Додека нејзините другарчиња играат криенка на улица, девојче од Србија треба наскоро да се породи. Тринаесетгодишно детенце од Белград чека да се породи на Клиниката за Гинекологија, а овој настан ги вознемири не само жителите на Србија, туку и на цел регион, со оглед на тоа дека се работи само за дете. Како што пренесуваат српските медиуми, девојчето чиј идентитет не се открива, било примено во саботата на Клиниката за гинекологија во Белград, и моментално е во 38 недела од бременоста. За две недели детето би требало да се породи и да донесе друго дете на свет. Извор за српскиот Курир вели дека таткото на детето има 15 години. Ваква бременост носи голем ризик и за мајката и за детето.
сите 88 | | | веќе видена

Аромата и вкусот на ѓумбирот доаѓаат од повеќе есенцијални масла кои тој ги содржи : џинџерол, шогаол и зингерон. Тие имаат моќни анти-паразитски и анти-бактериски ефекти кои ја олеснуваат болката, го подобрува кардиоваскуларното здравје, ги намалува симптомите од астмата и го подобрува варењето. Чајот од ѓумбир е одличен третман за болните мускули, настинките и главоболките. Тој може и да го уништи вирусот инфлуенца и да го излечи болното грло. Дополнително, пиењето чај од ѓумбир барем еднаш дневно придонесува за намалување на ризикот од удари. Тоа е така бидејќи помага во отпушување на запушените артерии во човековото тело. Дополнително, ѓумбирот придонесува за подобрување на циркулацијата бидејќи овозможува кислород, минерали и витамини во клетките на нашето тело. Исто така, богатството од антиоксиданти кои се кријат во него, придонесуваат за намалување на инфекциите, подобрување на имунолошкиот систем,но и спречување на ракот.
сите 4 | | | веќе видена

Познатите парови и нивниот брак се секогаш интересни за медиумите. Таков е случајот и со Карлеуша и Душко Тошиќ. Астрологот Душан Величковиќ тврди дека по разводот на Наташа Беквалац и Љубо Јовановиќ уште два естрадни пара ќе се разведат. Тој прогнозира дека едниот од нив ќе бидат токму Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ. -Јелена и Душко мора да се разведат, кога тогаш. Многу се сакаат, но тоа не е доволно за брак. Нивната љубов е кармичка – вели Величковиќ. -Таа е емоционално незрела, се е можно, па и трет брак. Јелена има проблем со мажите. На неа не и годи машката енергија. Таа функционира со Душко бидејќи не живеат заедно, а кога тој ќе се врати од Турција, Јелена ќе направи лом. Душко е прекрасна личност, но нема да може да издржи со Јелена. Неа пак тој скандал ќе ја издигне во кариерата – вели Величковиќ.
сите 30 | | | веќе видена

Градите може да откријат разни промени кои се случуваат во вашето тело. Иако тие најчесто се врзуваат за одреден дел од менструалниот циклус, ненадејните промени на тежината понекогаш може да упатуваат на многу посериозни проблеми. Проучете ги овие најчести знаци и дознајте го нивното значење. Ненадејно зголемување на градите – Може да значи дека сте се здебелиле, после пубертетот растењето на градите се врзува со зголемување на телесната маса, пообемно јадење, помала активност, нередовно спиење или стрес. – Може да биде најава на менструацијата, реакција на нова контрацепција или бременост. Ненадејно намалување на градите – Може да значи дека сте ослабеле. Градите се полни со масно ткиво, а со слабеењето тоа се намалува. – Може да означува период на овулација која доаѓа после завршувањето на менструацијата. Станува збор за ненадејна промена на хормоните. Едната дојка е поголема од другата – Може да означува природна асиметрија на дојките која е вообичаена кај поголемиот дел од жените, а која најмногу доаѓа ...
сите 7 | | | веќе видена

Шеснаестгодишниот Керим Ахмедспахиќ за само 35 секунди крши 111 цигли и тоа со глава. Младиот Босанец својот подвиг го направи пред комисијата на Гинисовата книга на рекорди, со што и официјално постави нов рекорд. Таеквондистот вели дека интензивно тренирал два месеци. Погледнете го неговиот неверојатен успех!
сите 3 | | | веќе видена

Владо Калембер помалку од десет години беше во брак со 30 години помладата хрватска виолончелистка Ана Руцнер (33), со кого има син. Таа и денес е негова голема и единствена љубов, иако се разведоа во 2014 година. “Вино на уснама” и денес се пее како и голем број хитови, како што се “Ја нисам коцкар “, “Ана”, “Откад си отишла” … Тој од неодамна е активен и на Instagram, каде објавува слики со неговиот син и пријателите, фотографии од своите настапи, како од денес така и од младоста, а интересно е дека следи само една личност – а тоа е поранешната сопруга Ана. Калембер и после толку многу години подоцна, има препознатливо лице, речиси иста фризура по која сите го паметат, а меѓу поубавиот пол и понатака важи за голем заводник и вистински шармер. Многумина често забележуваат дека годините воопшто не му се непријатели…
сите 11 | | | веќе видена

