Повеќе од 60 автобуси со поддржувачи на Српската напредна партија се спречени да присуствуваат на митинг во градот Лепосавич и да му дадат поддршка на претседателскиот кандидат, Александар Вучиќ. До инцидентите дошло на повеќе места јужно од Ибар, кога според медиумите, дел од автобусите со косовски Срби биле каменувани од припадници на движењето Самоопределување. Повеќе патишта од Ново брдо, Штрпце и Грачаница биле блокирани од локални жители и косовски полицајци, кои биле вратени назад. Српските власти велат дека се работи за грубо кршење на човековите права и правото за слобода на движење. Српскиот премиер Вучиќ уште вчера соопшти дека нема да присуствува на митингот, зашто како што рече, не ги прифаќа уцените од Приштина. Собирот требаа да го одржат други претставници на неговата партија.
| | веќе видена

Колку пати сте размислувале за тоа дека во моментов немате време за на лекар? Или можеби се плашите да одите од страв од можни лоши вести? На овие наши простори се обраќа најмалку внимание на превенцијата, а приказната на Соња ќе ви покаже, колку превенцијата е всушност важна! Соња Петровска (25) од Радовиш вели дека ако го одложела одењето на гинеколог, поради разни причини и немање време, денес навистина „не би имала веќе време за ништо“ бидејќи тестот за Папаниколау (ПАП тест) одлучил за нејзината судбина. – На контроли одев редовно, а последниот ПАП-тест го направив три месеци пред да забременам. Потоа, десет месеци после породувањето, отидов на следниот преглед, кој го одложував поради некои „поважни” работи, а знам дека требаше порано да го направам. Сепак, ова не беше многу долг период. Се на сè, тестот го направив кон крајот на февруари, а резултатот го добив во март. Резултатот покажа дека сум трета Б група! По добивањето на резултатот нејзиниот матичен гинеколог, ја препратил на понатамошни ...
| | веќе видена

Често се заборава дека гумата е единствениот контакт со патот. Разбирливо е дека нејзиниот квалитет и исправност имаат пресудно влијание на безбедноста; и обратно – неквалитетна и неисправна гума – е како темпирана бомба, која го чека најчесто најнеповолниот момент. Под влијание на економските фактори, кои не притискаат да набавиме што поефтино – честопати при набавките на гуми се прават огромни компромиси со квалитетот. Се избираат гуми со лоши возни својства – лоша управливост, кочење и век на траење. Но исто така, како оправдување за своите постапки, возачите честопати сакаат да замижат пред појавите кои гумата никогаш нема да ги заборави, а тоа се: брзите забрзувања, ненадејните кочења, преголемата брзина во завоите, брзото возење, ударите во дупка, рабник, плочник или камен, несоодветен притисок во гумите (пренизок или превисок), носење поголем товар од оној за кој гумите се соодветни, итн. Невидливите оштетувања се акумулираат и ќе се покажат после извесен период, за жал можеби во најнезгоден момент. ...
сите 2 | | | веќе видена

Покрај здравата и избалансирана исхрана, редовното вежбање и спортување, на сите нам ни е добро познато дека на нашето тело му се потребни и течности. Нутриционистите, но и докторите специјалисти, постојано ја потенцираат важноста на внесот на водата и другите здрави течности во организмот. За жал, во продажба се наоѓаат и премногу течности (како безалкохолни газирани пијалоци, засладени сокови од овошен концентрат исл. Кои соддржат премногу шеќери) Сигурно, сте се запрашале, која течност, покрај водата преставува вистински здрав напиток, кој на организмот му дава сила, енергија и виталност а притоа не влијае лошо врз вашето здравје. Одговорот е јогурт! Волшебниот и чудесен напиток, кој се добива преку ферментација на млекото. Иако постои верување дека првиот јогуртот е создаден не сакајќи за време на некое номадско патување низ Азија, кое траело доста долго, па носејќи млеко во торба, истото на големо изненадување го сменило својот вкус и густина, денес јогуртот е неизоставен дел од менито на секој кој води ...
| | веќе видена

Данците имаат проблем, популацијата на оваа земја полека исчезнува бидејќи се помал број на луѓе се одлучуваат да имаат деца. Статистички гледано, едно просечно данско семејство има 1.69 деца. Па изгледа рекламите кои промовираат секс, се решение на овој проблем. Туристичката агенција „Спајс 2014 покренува провокативна рекламна кампања „Направи го тоа за Данска“ со која се тврди дека Данците имаат 46 проценти почесто секс на романтични или егзотични дестинации отколку дома. Во рекламите, Данкињите се повикуваат да учествуваат во наградната игра така што во текот на плодните денови добиваат попуст или „ваучер за овулација“ за патување преку агенција. Доколку жената забремени за време на одморот, добива бесплатно семејно патување и пелени за бебе до третата година.
| | веќе видена

