Забава

Ова видео со години наназад е актуелно на интернет мрежата и се смета за валиден тест како би откриле која страна на вашиот мозок е подоминантна – логичката или креативната. Имено девојката којашто танцува всушност си поигрува со човечката перцепција, па така повеќе од вас гледаат дека таа се движи во насока на сказалките на [...]
сите 2 | | | веќе видена

Вчеравечер (вторник, 20-ти декември) младата талентирана македонска пејачка Тамара Ангеловска со промоција во ресторанот „Фитнес Хаус“ во Скопје ја промовираше својата втора песна по ред насловена како „Не можам без тебе“ со видеозапис во продукција на Џубокс Видео. Промоцијата со честитка за 18-тиот роденден на Тамара ја отвори радио и ТВ водителот Ване Маркоски. Композицијата [...]
сите 4 | | | веќе видена

Пол Бетани е првиот службено потврден член на актерската постава на долго очекуваниот серијал на Дискавери каналот – МАНИФЕСТО, чие прикажување е предвидено за следната година. За продукцијата се задолжени Lionsgate и Tigger Street Productions, а серијалот ќе ни покаже како ФБИ го разоткрива Тед Кацински (Пол Бетани), познатиот озлогласен криминален светски мозок или попознат [...]
| | веќе видена

Островот на змиите се наоѓа на брегот на Бразил и на овој остров змиите немаат природни предатори. Се проценува дека на островот живеат помеѓу две и четири илјади змии Bothrops Insularis, што во просек е по една змија на метар квадратен. По легендата, на овој смртоносен остров е сокриено богатството на Инките. Екипа од врвни [...]
сите 27 | | | веќе видена

Славната актерка отсекогаш имала мирен семеен живот кој е далеку од скандалите кои ги објавуваат таблоидите а се чини дека клучот на нејзиниот успех лежи токму во овие неколку нешта… Мерил Стрип отсекогаш изгледала и сè уште изгледа како многу среќна жена. Во разговорот за еден американски магазин таа открила по кои правила живее при што [...]
сите 2 | | | веќе видена

Марија Петерсон е пилот на компанијата Ryanair, а на својот Instagram профил има 342.000 обожаватели на кои секојдневно им открива како изгледа нејзиниот живот во кокпитот, но и вон него. Maria Pettersson
| | веќе видена

Сите заинтересирани правни лица можат да ни се придружат во патиципирањето за новогодишна донација. Нашето малку за некој е се! Подолу во целост ви го пренесуваме апелот на оваа празнична донација. Да помогнеме заедно! Повеќе информации на следниов линк.
сите 25 | | | веќе видена

Со доаѓањето на децата во вашиот живот истиот целосно се променува, а со тоа се менува и пристапот на прославите по повод Нова година. Кога во домот имате мало бебенце, дочекот на Нова година ќе ви наликува на било која претходна вечер додека седете дома, пред ТВ екраните а вашиот најмил спие или си игра [...]
сите 3 | | | веќе видена

Покрај трепкавите сијалички најубав украс за Нова година во домот се лампионите. Светкави и шарени, направени од стакло, пластика или дрво, ги гледаме во познатите мотиви на филмовите со Дедо Мраз а генерации наназад станаа и дел од нашата новогодишна традиција. Божиќните лампиони креираат волшебна придобивка, можат да го украсат нашиот дом и без елка, и [...]
сите 7 | | | веќе видена

Блескавата насмевка инстантно привлекува и е сигнал за добро орално здравје. Редовните посети на стоматолог и миењето на забите се од суштинско значење за здравјето на забите, но и консумираната храна има голема улога во одржувањето на денталната хигиена. Додека некои видови храна повеќе ги уништуваат забите или им оставаат дамки, други ги чистат забите, [...]
сите 2 | | | веќе видена

