Контроверзната српска пејачка, Јелена Карлеуша, сака да остави впечаток на најголема балканска ѕвезда, Таа и ден денес се фали со концертот на белградското Ушќе кој беше одржан пред 4 години, но луѓето кои тогаш соработувале со неа се уште се обидуваат да ги добијат своите пари. Јелена која себе си се нарекува Дива се фали со гламур, богата продукција, раскош и слично, а една од танчарките која со неа била на сцената таа 2013 година решила да открие нешто повеќе за пејачката. Имено, Јована Јоцка Ѓуриќ на својот Фејсбук профил ја открила вистината која се крие зад целиот тој гламур на Јелена Карлеуша. -Јас не можам да се спуштам на тоа ниво, да го чувствувам тој вид на страдање кога некој копира нешто што ти си го правел пред години, месеци, викенди. Јас се фотографирав во такви чорапи, гаќички, фризури пред таа некоја си . Ќе разберев доколку заработуваше милиони од сето тоа. Добиев една таква споредба и решив конечно да објавам фотографија на која се гледа моето фото со мојата омилена фризура која ја ...
сите 28 | | | веќе видена

Низ историјата на човештвото се среќаваат многу луѓе за кои се вели дека имале моќ да ја предвидат иснината. Еден од нив е иМонахот Авелљ (светото име на Василиј Василјев), кој живеел на крајот на 18 век, со неверојатно точност го предвиде нападот на војската на Наполеон, Втората светска војна, промената на власт во Русија, оставката на Борис Елцин и доаѓањето на Владимир Путин на местото претседател на Русија. Русија ќе стане бастион на православјето и ја чека светла иднина – и во политичка и во духовна смисла, видеото на старецот Авелј е уште од 18 век. Според неговите зборови, Русија денеска му го должи процветувањето на „Божјиот избраник кој ќе дојде на власт“. Старецот Авелј говореше и за иднината на Донбас. Видел дека во таа област ќе завладее мир и тоа во 2017 година. Тој прочуен видовит монах живеел во Соловјецкиот манастир во добата на кралицата Екатарина II, чија смрт исто така ја предвидел, и оставил низа на пророштва за случувањата во XIX и XX век, кои со ред се остварија. Меѓу останатото, ...
сите 9 | | | веќе видена

За апсењето на Аркан во Хрватска кружат многу приказни, но сега вистината ја открива полицаецот кој во тоа време го уапсил. Милан Шербула бил полицаецот кој во 1990. година го уапсил Аркан, на 29 ноември. Дента тој виел автомобил како се движи по улицата, тоа бил автомобилот на Аркан. Му изгледал сомнително, па го следел. Повикал уште две патроли да го следат во акцијата. Тој не знаел дека тоа е автомобилот на Аркан, а кога му го затвориле патот и кога излегол од автомобилот, полицајците сфатиле дека е Аркан. Човекот кој бил со Аркан му рекол да пука, но тој проценил дека тоа не е паметно. Ги подал рацете и го привеле. Во автомобилот имало оружје, пушки, пиштоли, митралез, бомби. Полицацот дури во станица сфатил кого уапсил и многу му било мило бидејќи Аркан бил секако голема риба. Потоа следел затворот, па судење. Полицаецот вели дека се зборуваат многу невистини за апсењето, па затоа ја раскажал приказната. Признава, нему Аркан случајно му паднал во раце.
сите 5 | | | веќе видена

Овој човек кој навистина си има проблем и решила совет да побара токму на социјалните мрежи и стана хит на интернет. Сепак, да напоменеме дека оваа ФБ група често знае да напише измислени приказни, па искрено се надеваме дека и ова е една таква.
сите 4 | | | веќе видена

Популарната туркса актерка, Елцин Сангу која се појавува во улогата на Дефне во познатата серија „Вљубениот ерген”. Таа е родена на 13-ти август 1986 година во Измир и има 30 години. Се појавува и со улога и во ултра позната серија „Бурни времиња”. На македонската јавност и е позната како Дефне, љубовта на убавиот Омер. Но во приватниот живот е сосема поинаку. Елцин Сангу има момче со кое е во врска уште од 2011-та година. Неговото име е Јануш Оздикен. Врската трае веќе 6 години, но се уште не се знае дали набрзо ќе има свадба.
сите 8 | | | веќе видена

Снимкава е од утрово, влез на Скопје – Хиподром, обично возам побрзо до крај на лева лента – АВТОПАТ – но, утрово возев под дозволеното и десно – СРЕЌА – моментно се наежив од помислата што можеше да се случи ако возев како што возам….само видов кога се разминавме дека е „голф 3“ караван, светло сив со RKS регистрација….во близина е излезот за Арачиново или сакал назад на обиколница кон Косово… Ова го напишал граѓанин на страницата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“, кој со камера во своето возило, снимил автомобил како вози во спротивен правец на автопат, на влезот во Скопје, утринава.
сите 6 | | | веќе видена

