Забава

Дали имате слушнато за најновиот тренд за слабеење,што многу брзо се шири низ светот? Се нарекува „бомба за слабеење“ затоа што ги согорува калориите околу половината и го елимимира вишокот на вода, кој прави да изгледате подуено. Доколку се борите со вишокот на калории ова е совршениот рецепт за вас. Состојки: – 1 лажица мед – 1 шоља свежо исцеден сок од цитрон – 2 лажици јаболков оцет Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и добро изблендирајте ги,или пак ставете ги во длабок сад и измиксајте ги добро. Како да го користите: Треба да ја конзумирате оваа смеса пред ручек и вечера,во текот на една недела а потоа направете пауза од 7 дена. Доколку не сте задоволни од првичните резултати,може да ја повторите оваа постапка неколку пати. Ако не ви се допаѓа цитронот,може да го замените со сок од портокал. Зошто е овој напиток чудесен? Содржи пектин кој придонесува за намалување на холестеролот – еден цитрон дневно го намалува холестеролот за 15,5%, а триглицеридите за 27%. Содржи ликопен кој помага во ...
сите 8 | | | веќе видена

Пријанка Чопра 17 години подоцна е успешна глумица во Холивуд и Боливуд откако во 2000-та година, ја започна својата кариера кога доби титула Мис на светот. Во продолжение можете да дознаете неколку нејзини мали тајни кои се задолжени за нејзиниот изглед и фит фигурата кои можат сите да ги копираат. Природна козметика Таа верува во органската козметика и негувањето на кожата и косата со сотојки од природата. Не не чуди тоа што денес само прави маска за лице, тело и коса чиј рецепти ги добила од својата мајка и баба. Пилингот за усни го прави од морска сол и малку вода од ружа, со кои нежно го масира ова подрачје. Прекрасната коса ја хидратизира со маска од јогурт и мед, а сувата кожа на телото ја решава со домашно направена крема по име Убтан. Таа се состои од двестотини грама брашно во кое додава неколку капки лимон и доволно јогурт за да создаде мазна паста. Нејзе потоа ја зачинува со куркума, па истата ја нанесува на целото тело, ја држи 30 минути а потоа се тушира. Жените во Индија ги сакаат природните ...
сите 4 | | | веќе видена

Социјалните мрежи се полни со фотографии од плажа, море, базен, па макар и планина. Сите сакаат да направат совршена фотографија од нивното летување и да го покажат извајаното тело. Ако сакате да се претставите во што е можно подобро светло, следете ги советите на професионалните фотографи… Истакнете ги деловите на телото за кои имате најмногу самодоверба, макар тоа било грбот. Можете да направите една фотографија со поглед преку рамена. A post shared by Classy Gentleman (@classy.gentleman) on Jul 23, 2017 at 1:16am PDT Ако првите селфи фотографија, направете ја од повисок агол и во полупрофил. Ако ве фотографираат застанати, замолете го фотографот да се спушти малку пониско, за да ви го издолжи телото. Избирајте една од трите пози: стоичка, седечка или лежечка. A post shared by Classy Gentleman (@classy.gentleman) on Jul 27, 2017 at 3:04am PDT Ако стоите, спојте ги нозете со тоа што едното колено ќе го ставите пред другото, а колкот ќе го исфрлите на страна (со цел да добиете што поголема кривина, за телото ...
сите 24 | | | веќе видена

Вчеравечер со настапот на Игор Џамбазов заврши десетиот јубилеен Пиволенд 2017. Фестивалот оваа година траеше седум дена, а Скопското Кале беше одлична локација за секојдневно разладување од високите температури. Од понеделник до недела, фестивалот понуди одлична забава за сите генерации, над 120 видови пиво, како и вкусни гурмански деликатеси. Секој ден беше резервиран за различен жанр на музика, а најмногу внимание привлекоа настапите на Ван Гог, Сарс и САФ. Организаторите го најавуваат следниот омилен фестивал меѓу скопјани- Вино Скоп 2017 кој ќе се одржи кон крајот на септември.
сите 101 | | | веќе видена

Честопати се навраќам наназад. Честопати истите прашања ми одѕвонуваат во глава… А можеше ли воопшто да биде поинаку? Можевме ли да завршиме поинаку? И секојпат одново и одново ги барам истите одговори кои никогаш не успевам да ги најдам, да ги сложам и да добијам конкретен, конечен одговор. Моменти на тага, моменти на радост…насекаде постоиш.. А оддамна решив дека ќе те нема… Ама срцето изгледа несака така… И после толку време знаеш да ми предизвикаш насмевка на лицето… А зошто? Зошто кога ме отфрли од тебе? Зошто кога ме остави на страна како некоја резерва за кога ќе ти притреба рамо за плачење? Зошто сега ме бараш? Затоа што никој не знае да те направи среќен како што знаев јас! Затоа што никој не знае да ти ја ”зоврие крвта” како што знаев јас! Затоа што никој не знае да те гушне како што знаев јас! А ти? … Ми посака среќа за понатаму… Ми кажа дека ја заслужувам најголемата среќа на светот, знаејќи дека ти си ми најголемата среќа што ми се случила во животот (или барем така мислев)… И сега, ме бараш… ...
сите 3 | | | веќе видена

