Забава

Со тебе ги поминав најубавите моменти во животот, во твое друштво тажните моменти исчезнуваат а среќните стануваат посреќни. Ниту најголемите луѓе не го преживеале целиот живот без да направат ниту една грешка, а јас сигурно не сум меѓу тие најдобрите и се надевам дека секој мој погрешно кажан збор излетал во момент кога мојот мозок и моето срце биле неусогласени, затоа што никогаш не би направил нешто кое би те повредило. Извини за се, знам дека знаеш дека си кајам. Немам вистинско оправдување, само се надевам дека еден ден ќе ми простиш, се надевам дека ќе добијам можност да ти ветам дека никогаш повеќе нема да те повредам, бидејќи ти си последната личност на светот која би посакал да ја видам скршена, несреќна и тажна. Не барам ништо комплицирано од тебе, сакам само да те задржам во мојот живот, да те поддржам кога ти е тешко, да ме тешиш кога страдам, да бидам твојата химна која те бодри, да ти пружам утеха без да зборувам, без да прашувам. Не сакам да бидам твој терет туку твое задоволство…
| | веќе видена

Сам ќе мора да пораснеш без разлика колку е голем татко ти. – Ирска мудрост Младите не знаат што е старост, а старите забораваат каква била младоста, Ирска мудрост И најголемите луѓе засекогаш остануваат деца. Гете Не го слушај никогаш човекот кој зборува лошо за другите а убаво за тебе . Толстој Удобноста и просперитетот никогаш не го подобриле светот колку несреќата. – Бил Грахам Тешкотиите во животот имаат за цел да не научат да бидеме подобри а не полоши. Довербата е како љубовта, не може да се добие со сила. – Артур Шопенхауер Целта ги оправдува средствата, ама ниту една цел не може да биде толку возвишена за да ги оправда нечесните намери. – Ајнштајн Стравот и старецот ќе го натера да трча. – Германска мудрост Позајменото е како во бунар фрлено. – Еврејска мудрост Сите ние знаеме што сме, ама не знаеме што може да станеме.- Шекспир Кога ќе се подели, среќата не се намалува него се зголемува. Повеќе вреди едно зрно на искуство, отколку купишта теорија. Ниче Најлош непријател е поранешниот пријател. – ...
| | веќе видена

Пејачката Симона го доведе своето тело до совршенство. Доколку судиме според тоа како изгледа, дефинитивно поп-пејачката Симона Попоска важи за една од најзгодните риби на нашата естрада. По промоцијата на летниот хит-сингл „Не ни е крив никој друг“ и многубројните настапи низ целата земја, познатата пејачка конечно најде малку одмор и за себе. Симона веќе неколку дена ужива на плажите во Грција, поточно во еден луксузен хотел на Халкидики и оттаму ни испрати неколку фотографии од кои буквално застанува здивот. Облечена во златни минијатурни бикини, Попоска ја покажа својата совршена линија на која може да ѝ позавидат повеќето нејзини колешки.
сите 12 | | | веќе видена

Милена Антовска важи за една од најзгодните наши водителки, а тоа го докажа и овој пат со фотографијата што ја објави на социјалните мрежи. Облечеа во црни и тенки хеланки, Антовска сакаше да покаже како вежба и дека без напорна работа нема совршено тело.
сите 2 | | | веќе видена

Ќерките се најголемиот подарок за една мајка . Да имаш најдобра пријателка во лицето на својата ќерка е вистински благослов. Постојат работи кои секогаш ќе останат вистинити за односите меѓу ќерка и мајка. Колку и тешки моменти да сте имале едни со други, треба да знаете некои вистини за мајките на девојки . Веројатно ќе се припознаете во некои од нив! Вие сте идолот, хероината, моделот на имитација за ќерка си Дури и таа да не ги одобрува целосно вашите пристапи, критики и методи, ќерката секогаш ќе се стреми да биде како вас. Таа ќе се обидува да ги стигне вашите достигнувања, да ви се допадне и да добие одобрување. Прифатете, ако вашата ќерка е машкоданка Машките девојки се такви по природа. Мајките треба тоа да го прифатат. Не се обидувајте да ја напикате вашата ќерка во фустан, ако таа сака да носи широки панталони и слободни кошули. Тоа не ја прави помалку жена, едноставно е израз на нејзината машка душа, скриена под женската надворешност. Вие ќе сте онаа која ќе ѝ го лекува скршеното срце Мајките се ...
| | веќе видена

