За време на ноќната смена на 31 март 2017 година, 200 работници во компанијата „Леар“ биле пренесени во болница откако почувствувале симптоми од нагон за повраќање до болки во стомакот. 190 вработени веќе се отпуштени од болница, а за многу кратко време очекуваме и останатите вработени да бидат отпуштени од болница. За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови за здравје и безбедност во нашите фабрики. Внимателно ги следиме инструкциите на локалните здравствени власти за да го истражиме овој изолиран инцидент. Фабриката ќе биде затворена сѐ додека не се разреши случајот и додека не се осигуриме дека нема да се повтори.
сите 96 | | | веќе видена

Утре е 1ви Април односно денот на шегата, па луѓето се подготвуваат за овој ден, па голем број од нив се маскираат во различни маски. А според обичаите на овој ден се кажува некоја мала шега. Така и нашата пејачка Тамара Тодевска направи преслатка трансформација однсно ја маскираше ќеркичка Хана. Тодевска преслаткото девојче го маскираше во жирафа, а таа се радуваше на својата нова улога и среќно позираше со мама и другарчињатта.
сите 3 | | | веќе видена

Ликот кој не престанува да биде атрактивен за следење, гледање и читање. Содржините со Омер од „Вљубениот ерген“ се секогаш интересни за секого, затоа што секогаш изненадува со нешто. Серијата во моментов е до фаза каде Омер „трча“ по Дефне, а таа ладно му враќа на секој негов пријатен однос кон неа. Дефне е во стадиум каде гордоста не и дозволува да признае што чувствува кон него. Но и покрај тоа Омер непрестано се труди околу неа. Каков што е всушност и во приватниот живот, по тоа што заклучивме во сите досегашни ситуации помеѓу него и неговата девојка. Преку овој извадок од истата серија, пренесува како всушност изгледа кога некој некого сака. Иако е само серија, сепак има реални моменти, кои можат да постојат и во секојдневниот живот на секој од нас. Само треба да ги ослободиме чувствата и мозокот и да правиме она што чувствуваме. Омер преку овој пример, сигурно допрел до машкиот мозок. A post shared by @alaa.evcen on Mar 28, 2017 at 7:50am PDT Story.mk
сите 6 | | | веќе видена

Александра Кефрен (18), од Романија, која пред неколку месеци ја стави својата невиност на продажба, со цена од еден милион евра, на крај за тоа доби 2,3 милиони евра, објави „Метро”. Среќниот добитник е корејски бизнисмен, со когошто допрва треба да се запознае. Александра го објавила огласот преку агенцијата Синдарела Ескортс, на која се нудат разни секс услуги. Се јавиле мнозина заинтересирани, но само еден ја предложил сумата на којашто девојката не можела да одолее. Агенцијата е одговорна за организација на средбата, односно ќе ја однесе младата Романка до хотелот, во којшто таа ќе се сретне со својот „купувач“. По овој случај, над 300 млади девојки од цел свет се обратиле до агенцијата со слични понуди. Александра сепак нема да ги добие сите 2,3 милиони евра, оти 20 насто ќе одат за агенцијата.
сите 21 | | | веќе видена

Чувството за дежаву е познато на секој човек. Тоа е чувство дека нешто што ни се случува во моментов, веќе сме го преживеале, пренесува Менаџер Њуз. Меѓутоа постои и обратно чувство – жамеву. Тоа е, кога се наоѓаме во целосно позната средина, опкружени со луѓе кои добро го познаваме, но одеднаш добиваме чувство дека сето ни е целосно ново и непознато дека никогаш порано не сме биле на ова место дека за прв пат наидуваме во оваа ситуација дека за прв пат гледаме луѓето околу нас. Постојат различни видови жамеву. На пример, кога не препознаеме напишани зборови или слушнати фрази – небаре тоа е непознат јазик и не разбираме што значи. Или гледаме пејсаж пред нас и во еден миг го забораваме иако не сме престанале да го гледаме.
сите 3 | | | веќе видена