Пред одреден период интернетот „гореше“ поради фотографиите од нејзиниот нефотошопиран задник на кои јасно се гледаше дека има целулит. Сепак раперката Иги Азелија не се вознемири многу поради овоа па одлучила својата славна позадина повторно да ја испромовира. Имено, славната раперка неодамна го претстави новиот спот за песната „Mo Bounce” во кој „тверка“ во многу провокативно, мрежесто боди. Се чини дека Фотошопот си ја завршил работата и во нејзиниот спот, со оглед на тоа што од целулитот нема ни трага ни глас.
сите 20 | | | веќе видена

Како религијата ја третира жената? Дали таа е еднаква со мажот? Дали жената може да ја проповеда и кој е максималниот „чин“ кој може да го достигне во една верска заедница? Дали носењето бурка или шамија е нешто што мажот и го наметнува на жената или пак е личен избор? Погледнете ја десеттата епизода од серијалот „На Иста страна“
сите 24 | | | веќе видена

Краткиот документарен филм на Спенсер Четкарта насловен како „Лагите во кои живееме“, ја опишува слободата на луѓето, парите, образованието, капитализмот, заштитата на природата, климатските промени и човечкото влијание на нив. – Во овој момент можете да бидете било каде, да се занимавате со било што. Наместо тоа седите само со компјутерот. Што не спречува да го работиме тоа што го сакаме, да бидеме таму каде што сакаме? Секој ден се будиме во истата соба и го следиме истиот пат, да живееме исто како и претходниот ден. – Некогаш секој ден беше нова авантра, а потоа се се промени. Пред се било како времето да не постои“, денеска се чини го нема доволно. Значи ли дека овој начин на живот дека сме возрасни, дека сме слободни? Навистина ли сме слободни? – ја почнува Спенсер приказната во својот краток филм. Тој и понатаму се надоврзува дека елементите кои на сите ни се потребни за преживување како храна, вода и земја се во сопственост на корпорациите. – Нема храна за нас на дрвата, нема свежа вода во потоците, ...
| | веќе видена

Србољуб Суботиќ вчеравечер влезе во Парови и веднаш започна хаосот со внуката Александра Суботиќ. По средбата со чичко и, Александра се препушти на уживање во спалната соба со Давид Драгојевиќ. Иако многу мислеа дека Александра ќе се однесува поразлично, на Александра не и сметаше присуството на чичко и, па се препушти на Давид. Додека останатите станари беа во собата, тие имаа секс кој траеше и траеше. За жал, видеото е избришано од социјаните мрежи бидејќи премногу е провокативно, но на фотографијата подолу може да се види мал дел од секс акцијата.
сите 19 | | | веќе видена

Состојбата во македонските затвори е повеќе од алармантна. ЦИВИЛ – Центар за слобода со години ги повикува институциите да преземат итни мерки за подобрување на условите во затворите, за почитување на човековите права на притворените лица и затворениците и за укинување на тортурата во притворите и затворите во Република Македонија. Со години, притворот се користи како сурова казнена мерка. Ова се само дел од наодите и согледувањата на состојбите во оваа сфера. ЦИВИЛ бара институциите веднаш да одговорат на поставените прашања. Надлежните институции и персоналот во затворските установи мора да понесат одговорност за смртта на затворениците, вклучувајќи го и најновиот случај со смртта на Ердал Јусинов, кој е повод за најновото обраќање на ЦИВИЛ до Управата за спроведување санкции, Министерството за правда и други надлежни институции. ДОМА ВИДЕО (ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СВЕДОШТВА ЗА СМРТТА НА МЛАДИОТ ЕРДАЛ ВО ШТИПСКИОТ ЗАТВОР (ВИДЕО) Потресни сведоштва за смртта на младиот Ердал во штипскиот затвор Mar 29, 2017 ...
сите 2 | | | веќе видена

Одминува трета година откако Александар Богдановски или за многумина познат како Ацо Конга, ја изгуби битката со ракот. Човекот чија музичка приказна почна во групата „Макакус“, кога се случи и неговата прва средба со конгите, подоцна влезе во и денес популарниот состав „Нокаут“, јавноста го памети Ацо Конга од Нокаут. По изгубената битка со тешката болест, неговото семејство се сеќава на него, но јавноста и медиумите многу ретко знаат да го споменат. Неговата ќерка Срна Богдановска, сега веќе девојка на 21 година, која пред некој ден официјално заплива во брачните води, за story.mk се присети на моментите поминати заедно. Овој повод и се чинеше сосема во ред, да сподели што чувствува. Се разбира дека не било сеедно, кога за најубавиот ден во нејзиниот живот, татко и Конга не бил до неа. Сосема отворено и без колебање, ни раскажа накратко за својот татко и за она што најмногу и недостасува… „Сè уште немам запознаено некој со поведар дух од татко ми, буквално во цело маало, на секоја дружба со наши пријатели, ...
сите 11 | | | веќе видена