Њупорт во државата Орегон е еден од последните рибарски гратчиња, сместен на работ на озлогласниот и див залив наречен „Пацифички гробишта”, кој пак се протега од Орегон до Британска Колумбија. Во Њупорт, веќе со генерации рибарите кои се занимаваат со лов на ракови, заедно со своите семејства, жртвуваат сè што имаат, за да можат да живеат исклучиво од морето. Илјадници бродови и животи се изгубени во борбата со најсмртоносното комерцијално рибарење на светот. На брегот на Орегон, морето е полно со живот, но изобилува и со лавиринти од песочни наноси и силни струи. Серијалот „ Deadliest Catch: Dungeon Cove” не носи на палубите на бродовите кои пловат во тој дел на бурното море со непредвидливи временски услови. Најсмртоносната сезона досега го истражува и животот на оние кои ги чекаат нивните најблиски да се вратат дома. Секоја година немирното море усмртува рибари, но семејствата од Њупорт живеат со тој товар и желбата да ја зачуваат историјата и да го одржат градот во живот. Проследете ја секоја нова ...
сите 2 | | | веќе видена

Кучињата се многу повеќе од сакани миленици- на почетокот грабливци, но со текот на својата еволуција доживеале неверојатни промени. Оваа серија ја опишува историјата на најдобриот пријател на човекот, следејќи ја историјата на кучињата и проучувајќи низа кучиња со најголем фокус на раните фази на припитомувањето. Запознајте ја корисната улога на кучињата низ создавањето на современиот однос меѓу нив и луѓето. Серијалот исто ни открива и револуционерни научни истражувања кои докажуваат дека кучињата не разбираат подобро отколку што замислуваме и вековната врска меѓу човекот и кучето е чиста хемија. Кучињата помогнале да се обликува светот каков што го знаеме. Ловејќи со нас ни помогнале да застанеме на врвот на синџирот на исхрана. Штитејќи ги нашите стада, помогнале од грабливци да еволуираме во одгледувачи. Служејќи се со својата сила и издржливост ни овозможија да живееме на најекстремните места на светот. Следете го серијалот секоја недела на Дискавери и дознајте колку всушност нашите најдобри пријатели ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако пред две недели Тајзи ја промовираше песната „Вози” на српски јазик, деновиве реши да ја пушти и македонската верзија која звучи како сосема различна песна. Македонската верзија е авторско дело на Лазар Цветковски, со текст на Тајзи и е во латино ритам. За кратко време, пејачот ветува нов македонски хит и тоа токму на неговиот роденден на 21 декември. До излегувањето на новата песна, останува да ја преслушаме „Вози” во нов ритам.
сите 13 | | | веќе видена

Понекогаш кога ќе направите нешто добро можеби веднаш нема да ви се врати. Многупати ќе се запрашате зошто кога човек прави добро, не му се враќа со добро? Но во иднина во моменти кога најмалку очекувате тоа нешто добро што сте го направиле ќе ви се врати назад.
сите 7 | | | веќе видена

Патот до блескаво чиста кујна или бања знае да биде многу трнлив во моментот кога не ред за чистење ќе дојдат местата помеѓу плочките кои иначе ги нарекуваме фуги. Со цел да ја поедноставиме постапката за домаќинките одлучивме да побараме идеално и ефикасно решение. Постапката за чистење на фугите малку ќе потрае но резултатите ќе бидат фантастични и те како видливи. Процесот се состои од две фази: чистење со посебно средство и избелување со паста. Средството за чистење и пастата можете да ги направете дома, а постапката прочитајте ја во продолжение. Средство за чистење на фуги: 3 чаши топла вода пола чашка дестилиран бел оцет (загреан) пола чашка сода бикарбона шише со распрскувач Помешајте ја топлата вода, топлиот оцет и содата бикарбона. Средството за чистење во обилни количини нанесете го на фугите на вашите плочки и почекајте да постои така 30 минути. Потоа избришете ги плочките со топла вода и крпа и поминете на процесот на чистење со паста. Паста за избелување на фуги Сода бикарбона Хидроген пероксид ...
| | веќе видена

Новогодишните празници се приближуваат па украсувањето на домот и елката е во полн ек. Доколку посакувате оваа година на вашата елка да и дадете личен печат, ви предлагаме одлично да се забавувате со вашите најмали а притоа да направите уникатни новогодишни украси за вашата елка кои не можат да се купат никаде, а изгледаат милион пати поубаво. 1. Снежни цветови Се што ви треба се макази, конец, кратон од тоалет хартија и малку плава боја. 2 . Метални лампиони За оние кои сакаат елегантна елка украсена со рачно изработени украси, еве уште една идеална идеја. Набавете неколку бели кугли (или ги направете од стиропор), златна или сребрена хартија и малку лепак. 3. Детски лампиони Направете шарени лампиони со помош на отисците на рацете на вашите деца. За изработката користете бела боја која се чисти од кожата. 4. Украси од сијалици Сочувајте неколку расипани сијалици со различна големина и форма и искористете ги да напраете преубави уркаси за вашата елка. Сијалиците обојте ги еднобојно и на нив нацртајте Дедо ...
сите 73 | | | веќе видена

