Забава

Кога ќе се спомене национален парк секогаш во умот ми се провлекуваат пејзажи кои ми будат спокој и хармонија. Посебно оние места кои не се допрени од човечка рака и чија дивина те прави да се чувствуваш посебно. Исто како да имаш заталкано во некој сосема непознат свет, сличен на оние од приказните. Сигурно многумина ги имаат посетено македонските национални паркови како што се Пелистер, Маврово и Галичица. Но, кога ќе се спомене патување во странство секогаш природните и заштитените предели се места кои знаат да го привлечат окото на туристите и патниците. Планински масиви, полиња со трева, диви животно и кампување со логорски огин, тоа е комбинација што секое авантуристичко срце го посакува. Иако во светот постојат над 7.000 национални паркови, сепак во продолжение следува суптилна листа на неколку кои се наоѓаат во Европа. Плитвички Езера (Хрватска) Wild Taiga (Финска) Saxon Switzerland (Швајцарија) Belluno Dolomites (Италија) Ecrins (Франција)
сите 2 | | | веќе видена

Од нападни реклами на адвокати до поштенски сандачиња како од филмовите во дворовите… Американците за овие работи сметаат дека се сосема нормални, но дел од нив на вас сигурно ќе ви изгледаат чудно. Кои работи се типични за Американците: – Верверички! Нив ги има насекаде во Америка, додека ние се радуваме кога ретко ќе видиме една или две во градскиот парк. – Адвокатите се рекламираат неверојатно нападно. Од билборди до реклами на телевизија, ги има насекаде. – Насекаде го имаат поставено американското знаме. Навистина си го сакаат. – На забавите задолжително имаат пластични црвени чашки за пијалаци. Како да им станаа заштитен знак. – Во дворовите на американските куќи има поштенски сандачиња, како на филмовите. – На телевизија кружат тон реклами за лекарства, од антидепресиви до оние што одат само на рецепт. – Улиците и паркинзите им се огромни. – Во некои места во Америка нормално е да им се насмеете и да им кажете „здраво“ на луѓе кои не ги познавате, па дури и да ги прашате како се. – На вечера во ...
| | веќе видена

Целосно новиот Ford Focus е семеен автомобил со средна големина кој нуди најмногу простор досега. Новата driver технологија им помага и олеснува на возачите при возењето и застанувањето во сообраќајот, да гледаат појасно во мракот, да паркираат со помош на копче и да избегнуваат несреќи. Новиот Focus е забавен за возење и нуди најголем комфор досега, нови режими на возење и напредни технологии на суспензија. Опциите за поврзување и забава вклучуваат FordPass Connect модем, безжично полнење, гласовно активирање SYNC 3 со екран осетлив на допир и B & O PLAY аудио. Новиот Ford Focus ја користи новата Ford C2 платформа, која овозможува повеќе простор во внатрешноста, подобра сигурност во случај на сообраќајна несреќа, како и подобра аеродинамика која резултира со помала потрошувачка на гориво. Меѓуоскиното растојание е продолжено за 53 мм. што директно резултираше со зголемување на просторот во внатрешноста. Освен што е убав на изглед и има нов стил, елегантната каросерија на Focus е оптимизирана со цел да се ...
сите 7 | | | веќе видена

По единаесетти пат оваа година во реномираниот ресторан Four ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа не очекува на 24.04.2018 – ден кога 30 македонски бармени се борат за учество на светското првенство на бармени во Талин. Македонија веќе 11-та година по ред ја воздигнува коктел културата преку Здружението на бармени на Република Македонија, кое е единствена институција од овој калибар. Државното првенство на бармени оваа година има богата и колоритна програма која опфаќа неколку едукативни семинари, предизвици и секако натпревари кои не носат до самото финале кое триумфира со издвоени победници на истиот. Настанот бележи официјален почеток на 24.04.2018 во 10.00 часот , кога ќе пристигнат самите натпреварувачи и ќе учествуваат во лотаријата за редослед. Како дел од квалификациите се очекува место да заземат 30-тина учесници, ...
сите 3 | | | веќе видена

Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги бришеме капките вода од дождот кој се собира на ветробранското стакло, зошто не би ги собирале со цел повторно да ги употребиме преку прскалките? Овие две деца дошле до ваква идеја кога минатото лето додека патувале со своето семејство почнало силно невреме. Меѓутоа, кога нивниот татко Грег се обидел со бришачите да го исчисти стаклото од насобраната вода и прашина, резервоарот за вода бил празен и стаклото станувало сè повалкано. Така овие две паметни деца дојдоа до идејата да ја реупотребуваат водата од дождот, а нивната идеја всушност доби и прва награда на локалниот натпревар за наука и сега веќе се развива на тест автомобил во реална големина. „Премногу истураше. Имаше вода насекаде, освен во резервоарот на бришачите. Тогаш со мојата сестра помисливме дека тоа е навистина смешно и наеднаш одговорот се чинеше очигледен. Едноставно, би можеле повторно ...
| | веќе видена

Николас Спаркс е познат американски писател, автор на романите “Страници за нашата љубов”, “Одлука”, “Драги Џон”, “Порака во шише” и многу други популарни наслови. Тој едноставно го освои светот со неговите приказни кои се опишани на прекрасен начин. Сите имаме време да прочитаме убав пишан збор, па со вас споделуваме неколку од неговите цитати. Уживајте! “Не сум посебен, за ова сум сигурен. Јас сум обичен човек со обични мисли и со обичен живот. За мене немаат издигнато споменици и моето име набрзо ќе биде заборавено, но јас љубев со целото мое срце и душа и оваа љубов за мене од секогаш била доволна.” – Страници за нашата љубов “Љубовта е како ветрот, не можеш да ја видиш, но можеш да ја почувствуваш.” – Прошетка за сеќавање “Конечно сфатив што значи вистинската љубов… Љубовта значи да се грижиш повеќе за среќата на другиот отколку за твојата, без разлика колку и да боли изборот со кој си се соочил.” – Драги Џон “Токму кога мислиш дека не може да биде полошо, станува полошо. И токму кога мислиш дека не ...
сите 7 | | | веќе видена

Ова шармантно станче наменето за студенти се наоѓа во Гетеборг, Шведска. Се простира на површина од само 38 метри квадратни, а е дел од една стара зграда која датира од 19-тиот век. Станот е уреден во типичен скандинавски стил – светли ѕидови, елементи од природни материјали, минималистички мебел и високи прозорци кои овозможуваат одличен поглед кон надворешноста. Сопствениците, покрај новиот мебел, во собата за дневен престој и спалната вметнале и неколку стари парчиња мебел кои им дават дополнителна убавина и топлина на просториите. Во кујната и тоалетот, кои се комплетно реновирани, има едноставни бели плочки со кои се постинува чист ефект.
сите 4 | | | веќе видена

За Моника Белучи многумина велат дека е италијанска божица на убавината, жена која со својот природен сензибилитет никого не остава рамнодушен, мајка на две прекрасни деца. Таа зборува три јазици и секојдневно вежба јога. Издвоивме неколку мудри цитати од оваа фантастична жена како доказ дека надворешната убавина со себе може и да носи богата внатрешност. Своето прво дете го родив на 40 години, второто на 45, снимав со Бонд на 50 години и никогаш не би сакала повторно да имам 20 години. Во младоста имате “beauté du diable” (ѓаволска убавина), како што велат Французите, убавина која не ја сфаќате, која не сте ја спознале. Но, кога ќе имате 50 години, во вас се раѓа убавина од друг вид, убавина која ви дава сила. Таа сила не е врзана за надворешната убавина! Убавината на жената станува проблем само во два случаи: кога ја нема, и кога не постои ништо друго освен неа. Нам ништо не ни припаѓа: ниту нашите мажи, ниту децата. Ние само можеме да ги споделиме чувствата и емоциите со луѓето што ги сакаме. Една жена ...
сите 4 | | | веќе видена