Една од нашите најсексапилни пејачки, убавата Викторија Лоба, неодамна се фотографираше за познат бренд за долна облека и предизвика воздишки кај посилниот пол… Фотографиите што се појавија на социјалните мрежи се и повеќе од секси, а Лоба уште еднаш покажа зошто ѝ е омилената пејачка на машката популација. Се разбира, и коментарите за фотографиите на кои таа позира во секси гаќички се и повеќе од позитивни. Да се надеваме дека во блиска иднина атрактивната пејачка ќе нè почести со уште неколку вакви или слични фотографии…
сите 13 | | | веќе видена

Нема ништо полошо да се разбудите во сред ноќ и да го изгубите сонот. Често се случува повеќе да не можете да заспиете после будењето, дури иако се обидете да се натерате на тоа. Експертот за сон и спиење др. Мајкл Бројс советува дека две работи не треба да се прават доколку се разбудите во сред ноќ. Еден од најпознатите експерти на светот вели дека никогаш не треба да станете од креветот, освен ако не морате, дури ниту во тоалет. Поточно, тој советува дури да не ги отвораме очите. Лекарот тврди дека, доколку одете во тоалетот, а не чувствувате голема потреба или само одлучите да седнете на креветот, бројот на отчукувањата на срцето расте и тешко дека повторно брзо ќе потонете во сон. Тој советува доколку сте будни, да не гледате во часовникот или да го земате мобилниот. Наводно, доколку погледнете на часовникот вашиот мозок ќе се вознемири и ќе потпадне под стрес, а тоа се две ситуации во кои се чувствувате многу лошо и ви одземаат при обидот да заспиете. Затоа препораката на лекарите е кога ќе се разбудите ...
сите 13 | | | веќе видена

Потребно е на парче хартија да нацртате девет точки, а потоа сите да ги поврзете со четири прави линии. Погледнете го видеото, на самиот почеток има два примера за неправилно решавање, потоа ставете го на пауза и обидете се. Решението е на крајот од видеото. Ако успешно ја решивте загатката, секако, без мамење, тогаш вие сте гениј!
сите 2 | | | веќе видена

– Жал ми е, се каам, свесен сум што направив, но не можев веќе да ги поднесам нивните забелешки – вака 19 годишниот Тин Шунјерга ги објаснил мотивите за ладнокрвното смислено убиство на своите родители! Во излагањето пред државниот обвинител 19 годишното момче објаснило како ги убило родителите – својот татко, 45 годишниот специјалец Марин и 46 годишната Силвана, мајка. Неговото сведочење открива дека причината не е, како што се мислело, забраната од таткото тој да оди на забавата на која отишол по убиството на родителите, ниту настојувањето на Марин и Силвана Тин да оди на лекување од зависноста и да ги напушти пријателите кои имаат негативно влијание врз него. Тој убиството го изврши во саботата, откако го украде пиштолот од својот татко, ја уби мајка си во автомобил а потоа се вртаи дома да го убие и својот татко. Јутарњи лист пишува дека 20 годишниот Иван Шкариќ, пријателот кој бил со Тин кога тој ја застрелал мајка му, а бил уапсен бидејќи не го пријавил злосторот, изјавил дека два дена седел дома во ...
сите 12 | | | веќе видена

Риалда Кадриќ или попозната како Марија, сопруга на Бобо во популарниот српски серијал „Жикина династија“, неодамна се појави во јавноста по три децении. Таа повеќе не се занимава со актерство и работи како психотерапевт во Лондон. Риалда ги освои гледачите од цела поранешна Југославија со улогата на симпатичната Марија во осум продолженија на „Жикина династија“. Нејзината љубов со Бобо, кого го глумеше Владимир Петровиќ, влезе во историјата на југословенската кинематографија. Риалда неодамна гостуваше во една српска емисија каде што раскажа зошто никогаш не се вратила во Белград. – Бев во Лондон на студии. На 16 јануари 1991 година, кога почна војната, мајка ми почина на улица во Белград, ненадејно. Седев во станот во Лондон, гледав вести, слушав за војната, кога ме затекна страшната вест за мајка ми. Аеродромот беше затворен и немав начин да се вратам дома. Многу без поврзана со мајка ми, а затоа што неа повеќе ја немаше, а војната во поранешна Југославија се ширеше, решив да почнам нов живот во Лондон – ...
сите 26 | | | веќе видена