НАЈДОБРАТА БОЖИЌНА ВЕЧЕРА е кулинарско ТВ шоу од 4 епизоди кое претставува локални верзии на божиќната вечера подготвена од топ шефови во Романија, Бугарија, Унгарија и Србија, со цел да се открие традицијата во овие земји, кулинарските приказни позади нив и секако новите вкусови. Снимањето на серијалот се одвиваше во Букурешт, Романија на почетокот на ноември. Во секоја нова епизода, еден од топ шефовите во регионот ќе ве научат како да го направите вашите божиќно мени поразновидно. Овој тип на шоу е еднинствен од овој тип заради регионалниот аспект на истото. Идејата е да се доближат кујните на нашите соседи до гледачите. Во секоја епизода ќе се приготвуваат по два традиционални рецепти, секој од нив специјалитет во нивната држава. Топ шефови кои се дел од серијалот се Шеф Фоа од Романија, Иван Манчев од Бугарија, Андраш Јокути од Унгарија и Ненад Гладиќ од Србија, сите познати во своите држави со свои кулинарски шоуа, од кои дел им се познати и на македонските гледачи. Специјалитетите ќе ги приготвуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Мајките на децата секој ден се научени да им припремаат храна, да им го наместат креветчето или пак да ги облечат. Сепак ова и не се така навидум лесни задачи. Еве што се случува кога мајката ќе отпатува а таткото е оставен да се грижи за четирите деца еден викенд. – Драги, ти ги пишувам ова од љубов а не од страв. Сакав да ти кажам неколку работи пред да се препуштиш на викендот така сам – го започнала своето писмо Меган Оесар која му дава инструкции на својот сопруг како да го “преживее“ викендот. – Во случај доколку планираш да завршиш некоја твоја работа овој викенд, среќно! Квин плаче на секои 4,5 секунди, постојано сака вода поради која често оди во тоалет. Некогаш може да оди и сама, но најчесто мора да и помогнеш. Не заборавај да имаш резерва на долна облека. Те бакнувам! – Вечерата ќе биде грозна. Бали ќе сака пица, Харпер ќе праша за палачинки. Квин ќе се расплаче кога ќе го изговориш зборот “палачинка“, па затоа ќе инсистираат на тестинини со сирење ( но не од розевата ни пак белата кутија, туку ...
| | веќе видена

На прагот е последниот месец од оваа година, па со тоа започнаа и декорациите на домот во знакот на празниците кои следуваат. Во продолжение пронајдете неколку креативн идеи кои ќе ви помогнат да го украсете вашиот дом да изгледа како од бајките.
сите 2 | | | веќе видена

Сигурно и вие имате поставено огромно огледало во својата соба пред кое ќе можете да ги пробувате своите комбинации и да се видите целосно од глава до петици, но сепак ова не е препорачливо. Според Фенг шуи и други слични учења огледалото ви ја осиромашува енергијата кога ви е најпотребна, навечер кога вашето тело работи на закрепнување. Ако вашето тело се рефлектира во него исто така се вели дека носи лоша среќа и зли духови. Стратешка поставеност на огледалата Огледалата ја дуплираат постоечката енергија. Се разбира, затоа се препорачливи добро поставени огледала во продавниците. Кога во него ќе се рефлектира сиот тој кеш кој влегува во касата ќе се дуплира финансиската енергија и ќе се зголеми продажбата. Истото важи и за поставување на огледало во дневната на кое би се рефлектирала храната на трпезата, а со тоа би имале изобилство од истата во вашиот дом во иднина. Дупло посреќни или дупло потажни? Значи додека спиете огледалото би го дуплирало чувството кое го имате во моментот. Ако сте среќни тоа ќе се ...
| | веќе видена

next