Од паметен телефон до големиот екран: Нова апликација која ќе им помогне на возачите на Ford да го добијат најдоброто од нивните мобилни телефони додека се во движење На светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, Ford денес најави дека популарната апликација за навигација и сообраќај Waze од април 2018 ќе биде достапна глобално, за сите сопственици на Ford. Со повеќе од 100 милиони активни корисници, Waze е најголемата апликација за навигација базирана на заедница, помагајќи им на возачите ширум светот да го надмудрат сообраќајот. Соработка со Ford прво беше најавена на СЕЅ (The International Consumer Electronics Show) и истата подразбира дека корисниците на Apple iPhone ќе имаат можност да ја проектираат апликацијата Waze од нивниот паметен телефон на големиот екран во автомобилот. Ford инаку веќе ја нуди мобилната апликација за навигација Sygic преку AppLink платформата и SYNC 3 навигацискиот систем со FordPass Live Traffic. „Знаеме дека луѓето уживаат во голем број апликации за навигација кои им ...
сите 24 | | | веќе видена

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на едукативна и иновативна програма под името “Интернетот не e само игра. Кликај безбедно…” наменета за најмладите. Имено, од денеска па се до крајот на учебната 2018 година, вработените на Вип преку интерактивни и интересни предавања прилагодени на возраста и образовната програма, ќе ги запознаваат учениците од 4-то одделение и ќе го збогатуваат нивното знаење за Интернетот, како безбедно да бидат дел од светската мрежа, и притоа како да ги заштитат своите лични податоци. Почетокот на програмата која е прва од својот вид, ја означија Мислав Галер, Извршен директор на Вип и министерката за образование Рената Дескоска во просториите на ОУ “Гоце Делчев” во Скопје, каде денеска беа одржани првите предавања. – Со оваа програма, Вип уште еднаш ја потврдува својата јасна определба да вложува во заедницата каде работи и ...
сите 46 | | | веќе видена

Дејан Даскалов познат како Даскал, пејачот кој направи бум на македонската сцена со неколку добри хитови и не остави да се прашуваме каде е и дали пак ќе не изненади. Ние се потрудивме да го пронајдеме и да ги добиеме сите можни одговори кои веруваме дека ќе ги интересира нашите читатели а посебно читателки… Каде е денес Дејан Даскалов? Што работи моментално? Денес работам како Спец. Д-р интервентен Радиолог на Клиника за Радиологија – Скопје. Си ја сакам својата работа и премногу ме исполнува, да не кажам ме преполнува, бидејки преголем обем на работа имаме хехехе. Дали музиката сеуште претставува нешто што те исполнува? Музиката дури дишам ќе биде дел од мене, не би можел да замислам ниту еден ден без музика во сите облици. Таа е дел од мојот живот, само таа знае да ме рлаксира, развесели, замисли па дури и да ме однесе во минати моменти од животот на кои радо се присеќам. Како нас така и повеќето читатели не копка прашањето дали Даскал би се вратил повторно на македонската сцена и би напраил бум со некој ...
сите 6 | | | веќе видена

На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот настан во рамките на големиот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кој во изминативе 3 месеци се реализираше во повеќе градинки низ Македонија. Настанот е од хуманитарен карактер и таму ќе бидат изложени предметите изработени од амбалажи Битолско млеко, кои дечињата во претходниов период ги изработуваа во своите градинки, а посетителите ќе имаат можност со нивно купување да донираат за СОС Детското село Македонија. Всушност, покрај едукација за грижа за природата и создавање здрави навики преку консумација на млеко и млечни производи, токму хуманоста беше и крајната цел на овој голем проект во кој близу 2.000 деца од 8 градови низ Македонија, заедно со нивното омилено Битолско Чупе, учеа и за солидарноста кон оние што имаат помалку и како да си помагаат едни со други. „Пресреќни сме што децата од сите градови што ги посетивме одлично ја прифатија оваа наша иницијатива и доколку успеавме барем до половината од нив да ...
сите 35 | | | веќе видена

