Две години после објавувањето на последната стратегија за вработување на експерти за сајбер безбедност на Федералното биро за истраги на САД, 40 проценти од работните места остануваат празни. Причината е, пред се, велат од агенцијата, што најголем дел од кандидатите консумираат „трева“, а не смеат. „Федералното биро за истраги нема вработено 52 од 134-те компјутерски научници за кои добиле дозвола да ги вработат. Пет од 56 канцеларии немаат компјутерски инженер вработен за сајбер единицата задолжена за таа област“, пишува во последното истражување објавено на оваа тема. Јазот помеѓу кандидатите и условите за вработување се очекува сѐ повеќе да расте, со оглед на предвидениот бум во работните места во сајбер безбедност, кои консултантите Фрост и Саливан тврдат дека ќе го надмине бројот на квалификувани експерти до 2020 година. Предлог за нови извршни одлуки за сајбер безбедност беше објавен во Вашингтон Пост. Во него, се споменува ревизија на „развојот на работната сила“, кој се фокусира на промените на ...
сите 13 | | | веќе видена

Во новото издание на најпопуларното шоу „Јас имам талент“ се појави учесник кој ги шокираше сите со својот необичен талент. Тоа момче има способност да чита мисли, а во тоа се уверија и членовие на жирито. „Навистина можеш и знаеш да читаш мисли? Дали може да кажеш што чекам, машко или женско бебе?“ го запраша Ана како член на жирито. Погледнете за што се работи:
сите 2 | | | веќе видена

Откако и изминатата вечер малку повеќе се испи алкохол во реалното шоу на ТВ Хепи, учесничките во „Парови“ почнаа со масовно соблекување, а стриптизот го предводеа Анамарија, Ксенија и Александра. Трите старлети најпрвин ги излудеа ТВ гледачите кога разголени во престилки се валкаа по масата полевајќи се со брашно и мед по градите додека подготвуваа таканаречени, „секси палачинки“… За потоа да ги напрчат нивните секси газиња со цел да се утврди кој од нив го поседува најубавиот задник. Ова, сепак, не беше доволно за Анамарија, која потоа направи соло шоу во базенот… Топлес стриптиз танц, во кој едвај дочека да ги покаже големите голи цицки!
сите 2 | | | веќе видена

in, Пејачката Александра Пријовиќ и синот на Лепа Брена, Филип Живојиновиќ сакаат пејачот Аца Пејовиќ да им биде кум на венчањето кое ќе биде оваа година. Александра Пријовиќ и Аца Пејовиќ се зближиле за време на снимањето на спотот за нивниот дует, кој наскоро ќе излезе во јавноста. Додека пак, Филип како син на популарни личности имал можност да се дружи во Аца Пејовиќ, па така и се зближиле.
сите 6 | | | веќе видена

Македонската пејачка Наташа Малинкова денеска објави жешка фотка на својот профил на Инстаграм. Облечена во црна проѕирна тантела, Малинкова ги изненади и ги израдува своите обожаватели на социјалните мрежи. Нема сомнеж дека машката популација и тоа како ќе ужива во оваа глетка. A post shared by Natasa Malinkova (@natasamalinkova) on Mar 24, 2017 at 3:53am PDT
сите 4 | | | веќе видена

Најголемата фолк ѕвезда во Еврока, оо успешниот настап во Данска, отпатувала во Црна Гора, каде во тврдината Мамула, која е во сопственост на еден бизнисмен, снимила спот за песната „Анџео другог реда“. Светлана Цеца Ражњатовиќ маѓепсала еден милионер, кој и го отстапил островот Ластавица, познат по тврдината Мамула, во Црна Гораза да сними спот за песната „Анџео другог реда“. Како што дознаваат српските медиуми, тој бизнисмен кој е од странство, не ја запознал фолк ѕвездата, но слушнал за неа и е фасциниран од нејзиниот живот и работа. Затоа Цеца дикретно од Данска, одлетала на Црногорското приморје, каде на овој остров останала два дена. „Целиот проект е работен во тајност, бидејќи Цеца не сакала да се пишува и зборува за ова додека не биде се завршено. Што се однесува до човекот кој и го отстапил островот, е моќен маж кој живее и работи во странство, кој одлично знае која е Цеца. Тој минатото лето бил на нејзиниот концерт во Будва, но тогаш не се запознале, бидејќи веднаш по настапот заминала за Србија. ...
сите 30 | | | веќе видена

Со Рената Кралевска како заштитно лице, модната куќа „Драма“ претстави еден поинаков и посвеж поглед кон концептот на идната невеста. Со современ пристап, без оптоварувачки кроеви, колекцијата на „Драма“ е наменета за модерни невести, неоптоварени, исполнети и единствени. Невести кои во полн здив ја слават љубовта. Свила и рачни везови ја дефинираат основата на колекцијата, претставени на неконвенционален начин, како процес на подготовка. Истата ќе можете одблиску да ја погледнете и пробате денеска (петок 24.03.2017) на „Drama Bridal Afterwork Party“ во „Драма студио“, каде што воедно ќе може да добиете консултации од дизајнерката Ивана Кнез, како и презентација на „Drama Beauty“ поддржана од Васе Доковски.
сите 2 | | | веќе видена

