Дино Мерлин одлучи пред јавноста да открие детали од својот живот кој никој не ги знаел. Пејачот откри за почетокот на својата кариера, пред војната во Босна до концертите во некогашната Југославија. Во документарниот филм на Дино Мерлин кој трае 58 минути е прикажен почетокот на кариерата на пејачот, кога се доселил во Сараево и работел тешки физички работи за да заработи пари за нови песни. Тој исто така откри што правел како член на уметничката чета за време на војната во Босна, како ја напишал песната Једна си једина која била химна на Босна и Херцеговина. Дино едвај ги воздража солзите кога се потсети на својот прв концерт во Сараево, а многу коментари доби за неговото гостување во Белград, за кое пејачот вели дека сакал да ги види старите пријатели. На крајот Дино се запраша дали бил среќен пред 30 години кога патувал и одржувал концерти или ќе биде среќен следните 30 години кога го чекаат старост, смрт и болест. Погледнете го документарецот за Дино.
сите 6 | | | веќе видена

Со четири натпревари на кои типуваше ГГ1&ГГ2 обложувач од Гостивар ги сруши сите граници Обложувачите во Македонија секогаш покажуваат дека се вистински мајстори за типување. Новиот обложувач кој ги сруши границите доаѓа од Гостивар. Тој минатиот викенд со четири натпревари успеа да добие пет милиони денари, колку што изнесува максимумот кога се типува на малку натпревари. Гостиварчанецот типуваше на четири средби и на сите ја имаше играта ГГ1&ГГ2, а тука коефициентите се големи. Среќата го послужи, така што успеа да дојде до максималната добивка од пет милиони денари, што е некаде околу 81.300 евра. „Моцарт“ ја има најголемата максимална добивка, така што обложувачот ја искористи можноста. Со оглед на тоа што типувал на четири средби, границата е 5 милиони денари. Инаку, кога се ставаат од 30 до 40 натпревари на тикет тогаш максималната добивка се искачува до 10 милиони денари. За каква мајсторија се работи овде, можете да се уверите со самиот тикет. Како што можете да видите, вложени се само 20 денари, а ...
сите 32 | | | веќе видена

Популарната српска старлета, Сораја, на секоја своја фотографија изгледа совршено нашминкано, знае да си поигра и со фотошоп, поради што оние кои ја следат по социјалните мрежи често ја критикуваат и тврдат дека на фотографиите изгледа сосема различно отколку во живо. Поради тоа, старлетата одлучи да постави фотографии на кои таа тврди дека нема ни грам шминка, а не користела ни филтери. Погледнете како изгледа:
сите 10 | | | веќе видена

Милица Тодоровиќ ја знаеме како секогаш весела, разиграна личност, но се чини дека во едно интервју била посебно расположена, па открила и некои интимни пикантерии. На прашањето дали се сеќава на својот прв сексуален однос, таа одговорила: „Јас сè уште не сум имала секс.“- сосема сериозно одговорила пејачката. Веднаш потоа продолжила, викајќи на глас: „Јас сум невина„ невина! Потточно, Невена. Овде сите ме нарекуваат Невена.“
сите 13 | | | веќе видена

Долго очекуваната посета на Хан на Македонија и средбите со политичките лидери се случи вчера и не промени ништо. Единственото изненадување, повторно го приреди претседателот Иванов кој ја ескивираше својата средба со Хан и го отстапи комесарот на преставниците на „Заедничка Македонија“. Секако таква средба немаше, затоа што ЕУ не сака да слушне што има да кажат граѓаните кои секојдневно во голем број протестираат против платформата на албанските партии. Пораката што ја донесоа Хан и ЕУ, веќе ја знаевме. Брзо формирање на „реформска“ влада и исполнување на Пржино и забелешките на Прибе, за побрзо приклучување на Македонија во Унијата. Ниту збор за платформата, ниту за тоа како Македонија ќе влезе во ЕУ, кога во наредниве 10 години не се планира проширување. Нема осуда за изјавите на Рама, ниту за националистичките повици на Села. ЕУ таму не сака да се меша. Поракати на лидерите на македонските партии до Хан исто веќе чуени. ВМРО ДПМНЕ сака нови избори, додека СДСМ бара мирен трансфер на власта,. Албанскиот ...
сите 449 | | | веќе видена