Предновогодишниот период е времето од годината кога подаруваме љубов, кога споделуваме убави мигови, кога создаваме спомени, но и кога ја покажуваме својата хуманост на дело. Токму затоа, вчера, на 17 декември, во организација на Скопје Мериот Хотел во соработка со Катар Аервејс –Подружница Скопје, за децата од СОС Детското село беше организирана пригодна детска програма заедно со пакетчиња и фотографирање со Дедо Мраз и многу други забавни активности. Во рамки на настанот присутен беше и познатиот пејач Даниел Кајмакоски кој заедно со дечињата учествуваше во креативна работилница, во која тие заедно изработуваа новогодишни честитки и украси, а на крајот на настанот ги посетија и децата од хорот „Златно славејче“ кои заедно со Даниел испеаја неколку новогодишни песни. „Навистина е прекрасно кога имаме можност да бидеме хумани и да придонесеме за еден поубав ден полн насмевки, но и едно подобро утре за оние кои се во понезавидна позиција. Мене ми е навистина чест што сум овде и што имам прилика да се дружам ...
сите 35 | | | веќе видена

Млад, талентиран но и преполн со искуства – Влатко Неделковски, кошаркар кој својата кариера ја започна како играч во КК “МЗТ Скопје” а денес ја продолжи зад аут линијата како тренер на млади категории на деца кои за прв пат се запознаваат со кошарката, амбициозен тренер на млади надежи на кои несебично им ја пренесува своја љубов, енергија и знаење и ги насочува на патот кон противничкиот кош. Што беше пресудно да направиш пресврт во својата кошаркарска кариера и да станеш тренер? – Како играч во младинските категории, сретнав и работев со неколку тренери кои беа вистински репер за играчот од аспект на авторитет, стратег, мотиватор, психолог, принцип на пренесување знаење, однос со играч и тим, добар менаџер. Ќе гo издвојам Горан Андреевски (Партизан ВС). Нивната работа ме натера да се одлучам да застанам на аут линијата и почнам да се едуцирам за таа професија. Преку Паризан ВС и Работнички како тренер со млади категории стигнав до единствениот клуб за кој навивам и живеам, тоа е МЗТ Скопје. Може ли да ни ...
сите 5 | | | веќе видена

Со своето работење Пивара Скопје годишно создава 44,6 милиони евра бруто додадена вредност за македонската економија. Околу 6.000 лица во земјава целосно или делумно зависат од генерираниот личен доход во целиот синџир на создавање вредности на Пивара Скопје, која годишно обезбедува 13,7 милиони евра личен доход за своите вработени, како и за вработените во компаниите со кои соработува, што е еднакво на просечната месечна плата на 25.000 лица во земјава. Вкупниот годишен придонес на компанијата во буџетот на земјата надминува 21 милион евра, што претставува 12% од целокупниот данок од добивка во државата за 2016 година. Кон ваквиот придонес на Пивара Скопје се додава и оној на партнерот – The Coca Cola Company, која само минатата година инвестираше над 1,4 милиони евра во македонската економија. Ова се дел од индикаторите за учеството на Пивара Скопје во развојот на македонската економија, кои во форма на заклучоци се издвоени во првата Студија за социо-економското влијание на компанијата што беше ...
сите 13 | | | веќе видена

Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани и со 3 Мишелински ѕвезди: Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и најинвентивните готвачи на Јужна Италија, ќе биде ексклузивен гостин на Деновите на италијанската кујна кои од 24 до 30 ноември се одржуваат во Дистрикт бар и ресторан. Втората Недела на италијанска кујна во светот, која се одржува од 16 – 26 ноември, е настан од светски рамки, организиран под покровителство на италијанското Министерство за надворешни работи, со цел промоција на италијанската ено-гастрономска култура и традиција, сo посебен акцент на богатството на специјалитети и состојки типични за италијанските региони, нивната историја и територија под единственото лого “The Extraordinary Italian Taste”. Во Скопје во рамките на Деновите на италијанската кујна вљубениците во префинетиот италијански вкус ќе имаат несекојдневна можност да ги пробаат кулинарските ...
сите 6 | | | веќе видена

