Во ова село има над 350 домаќинства, и повеќе од 70 фирми. Селото Стројковце се наоѓа на 11 км од градот Лесковац, во соседна Србија. Ова село е „родно место на текстилната индустрија“ во Србија. Стројковце е место со најмногу фирми по глава на жител во јужна Србија, па и пошироко. „Ние сме феномен. Нема вода, канализација, ни асфалт, а фирми колку ти душа сака. Овде „летаат“ камиони со странски регистрации, но и често се заглавуваат во кал“ – вели Драган Вујиќ кој има компанија за дрвена амбалажа. Мештаните раскажуваат дека пред извесно време дваесетина невработени заминале на работа во странство, што значи дека сега нема невработени. Но, дел од фирмите кои се во селото работат „на црно“ и се случува да ги затворат инспекциските служби. Повеќето фирми во Стројковце работат со дрво.
сите 2 | | | веќе видена

Дара Бубамара се смири со тринаесет години помладиот кошаркар Душко Буниќ. Пејачката и спортистот ја обновиле врската пред две недели во Словенија, каде Буниќ игра за клубот Крка. Кошаркарот веднаш по раскинувањето, сфатил дека погрешил што ја оставил Дара поради љубомора, па го поправил тоа. – Душко ја искористи приликата што Дара е на турнеја во Словенија. Штом дозна дека доаѓа во Копар, каде имаше концерт, ја побара да се видат и да ги решат проблемите. Еден ден по настапот одлучија да се видат и да си дадат нова шанса, изјавил извор близок на пејачката. Тој потенцира дека Дара е толку среќна, па поради љубовта планира се пресели во Словенија. – Дара слободното време го поминува во Словенија. И Душко е заљубен во неа и нема да дозволи ништо да ја наруши нивната љубов, вели изворот. Дара за српскиот портал Курир вели дека е среќна и задоволна. – Се е во најдобар ред. Среќна сум и задоволна. Се ми добро оди и љубовта и кариерата. Зарем морам да се фотографирам со својот партнер за на Инстаграм, за да ...
| | веќе видена

Македонецот Адам Лабунски, се натпреварува вторпат во познатото српско шоу Пинкови Ѕвезди, и и овој пат како и во минатата сезона доби овации од жирито. – Адаме, душо, те слушам и си го поставувам прашањето, како досега не успеа? По мое мислење,ти имаш талент, дрскост и безобразност и совршен изглед. Според мене ти досега требаше да бидеш попопуларен од мене, рече Зорица Брунцлиќ. Шабан Шаулиќ истакна дека Адам знае да пее и дека е одличен пакет за естрадата. – Фантастичен настап, одличен избор на песната. Имаш препознатлив глас, како да си снимал плоча. Ти пееш на свој начин и тоа многу ми се допаѓа. Весел си и имаш позитивна енергија, искоментира Дара Бубамара.
сите 8 | | | веќе видена

Во Вишиот суд на Заечар се одржа подготвително судење на Владица Рајковиќ(28) од заечарското село Вратарница, кого обвинителството го товари за три кривични дела и тоа тешко убиство и силување на Анѓелина (3) и за убиство на Драгана Станковиќ (47). Осомничениот пред судот го признал убиството на Драгана Станковиќ, но изјавил дека ниту ја силувал, ниту ја убил тригодишната Анѓелина. -Го смени исказот, бидејќи првично сите обвинувања врзани за Анѓелина ги призна. Сега изјави дека тоа не го направил, а дека тогаш признал бидејќи полицајците го тепале. Сепак обдукцискиот наод, биолошките анализи, како и сите други анализи говорат дека е виновен по сите точки на обвинувањата. Ќе бараме најстрога казна, а тоа се 40 години затвор. Несомнено е дека е виновен. Во судницата беше смирен, ладен, како ништо да не направил, а ги видов фотографиите од унакажаното тело на девојчето, рекла Маја Атанасковиќ, адвокат на семејството на убиеното девојче. Целото тело на мајката Даниела Стефановиќ се тресело додека влегувала во ...
| | веќе видена

Едно неодамнешно истражување открива дека меѓу жените кои го гледале филмот „Педесет нијанси потемно“, постои поголема веројатноста дека ќе ги изневерат своите партнери, а причината е многу интересна. – Со првото продолжение на еротската трилогија се зголеми интересот за груб секс и употреба на секс играчки меѓу женската популација. Со второто продолжение кај жените се зголеми интересот за дружење со друг маж, се наведува во резултатите од истражувањето, при што се додава дека „токму тоа инспирирало илјадници жени да извршат неверство“. Според истражувањето, во првите денови на прикажување на филмот кој во кината стигна на 14 февруари, забележан е пораст на женски членови на онлајн страниците за запознавање оженети мажи и тоа за 33 отсто. Но, тоа не е се. Голем број испитаници откриле дека секс сцените во филмот ги навеле на размислување „колку нивниот сексуален живот е здодевен, па дури и очаен“. Токму тоа било една од главните причини зошто се одлучиле на неверство, стои во истражувањето.
| | веќе видена