Влатко Илиевски, млада, шармантна, креативна музичка икона. Пее, игра, настапува, глуми… Следниот перидот најавува нови бројни хитови и концерти. За сите млади таленти ни ја открива и формулата за успешен музичар. Што прави Влатко во слободното време? Како се релаксираш, каква музика слушаш по дома? Слободно време многу немам….но и кога има слободно секогаш е поврзано со музика…или со патувања на некој настап или проба снимање… Музика по дома, не слушам, бидејки сум ретко дома…а најчесто кога слушам тоа е во кола. Станува збор за некои мои песни кои се во фаза на подготовка…или некоја песна што треба да се спреми за некој следен настап. На кој момент од твојата кариера си особено горд? Која твоја песна ја сметаш за твој најголем успех и хит? – Можам да ја поделам кариерата засега во три дела, почетокот со Морал во 2001 година до 2005 кога направивме голем успех со албумот “Кога патувам“, многу настапи, турнеи, гостувања, пориодот од 2007 кога започнав соло кариера која во почетокот тргна одлично и период од ...
| | веќе видена

По „Палимо” која е веќе летен хит на просторите на бивша Југославија, Тајзи најавува нови песни во август, а наскоро се очекува и новиот албум. Во меѓувреме заедно со Дарко Спејко, победникот на „Големиот брат” работат на проект за една од најдобрите балкански продукции „Балкатон” од соседна Србија, зад која стои хит мејкерот Раста кој ги руши Јутјуб рекордите. „Публиката ја препознава енергијата која ја носиме со себе, па затоа каде и да се појавиме ги полниме клубовите, а веќе и плажите низ земјава и регионот”, вели Тајзи. Најавуваат турнеја низ Македонија, а еден од најголемите настани е концертот во Охрид на плажата „Немо” на 30 ти јули во сабота . Турнејата продолжува во Дојран, Струга, Виница, Тетово, Битола, Гевгелија, Пробиштип, Преспа, Кавадарци и Прилеп.
сите 17 | | | веќе видена

Од 31 август до 4 септември во Скопје по деветти пат ќе се одржи „Гурманскиот викенд со пиво- Пиволенд”. Локацијата традиционално е на скопското Кале. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во дегустација на многу видови пиво, гурмански деликатеси како и во над 100 музички настапи на три фестивалски бини. Од организацијата ветуваат пет дена забава, добра музика и многу пиво, како и голем број забавни активности кои ќе придонесат за подобра фестивалска атмосфера.
сите 2 | | | веќе видена

И убаво ти е? Додека другите страдаат ти си поигруваш со нивната болка. Ставаш сол на раната која си ја направила? Мислиш дека тоа те прави надмоќна во животот? Мислеш дека те прави кралица во очите на другите? Или пак само ја покажуваш својата бездушност? Секој ден се запрашувам зошто овој свет е толку суров? Без луѓе, без љубов, без искреност, без грам хуманост, без грам грижа, без грам совест? Зошто се вакви луѓето? Со срце, а без душа? Сте се запрашале ли некогаш, колку боли погрешно кажан збор? Секоја навреда и секое понижување? Мислите дека само кога вие ги слушате, тогаш боли, а кога вие ги кажувате, си имате оправдување, се безначајни и можат да бидат простени? Зарем вреди секој ден и секоја ноќ да поминуваат во солзи поради луѓе кои не знаат да сакаат, за луѓе кои не им е гајле за ниту една твоја солза? Зарем вреди да плачеш во себе затоа што сакаш искрено, да бидеш човек во ова денешно време и да им веруваш на тие кои ги сакаш, да правиш се за нив, а тие во секој миг да чекаат да измислат ...
сите 2 | | | веќе видена

Сите проблеми на жената и потекнуваат од умот и од недостатокот на доволно мудрост. Лесно е да сме умни и да излегуваме секогаш прави во секоја ситуација, но за да бидеме среќни во личниот живот треба да сме малку помудри. Дознајте која е разликата помеѓу женската мудрост и интелигенција. 1. Кога паметна жена гледа дека нејзиниот сопруг прави грешка, таа веднаш му ја навира во очите и потоа не престанува да вика дека го предупредила. Мудрата жена ќе го поддржи, окуражи, а понекогаш дури и ќе се направи дека не го забележува. Бидејќи сака да биде среќна. 2. Во ситуација на криза паметната жена ќе го преземе кормилото во свои раце и ќе го научи мажот како треба да се живее. Мудрата жена суптилно ќе го насочува во вистинската насока, оставајќи го да мисли дека тој е херој, кој ја спасил ситуацијата. 3. Паметната жена ќе инсистира нејзиното дете да е добро во математика и ќе седи да пишува домашни со него и покрај сè. Мудрата жена ќе се обиде да го запознае детето и неговите желби и потреби и ќе го поттикнуваат ...
| | веќе видена