Од средината на јуни ќе започне продажбата на билетите за најголемиот спектакл во Скопје „УЕФА Суперкупот“, кој ќе се одигра на 8 август на Арената „Филип Втори“. Она што е најважно е дека цената на билетите ќе биде достапна за македонската јавност, таа ќе се движи од 15 евра до 38 евра. Картите за овој фудбалски спектакл ќе може да се купат он-лајн преку официјалниот сајт на УЕФА. Според правилата 10% од капацитетот на Арената „Филип Втори“ (33.400 седишта) ќе биде намален поради безбедноста на ВИП ложите и местата предвидени за новинарите. За македонската јавност поточно сите оние кои што ќе сакаат да го проследат дуелот меѓу победниците од Лигата на шампиони и Лигата на Европа ќе бидат на располагање околу 20.000 билети. Инаку во моментов со полн ек се работи на реновирање на нашиот најголем стадион. Досега се поминати повеќе од 80 различни инспекции на Европската куќа на фудбалот. Беше најавено дека нема да има целосно менување на теренот, туку само на оштетените делови. Освен работа на игралиштето, со ...
сите 5 | | | веќе видена

Роамингот кои деновиве се вклучува на мобилните кај дел од граѓаните нема да ги зголеми нивните сметки уверуваат од АЕК. Причината за тоа е што со спојувањето на Оне и Вип дел од претплатниците се уште се на старата мрежа и додека да се префрлат на новата се ставени на национален роаминг. Заклучно со третиот квартал лани регистрирани се над 2 милиони активни претплатници во мобилната телефонија 3,6 отсто повеќе од претходниот квартал. Поголем дел од претплатниците користат припејд услуги отколку постпејт. Намален е и бројот на испратени СМС пораки. Од компанијата велат дека наскоро во Македонија со работа ќе почне нов четвр мобилен оператор. Од АЕК велат дека изминатиов период намален е бројот на жалби и поплаки од граѓаните. Што се должи на зголемената едукација кај луѓето и контролите кои од АЕК врз операторите.
| | веќе видена

Српската фолкерка Цеца морала да ѝ ја отстапи куќата на државата во случај на вонредна состојба, а за тоа не добива пари, но во случај на непогода или инвазија дрѓавата ѝ ги плаќа сметките. Секоја куќа која служи како бункер мора да има подземни прстории со одредени димензии и цистерна вода. Бункери како куќата на Цеца официјално постојат од 1999 година. Тогаш државата избрала одреден број куќи кои ќе се користат како скривалишта во случај на војна. Пејачката мора да склучи договор со владата на Кипар со кој се обврзува да ја отстапи куќата како бункер во тек на вонредна состојба.Кипар има малку државни засолништа, па владата одлучила приватни куќи да служат за таа цел во случај на војна или природна непогода. – Бираат куќи кои имаат подземни простории, односно подруми. Има некои стандарди, т.е. минимални домнезии кои мора да ги задоволува секое засолниште. Неопходно е да бидат опремени со цистерна вода за да бидат државен бункер, открила за Информер сосетка на Цеца во Аја Напа. Таа објаснила дека ако утре ...
сите 29 | | | веќе видена

Македонската пејачка и водителка на кулинарско шоу, Адријана Алачки, деновиве се дружеше со својот колега, српскиот пејач Александар Аца Илиќ. Таа се фотографираше во неговата прегратка.
сите 3 | | | веќе видена