Пивскиот фестивал кој требаше да трае шест дена го откри изненадувањето за своите посетители- Пиволенд вечерва чести уште една вечер. На најпознатиот фестивал на пивото кој оваа година го прославува јубилејниот 10-ти роденден,вечерва (недела) ќе настапат Елвис Блуз Трио, Рингтонс и за крај македонскиот шоумен Игор Џамбазов. Деновите кои изминаа поминаа одлично. Скопје докажа дека знае да се забавува и на сред лето, а пивото беше одлично освежување во летните жешки денови. Иако температурите го надминуваа 40-от степен, Скопското Кале се покажа како идеална локација за разладување. Шест дена, посетителите до последно место ја наполнија скопската тврдина, а вечерва е подарок за сите љубители на пивото и добрата музика. Последниот фестивалски ден започнува во 20:00 часот.
сите 32 | | | веќе видена

Да не не изеде срамот од безобразниот потег на хотелиерите во земјава, кои за Суперкупот вртоглаво ги кренаа цените на сместувањето, се погрижија многу скопски семејства, кои во времето на одржувањето на Суперкупот ги отворија своите домови за илјадници непознати луѓе од целиот свет. Еден од нив е и турскиот спортски новинар Хакан Агар од Маниса, кој бил нагостен од семејство со кое првпат се запознал тукму сега. Секако, сместувањето го добил бесплатно. Приказната на новинарот на турскиот интернет-портал Manisa Haber Gazetesi (Маниса дневен весник) ја пренесува порталот fakulteti.mk . Агар веќе 7 години ги следи големите спортски случувања, па професионалните обврски му наложиле да дојде во Скопје и да известува за Суперкупот. Но, кога почнал да бара сместување, многу се изненадил. Штом видел дека нема да може да престојува во хотел, почнал да се распрашува меѓу пријателите дали познаваат некого во Македонија каде што би можел да престојува за време на Суперкупот. – Еден мој добар пријател, кој е фудбалер ...
сите 9 | | | веќе видена

Во тек е продажбата на билетите за натпреварот Вардар – Фенербахче во рамките од плеј-офот од Лигата на Европа. Од клубот уште еднаш сакаат да ве информираат за попустот од 50% за секој фан на Вардар кој што ќе сака да го следи мечот идниот четврток. Билетите со попуст чинат 1.000, 1.250 и 1.500 денари. За да се искористи овој попуст, секој купувач на билети ќе треба да приложи: Вардар ПАС билет, или еден билет од натпревар од минатата сезона, или еден билет од натпреварите со Малме или со Копенхаген во ЛШ. Уште еднаш потсетуваме дека билет ќе се купува само со покажување на лична идентификација (пасош, лична карта). Со покажувањето на документот за идентификација, автоматски ќе се види и присуството на еден од минатите натпревари, при што ќе биде одобрен истиот попуст за секоја од трибините на навивачите на Вардар. Дојдете на „Телеком Арената“ на 17 август и да навиваме за Вардар.
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски вицепрвак Шкендија ги одреди цените на билетите за дуелот против Милан, кој ќе се игра на 24 август во Скопје. Од таборот на тетовскиот тим пристигна информација дека цените ќе бидат поделени во четири блока. Најевтиниот билет ќе чини 400 денари, а ќе има влезници што ќе чинат и 600 и 800 денари. [...]
сите 150 | | | веќе видена

Да не не изеде срамот од безобразниот потег на хотелиерите во земјава, кои за Суперкупот вртоглаво ги кренаа цените на сместувањето, се погрижија многу скопски семејства, кои во времето на одржувањето на Суперкупот ги отворија своите домови за илјадници непознати луѓе од целиот свет. Еден од нив е и турскиот спортски новинар Хакан Агар од Маниса, кој [...]
сите 8 | | | веќе видена

Во тек е продажбата на билетите за натпреварот Вардар – Фенербахче во рамките од плеј-офот од Лигата на Европа. Од клубот уште еднаш сакаат да ве информираат за попустот од 50% за секој фан на Вардар кој што ќе сака да го следи мечот идниот четврток. Билетите со попуст чинат 1.000, 1.250 и 1.500 денари. [...]
сите 29 | | | веќе видена

