социјалните мрежи се појави и црн сладолед. Little Damage е слаткарница во Лос Ангелес, која го понуди новит сладолед помеѓу луѓето. Сладоледот е со вкус на бадем, а и корнетот е обоен во црна боја.
сите 12 | | | веќе видена

Џојс и Френк Дод, кои биле во брак скоро осум десетлетија, починаа во ист ден, и тоа откако болничарите ги поместиле нивните кревети еден до друг. Џојс имала полни 97, а нејзиниот сопруг 96 години. Тие починаа во болницата Дарен Воли во англиското гратче Дартфорд. Џојс и Френк се запознале уште како тинејџери, на 14 години, а се венчале пет години подоцна. Во брак биле 77 години. Имаа пет деца, 12 внуци, 10 правнуци и двајца чукунвнуци. Во последните денови од својот живот, сопружниците биле болни и лежеле во посебни болнички оддели, но обајцата починале истиот ден кога персоналот одлучил тие своите последни мигови да ги минат заедно, држејќи се за раце. – Персоналот беше извонреден. Не прашаа дали сакаме да ги спојат. Го доведоа татко ми на катот, за да можат да се држат за раце. Се беше над нашите очекувања, изјави нивната 75-годишна ќерка Ангела Бонел. Брачната двојка Дод ќе бидат кремирани на 15 мај.
сите 6 | | | веќе видена

Во изминатото деноноќие во Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди, од кои пет се со последица материјална штета, а пет со телесни повреди, во кои со полесни повреди се здобиле седум лица. Случени се две незгоди во кои со тешки телесни повреди се здобиле еден сопатник и еден велосипедист. Како што соопшти СВР Скопје, во текот на изминатиот ден полицијата санкционирала 12 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената. Двајца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца возачи поминале на црвено светло на семафорот, а осум возачи ги управувале своите возила без возачка дозвола, односно нерегистрирани. Имало 25 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и тројца пешаци и четворица возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои сториле прекршоци по разни основи.
сите 48 | | | веќе видена

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2017 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех, соопштија од компанијата. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 1.781.320.547 денари, што е за 11 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12 отсто, единечната нето добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9 отсто. Во периодот јануари – март, вкупните консолидирани продажби достигнуваат 2.332.909.055 денари, што е за 10 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Консолидираните продажби остварени на домашен пазар се зголемени за 11 отсто, додека вкупниот консолидиран извоз на компанијата е зголемен за 9 отсто. Од вкупните консолидирани продажби, 38 отсто се остварени на домашен пазар, додека 62 отсто се ...
сите 55 | | | веќе видена

Жените се доста чувствителни и затоа е потребно внимателно да избирате на кои мажи ќе им дозволите да влезат во вашиот живот, за да не се соочите повторно со повреда. Ова се двата хороскопски знака за кои е потребно да имаш едно на ум- Стој подалеку од нив! БЛИЗНАЦИ Мажите со овој знак всушност имаат две лица и со едното од нив воопшто нема да сакаш да се запознаеш. Од една страна Близнаците се доста мили и грижливи мажи и даваат се за да те освојат. Но откако успеат во тоа … после тоа како сето паѓа во вода и мажот пред тебе станува целосно непознат човек. На милите гестови им доаѓа крај , односот се менува и со два збора – веќе не му е толку интересно, колку во почетокот. Единствениот начин да го добието неговото срце е да не му се даваш лесно, тогаш има шанси да те оцени. ШКОРПИЈА Мажите кои никогаш не преземат иницијатива во свои раце. Шкорпиите не им се допаѓаат многу на моќните жени и често пати се извлекуваат од нивните „канџи“ со пословична неодговорност. Мажите од овој знак не се и никако ...
сите 17 | | | веќе видена

Поголемиот дел од сонот, слоновите го поминуваат на нозе. Тие легнуваат само еднаш во три до четири дена. Тешко е континуирано да се следи нивната активност, особено ноќе, па најмногу сознанија научниците добиваат изучувајќи ги слоновите во заробеништво, рече Пол Мангер, невролог кој се занимава со истражување на мозокот на Универзитетот „Витс“ во Јоханесбург. Во зоолошките градини и во затворени простории тие спијат од три до речиси седум часа во 24 часа. Истражувањето спроведено со помош на електронски надзор во дивината се покажа дека слоновите во природни услови поинаку се однесуваат, па спијат само околу два часа. Ренџерите кои ги посетуваат африканските слонови тоа го потврдуваат. Пол Мангер и неговите соработници вградиле во два слона во јужноафриканскиот Национален парк „Чобе“ мали имплантати, апарати за следење. Кога апаратите не регистирале движење подолго од пет минути, се толкувало дека слоновите спијат. Женските слонови електронски се следени еден месец и се покажа дека за тоа време спиеле само ...
сите 7 | | | веќе видена