По успехот на локалните избори во Младеновац, Љубиша Прелетачевиќ Бели, чие вистинско име е Лука Максимовиќ, одлучи да влезе во политика и да се кандидира за претседател на Србија. Во тоа добива неверојатна поддршка од јавноста, како нов и лик кој ќе ја освежи политичката сцена кај соседите. Неговата девојка Маја е една од најатрактивните Србинки и добива се повеќе внимание на социјалните мрежи. Таа жестоко навива за своето момче и му ја дава својата поддршка. Доколку Бели успее да ги добие изборите, Србија ќе ја има најубавата Прва дама во светот.
сите 7 | | | веќе видена

Лимак е светски реномирана компанија со седиште во Турција, специјализирана за секаков вид инфраструктурни и градежни проекти, вклучувајќи аеродроми, пристаништа, автопати, брани, хидроцентрали, фабрики, индустриски објекти, цевководи, хотелиерство и туризам. Денес компанијата објави соопштение дека компанијата започна со подготвка на теренот помеѓу Музеј на град Скопје и Рамстор Мол на местото каде што треба да се изгради атрактивниот комплекс. Во соопштението се вели дека мрежа од инфраструктурни текови, водоводни цевки и други инсталации, кои му служат на градот се наоѓаат во внатрешноста на земјиштето во сопственост на Лимак Груп. Овие инфраструктурни инсталации треба да се релоцираат, возобноват и повторно стават во функција. По завршување на овие подготвителни градежни работи, Лимак очекува дека сите дозволи за проектот ќе бидат комплетирани и многу наскоро ќе започне со изградба на подземна сообраќајница во централното градско подрачје на Скопје, а потоа и со планираниот мултифункционален комплекс. ...
сите 4 | | | веќе видена

Зошто не успеваме да ги преболиме луѓето кои нè изневериле, кои нè повредиле или одбиле? Без разлика на тоа колку години имате, врзувањето за незаинтересирани и емоционално недостапни луѓе е заедничко на голем број луѓе. Авторката на книгата „Why We Love“, Хелен Фишер, открива дека одговорот се крие во невролошките реакции кои се случуваат во мозокот. „Причината поради која сме зависни од луѓе кои нè одбиваат е поврзана со деловите од мозокот кои знаат да ги препознаат стимулаторите на одбивање и ги поврзуваат со мотивацијата, нагоните, наградите и зависноста“ – тврди Хелен. Во нејзиното истражување, на испитаниците, прво им била покажана фотографија од поранешните партнери, а потоа имале задача да решат математичка равенка и на крајот им била покажана фотографија од личност која ја познаваат, ама кон неа немаат романтични емоции. За тоа време, им бил сниман мозокот. За време на првите вежби е забележана активност во подрачјата на мозокот кои се поврзани со наградите и нагоните. Од истражувањето, авторката ...
сите 2 | | | веќе видена

Се сеќавате ли на познатата пејачката која во 2013 направи вистински хаос со песната „Ме заболе“. Во свое време оваа песна беше вистински хит, а нејзиниот провокативен текст беше вистинска атркација. Пејачката на оваа песна Сања Ристеска објави фотографија, на која за разлика од изданијата на кои сме навикнати да ја гледаме е закопчана до грло. Во црна спортска елеганција и закопчана до грло Сања позираше во теретана.
| | веќе видена

„Ѕвездите на Гранд” секогаш се полни со навреди и непредвиливи ситуации, но оваа ги премина сите граници. Имено, Аца Лукас удри по таинствениот член на жири Нада Топчагиќ, па паднаа тешки навреди. – Што да ви кажам, направивте шоу сами за себе, најважни се Аца и Јелена, рече таа при оценките на еден кандидат. На ова Аца Лукас одговорил, Донесуваш…хендипирани идиоти кои само удараат по мене и Јелена.
сите 13 | | | веќе видена