Момчето кој ја освојуваше јавноста со своите акустични преработки на познати македонски песни на Јутјуб, Марко Логаут, ја промовираше својата нова песна „Morning Light“, која се најавува како вистински летен хит. Текстот и вокалот на „Morning Light“ се на Марко Логаут, зад музиката и аранжманот стои Марио Еди, додека за микс-мастерингот е задолжен Рубин Димкоски. Видеоспотот се снимаше на познатата прилепска атракција Памуккале, а режисер на истиот е Никола Китановски. Погледнете го спотот:
сите 5 | | | веќе видена

Границите на државите отсекогаш се менувале во текот на историјата, но овој процес изгледа навистина фасцинантно кога ќе се претстави во една три и пол минутна анимација. Веб страницата LiveLeak го објави видео записот на Френк Рид, креатор на проектот Clockwork Mapping, на којшто може да се види низ какви се промени минала Европа во последните 1000 години. Ран 12-ти век Со Шпанија управуваат Маврите, исламизирани жители на северозападна Африка, додека централна Европа се наоѓа под управа на Светото римско царство на северозападот и Византиското царство на истокот. Во 14-от век доаѓа до инвазија на Монголите Монголското царство се шири кон западот, додека настанува Отоманското царство. Додека во 17-от век едно царство пропаѓа, друго се воздигнува Руското царство продира во поголемиот дел на централна Европа. Во 19-от век е поплочен патот кон настанувањето на СССР… Руското царство се шири кон централна Европа, сеејќи семе за развој на Студената војна. … и создавање на Германија Официјалното обединување на ...
| | веќе видена

Смартфоните и другите гаџети се неразделен дел од секое летување, бидејќи од нив мора да се објави статус на Facebook или пак некоја фотка од плажа на Instagram. Сепак смартфоните и сличните уреди се многу осетливи на вода, топлина и прашина… 1. Користете водоотпорна футрола Меѓу најпрактичните заштити за смартфоните се пластичните водоотпорни вреќички кои го чуваат смартфонот од прскање, а поквалитетните модели можат да заштитат и од несакано потопување во вода. Доколку не може да ги најдете низ продавниците во Македонија тие се лесно достапни на АлиЕкспрес по добра цена. Покрај смартфонот во ваквите вреќички може да се чуваат и парите, фотоапартот и другите вредни работи. Повеќето од нив овозможуваат користење на телефонот со мокри раце, без да го вадите од футролата. 2. Чувајте го подалеку од песокот Песокот и прашината можат серозно да му наштетат на телефонот, односно да го изгребат или пак да блокираат некоја од неговите функции. Немојте да го „фрлите“ во торбата заедно со другите летни реквизити и ...
| | веќе видена

Поранешната мисица Кристина Спасеноска, Македонката за која велат дека многу личи на светски познатата манекенка Адриана Лима, веќе неколку недели ужива на едно најубавите летувалишта во светот, островот Миконос. Спасеноска, која ја претставуваше Македонија на „Мис на светот“, од Миконос до порталот Телеграф.мк испратила неколку фотографии кои веруваме дека особено ќе им се допаднат на припадниците на посилниот пол. Уживајте:
сите 3 | | | веќе видена

Секое лето сопствениците на кучиња мора да бираат и да внимаваат на која плажа ќе отидат и дали хотелот и апартманот кој сакаат да го изнајмат дозволува сместување на миленици. Но, ако летувате во Хрватска годинава ќе имате и посебно кафуле за вашиот миленик. Во Цриквеница е отворен првиот локал кој служи сладолед, пиво и чипс за кучиња. „Минатата година сладоледот беше тотален хит. Пивото е така-така прифатено, а од оваа година имаме и кучешки чипс кој навистина е генијална работа и сите го сакаат,“ вели сопственикот на кафулето. За разлика од кафулињата полни со луѓе, сопственикот вели дека тука нема пијани кавги. Многумина му прогнозираа пропст на идејата, но задоволните кучиња му станале постојани купувачи. „Секогаш велам дека е подобро да работиш до кучиња отколку со луѓе, така што се чувствувам почестен што ги служам нив.“ Со толку пристојни гости, ретко кој може да се пофали…
сите 2 | | | веќе видена

Според астрологијата некои хороскопски знаци си одговараат совршено и се идеални еден за друг. Тие се идеална двојка во секој аспект и не им е тешко да постигнат хармонија и разбирање меѓу себе. Овен и Лав Двата огнени ѕвездени знака се идеални една за друга, бидејќи си поставуваат исти цели и одговараат на сличен начин кон проблемите. И двата ѕвездени знака јасно ги покажуваат чувствата меѓусебно. Овенот секогаш го поддржува лавот, а лавот е искрен и отворен со овенот. Бик и Шкорпија Сексуалната хемија меѓу овие два лика е многу моќна, но освен тоа нивниот карактер, исто така може да се комбинира изненадувачки добро. И двата ѕвездени знака лесно прават компромиси и успеваат да ги помират мислењата, без разлика колку се тие различни. Шкорпијата генерално е доста саркастична, но бикот умее да останува избалансиран, поради што комуникацијата меѓу нив е одлична. Близнаци и Вага Двата ѕвездени знака се создадени една за друга, бидејќи можат да си испорачаат заемно задоволство од животот и силна комуникација. ...
сите 9 | | | веќе видена