Доколку спаѓате во возрасната група од 18 до 64 години, 7-9 часа сон се доволни за нормално функционирање. Но, дали знаете што се случува со вашето тело и мозок кога хронично не спиете доволно? 1. Се разболувате Нашиот имунолошки систем е директно поврзан со спиењето, а недостатокот на сон му отежнува на телото да се бори против разните болести. 2. Имате потешкотии со логичкото размислување и брзото реагирање Што понекогаш може да претставува реална опасност, како на пример кога возите автомобил или кога треба да донесете сериозна животна одлука. 3. Се дебелеете Доколку спиете помалку од пет часа ноќе, бидете сигурни дека тоа ќе биде видливо на вашата линија. 4. Кожата го губи квалитетот Брчки, испукани капилари, акни, старечки дамки… И не само кожата – целото тело побрзо старее кога немате доволно сон. 5. Се зголемува ризикот од канцерогени и кардиоваскуларни заболувања Треба ли објаснување? 6. Се губи сексуалниот нагон Со помалку од пет часа сон, количината на хормони одговорни за сексуалниот нагон опаѓа ...
| | веќе видена

Сашко Коцев е едан од најпопуларните актери во Македонија, но неговата популарност секогап расте по одржувањето на Златна Бубамара на популарноста. Така и овој пат, Коцев, повторно беше во центарот на вниманито. Па додека е „главен“ решивме да споделиме со вас едно постаро видео од Сашко. Уживајте:
сите 24 | | | веќе видена

Холивудската актерка моментaлно е во Камбоџа со шестте деца и го промовира својот нов филм. Кога новинарката на „Би-би-си“ ја прашала за приватниот живот, во очите и се појавиле солзи. – Не сакам да зборувам многу за тоа. Ќе кажам дека тоа беше многу тежок период. Ние сме семејство и секогаш ќе бидеме семејство. Многу луѓе се нашле во таа ситуација. Целото семејство помина низ тоа. Фокусирана сум на децата – изјави актерката. Џоли е во Камбоџа каде што премиерно се прикажува нејзиниот филм „Прво го убија мојот татко“, за животот во Камбоџа под владеење на Пол Пот и тоа од аголот на едно дете. Друштво и прават нејзините деца, Медокс (15), Пакс (13), Захара (12), Шајло (10) и осумгодишните близнаци Нокс и Вивијен.
сите 12 | | | веќе видена

Во „Парови“ ништо ново. Овој пат, во вербална пресметка влегоа Милјана и Александра. Суботиева го чекаше својот ред за бањање, а бидејќи била нестрплива, упаднала во туш кабината во која била Куличева. „Лудачо, гола сум! – викаше бесната Милјана. „Ме боли ку*ац што си ти гола! Сакам да се истуширам!“, изјави Александра. Што се случило понатаму, погледнете на оваа снимка: MILJANU VIDELI GOLU PA JE NAPRAVILA HAOS by SteelT2010
| | веќе видена

Американската водителка Џени веќе со години ги развеселува своите гледачи со провокативните настапи пред малите екрани. Но овој пат таа повеќе од сигурно ги изненади не само гледачите во САД, туку низ целиот свет бидејќи таа среде емисија во живо ги покажа своите голи гради. Водителката без никаков срам ја водеше емисијата додека нејзиното проѕирно фустанче само ја „загреваше“ атмосферата во студиото. Сепак прашањето се сведува дали таа носи гаќички или сепак не?
сите 5 | | | веќе видена

Емисиите за таленти се популарни во целиот свет. Овој пат ви претставуваме видео од Италија. Канидадот Циска се пријави и сакаше да го покаже својот талент. Жирито на почетокот го исмејуваше, но кога почна со настапот сите ги остави без зборови.
сите 4 | | | веќе видена

Со мерка времено затворање се соочува домот за стари лица Бранкица по контролата направена од Министерството за труд и социјална политика. Инспекторите утврдиле пропусти и непочитување на основните услови за работа на инситутцијата. Немало лифт за транспорт на неподвижни пациенти а нудат геријатриски услуги. Сомнителен за надлежните бил и начинот на кој се обезбедува храната за корисниците. -Ќе биде направен и стручен надзор, и потоа ќе биде утврдено кои мерки ќе бидат преземени. Евидентно е дека на лице место утврдивме дека ова е установа која според закон не треба да има кујна, но мора да обезбедува кетеринг услуга за исхрана на корисниците. Ќе биде разгледана и самата лиценца што ја има објектот, изјави Душко Миновски државен советник во Министерството за труд и социјала. Не запираат реакциите на граѓани за начинот на работа во домот. Овие фотографии испратени во Сител сведочат за третманот на корисниците. Пелени за неподвижни пациенти кои се за еднократна употреба се перат и сушат во дворот. За лошиот ...
сите 8 | | | веќе видена