Во мирното предградие на Сандерленд, во улицата близу познатиот ноќен клуб “The Point” неколку мажи и жени се фатени како имаат секс на јавно место. Четири безбедносни камиери снимиле две момчиња и една девојка во љубовен занес, потполно несвесне дека камерите ги снимаат. Втората камера ја покажува истата девојка и трет маж како имаа секс на ѕидот, а може да се види и моментот како неколку момчиња ја опкружуваат девојката. Никој не знае кој е сопственик на безбедносните камери кои го снимиле овој групен секс, ниту како снимката стигнала на интернет. Оваа снимка веќе стигна до ПорнХаб, сајтот за порно филмови и за кратко време собра повеќемилионски прегледи. Оваа улица, според пишувањата на тамошните медиуми е добро позната по сличните активности.
сите 24 | | | веќе видена

Четириесет и седмиот роденден на Весна Петрушевска е првиот кој таа не гопрослави. На 10 ти Март секоја година актерката прославуваше со најблиските, но овој пат ситуацијата не го дозволила тоа. Тој ден напиша и статус, односно искрена исповед за своите чувства, од која разнежни многумина следбеници и пријатели, а притоа им порача на родителите секогаш да бидат до своите деца. -Денес наполнив 47 години, еден од моите најтешки денови… животот ги прави нештата да бидат чудни, тажни, да издржиш… баш денес беше закажано првото рочиште за онаа ужасна приказна …гледам новинари, камери и покрај неколку дневното мое болување, секојдневно одење на инфузии терапии на клиника, им се вртам на драгите новинари и им велам: Знам мене ме чекате …. се насмеаја и ми посакаа среќа… секако дека чекаа други ликови де, и во тој момент ти станува јасно дека ништо на светот не е поважно од љубовта и среќата во животот. Да, се случуваат секакви нешта, но секој од нас ја носи својата битка и ќе истерам до крај. Ви благодарам за ...
сите 5 | | | веќе видена

Ситуација од соништата му се случи на момче кое остана само во стан Всо згодната девојка на неговиот брат. Откако брат му излезе од станот, блондинката почна да се соблекува. Момчето ја гледаше и не му се веруваше што се случува. Почна да вика по неа да престане да го прави тоа и да не го провоцира. Но, загреаната девојка никако не се откажуваше. Почна да танцува заводливо и да го допира по телото. Го следеше насекаде низ станот му се пушташе во раце. Во еден миг, таа му скокна, го грабна со нозете и акцијата почна. Но, тогаш во станот влезе братот на момчето.
| | веќе видена

Само неколку дена по трагедијата во која од напад на овчарски кучиња, почина детенце, уште еден сличен инцидент. Хоророт овој пат се случил утринава во Неготино, кога четиригодишно дете било нападнато и искасано од две големи кучиња на улица, пред нивниот двор. Со голем број повреди, целото облеано во крв, во девет часот, веднаш по нападот било однесено во болницата во Неготино, од каде што било препратено на одделението за хирургија во кавадаречката општа болница. „Родителите го донесоа детето утрово, преплашено, со многу повреди, целото крваво. Има четири рани, две на задниот дел на главата, една на левото рамо и внатрешниот дел на левата натколеница. Му укажавме прва помош и го препративме на хирургија во Кавадарци. Од информациите кои што ни ги дадоа преплашените родители, дознавме дека детето излегло пред дворот, каде што имало две големи бели кучиња. Немаме информација чии биле, ниту пак од која раса се, знаеме само дека не биле во сопственост на семејството. Детето сакало да си поигра со нив, при што ...
сите 68 | | | веќе видена

Полицијата ќе поднесе кривична пријава против Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ-Куманово, за кривично дело насилство. Тој е осомничен дека на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во вторникот нападнал двајца трактористи. СВР-Куманово денеска излезе со соопштение во врска со настанот во кој е инволвиран претседателот на општинската организација на СДСМ – Куманово, а кој се случи пред три дена во 19:40 часот по завршување на протестниот марш „За заедничка Македонија“ на улицата „Илинденска“. Во соопштението од СВР се наведува дека при заминување на трактористите кои учествувале на маршот, биле пресретнати од 34-годишниот Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ Куманово, кој, како што стои во соопштението, му се нафрлил на првиот трактор и удирајќи по тракторот управуван од 56-годишниот Р.Ц. од село Пчиња, му упатил навредливи зборови. Потоа, Костовски се упатил и кон вториот трактор, управуван од 23-годишниот Н.М. од Пчиња и, како што ...
сите 31 | | | веќе видена