Бојана Крсмановиќ, полека но ссигурно гради светска кариера, а според многумина, во моментот е најпопуларна српска манекенка во светот. Сними бројни едиторијали, за разноразни светски списанија, а многу ја паметат по едиторијалот кој таа го направи за „Sport Illustrated“ во кој позираше во разголено издание. Српската убавица, која инаку е сетра од чичко на убиената пејачка Јелена Крсмановиќ, се најде на насловната страна на списанието „Максим“, во која имаше само еден дел од облеката на себе. A post shared by Bojana Krsmanovic (@bokicaboba) on Mar 21, 2017 at 9:49am PDT Погледнете уште некои фотки од српската манекенка, која многумина ја споредуваа со Синди Крафорд.
сите 32 | | | веќе видена

Оваа свадба изгледала поприлично досадна се до еден момент кога атрактивната Романка се погрижила да ја крена атмосферата. Таа на свадбата се појавила во тесен син фустан кој ги нагласува нејзините атрибути, а кога почна да танцува го привлече вниманието на сите гости, а погледнете и зошто:
сите 6 | | | веќе видена

Во последните пет години извозот на конвенционално оружје е зголемен за 8,4 отсто, соопшти во вторникот Стокхолмскиот институт за истражување на проблемите на мирот (СИПРИ). Лавовскиот дел од овој пазар, како и досега, го држат САД и Русија. Фактички повеќе од половина од продаденото оружје во светот доаѓа од Вашингтон и Москва. Паричникот со нарачки на двете земји е речиси приближно e ист: 33 и 23 проценти. Во тројката на лидери влегува и Кина, којa од 2012 година успеа да го зголеми својот удел во светскиот извоз на оружје од 3,8 на 6,2 отсто. Водечката петорка се оформува со Франција (6 отсто) и Германија (5,6 проценти). Согласно објавените документи на сајтот на СИПРИ, САД испорачува свое оружје во над 100 земји во светот. Русија – само во 50. Главните клиенти на американско оружје се наоѓаат на Блискиот Исток. Тоа се Саудиска Арабија, Израел, ОАЕ и Турција. Извозот на САД во регионот се состои во следново: -ударни хеликоптери AH-64E Apache, H-60M Blackhawk, а исто така десантни-транспортни хеликоптери ...
сите 37 | | | веќе видена

Тереза Бартрам (50) од Англија, ја оперирала својата вагина поради подобрување на својот сексуален живот. Таа изјавила дека по операцијата добила „заби“, па нејзината вагина го каснала пенисот на својот партнер. По пораѓањето, Тереза патела од уринарни инконтиненции и се борела со самопочита во својата спална соба. Оваа мајка немала секс седум години поради операцијата која била ризична, а лекарите користее пластичен фластер кој се нарекува трансвагинална мрежа која помага да вагината престане да испушта урина. Операцијата била успешна,а сексот подобар од кога било. Но, пред две години нејзината вагина за малку ќе му ја откинела машкоста на својот партнер. Таа не знаела дека пластичната мрежа полека почнала да минува низ страна на нејзиниот вагинален ѕид. Се создал гној кој биз заразен со вирус, и Тереза се нашла во опасност. „Тоа е како да и нараснале заби. Неговиот пенис поцрвене. Големата црвена дамка од крв се рашири меѓу нашите нозе. После тоа мојот партнер беше многу уплашен“, вели Тереза. Таа е ...
сите 6 | | | веќе видена

Не е најлесно да се прочитаат луѓето околу нас и многу често можеме да се излажеме околу тоа, но сепак постојат некои правила кои можат да ни помогнат во тоа. Ова се советите од психолозите како да ги прочитаме луѓето околу нас. Ако личноста се смее пренагласено и прегласно, дури и за работи кои не се толку смешни или се глупави – тоа значи дека личноста длабоко во себе се чувствува осамено. Ако личноста зборува малку, но го кажува тоа брзо , таа крие некаква тајна. Ако некој конзумира голема количина храна, веројатно се наоѓа под некаков притисок. Ако личноста не може да заплаче, станува збор за личност која има скриени слабости. Доколку пак личноста може лесно да заплаче, таа личност се соочила со голема загуба во својот живот. Ако една личност спие долго, повеќе од нормалното, станува збор за личност која длабоко во себе крие некаква тага. Ако личноста брзо избувнува, дури и кога за тоа нема никаква причина – тоа е личност на која и недостасува љубов.
сите 9 | | | веќе видена