Надарената американка вклучи live снимање, а потоа во еден моментот остане без гаќи и го прелина видеото. Кралицата на тверкањето, популарна како Мис Twerksum,на Инстаграм направи вистински хаос со своите вештини, мешање со задникот. Таа има 24 години а на Инстаграм ја следат 1.3 милиони фанови. Сепак за време на едно LIVE видео таа остана без гаќи.
сите 2 | | | веќе видена

Облечен како кумановска невеста, водителот на 20. издание на музичкото шоу Златна Бубамара на популарноста, Сашко Коцев, после сите лудории што ги направи, при крајот на вечерта се појави и во невестински фустан. Не се двоумеше многу пред да почне да со шегувања на сметка на австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц кој е чест гостин во Македонија, но и миленик на жените. „Да клекне туј, од татка да праша, може ли да га земе руку на ову небричену невесту“, се шегуваше Коцев.
сите 24 | | | веќе видена

Три ипол години по смртта на пејачот Душан Љубисављевиќ – Дуле, неговата сопруга Љупка првпат јавно проговори во јавноста за губењето на својот сакан. Љупка беше гостинка во утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на Сител Телевизија. Љупка вели дека Дуле починал од болест, а не како што се пишувало по медиумите, од “различни измислени работи“. – Дуле беше болен од рак на дебелото црево, јас дознав многу доцна за тоа, од наш заеднички пријател, музичар во групата „Синтезис“, му се доверил нему. Дуле не сакал да ми каже за да не ме растажи – рече Љупка. Сопругата на Дуле вели дека долго време живеела во депресија, не излегувала од дома и не сакал да разговара со никого. -За среќа пријателите секогаш беа тука за мене и не ме оставиле и ден-денес. Тешко ми е овде во Скопје, самохрана мајка сум, најтешко ми е за празниците, испраќањето во училиште – вели Љупка.
сите 6 | | | веќе видена

Иако во медиумите на големо се зборуваше и пишуваше за несогласувањата во нивниот брак и за развод, тие останаа заедно. За да ја докаже љубовта кон својата сопруга, Милан Дапчевиќ ја израдува со подарок за Денот на вљубените. Имено, тој ѝ купил автомобил од мараката „мини морис“, чијашто цена се движи од 18.000 до 25.000 евра. Пејачката пресреќна од таквиот доказ на љубовта, среќната вест ја сподели со пријателите на „Фејсбук“. -Ми купи маж ми за Св. Валентин, како што тој вели за Св. Трифун, автомобил, го бакнува жена му, те сакам – напишала Тијана.
сите 3 | | | веќе видена

Весникот Washington Post ги објави трошоците на претседателството на САД, Доналд Трамп во првиот месец од неговото доаѓање во Белата куќа. Тие изнесуваат 11,3 милиони долари за само еден месец. Семејството на бившиот претседател, Барак Обама трошело нешто помалку, околу 12,1 милиони долари, но во текот на цела една година. За споредба, семејството на Трамп троши 12 пати повеќе пари од семејството на Обама. Помеѓу трошоците на Трамп се и три патувања во Флорида во Мар-а-Лаго каде што тој има приватна резиденција и бизнис патувања на членовите на неговото семејство. За трите викенди на Трамп во Флорида се потрошени 360.000 долари. Голем дел од средствата се трошат и на неговите телохранители и тајни служби за обезбедување на претседателот и неговото семејство.
сите 2 | | | веќе видена

Бројот на слободни работни места во Германија пораснал на над еден милион во последните три месеци од минатата година, покажува истражувањето на германскиот Институт за истражување на вработувањето (ИАБ). Вкупниот број на слободни работни места од октомври до декември скокнал за 80 илјади, што е рекордно ниво на побарување на пазарот на работна сила во најсилната европска економија. „Тоа е рекорд. Никогаш не сме виделе поголем број на слободни работни места претходно“, изјави за германските медиуми истражувачот Александат Кубис, според кого повеќе од половината работни места се во услужните дејности. Најмногу работници се бараат во здравствениот сектор и во фирмите што нудат грижа за постари лица, а голема побарувачка има и за технички и за научен персонал. Како дел од мерките за намалување на побарувачка за работна сила во Германија, федералните и покраинските агенции за вработување организираат специјални тренинг-работилници за луѓе од членки на ЕУ како Унгарија, Романија, Бугарија, Грција и Шпанија, каде ...
сите 3 | | | веќе видена

next