Денес, 20.11.2017, Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на детето и истовремено го означи стартот на едукативните работилници во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кои во следниов период ќе се одржуваат во повеќе од 60 градинки ширум државава. Со омилениот лик на Битолското Чупе и аниматори облечени во костими на витамини, децата од СОС Детско село Македонија, имаа можност да учествуваат на првата работилница за зачувување на животната средина и со тоа да се стекнат со навики за грижа за природата уште од најрана возраст. Преку интересна едукативна програма, тие учеа како од празните амбалажи од Битолското млеко можат да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел да ја научат важноста за рециклирање, но и важноста од стекнување здрави навики и консумирање млеко и млечни производи уште од нивното рано детство. „Со цел да го покажеме нашиот искрен придонес кон заедницата и децата, Бимилк години наназад го одбележува Светскиот ден на детето преку ...
сите 10 | | | веќе видена

Мартин Видоевски е магистер по Човечки ресурси, меѓутоа неговата моментална професија и животна преокупација ни најмалку не се поклопуваат со она за што се образувал. Тој истовремено е и сертифициран бодибилдинг и фитнес тренер преку Бодибилдинг и фитнес Федерацијата на Македонија и Факултетот за физичка култура, а неговото професионално искуство вбројува и менаџирање на Фитнес центарот во салата „Јане Сандански“. Денес работи како личен тренер во Фитнес центарот во Парк Хотел и Спа, меѓутоа она што е најинтересно кај Мартин е податокот дека од својата 14-та година па сѐ до денес има изгубено повеќе од 30 килограми и сосема го има променето својот животен стил. Вели дека најголем проект кој досега го има работено, а и сѐ уште го работи, е работата на себе. Од 2000 година е целосно посветен на фитнесот и здравата исхрана, а својот баланс вели го наоѓа единствено во истрајноста. Тој всушност денот го започнува пред 6 часот наутро, секојдневно вежба до 7 часот, а сѐ до 16 часот ги одржува тренинзите со своите ...
сите 13 | | | веќе видена

Во присуство на голем број граѓани, спортисти, рекреативци, претставници од Пивара Скопје, како и градоначалникот на Град Скопје, денес, на 10.11.2017 година беше отворена десеттата „Coca-Cola Активната зона“ што Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola ја донираа на Градот Скопје. Проектот „Coca-Cola Активни зони“ се реализираше во повеќе општини ширум земјава во соработка со локалните самоуправи и вклучува поставување фитнес-зони на отворено, опремени со најмодерни професионални справи за вежбање, достапни 24 часа на сите граѓани без никаков надоместок. Проектот е дел од глобалната платформа на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola за промоција на физичките, спортски и рекреативни активности и вложување во заедницата, како основа за создавање навики за активен животен стил и мотивирање на граѓаните редовно да спортуваат и да се рекреираат. „Со Скопје ја заокружуваме и втората година од овој значаен проект и осврнувајќи се на овие две години во кои дониравме вкупно 10 активни зони, без сомнение, можам да кажам ...
сите 5 | | | веќе видена

Елена Бубало ‒ Некои ја знаат како фитнес-инструктор, некои како личен тренер, некои по спортските настани што ги организира, но најмногу по нејзината лична групна програма „Total Body Workout by Bubalo“. Но, оние што ја познаваат и одблизу, знаат дека таа е и мајка на шестмесечно бебенце по име Андреј, а, пак, оние што не ја познаваат лично, веројатно се прашуваат како Елена има време за сè? Вели дека вежбањето ја исполнува, а мајчинството ја дополнува, но она што е најважно ‒ со добро испланирано време, баланс се наоѓа во сè. Нејзиното лично мото е дека жената не треба да се запостави во ниту една етапа од нејзиниот живот, а единствена граница да не ја постигнеме целта сме самите ние. Таа е упорна и мотивирана, секојдневно посветена на тренинзите и приватно и професионално. Со спорт се занимава уште од основно училиште, а како тренер за групни и персонални активности е повеќе од 7 години, и тоа постојано надградувајќи се преку повеќе спортски семинари, конгреси и едукации. Вели отсекогаш го сакала здравиот ...
сите 3 | | | веќе видена

next