Листата на најмоќни воени сили во светот за 2016 година која ја направи “Global Firepower Index”, направена е врз основа на 50 фактори. САД се на првото место, а помеѓу 126 рангирани земји ја нема Македонија. САД имаат индекс 0.0897 (0.000 означува совршена воена моќ) а првото место го зазема со 1,4 милиони активни војници и 1,1 милион војници во резерва. САД имаат 8.848 тенкови, 41.062 оклопни возила, 1.331 повеќецевни ракетни системи. САД ја имаат најголема авијација на светот, односно 13.444 воени авиони од кои 2.308 се ловци, 2.785 бомбардери, 5.739 транспортни авиони, 6.084 хеликоптери. Зад Америка, се наоѓаат Русија и Кина. Рускиот индексна воена моќ е 0.0964, односно Русија има 766.055 активни војници, а во резерва дури 2.485.000. Русите имаат најмногу тенкови, односно 15.398, но помалку авиони, или 3.547 од кои 751 се ловци, 1.438 бомбардери и 1.124 транспортни авиони. Русите имаат поголем број повеќецевни ракетни фрлачи, 3.793,но имаат само еден носач на авиони. Според “Global Firepower Index”, ...
сите 39 | | | веќе видена

Познатиот Боки 13 гостуваше во вчерашната емисија на “Еден на еден” на Телма телевизија. Појавувањата на Боки во јавноста отсекогаш предизвикувале лавина на реакции и внимание, па така и овојпат има за што народот да зборува. Нашиот Боки и овојпат со свои размислувања за македонската естрада и македонските естрадни фаци. Не беше лишен од коментар и Даниел Кајмакоски, кој се прослави со талент шоуто “Икс фактор”. Во продолжение погледнете што кажа Боки за Кајмакоски :
сите 11 | | | веќе видена

Поднесена е кривична пријава против лицата Д.В. (41), Н.Х. (43), Е.З. (44), М.К.(30), М.С. (37), Ф.П. (27), И.Т. (29) и В.В. (39) за сторено кривично дело – “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’ казниво по член 215 став 3 од Кривичниот законик. Со цел сузбивање на организирани криминални групи за улично дилерство на дрога, Министерството за внатрешни работи во петокот по претходно изготвен план за преземање на мерки и активности во рамки на оперативното истражување “МРЕЖА” изврши претреси на повеќе локации и тоа, во Прилеп, Битола и Скопје при што сузбиена е организирана криминална група која на национално ниво се занимавала со продажба на наркотични дроги а при реализицијата на случајот запленети се околу 700 грама хероин, 250 грама кокаин, помеѓу 8-10 кг марихуана, 570 таблети екстази од слобода се лишени шест лица, додека две лица во моментов не се достапни на органите на прогон и по истите интензивно се трага., информираат од МВР. ...
сите 42 | | | веќе видена

Од клиниката потврдија дека детенцето починало околу 13 часот пренесува Канал 5 . Детето пред четири дена на клиниката било донесено со тешки повреди по целото тело. Доктор Симеонов хирургот кој ја работеше тешката операција објасни дека немало буквално место на телото на детето што не било изгризано од кучињата. Поради тешките повреди лекарите морале да го отстранат левиот бубрег и слезината, но момченцето не ги преживеало тешките повреди на черепот и градниот кош. Против сопственикот на овчарските кучиња е поднесена кривична пријава. Од почетокот на годината во кичевското село Бачишта од кучиња биле нападнати 4 граѓани .
сите 109 | | | веќе видена

Своето преминување во ислам во Мелајска џамија, вчеравечер јавно пред присутни сведоци и имамот на истата џамија, го потврдиле четири члена од семејството Новаковиќ од Белград, пишува „sandzakprees“. Брачниот пар Бојан и наташа со синовите Филип и Огњен шехадетот го кажале пред имамот Асмир еф. Црновршанин. После прифаќањето на исламот брачната двојка ги зеле имињата Исмаил и Едина, додека децата ги добиле имињата Есад и Хамса. Имамот изјавил дека ова не е прв случај и се надева дека ќе има уште многумина кои ќе ја прифатат вистинската вера. После прифаќањето на верата следувала и шеријатска венчавка. Луѓето кои ќе се одлучат да станат муслимани мораат да го изговорат шехадетот на арапски јазик, а се препорачува да го изговорат и на својот мајчин јазик, пред некој овластен имам, или муслиман со најмалце двајца сведоци. После тоа, лицето се здобива со целосно право да се нарекува муслиман.
сите 12 | | | веќе видена

Во основното училиште Петар Здравковски- Пенко, 15-годишно момче забодело дете на своја возраст. во Скопје. Вчера, околу 9 часот избила кавга, а потоа и тепачка помеѓу два ученика, чии иницијали не се соопштени. Едно од момчињата во еден момент извадил нож од џебот и го забодел соученикот во врат. Ученикот итно бил превезен во Клиничкиот ценатр, каде што лекарите констатирале дека повредата не е опасна по негов живот. Полицијата ги презема сите мерки за да го расветли случајот.
| | веќе видена

next