Ријана го имаше своето актерско деби, а нејзиниот дебитантски настап во телевисиката серија го емитуваше во живо и на социјалните мрежи. Пејачката се појавува во две епизодни серијата „Бејтс Мотел“, но она што пред се го привлече вниманието на јавниоста беа жешките сцени со секс во кои настапува. Таа ја толкува улогата на Мерион Кран, позната како жртвата од култната сцена под тушот од филмот „Психо“ на Хичкок. Но, на социјалните мрежи се појави и видео како Ријана „преживува“ додека се гледа себе си во секс сцената.
сите 4 | | | веќе видена

Романтичната комедија „Вљубениот ерген“ беше прогласена за најдобра романтична турска серија за 2016-та година, а главните актери, Бариш Ардуч и Елцин Сангу стекнаа врвна слава заради истата. Ардуч, кој е уште попознат како Омер, е слаба страна на припадничките на понежниот пол, но и Дефне не остава никого рамнодушен. Инаку, таа не само што е една од најплатените актерки во Турција, туку и познат модел, лице на брендот „Elidor“ за препарати за коса. Во 2016-та година беше прогласена за втора најпопуларна турска актерка на годината. Еве како изгледа:
сите 9 | | | веќе видена

Почитувани, Ве покануваме да се вклучите во нашата следна хуманитарна акција ,,Подари храна и добиј подарок” која ја организираме заедно со компанијата ,,Албатрос” За таа цел отвараме пункт пред Веро Тафталиџе на 26 март 2017 (Недела) од 10:00 до 15:00 часот каде што секој граѓанин ќе може да донира храна која потоа ќе биде поделена на социјално загрозените семејства. Со секое донирање на храна, компанијата Албатрос вам ќе ви подари кошула. Целта на оваа хуманитарна aкција е подигнување на свеста кај граѓаните, развивање на својата хуманост, но и желбата да се помогне на другите, на оние кои имаат помалку или воопшто немаат. Хуманоста е доблест. Секој може да биде хуман на некој начин
сите 12 | | | веќе видена

Деветгодишната Селма Демир пред два дена се здобила со големи изгореници по лицето, вратот и на градите кога ја палела печката на дрва во нивниот дом. Веднаш била однесена во болница. Но, како што вели нејзината мајка Јагода не ја примиле бидејќи немала да плати 2000 денари на ден за да може да остане со девојчето . Селма која има здравствено осигурување, освен тешките изгореници има и епилепсија поради што мора да биде со придружник во болница. Јагода Реџеп е самохрана мајка и вели дека поради честите напади мора да го придружува девојчето. Сето ов а се случувало на Клиниката за детска хирургија, откако претходно од болницата „8 септември била пратена таму. Јагода се вратила дома со девојчето кое е со тешки болки и во агонија. „Ја палела печката на дрва и волнеиот џемпер пламнал. Веднаш ја однесовме на лекар, но од таму ми рекоа дека мора да платам 2000 денари за да останам со неа. Така се вративме дома, таа има многу болки“, изјаво Јагода Реџеп. Директорот на болницата 8 септември за НОВА тврди дека тие ...
сите 4 | | | веќе видена

Близнаците од самото раѓање имаат посебна врска – освен ако сакаат иста работа, а никој ен сака да попушти. Таков е случајот и со овие две сестри близначки кои се расправаат поради цуцла. Мајка успеала со својата камера д аја забележи оваа сцена која набрзо го освои интернетот…
сите 8 | | | веќе видена

Мислев дека сум го нашла совршениот маж, беше згоден духовита што беше најважно од се беше девица, но многу згрешив во својата проценка. Сон на секој маж е да одземе невиност на некоја девојка, да и биде прв со надеж дека првото сексуално искуство никогаш не се заборава. Поради околностите, сосема неочекувано, добив слична можност. Се сретнав со еден човек кој никогаш не бил во врска, а камоли да има секс. Јас не мислев премногу на љубов, сакав да му ја одземам невиноста и да видим како тоа всушност изгледа, раскажува Невена од Белград. Се сретнавме веднаш после работа, стигнав во барот 15 минути порано и седнав кај шанкот за да може покесно да ме надјде.Кога стигна , јас веќе ја пиев втората чаша вино, а на неговото лице можеше да се види дека е многу исплашен и нервозен, се тресеше како лист на ветрот, ми беше жал за него па кога пристигна силно го гушнав, а тоа придонесе да се опушти , па многу брзо почнавме да си разговараме. Беше многу згоден и духовит а неколку приказни му помогнаа да се расприкаже и ...
сите 19 | | | веќе видена

Организацијата „Ултимејт битдаун“ неодамна приреди аматерска ММА-борба, која заврши хаотично и многу смешно. Борци беа Маркус Тан и Мохамед Саифул. Вистински урнебес настана откако Мохамед го доби првиот удар, по што почна да бега низ кафезот. Дури и судијата мораше да реагира и да го предупреди борецот да не ја избегнува борбата. Набрзо потоа мечот беше прекинат.
сите 2 | | | веќе видена

next