Момче седнало зад клавир во трговски центар, а потоа следела магија… Со цел да ја прослави програмата која ги претставува младите таленти на телевизија, француска телевизиска куќа организирала специјален спектакл. Ова се случило во трговски центар и децата ја има главната улога. Прво двајца момчиња седнале зад клавир, а потоа се повеќе момчиња и девојчиња им се придружиле. Резултатот е феноменален…
сите 72 | | | веќе видена

Метомиол или ланате овој отров се фрла по тревниците низ Скопје со цел да се отрујат кучињата.Овој начин е нечовечки, нехуман, но пред се опасен и за луѓето, објаснуваат токсиколозите. Сптомите на труење се повраќање, главоболки, симптоми слични на вирус или труење од храна, но последиците овој опасен препарат против инсекти може да биде фатален, пренесува Канал 5. „Кучето кога е затруено повраќа, секако луѓето ќе му помогнат на местото каде било кучето доаѓаат деца и така труењето преку течноста со отров исфрлена од кучето може да предизвика труење“ др. Андон Чибишев, директор на Клиника за токсикологија. Фрлањето на отров во тревниците е кривично дело, надлежните со апел граѓаните да превземаат опасни мерки, бидејќи последиците можат да бидат и губење живот. Граѓаните најмногу се револтирани од неправилната грижа на кучињата кои не се дресирани, не се шетаат на повој и немаат заштитна маска.
сите 12 | | | веќе видена

Турбо фолк ѕвездите од Србија уживаат да позираат покрај своите „миленици“ на четири тркала. Помеѓу најскапите автомобили кои ги поседуваат пејачите секако се Мајбах, Порше и Бентли, чии цени се движат од 90 000 евра да се до 700000евра! Со вакви луксузни возила сепак може да се пофалат мал број пејачи. Останатите поседуваат малку поевтини возила, кои рака на срце не заостануваат многу зад наведените суми. Еве што поседуваат турбо фолк ѕвездите: Драгана Мирковиќ Сопругот на Драгана Мирковиќ Тони Бијелиќ пред две години стана сопственик на фабрика за скапоцени автомобили „мајбах купе“ и од тогаш Драгана не излегува од своите автомобили. Но ретко не би уживал во автомобили кои досегнуваат цена до 700 000 евра и претставуваат вистински престиж. Лепа Брена Поради тоа што Драгана и нејзиниот сопруг Тони имаат цел возен парк на продажба, Лепа Брена не сакала да заостанува зад својата колешка, па и таа побрзала од нив да си купи нов автомобил. Брена се почестила со нов „мајбах Ѕ500“, чија цена се движи околу 150 ...
сите 32 | | | веќе видена

Поп дивата Јелена Карлеуша е една од најконтроверзните пејачки на српската естрада. Но нејзиното скандалозно однесување потекнува уште од училишните денови. По завршување на основното училиште, таа се запишала во гимназија во Земун, одела на музичко училиште и била член на хор. Професорите не ја обожавале, а еден од нив проговори за неа во српските медиуми. “За неа нема да чуете ништо убаво. Јас и бев професор и морам искрено да кажам дека не се сеќавам со радост на тој период. Беше невозможна и најлоша во одделението според однесувањето. Замислете дете од 15 години кое непрекинато зборува додека професорот држи час, а кога ќе ја опоменете веднаш почнува да се буни. Па потоа станува и скока по клупите, па се побунуваат и другите деца и започнуваат да дивеат со неа. Кога се испиша од гимназијата сите бевме пресреќни, ни олесни, изјави тој.”
сите 3 | | | веќе видена

Лепа Брена синоќа во својата вила го прослави 19 роденден на својот син Виктор. По изнесувањето на тортата на славеникот во прегратка му се фрлила неговата девојка која непрекинато го бакнувала, а со својата песна Аца Лукас ги размрдал сите. На забавата не присуствувал најстариот брат на Виктор, Филип кој со својата девојка, Александра Пријовиќ е во Америка. Инаку, откако Лепа Брена и Боба ги добиле Стефан и Виктор, во семејството Живојиновиќ постои обичај за нивните родендени да се прават големи забави, со многу храна и пиење, како и со голем број гости.
сите 8 | | | веќе видена