Некогашниот шпион и еден од обвинетите за организирање на атентатот на Слободан Милошевиќ Југослав Петрушиќ во емисијата „Во центар“ на Васко Ефтов ги изнесе своите аргументи и тврди дека смртта на Тоше Проески не бил несреќен случај. Брзината со која се движел џипот, и неговата половина која удрила во камионот не можела сериозно да го повреди возачот и сопатникот кој седел зад него. Не постои ни теоретска можност силата која делувала внатре при ударот од страна во камионот, бидејќи џипот е робусно возило, има многу јака каросерија, многу е силно и при удар и растурање на тој дел, на другиот дел каде се наоѓале овие луѓе, би имале такви повреди, видливи по телото да мроале да завршат во болница. Воздушните перничиња би морало да се отворат, повредите кои би ги имале по телото морале да ги лечат ако ништо друго, барем 2-3 недели да лежат. Силата е толкава што тие не можеле да излезат неповредени.
сите 32 | | | веќе видена

Ако сте мислеле дека во „Ѕвездите на Гранд“ имате видено се, гадно сте се измамиле, затоа што екипата која работи на емисијата има непресушна инспирација за врвно шоу! Тоа го докажаа и на вчерашниот ден, кгоа беше баражната емисија, и кгоа во студиото дојде гостин кој сите ги израдува, а најсреќна беше Јелена Карлеуша. Се сомневаме дека тоа беше така што во прашање беше некој од колгите кои едвај дочекаа да го поткачат „таинствениот член, но со оглед на тоа дека се работи за нејзиниот маж Душко Тошиќ, Јелена не ја симнуваше насмевката од лицето. Душко срдечно го дочека директорот Саша Поповиќ… … а потоа и Аца Лукас… … а потоа на Тошиќ му се заслади гостувањето во емисијата, па седна во столицата на својата жена. Она што е извесно е дека Душко ќе го гледаме во една од емисиите на музичкото натпреварување, затоа што од шоу програмата и добрата забава никогаш не е доста!
сите 20 | | | веќе видена

Дара Бубамара неодамна беше на егзотично патување во Дубаи, но ниту таму не остана без внимание. Бујната русокоса успеа да маѓепса еден шеик. “Не обрнував многу внимание на шеиците бидејќи отидов да се одморам. Преку ден се капев, сончав и уживав, а навечер одев на шопинг. Се разбира, забележав дека ме меркаат, но ништо не се обидоа. Тие сакаат да се вратат и да гледаат атрактивна русокоса, но што да им правам, не се мој тип. Би го одбила секој што би ми пришол, нема пари поради кои би била со некој од нив”, вели Дара. “Не дека не би била со шеик само затоа што сум вљубена и имам момче, туку и затоа што не сакам такви ликови. Дури и да сум слободна, сите би ги откачила”, додаде таа.
сите 11 | | | веќе видена

Најголемата стрип танчерска трупа на сите времиња „Chippendales“ ексклузивно од Лас Вегас вчеравечер го одржа своето шоу во хотелот „Александар Палас“. Македонките имаат можност да уживаат во изведбата на жежок стриптиз на згодните момци кои со професионалната сценска продукција и фантастична кореографија помогнаа стриптизот да биде прифатен како забава и спорт низ целиот свет. Нивната приказна започнала уште во 1979 година во Лос Анџелес, како прва професионална машка танцова трупа, која многу брзо почнала да го освојува светот каде и да настапува. Квалитетот на нивната кореографија и изведба го помогнал прифаќањето на „The Male Review Show“ како забавна и популарна форма. Со комбинација од креативни танцови точки, пеење и стриптиз, дефинитивно момците од „Chippendales“ ги оживуваат класичните фантазии и истите ги претвораат на сцена во егзотични искушенија. Трупата во моментов брои 48 машки танчери. Меѓу нив има студенти, професори, веб дизајнери, фотографи, брокери, војници, пејачи, кик боксери… ...
сите 2 | | | веќе видена

next