Дали некогаш сте помислиле дека жените имаат подобра генетска предиспозиција да бидат подобри во учењето, водењето хигиена, комуникацијата со други луѓе или менаџирањето? Резултатите на многу истражувања покажуваат дека жената е подобра од мажот во многу работи. Еве некои од нив: Подобри се во менаџирање и мултитаскинг Жените се подобри ментори и подобри шефови бидејќи повеќе слушаат и имаат поголемо разбирање за разлика од мажите. Жените се поитри и знаат како да го најдат вистинскиот начин за да ги мотивираат работниците. Исто така, жените се подобри воизвршување на мултитаскинг задачи, што е краен резултат на многу истражувања. Ова се должи на фактот што жените многу пологично им пристапуваат на работите, додека мажите постапуваат водени од својот инстинкт. Жените инвестираат помудро Според истражувањето врз 100.000 инвестициски фондови, женските инвестиции се подобри од оние на мажите. Тоа се должи на фактот што жените повнимателно носат одлуки и повеќе размислуваат на долгорочни патеки, како во ...
| | веќе видена

Јануари Јануарските дами се сериозни и конзервативни, но и многу амбициозни. Многу сакаат да критикуваат. Ретко се вадат од кожа, но ако тоа се случи, гледај да не им си пред очи. Не сакаат да си ги покажуваат чувствата, па затоа не очекувајте да ви се умилкуваат како мачки. Тие дозволуваат да им се приближат само луѓе за кои сметаат дека се на нивното интелектуално ниво и кои ги споделуваат нивните погледи на животот. Фебруари Овие жени имаат апстрактен начин на размислување. Не секој може да ги разбере. Често го менуваат расположението, што значи дека треба да се однесувате кон нив со трпение. Но затоа се страшно романтични! За саканиот човек би направиле се. Важно е тој да им врати со иста мера. Луѓето што ќе ја изневерат, нема повеќе да ја видат. Март Тие се многу симпатични, додека не ги налутиш. Тогаш се во состојба да парчосаат се пред себе. Иначе се посветени и верни. Да живееш со ваква жена е вистинско задоволство. Само вистинскиот маж ќе го согледа тоа. Типично за нив е силна харизма и шарм со кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Никола Обрадовиќ е 14-годишно дете од Иваниќ Град кој веќе неколку години секој ден оди во Загреб каде собири шишиња и хартија и на тој начин го помага семејството кое живее од една плата. – Собирам околу сто шишиња и околу 100 килогами хартија. Ова го правам пет, шест години. Тоа го засакав зошто не морам да барам ништо од родителите, вели Никола кој би можел да им служи за пример на своите врсници, но и на постарите од него. – Станувам некаде околу 4 или 5 часот, доаѓам со татко му во Загреб и мене не ми е напорно, зошто имам велосипед со кој сум многу побрз отколку да одам пешки, опишува момчето. Неговиот татко Илија вели дека се обидувал да го одврати од тоа, ама не успеал. – Да сум на негово место, мене ќе ми беше тешко да станувам. Јас му зборував но тој сака да работи. Не можам јас сега да го запирам ако тој сака да работи, вели Илија Обрадовиќ, неговиот татко. Се што ќе собере, Никола го носи кај татко му кој работи како чувар. Секој ден вели го полни багажникот од автомобилот. Со парите заработени ...
| | веќе видена

Малку луѓе, а уште помалку возила се подготвени на улица да возат со 400 км/ч. Веќе со години 400 км/ч е магична граница кон која тежнееле најрадикалните, а потоа, пред повеќе од една деценија Bugatti го лансираше Veyron и рече дека 400 км/ч апсолвира во сериското издание. Автомобилскиот свет со години не се опорави од тој шок, а денес на пазарот има неколку автоомобили способни за оваа брзина. И мотоцикли, а еден од нив е и Kawasaki Ninja H2R, за кој ни самиот производител не бил сигурен дека е толку брз. Возењето за паметење на споменатиот Kawasaki го имал турскиот мотоциклист Кенан Софоуглу. Возењето на столетието било извршено на новоотворениот мост Осман Гази со специјално подготвен мотор. Пирели испорачал посебни гуми, маслото го обезбедил Елф, а новиот асфалт веројатно го „исполирала“ војска од чистачи. Подготовките траеле дури четири месеци, а се чекало и довршувањето на мостот. Кенан го поминал мостот во должина од околу 1.5 км за 26 секунди, а во тоа време забрзал до неверојатни 400 км/ч, 20 км/ч ...
| | веќе видена

next