На „Телеком Арена“ во Скопје вчера се судрија најголемите европски клубови Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во рамките на европскиот Суперкуп. „Кралскиот клуб“ славеше со 2:1 и ја освои четвртата титула од европскиот Суперкуп, а пред почетокот на натпреварот, Македонија се погрижи за прекрасна церемонија на отворање на фудбалскиот спектакл. Се играше традиционалното македонско оро, а дечињата со оштетен слух од училиштето „Партенија Зографски“ ја изведоа песната A Sky Full Of Stars за комплетно уживање на публиката на стадионот, но и на малите екрани – спектакл кој се пренесуваше во 216 земји и се проценува дека го гледаа над милијарда луѓе ширум светот.
сите 56 | | | веќе видена

Од денес започнува продажбата на билети за натпреварот од плеј-офот од Лигата на Европа помеѓу Вардар и Фенербахче кој што ќе се игра на 17-ти август на „Телеком Арената“ во Скопје. Цената на билетите ќе изнесува 2.000, 2.500 и 3.000 денари. Имателите на Вардар ПАС билети, оние гледачи кои беа пристугни на натпреварите со Копенхаген или Малме во ЛШ, и оние кои што ќе приложат билет од некој од минатосезонските натпревари на ФК Вардар, имаат 50% попуст при купување на билет. За нив билетите ќе чинат 1.000, 1.250 и 1.500 денари. При купување на билет, секој ќе мора да приложи документ за идентификација (лична карта, пасош). Поради големиот интерес и од безбедносни причини, јужната трибина на „Телеком Арената“ ќе биде резервирана за навивачи на Фенербахче. Навивачи на Вардар и неутрални гледачи, можат да купуваат билети само за западната и за северната трибина од стадионот.
сите 160 | | | веќе видена

На „Телеком Арена“ во Скопје вчера се судрија најголемите европски клубови Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во рамките на европскиот Суперкуп. „Кралскиот клуб“ славеше со 2:1 и ја освои четвртата титула од европскиот Суперкуп, а пред почетокот на натпреварот, Македонија се погрижи за прекрасна церемонија на отворање на фудбалскиот спектакл. Се играше традиционалното македонско оро, [...]
сите 43 | | | веќе видена

Од денес започнува продажбата на билети за натпреварот од плеј-офот од Лигата на Европа помеѓу Вардар и Фенербахче кој што ќе се игра на 17-ти август на „Телеком Арената“ во Скопје. Цената на билетите ќе изнесува 2.000, 2.500 и 3.000 денари. Имателите на Вардар ПАС билети, оние гледачи кои беа пристугни на натпреварите со Копенхаген [...]
сите 197 | | | веќе видена

Пиволенд стартуваше одлично. Преполно Скопско Кале, многу странски гости, но и домашни посетители кои се забавуваа до доцна во ноќта. Фестивалот го отворија „Бенд ОФ“ со рок свирка, а по нив настапија „Чил Плеј“ и диџеј Иноматик. Пејачката Нина Јанева и бендот 2 Егзит беа следни, а за крај со електронска музика посетителите ги разигра [...]
сите 40 | | | веќе видена

Ги сакавте, ги обожававте, некои се уште ги чувате, дел се чиста мистерија, а дел денес се забранети. Ова се играчките кои ќе ги препознае секое дете кое растело во 70-тите, 80-тите и 90-тите години од минатиот век. Не лути се човече Сложувалки Фудбал на федери Детски машини за шиење Боцкалки Ќелаво [...]
сите 2 | | | веќе видена

Историјата е преполна со мистериозни пронајдоци на кои научниците сè уште им ја немаат пронајдено нивната намена. Ова се дел од откритијата за кои науката нема објаснување. 1. Подводниот град Јонагуни во Јапонија Овој антички камен комплекс бил откриен сосем случајно од Кихачиро Аратаке, инструктор по нуркање. Подводниот град е вистинска мистерија, каменот од кој [...]
сите 3 | | | веќе видена

Од мистериозна сибирска тундра до локации на кои се тестира биолошко оружје – ваквите места дури ни Гугл не дозволува да се видат на мапа. Местата не се отворени за јавност, бидејќи владите и тајните организации чуваат информации, кои пошироката маса не треба да ги дознае, така барем тврдат теоретичарите на заговори. Местата на мапите [...]
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето честопати лажат за да избегнат несакани ситуации или да сокријат нешто и да добијат некоја корист. За да се откријат лагите во некои од најважните процеси како што е на пример студската постапка или откривањето на криминалците, често пати се користи полиграфот – помагало наменето за откривање кога некој лаже. Како функционира детекторот за лаги? [...]
сите 2 | | | веќе видена

next