Мама седна позади воланот, а јас зад неа. Пиштолот, кој го украдов од татко ми, го ставив меѓу нозе. Другар ми Иван беше на совозачкото место. Мајка ми го запали „цитроенот“ и тргнавме да си одиме од полето. Го подигнав пиштолот, ѝ го ставив на тилот и испукав. Крвта беше насекаде. Иван целиот испрскан, одма побегна, а јас останав уште малку, па со пиштолот заминав дома. Без ронка емоција или пелтечење, Тим Шунјерг (19) од Чиста Велика, Хрватска, го даде својот исказ пред полициските инспектори, дознава хрватскиот весник „24 сата“. Разгалениот син единец во саботата попладне во класична и целосно испланирана егзекуција ги погуби своите родители, таткото Марин (45) и мајката Силвана (45). И на двајцата им пукаше во тилот, додека не го гледаа во очи. Злосторството, како што дознава весникот, деветнаесетгодишникот го планиал со денови. Мотивот и оправдувањето за убиствата ги пронашол во тоа што родителите во последните месеци му забранувале да се дружи со неговите пријатели бандити, длабоко навлезени во ...
сите 11 | | | веќе видена

Лук Максимовиќ или познат под прекарот Бели од шала со пародична кампања успеа да привлече големо внимание на локалните избори во Србија, па дури со неговата шеговита партија успеа да освои и советнички места. Сега, апетитите се многу поголеми и пародичната кампања продолжува со кандидатурата на Бели за претседателските избори на кои добро котира на анкетите. Додека Вучиќ беше исмеван за хорор спотот во кој авион се руши, Бели ги освојува симпатиите со кампањата „Само јако“ и новиот спот кој во стилот на 80-тите го прикажува како акционен херој.
сите 12 | | | веќе видена

Две двојки се фатени како имаат секс среде улицата Хадерсфилд, во еден град во Велика Британија. Имаа секс едни покрај други среде улицата, а случајните минувачи биле шокирани, пренесува „Мирор. Човекот кој ја снимил акцијата посакал да го покаже нивното лошо однесување низ целиот свет, а многу луѓе на интернет прокоментираа дека воој чин е многу „одвратен“ и „грозен“. Фатените двојки не проговорија ни збор, но им беше прилично непријатно. „Луѓето кои тоа го прават среде улуца немаат ни тронка почит кон семејствата кои живеат во близина“, заклучи еден маж кој не сакаше да го открие својот идентитет.ќ Погледнете го видеото:
сите 11 | | | веќе видена

Јапонскиот актер Мики Риосуке неодамна откри интересен метод, кој му помогнал да ослабне околу 13 килограми и да го намали обемот на половината за 12 сантиметри само за неколку недели. Открил дека сосема случајно неговиот лекар му дал вежби против болки во грбот кои ги правел само две минути на ден. Риосуке оваа техника ја нарекува диета на длабоки вдишувања. Поентата е да бидете во одредена положба, да земете воздух во траење од три секунди, а потоа енергично да го испуштите кое ќе трае околу седум секунди. Повеќето лекари во Европа ги поддржуваат вежбите за дишење, како метод за губење на килограмите. Мастите се состојат од кислород, јаглерод и водород. Кога вдишувате, кислородот кој го внесувате доаѓа во контакт со масните клетки и ги дели во нивните компоненти (јаглерод и вода). Оттука кислородот може да ви помогне да согорувате маснотии. Вежбата потребно е да ја правите секој ден 2-10 минути: – Завземете стоечка позиција, едната нога исфрлете ја напред, а другата назад. – Потоа потребно е да го ...
сите 3 | | | веќе видена

Фејсбук апликацијата доби нова иконка која изгледа како ракета и која, кога ќе се кликне на неа, прикажува нов „њузфид“. Имено, Фејсбук решил да ги оддели постовите на пријателите на еден „њузфид“ и објави на страните кои сме ги лајкувале на друг. Новата опција е наречена „Start Exploring” секција и служи за прикажување на постови од страни кои веќе сме ги лајкувале, но и работи за кои Фејсбук смета дека би можеле да ни бидат интересни, врз основа на анализата на нашиот профил. Покрај стандардните постови, во „Start Exploring” табот ќе се наоѓаат и виралните видео – снимки и актуелни, вирални вести.
сите 12 | | | веќе видена

next