Секоја нова епизода на музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“ ни носи нови непријатни изнендувања, летаат навредливи зборови, видовме и по некој шамар, а на скандалите од жирито публиката веќе навикна и со нетрпение очекува нови. Така во најновото издание ќе гледате како атрактивната Јелена Карлеуша вербално ја нападна Вики Миљковиќ. – Ние овде имаме цел фудбалски натпревар, еден чесен судија и друг корумпиран (Саша Поповиќ и Снежана Ѓуришиќ) го имаме Роналдо (мислејќи на себе), го имаме и Меси (Марија Шерифовиќ), а Меси може да биде и Аца Лукас. И на крај имаме собирач на топки, оној најмалку важниот (Вики). Исто така имаме и добра стара одбрана (Ана Бекута) – рече Карлеуша. На ова Вики не остана рамнодушна, па веднаш ја нарече Јелена самопрогласена дива. – Овде имаме самонаречен Роналдо, како што имаме самопрогласена дива. Каде тоа ти си прогласена за дива? Те молам објасни ми! – викаше бесната Вики. Јелена ја слушаше внимателно, па смирено возрати: – Зборуваше, што зборуваше сега тебе дивата ќе ти објасни ...
сите 59 | | | веќе видена

Советник на Советот за човекови права на ОН Жан Циглер оценува дека трета светска војна е веќе во тек. Тој укажал дека 54 милиони луѓе минатата година се убиени во војна, умреле од глад, загадени води или од веќе други победени епидемии. Вели дека живееме под светска диктатура на глобалниот финансиски капитал. „Олигарсите на 500 најголеми концерни контролираат 52,8 отсто од светскиот брутален социјален производ. Тоа е моќ која ја нема ниту еден крал, цар, папа. Концерните не се под државна контрола и следат само една стратегија-максимирање на профит“, рекол Циглер. Укажал дека, и покрај парцијалниот напредок во намалување на жртвите од сиромаштија, и понатаму од 7,3 милијарди една милијарда луѓе перманентно се изложени на глад, што е последица како што вели, на „канибалскиот светски поредок“.
сите 3 | | | веќе видена

Овие детали од животот на пејачот сигурно не сте ги знаеле. На неговата мајка воопшто не ѝ било лесно, но успеала, и денес е горда на својот син. Имено, станува збор за Џастин Бибер, кој денес има 23 години, од тинејџ-ѕвезда прераснал во докажан професионалец. Меѓутоа, сето тоа немало да се случи доколку неговата мајка, Пети Малет, на 17 години не ја донела вистинската одлука и одбила да абортира. Пети пред бременоста доживеала сексуално злоставување и сите последици кои истото ги носи. Чувствувала срам, лична вина поради тоа што се случило, се обидела и да се самоубие. Тоа било кулминација на година на патење, дрогирање, алкохолизирање. Сето тоа Пети го преточила и во книга, која седум дена по објавувањето станала бестселер. Сакала со нејзиното искуство да им помогне на другите. На 17 години била бремена со Џастин. Ја охрабрувале да абортира, но, вели Мелет, тоа за неа било неприфатлива опција. “Едноставно, знаев дека не можам. Знаев дека треба да го задржам. И да го дадам најдоброто од себе”. Вели, кога ...
сите 8 | | | веќе видена

Трансродна жена од Калифорнија, која е позната како Џесика детално ја опишала операцијата за промена на полот – од маж во жена! Рекла дека е среќна заради својата операција, но дека се шокирала кога дознала дека одделни делови од телото се “топат”. Џесика рекла и дека лекарите мораат да ги предупредат пациентите што се случува после операцијата затоа што тоа е многу застрашувачки. “Има многу шевови, отоци, но сега имам оргазам”, рекла Џесика и предупредила дека промената на полот е мошне болна.
сите 49 | | | веќе видена

Фановите на серијата „Вљубениот ерген“ постојано се фасцинираат од љубовната приказна на Омер и Дефне. Во тоа име, еден од нив се сетил да направи видео компилација од нивните најромантични моменти или најљубовни бакнежи во серијата, за да потсети зошто се сите толку многу вљубени во нивната љубовна приказна и „опседнати“ со нивнагта љубов. Моменти за забележување во текот на серијата има многу, но во прилог се само дел од романтичните. Уживајте и вљубете се уште еднаш во вљубенито ерген, но и во идејата за неговата љубов со милата Дефне! Story.mk
сите 10 | | | веќе видена

Легендарниот сериал „Жикина династија“ сеуште буди спомени кај оние кои фатија дел од поранешната СФРЈ. Познатиот актер Владимир Петровиќ кој ја играше улогата на млад, заљубен тинејџер Слободан Боба Павловиќ во серијата, одамна не се занимава со глума.Тој потенцираше дека му е драго што бил дел од целокупниот проект. Денес успешно води маркетиншка агенција и ужива во улогата на дедо. Кога го прашале да каже некоја анегдота додека го снимале филмот, тој веднаш се присетил на Риалде Кадриќ (Марија). Долго време вежбале како да му удари шлаканица, но кога се вклучиле камерите таа случајно му удрила вистински шамар.
сите 4 | | | веќе видена