Пејачката Дара Бубамара на снимањето на Ѕвездите на Пинк дојде во проѕирно боди, под кое се гледаа нејзините големи гради, секако без градник. Дара расположена излезе од своето Порше и им позираше на фоторепортерите. А кога Бубамара влезе во студиото, Маја Николиќ почна да вика: Дојди да ти ги бакнам градите!
сите 16 | | | веќе видена

Сигурно се сеќавате на убавата турска актерка Дениз Чакар која ја играше улогата на Ферхунде во популарната серија „Кога лисјата паѓаат“ која пред неколку години се емитуваше и кај нас. За Денис пишуваа и нашите медиуми, а беше една од омилените ликови во серијата иако глумеше негативец. Денес Ферхунде или Дениз работи на нова серија која се уште се снима, а на своите профили на социјалните мрежи редовно објавува нови фотографии од сетовите, но и приватноста. Па така, меѓу многуте такви моменти забележавме и фотографија со нашата позната актерка Сабина Ајрула-Тозија на која се гледа дека се доста блиски. Инаку, Сабина стекна голема слава и во Турција со улогата на Афифе Хатун во хит серијата „Сулејман Величенствениот“.
сите 7 | | | веќе видена

Компилацијата на задникот на Џеј Ло, и тоа од блиску, ги полуде мажите ширум светот.. Доколку некогаш постоел сомнеж кај вас за квалитетите на Џенифер Лопез, ова видео од првите редови на нејзиниот концерт дефинитивно ќе ве разубеди, а гледањето одблиску како Џеј Ло тверка ќе ги излуди и нејзините најголеми „хејтери”. Не е тајна дека големиот задник со години ѝ е заштитен знак на Лопез, а сега можете да ја видите и на дело. И како што викаат нејзините фанови, најверојатно никогаш нема да можете да ја видите од поблиску. И уште нешто, тверкањето на Џенифер Лопез дефинитивно не е за оние со слабо срце…
сите 23 | | | веќе видена

Најпрво да му се заблагодарам на пратеникот на ДУИ, Ејуп Халими, што конечно ја реши дилемата. Платформа на Албанските партии во Македонија ИМА! Тој го користеше зборот декларација, но тоа во суштина не менува ништо. УЛТИМАТУМ си е ултиматум, па какво име сакате да му закачите. ( Тука можете да го погледнете неговот обраќањ во Собранието на Република Македонија , а ако сакате да ја прочитате целата платформа/декларација кликнете ТУКА ) Сега конечно можат да завршат сите дискусии и лаги, дали имало платформа и што во неа пишува. Толку е! Нема потреба повеќе од СДСМ да слушаме за владина програма, која никаде не е потпишана или подржана од трите албански партии кои им ги дадоа потписите за парламентарно мнозинство. НЕ, владина програма нема! Има ПЛАТФОРМА/ДЕКЛАРАЦИЈА , има ултиматум од албанските партии во Македонија. Ултиматум од малцинството, кон мнозинството и кон сите други малцински етнички групи во Македонија. Тоа е ВИСТИНАТА! УЛТИМАТУМ ! Секој од нас може да ја прочита Платформата ( ТУКА ) и да донесе ...
сите 49 | | | веќе видена

Пејачката Јелена Карлеуша на Инстаграм објави снимка од настапот во кој на хејтерите им порача дека нејзиниот задник не е фотошопиран, туку е само дебел. Јелена беше брутално искрена, па затоа и не чуди што ова видео собра речиси 180.000 лајкови, и повеќе од 160 коментари. „Клабинг во Германија. П.С. Мојот задник не е лажен, како што можете да видите, не е фотошопиран. Само е дебел! И тоа е се“, напиша Карлеуша и предизвика вистинска лава од различни коментари. A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on Mar 28, 2017 at 2:53am PDT
сите 20 | | | веќе видена

На илустрацијата гледаме куче со ланче, а под сликата од вас се бара да го најдете сопственикот на ова куче. Тој е тука, само потребно е малку да се задлабочите. Велат дека само генијалците може да го видат. Ние потрошивме многу време но конечно го пронајдовме сопственикот. Дали го гледате и вие? Ако не успеавте да го најдете – еве го решението: Иако, додека го гледате решението нема веднаш да ви биде впечатливо.
сите 19 | | | веќе видена

Конечно дуетската песна на нашата позната пејачка Елена Ристеска и босанската ѕвезда Хари Варешановиќ, односно Хари Мата Хари, „Још ме плашиш“ доби свој видеозапис. Спотот започна да се снима уште пред неколку месеци во Скопје, а дел од кадрите се доснимија во Белград и тоа пред само една недела. Автор на музиката на оваа песна е токму Хари, текстот го напишаа Алма Абдагиќ, Ален Лемешевиќ и Фахрудин Пецикоза, додека аранжманот е дело на Дарко Димитров.
сите 22 | | | веќе видена

next