Играта која се вика ‘Blue Whale Game’ се игра на неколку платформи. Повеќето што ја играат играта се тинејџери. Во играта на некој му е дадена улогата да биде “одговорен“ за другите играчи. Подоцна одговорниот им дава разни задачи на играчите. Одговорниот има моќ во играта 50 дена. Се чини дека играта е безопасна но во Русија до сега поради играта животот си го имаат одземено десетици тинејџери. На тинејџерите им била дадена “задача“ да извршат а тоа било да скокнат од некоја зграда, и тинејџерите го послушале “одговорниот“ и скокнале од зградата при што починале на самото место. Родители внимавајте како вашите деца го поминуваат времето на интернет.
сите 7 | | | веќе видена

Хуманитарни пакети и информативни флаери за значењето на имунизацијата на ромски семејства кои оваа и минатата година добиле новороденчиња доделува невладината организација КХАМ во соработка со општините Делчево, Пехчево и Виница, а во рамки на Eвропската недела на имунизација. Традиционалната активност на невладината организација почна од Делчево, при што во ромското маало, беа доделени 20 хуманитарни пакети. Зоран Биковски од НВО КХАМ, потенцираше дека со оваа активнсот се дава придонес во јакнење на свеста за значењето на здравјето и вакцините. – Сакаме да дадеме придонес кон јакнење на здравјето, односно пристапот до здравствените услуги, но и општо, здравјето за сите. Ова е шанса да ги провериме здравствените книшки на бебињата, дали редовно се вакцинираат и заедно со локалната власт да дадеме придонес кон подигнување на свеста за грижата за сопственото здравје. Здравјето е најважно и единствено можеме да кажеме дека ако имаме здрави поколенија ќе имаме и здрава иднина, рече Биковски. Тој истакна дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Кога лежиме или спиеме на нашиот кревет, нашата потсвест е отворена и апсорбира повеќе енергија. Фенг Шуи, древната кинеска техника за подредување на предметите во просторот, говори дали треба да ставаме нешто под креветот и како тоа влијае на нас. Главно, овој простор треба да биде слободен за да има отворен проток на енергија која ќе се канализира рамномерно низ целото тело во текот на ноќта. Затоа, доколку имате било што под креветот, а најчесто тоа се стари предмети, веднаш најдете им друго место и помогнете си на самите себе. Сепак, има и исклучок. Ова правило на Фенг шуи „ништо под креветот“ може да го прекрши само „ковчеже со богатство“. Доколку имате и во него собирате пари, слободно ставете го под вашата постела и ќе имате повеќе позитивна енергија.
сите 10 | | | веќе видена

Бубрезите се меѓу најважните органи во телесниот систем, тие ја филтрираат крвта, произведуваат хормони и апсорбираат минерали. Една од нивните најважни улоги е да се однесуваат како заштитници на телото од отрови затоа што ги елиминираат токсините и ги неутрализираат киселините. Овој мал орган дневно прочистува околу 200 литри крв. Поради се што прават за нашето тело треба да ги чуваме. Но истражувањата покажуваат дека бубрезите секојдневно се на удар на одредени штетни навики кои ги ослабуваат и оштетуваат. Болестите на бубрезите спаѓаат во збирот на т.н. „тивки болести“ чии симптоми не се покажуваат на самиот почеток на болеста туку дури кога ситуацијата ќе стане сериозна. Научните истражувања и искуствата на пациентите покажуваат дека бубрезите можат со години да ја извршуваат својата функција со намален капацитет (па дури и да работат само со 20%) без пациентот воопшто да забележи. Затоа превентивата и навременото реагирање се најважни за здравјето на бубрезите. Според мислењето на експертите овие ...
сите 7 | | | веќе видена

Десет лица се полесно повредени во девет од вкупно 13 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири е причинета материјална штета. Во текот на изминатиот ден полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај двајца возачи кои ги управувале своите возила под дејство на алкохол поради што се исклучени од сообраќај, кај седум возачи кои поминале на црвено светло на семафорот, како и кај четворица возачи кои ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Санкционирани се и девет возачи кои не се придржувале кон ограничувањата, забраните и обврските кон поставените сообраќајни знаци, 45 возачи за непрописно паркирани возила, како и шест пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафорот за пешаци. Поради непрописно паркирање со помош на специјалното возило отстранети се 63 возила. Од СВР Скопје информираат дека денеска Одделението за превенција ...
сите 40 | | | веќе видена

И во 2016 година систематските прегледи покажаа алармантна состојба за здравјето на младите. Само во Скопје околу 30 проценти од основците имаат лошо држење на телото, загрижувачи 29 проценти имаат рамно стопало а кај околу 1000 биле утврдени деформитети на рбетниот столб. Овој лош тренд е присутен и кај скопските средношколци од кои дури 12 проценти имаат деформации на градниот кош и 15 проценти се со лоша развиеност на телото. -Продолжува тој тренд на зголемување на аномалиите кои ги откриваме кај децата. Иако можеби се белеѓи мало намалување на бројките, сепак состојбата е загрижувачка. Доколку навреме биде отркиено и препратено на соодветен специјалист, има подобрување во состојбата, вели др. Соња Ралева од диспанзерот за систематски прегледи во Бит пазар Лекарите велат дека по соопштување на родителите дека нивното дете има кифоза или сколиоза, не треба се да се остане само на еден преглед кај специјалист. Таквото игнорирање може да предизвика сериозни последици во понатамошниот развој. -Во прво ...
сите 9 | | | веќе видена

next