Психологијата одамна ги користи тестовите со илузии, кои се најдобриот начин за луѓето на истата слика да видат нешто што само ним им е својствено, а на тој начин да откријат и нешто повеќе за себе. Без да размислувате долго и без да ја анализирате сликата, фокусирајте се на она што прво би паднало во очи, дајте му форма и пронајдете го вашиот одговор подолу. Череп Вие сте кревка и трпелива личност. Природно сте надарени со способноста да ги разбирате другите. Имате силно изразена емпатија. Знаете како да ги примите идеите и размислувањата, и истите објективно да ги процените. Брзо учите и на тој начин и подобро се прилагодувате на новите околности. Во принцип, слободно можете да се сметате за паметни луѓе, што ретко носат погрешни одлуки. Исто така, многу сте великодушни кон другите, па затоа и ве почитуваат и ценат. Девојче Вие сте креативна личност, надарена со посебен шарм. За поголемиот дел од луѓето претставувате загатка и најчесто сте од оние за кои се вели: „Има нешто во неа/него, нешто чудно и ...
сите 52 | | | веќе видена

Контроверзната хрватска пејачка Северина открила дека е во третиот месец од бременоста и дека ќе стане мајка во август, пренесуваат српските портали. Пејачката Северина и нејзиниот сопруг веќе долго време сакаат да станат родители, а нивната желба конечно ќе се исполни. Пејачката се омажи за Игор во ноември 2015 година. Од тогаш многу се шпекулира за нејзината бременост. Северина има син со бизнисменот Милан Поповиќ.
сите 40 | | | веќе видена

Сме го гледале во различни улоги во различни серии. Од сиромашен лик, до човек кој живее во раскош. Џихан Ѓурпинар или турскиот актер Еркан Петенкаја, како во серијата Парампарче која е хит на Сител, така и во реалноста, со сопругата и со детето живее во раскош. Имено, тој долги години со семејството живеел и одседнувал во хотели, поради работата, додека не го најде спокојот во куќата која ја купил. Тој има вила на спрат, со повеќе спални и тоалети, простран салон и отворено приземје. Тој има и клавир иако признава дека во душа е рокер. Вака изгледа неговиот дом:
сите 16 | | | веќе видена

Скопјанец кој работи како полицаец ги скршил рацете и нозете откако со својот моторцикл вчера излетал од патот Скопје-Велес. Се работи за 24-годишниот И.И. кој пред наплатната рампа кај Сопот во 16 часот и 12 минути се излизгал и доживеал страшна несреќа, по што веднаш бил пренесен во болница. – Лицето И.И. управувајќи мотор „хонда цв 600“ излетало од коловозот, при што се здобило со тешки повреди. Имал скршеници на рацете и на нозете по што бил префрлен во болницата „8 Септември“ во Скопје – изјавија од СВР-Велес.
сите 9 | | | веќе видена

Шест моста, два натпатника, шест потпатници, места за бензински или други објекти, осигурани наноси над патот, модерни огради, убаво осветлување – конечниот лик на автопатот веќе е видлив. Кај Демир Капија, на самиот влез за новиот автопат, е првиот тунел – впрочем два посебни тунела во двете насоки го отвораат новиот автопат кон Смоквица. Внатре се комплетно готови, а меѓу себе, поради безбедност, се поврзани со посебни помали тунели. Поставено е светлото, вентилацијата, се чека само приклучокот кон дотокот на струја преку дистрибутивната мрежа. Вакви тунели има уште еднаш по должина на овие 28 километри, а и тие и овие се долги по околу 1,2 километар Пточитајте повеќе на Телеграф.мк
сите 22 | | | веќе видена

Сите мештани од селото Закомо во Босна, доаѓаат кај селанецот Алекса за да го видат чудото кое се случило. Со своите 64 години, Алекса досега не видел нешто вакво. Имено, неговата свиња се опрасила и родила 10 здрави и живи прасиња. Ова е приказната:
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот парламент го разгледува предлог-законот според кој компаниите би морале да им одобрат три дена платен одмор на своите вработени жени, за време на нивниот менструален циклус. Ако собранието го усвои овој закон, Италија ќе стане првата западна земја која би имала активна политика за „менструалниот одмор“ на вработените жени. Како што пренесува „Индепендент“, некои италијански медиуми го поздравиле овој закон, наведувајќи дека е чекор напред кон помагањето на вработените жени, кои патат од грчеви за време на менструацијата. Италијанското издание на магазинот „Мери Клер“, го опиша законот како „стандард на напредок и социјалната издржливост“. Овој предлог наиде и на критики, посебно од вработените жени за кои е наменет. Некои од нив стравуваат дека законот ќе има контраефект и дека всушност ќе делува против жените, на кои и тоа како им е тешко да се изборат за работа во Италија. Соиред магазинот „Дона модерна“, овој закон би ги поттикнал работодавачите да вработуваат мажи, наместо жени.
сите 27 | | | веќе видена

next